Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Stare igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Stare igre Spectrum, Commodore 64, Amiga, PC DOS, M.A.M.E...

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.1.2013, 22:33   #1
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Amiga 500 igre

Pretraživao Forum i otkrio da ne postoje ovakva tema. Postoji samo neka tema u Brbljaonici na kojoj nema novih postova već više od dve godine: http://www.sk.rs/forum/showthread.ph...ighlight=Amiga. Mislim da je tema o Amiga igrama potrebna, nazvao sam je "Amiga 500 igre" jer nemam nikakvu AGA mašinu pa o tim igrama ne mogu da govorim. Neko može da otvori posebnu temu o Amiga 1200/CD32 igrama.

U temi o C64 igrama, kada sam govorio o kupovini 1541-II disk jedinice, pomenuo sam i da sam napravio još veće retro otkriće i još veću retro nabavku. I evo je, njeno veličanstvo Amiga 500 (živeo Limundo!).

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Amiga 500_1.jpg
Viđeno:	317 puta
Veličina:	80,7 KB
ID:	45352

U pitanju je model sa Kickstartom 1.3 i proširenjem memorije. Uz nju sam dobio samo napajanje, miša i originalnu verziju Battle Isle-a. Disk jedinica, međutim, nije radila kako treba (nije detektovala diskete) - ispostavilo se da joj treba čišćenje, ali ovaj problem sam rešio zahvaljujući pomoći prijatelja. Još jednom, puno hvala kolegi Orange47 sa Bech foruma!

Prebacivanje igara sa Interneta (via PC) na Amigu nije bilo baš toliko lako kao što sam mislio ali sam se snašao, tako da sada imam puno igara i nove će tek da stignu.

Odmah da kažem: ja u onim danima nisam imao Amigu. Prvi kompjuter sa kojim sam se sreo bio je Spectrum 48K, prvi koji sam posedovao C64 sa koga sam odmah prešao na 386 PC. Dakle, Amiga mi je bila san iz detinjstva koji nisam mogao da ostvarim ali sa njom nisam imao nikakvog kontakta i nisam bio siguran šta da očekujem.

A opšti utisak je: VAU! Čak i u 2013. godini. Teško je i zamisliti kakav je utisak ovaj nivo grafike i zvuka ostavljao tamo krajem 80-tih.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Amiga 500_3.jpg
Viđeno:	381 puta
Veličina:	91,9 KB
ID:	45354

Grafički i zvučno neke igre izgledaju neverovatno dobro. Prosto je šokantno šta je Amiga mogla u sferi 2D grafike da uradi. Prvi Shadow of the Beast je igra iz 1989. a izgleda kao neka odlična PC platforma iz druge polovine 90-tih. Pozadina se skroluje u nekih 7-8 odvojenih ravni, likovi su ogromni i odlično animirani.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Amiga 500_2.jpg
Viđeno:	380 puta
Veličina:	74,3 KB
ID:	45353

Neke igre su iste kao na PC-ju (pomenuti Battle Isle, MK II, Golden Axe, Prince of Persia itd.), eventualno je zvuk bolji. Druge izgledaju mnogo bolje (Defender of the Crown). Stvarno je teško poverovati da je u pitanju tehnologija iz 1985. Jedino me malo zamara menjanje disketa kod igara koje dolaze na više od dve diskete (MK II je na 4! Settlers ima uvod na 2 diskete i samu igru na jednoj ), tako da ću gledati da nađem dodatni disk drajv, ako se tako nešto pojavi.

Ne kažem da su sve igre med i mleko (recimo, Shinobi ne izgleda bolje nego na C64 a mnogo je sporiji i kontrole su lošije) ali većina je impresivna čak i posle 20-25 godina. Hajde da na ovom mestu malo pričamo o Amiga igrama. Naročito me zanima da li Amiga veterani (oni koji su imali Amigu u njeno "zlatno doba") i danas igraju te igre ili ne i da li koriste originalne mašine ili emulator?

Eh, da, R-Type odlično izgleda i nepodnošljivo je težak i u ovoj verziji.

Poslednja ispravka: Nergal (30.1.2013 u 15:05) Razlog: diskete -> disketa
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
cages (30.1.2013), CTOJAH (30.1.2013), DragonSlayer (30.1.2013), Elvir (29.1.2013), galebns (29.1.2013), Geralt (29.1.2013), KOLOS (17.2.2013), pedjosav (29.1.2013)
 

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Game-o-Kwiz Patton Opšta kultura 15955 9.6.2017 14:42
Video igre - zavisnost, bolest ili treće? orome O igrama uopšte 143 7.6.2015 8:47
"Qzmizam" - Da li su igre umetnost? iurisvulgaris „Ja, igrač!” 590 7.12.2012 23:33
Ultimate Fight igara - prva sezona Patton O igrama uopšte 102 9.5.2009 0:08
Video igre - uticaj na mlade i još ponešto Nenad Stevanović O igrama uopšte 116 10.3.2009 0:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com