Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Pregled rezultata glasanja: koliko provodite vremena igrajuci video igre
do 3 sata dnevno 91 46,43%
od 3 do 6 sati dnevno 73 37,24%
preko 6h dnevno 32 16,33%
Glasova: 196. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.6.2015, 11:32   #141
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Re: Video igre - zavisnost, bolest ili treće?

@Yonai
Sa kojeg sajta si skinuo ovaj tekst?
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2015, 11:46   #142
Yonai
Član
 
Član od: 27.3.2013.
Poruke: 378
Zahvalnice: 1.149
Zahvaljeno 502 puta na 188 poruka
Arrow Re: Video igre - zavisnost, bolest ili treće?

Eh, taj tekst nećeš nigde naći jer sam ga sada nakuckao u dahu... inspiracija ovog trenutka i nekih životnih iskustava gde shvatiš neke stvari. Nadam se samo da to može da pomogne nekome u razumevanju logike osobe koja je zavisna i koja je svesna zavisnosti a ne zna kako da se izbori sa njom...

Eto, toliko...

Poslednja ispravka: Yonai (6.6.2015 u 12:24)
Yonai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2015, 22:52   #143
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.264
Zahvalnice: 1.052
Zahvaljeno 1.666 puta na 1.059 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: Video igre - zavisnost, bolest ili treće?

Bravo, Yonai. To je nešto slično sumirano ovde:
"Remember to take all things in moderation (even World of Warcraft!)"
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku perablenta na korisnoj poruci:
Yonai (7.6.2015)
Stara 7.6.2015, 8:47   #144
Yonai
Član
 
Član od: 27.3.2013.
Poruke: 378
Zahvalnice: 1.149
Zahvaljeno 502 puta na 188 poruka
Arrow Re: Video igre - zavisnost, bolest ili treće?

^ Izguglao sam sad taj naslov i našao dosta toga baš na ovu temu. Mene samo iritira kada neko sa strane, a pogotovo neki "stručnjak" ili "borac za zaštitu mentalnog zdravlja omladine" putem medija krajnje površno lepi etikete "internet/računarske/gaming zavisnosti" a sam najčešće nema blagog pojma o čemu priča jer sve gleda kroz struku, protokol i pravilo.

Ali na žalost toga ima svuda oko nas. I baš zato što je takvima nepojmljivo da sednu i istinski razumeju problem individue, zato i imamo medicinu (konkretno psihologiju/psihijatriju) koja je zasnovana na bensedinu i hemiji, umesto da bude zasnovana na najlepšim ljudskim emocijama - razumevanju, poverenju i humanosti.

Žao mi je što je tako.

Iz nekog mog iskustva, kao ljubitelj računara i gejminga uopšte, imao sam faze "zavisnosti", pogotovo u adolescentskom periodu. Bežao sam u šarene virtualne svetove jer je život oko mene bio previše siv i sumoran za jednog adolescenta koji živi u domu za decu bez roditelja. Vaspitači često nisu mogli da razumeju i nađu način da pomognu, baš zato što su sa strane struke to kvalifikovali kao zavisnost. E pa nije to zavisnost. To je beg od sive stvarnosti u neku lepšu, šareniju. Dve totalno suprotne stvari, nebo i zemlja.

I onda leče posledicu. Zaplenjuju računar i playstation i šalju dete kod psihologa koji nema veze sa ovom ravni postojanja, najblaže rečeno. Umesto da sednu da istinski popričaju sa detetom šta ga muči. Da li mu možda nedostaje pažnje? Ljubavi? Ljudske topline? U takvim okolnostima naravno da sam našao alternativu - čitao sam stripove u enormnim količinama. Opet diskonekcija od stvarnosti kroz šarene izmišljene svetove. Neumerenost, jer nije bilo unutrašnjeg balansa.

Unutrašnji balans i zrelost se dostižu kroz rad sa pojedincem, kroz duboko, istinsko razumevanje i pomoć putem istinske brige i tople reči. Oni se, naravno mogu postići i na drugi način - kroz surovo sazrevanje putem životnih iskustava, ali to tek može da bude mač sa dve oštrice. Neko iz takvih okolnosti izađe jak kao stena, balansiran i svestan prioriteta u životu. A neko, što je mnogo češće, bude skrhan i potone pravo na samo dno. Metode zvaničnih psihologa i psihijatara su mahom neuspešne, jer, kao što rekoh, oni sve gledaju kroz pravilo i medikament, umesto da učine mnogo veći napor i istinski razumeju osobu. Ne shvataju da nisu svi isti i da se ljudi nikad neće moći sortirati u klase i grupe, jer je svako, ali svako, drugačiji.

Ljudi su poput snežnih pahulja, u celoj snežnoj oluji nećeš naći dve iste.

I stoga ja ne verujem u zvanične definicije zavisnosti. Verujem samo u unutrašnje uzroke istih. Svi, ali svi, imaju neki okidač za neumerenost, ali pod jednim uslovom.

Taj uslov je da osoba nije zrela i svesna ili ima neki veći disbalans ličnosti uzrokovan negativnim uticajem okoline. Ako se ovi uzroci eliminišu, osoba nikad neće dozvoliti sebi da ode u preterivanje jer će biti svesna koliko je lepo živeti i koliko svaki trenutak vredi.

Biće svesna da je mnogo lepše živeti slobodno, nego biti okovan rutinama, navikama, preterivanjem.

Izroniće na površinu i tu će ostati zauvek.

Poslednja ispravka: Yonai (7.6.2015 u 9:16)
Yonai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Yonai na korisnoj poruci:
doctor (11.6.2015), Malik Tintilinic (25.7.2015)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Da li su stare igre bile zabavnije? Sasa92 Stare igre 671 11.10.2023 0:34
Video igre - uticaj na mlade i još ponešto Nenad Stevanović O igrama uopšte 116 10.3.2009 0:04
Video igre: sklonište od stvarnosti - RTS1 ponedeljak 12 februar oluja O igrama uopšte 321 19.10.2008 14:43
video igre i vashe vrijeme bobo cc 2001 O igrama uopšte 54 26.3.2008 12:15
G-thing program za LG(imam U8180) za java igre trazim gde ima? besplatno?trial? Ilic Marko Programi za mobilne telefone 1 9.2.2006 14:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:27.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com