Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.1.2022, 0:25   #1
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Windows 10 seckanje i kada je FPS stabilan

Imam ovaj problem za koji (mozda i neopravdano) krivim Windows 10 jer na 7 i 8.1 nije postojao...

Radi se o tome da u nekim igrama u kojima imam stabilnih 60FPS (sa vsync-om ili bez njega, isto je) dolazi do mikro stuttera stucanja na svaki sekund otprilike, koji igru cini (naravno) neigrivom.

E sad, ja sam skapirao da se to desava samo sa igrama koje podesim na nizu rezoluciju od 4k, na primer na 1080p i one ne prebace 4k TV (na kojem i koristim komp iigram igre) na 1080p rezoluciju, nego samo urade stretch.
To vidim jer kada stisnem info dugme na daljinskom, stoji da je rezolucija i dalje 4k.
Samo sa takvim igrama i imam problem. Sve one koje ZAISTA promene rezoluciju na Win-u rade kako treba.

Resenje je jednostavno, a to da pre igranja igre sam prebacim rezoluciju na 1440p ili bilo koju da nije 4k. Kakogod, ne bi trebalo da koci ni kada se 1080p samo stretchuje i kada rezolucija ostane 4k, jer su frejmovi savrseni. To je dokazano u vise igara, tako da nije prosto do njih.

Pitam ovo jer bi mi u nekim igrama u kojima mogao da imam fiksnih 40 frejmova znacila TV-ova interpolacija, da na racun trunke laga dobijem gladak prikaz. Ali TV to radi samo kada je rezolucija 4k, tako da moj fix ponistava tu mogucnost.

Ono sto sam takodje primetio je da 4k hdr video ume da mi koci kada se prebaci u fullscreen (koristim potplayer + madshi).
Na primer, sve je potpuno u redu ako je prozor rasiren maksimalno, ali cim se prebaci u fullscreen, pocinje seckanje, sto nema smisla. Jasno je da i komp i tv mogu to da izguraju, ali jednostavno se nesto tu poremeti, pogotovo ako je video 60FPS i pogotovo dok se komande ne sklone sa ekrana... Drugi player pusta na primer bez frke to, ali mi treba bas da koristim madshi, jer mi prebacuje komp na hercazu u kojoj je i video i time sprecava judder.

Sve ovo je pocelo pre godinu dve kad sam i stavio Win 10 prvi put, a sa istim programima i igrama nije bio problem na Win 8.1 i na Win 7. Inace bih posumnjao na TV (RU8000, 120Hz), komp (iz profila), ili HDMI kabl (2.0).

Na netu nisam nasao resenje, niti je jednostavno traziti ga jer treba objasniti guglu... Pa reko ajd da probam ovde.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2022, 23:10   #2
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Windows 10 seckanje i kada je FPS stabilan

niko? aj da probam sa jednim potpitanjem:
zasto mi igre mnogo bolje rade kada mi je rezolucija u windowsu ista kao u igri, iako je u igri izabran fullscreen?

na primer, igram sada far cry 4 u 1080p, fullscreen (znaci ne windowed, ne borderless) i savrseno radi ako mi je u windowsu rezolucija takodje podesena na 1080p. ide od 60-80 frejmova stalno.
ali, ako mi je u windowsu podeseno 1440p ili 4k, a igra i dalje 1080p, frejmovi padaju. budu 40-60, ili 30-50.

zasto stalno moram sam da menjam rezoluciju u win-u?
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2022, 7:29   #3
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Windows 10 seckanje i kada je FPS stabilan

Možda su loši drajveri za grafičku, eventualno njih nadogradi na poslednju verziju koju Nvidia nudi za tu generaciju.

Da li problem postoji u svim refresh rate-ovima? Šta se desi ako npr. desktop radi u 59.94 Hz umesto 120?

Da li problem postoji ako je desktop namešten na 8-bit color depth a ne 10 ili 12 (koliko već TV podržava)?
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
polarnimeda (13.1.2022)
Stara 13.1.2022, 8:12   #4
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Windows 10 seckanje i kada je FPS stabilan

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Možda su loši drajveri za grafičku, eventualno njih nadogradi na poslednju verziju koju Nvidia nudi za tu generaciju.

Da li problem postoji u svim refresh rate-ovima? Šta se desi ako npr. desktop radi u 59.94 Hz umesto 120?

Da li problem postoji ako je desktop namešten na 8-bit color depth a ne 10 ili 12 (koliko već TV podržava)?
ista stvar je sa svakim drajverom, a ni refresh rate ni color depth ne menjaju nista.
i ja sam mislio da mozda ne moze toliko informacija da prihvati tv pa da se gubi, tako da sam probao to jos ranije da smanjujem...
cudno je. kao da mi prikazuje rezoluciju koju izaberem u igri, a sistem optereti kao da je izabrana rezolucija koja je u win-u.
sve se pitam da nije do nekog skaliranja...
probacu svakako sa jos po nekom igrom. nista strasno nije, resava se sa 3 klika pre nego sto pustim igru. nego me kopka sta mu je. mozda windows 10 nije u ljubavi sa nekom mojom komponentom.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2022, 10:32   #5
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Windows 10 seckanje i kada je FPS stabilan

Probaj za neke igre da isključiš "Fullscreen Optimizations" u .EXE -> Properties -> Compatibility.

Win10 pokreće igre u borderless fullscreen-u čak i kad one misle da rade u exclusive fullscreen režimu, sve dok ne isključiš FSO kada zaista rade u eskluzivnom režimu.

https://devblogs.microsoft.com/direc...optimizations/

Takođe probaj da uključiš/ugasiš i Game mod (Start -> Game Mode Settings -> On/Off), možda i on nešto ometa.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
DBrave (14.1.2022), doctor (18.1.2022), Malik Tintilinic (14.1.2022), polarnimeda (13.1.2022)
Stara 14.1.2022, 1:50   #6
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Windows 10 seckanje i kada je FPS stabilan

cim si mi rekao ovo za fullscreen optimization, bio sam siguran da ce raditi. nije mi to palo na pamet da probam.

i stvarno radi! doduse, samo za igre koje koriste DX11, posto DX12 izgleda ne reaguje na to, ali nema veze (manuelno prebacivanje svakako radi).
glavno da znam do cega je, da ne krivim TV, kabl ili bilo sta trece! hvala, hvalaaaaa!
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
doctor (18.1.2022), voodoo_ (14.1.2022)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows 8 starx Operativni sistemi 4257 11.2.2014 9:18
Windows nece da se pokrene kada je ukopcan mis S-man Operativni sistemi 2 9.1.2014 11:32
Windows Live Messenger? mick Aplikativni softver 532 19.11.2012 20:36
kako da postavim da mi gom player bude default kada skidam filmove a ne windows media play dejanx Video/TV softver 1 26.1.2011 1:49
Windows installer nikolapfc89 Operativni sistemi 6 16.11.2009 0:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:27.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com