Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > SK LABS

SK LABS Raspberry Pi i drugi SBC (Single-Board Computer), Arduino, hardver, softver, projekti, diskusije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.10.2017, 21:06   #1
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom SBC kao ruter ili server?

Zdravo narode, od skoro sam poceo da razmisljam o nabavci nekog SBC sokocala koji bi bio idealan za neki ruter ili server. Obzirom da nove SBC masinice nicu kao pecurke posle kise, izbor je nikad veci i tezi

Malo sam razgledao po internetu, uglavnom su sve na isti/slican kalup. Ono sto mi je bitno jeste da ima samostalni ethernet port, po mogucstvu intel i po mogucstvu da ih ima 2. Takodje neki solidan quad core procesor, minimum 2gb ram-a, da je mali potrosac i da se ne greje puno. Bio bi koriscen iskljucivo GNU+Linux operativni sistem (bitna dobra podrska).

Ovo bih vise radio radi ucenja/eksperimentisanja, bio bi koriscen za kucnu varijantu sto znaci nikakav ozbiljan saobracaj/protok. Sto se servera tice, plan bi bio file sharing, vpn, firewall i dns.

Ima li nesto sto bi bilo pogodno za ovakvu ideju do 50e?
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2017, 8:50   #2
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Šta je SBC sokoćalo? Prvi put čujem.

Aha, čika google kaže da su to single board računari.

Anyway... x86-64 procesor, batali ARM, ne ograničavaj sebe, obavezno 2 LANa 10/100/1000, kako je za kućnu upotrebu, ni Realteku ama baš ništa ne fali, ma šta god čuo, ja na poslu sam imao ruter sa 2 realtekove Gb kartice i 60 računara koji su izlazili na net preko njega i nikada ni jedan problem. Intel ti treba ako bi zaista imao 1Gb net kod kuće, pa da izvučeš svaki bit tog protoka.

Procesor obavezno da ima AES-NI instrukcije, jer pominješ VPN.

pfSense je BSD bazirana firewall distribucija i idealna je za takve stvari.

Takođe, možeš da staviš i neki type2 hipervizor (vmware esxi, hyper-v 2016 server koji je free, ili drugi), pa pod njim podigneš pfsense kao VM, a drugi vm neki linux distro da se igraš, itd...

Ako bi išao na ARM procesor, ne znam šta da ti kažem, tu se već n'razumem, znam da Linux može arm.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2017, 13:58   #3
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

pfSense nije los, a imas i IPcop koji je linux. Imas i OpenWRT, LEDE... a sokocalo mozes da uzmes i u kucistu sa anetenicom, u smislu TP-Link ruter koji podrzava OpenWRT. Tu ti dodje MIPS procesor uglavnom.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2017, 14:00   #4
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Ja sam skoro na buvljaku za 1000 Din natrcao na PC Engines APU2 pfSense se na njoj lagano bori sa 300/300 protoka.

Tako nesto ces tesko naci za male pare kod nas, ja sam igrom slucaja natrcao, ciga nije imao pojma sta prodaje.

Inace to sto tebi treba moze da se nadje na aliju za 100-150 Eura

Ovako nesto za pfSense.
Ovako nesto za recimo NAS Server.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
Monk Psycho (25.2.2018)
Stara 26.10.2017, 15:01   #5
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Nikako Celeron J1800/1900 procesor za pfSense, odnosno nikako procesor bez AES-NI podrške.

pfSense će 2018. ukinuti podršku za procesore koji ne podržavaju AES-NI.

Gledajte maKinu sa Celeron N procesorom, on ima AES-NI.


Za TP-Link... TL-WR1043ND model koji je revizija 4 (ima ga kod nas da se nađe v4, obavezno naglasiti) je keva. Gigabitni WAN, 4 gigabitna LAN porta, 750MHz CPU, 16MB flash memorije i 64MB RAMa. Staviš LEDE (OpenWRT) na njega i bombonica.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.10.2017, 12:40   #6
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Šta je SBC sokoćalo? Prvi put čujem.

Aha, čika google kaže da su to single board računari.

Anyway... x86-64 procesor, batali ARM, ne ograničavaj sebe, obavezno 2 LANa 10/100/1000, kako je za kućnu upotrebu, ni Realteku ama baš ništa ne fali, ma šta god čuo, ja na poslu sam imao ruter sa 2 realtekove Gb kartice i 60 računara koji su izlazili na net preko njega i nikada ni jedan problem. Intel ti treba ako bi zaista imao 1Gb net kod kuće, pa da izvučeš svaki bit tog protoka.

Procesor obavezno da ima AES-NI instrukcije, jer pominješ VPN.

pfSense je BSD bazirana firewall distribucija i idealna je za takve stvari.

Takođe, možeš da staviš i neki type2 hipervizor (vmware esxi, hyper-v 2016 server koji je free, ili drugi), pa pod njim podigneš pfsense kao VM, a drugi vm neki linux distro da se igraš, itd...

Ako bi išao na ARM procesor, ne znam šta da ti kažem, tu se već n'razumem, znam da Linux može arm.
Hvala ti bachi, znaci mi puno tvoje iskustvo jer sam dosta citao po netu i svi pljuju po Realtek-u ko da je ne znam sta.. I ja bih najvise hteo x86-64 platformu ali kod nas nema nista normalno da se nadje da je povoljno i da ne trosi puno. Inace, najvise bih voleo da instaliram PfSense, ako ne moze to onda LEDE.

@Freško uf, blago tebi, taj APU2 merkam vec neko vreme Odakle to cigi samo, nije mi jasno, bas si super prosao
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.10.2017, 12:50   #7
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Citat:
Marezz kaže: Pregled poruke
I ja bih najvise hteo x86-64 platformu ali kod nas nema nista normalno da se nadje da je povoljno i da ne trosi puno.
Bruka i sramota šta su nam uradili sa Alti/WinWin/Emmi. 90% zanimljivih stvari nemaju na stanju, pola toga uopšte ne nabavljaju. A sve druge podaviše.

Ranije sam makar mogao da nađem mni-ITX ploču sa 2 LANa integrisana i Intel SoC procesorom koji troši ko upaljač i lepo upakujem u mini ITX ploču i to izgleda ko bombonica i šljaka odlično kao pfsense ruter, ali sad ploču sa 2 lana ne možeš da nađeš nigde.

A kamoli ploče sa 4 lana, itd. Gledam onaj aliexpress i balavim kolika ponuda.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
Dekip (27.10.2017)
Stara 29.10.2017, 5:30   #8
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

@Marezz

Što se moje kupovine APU2 ploče tiče, to je bila čista sreća. Inače da može po buvljcima da se natrči na dobar hardver definitivno da može. Ja sam recimo par nedelja kasnije takodje na buvljaku kod jednog cige natrčao na par intelovih dualki serverskih, na nekoliko SFP modula , dva 40Gb HP Direct Attach kabla, jednu dualku optičku, i na jos gomilu drugih stvari, napunio sam dve ogromne kese. On nije imao veze koliko to da naplati, pitao me jel nije mnogo 4000 Din za sve, a to brat bratu vredi bar 20x više po regularnim cenama.

Što se tiče tvog slučaja, cenim da bi ti prvo trebao da se dogovoriš sa samim sobom šta ta mašina hoćeš da ti radi!!!

Da li hoćeš da recimo praviš pfSense Ruter i da sa njim rutiraš LAN saobraćaj i recimo bonduješ dve konekcije.

Da li hoćeš da praviš WiFi Ruter.

Da se izjasniš koliki je inernet saobraćaj koji će ta mašina da rutira.

Ili češ da praviš File Server (NAS) , da kažeš u tom slučaju koliko će ta mašina odprilike da ima diskova, koje performanse očekuješ, koliko korisnika treba ta mašina odprilike da obslužuje ...

Daj neke preciznije smernice šta si planirao i koja su ti očekivanja kako odprilike očekuješ da se ta mašina ponaša u svakodnevnom radu. Pa onda da probamo da ti kažemo šta je najbolja varijanta za obavljanje određenog zadatka.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2017, 13:03   #9
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Freško je postavio dosta dobrih pitanja bez kojih je teško pružiti kvalitetan odgovor.

Ako je nekom potreban moćan ruter (ruteri su u suštini SBC klasa hardvera) onda je ovo zanimljiva opcija. Nije u granicama specifikacija koje je tražio Marezz ali je sigurno dosta moćnije od bilo čega što bi se moglo sastaviti od nekog SBC računara u tom rangu cene.

https://www.aliexpress.com/item/MTK-...819923460.html

A ovo je već SBC računar specijaliziran pod ulogu rutera

https://www.aliexpress.com/item/BPI-...825598599.html
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2017, 15:27   #10
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
@Marezz

Što se moje kupovine APU2 ploče tiče, to je bila čista sreća. Inače da može po buvljcima da se natrči na dobar hardver definitivno da može. Ja sam recimo par nedelja kasnije takodje na buvljaku kod jednog cige natrčao na par intelovih dualki serverskih, na nekoliko SFP modula , dva 40Gb HP Direct Attach kabla, jednu dualku optičku, i na jos gomilu drugih stvari, napunio sam dve ogromne kese. On nije imao veze koliko to da naplati, pitao me jel nije mnogo 4000 Din za sve, a to brat bratu vredi bar 20x više po regularnim cenama.

Što se tiče tvog slučaja, cenim da bi ti prvo trebao da se dogovoriš sa samim sobom šta ta mašina hoćeš da ti radi!!!

Da li hoćeš da recimo praviš pfSense Ruter i da sa njim rutiraš LAN saobraćaj i recimo bonduješ dve konekcije.

Da li hoćeš da praviš WiFi Ruter.

Da se izjasniš koliki je inernet saobraćaj koji će ta mašina da rutira.

Ili češ da praviš File Server (NAS) , da kažeš u tom slučaju koliko će ta mašina odprilike da ima diskova, koje performanse očekuješ, koliko korisnika treba ta mašina odprilike da obslužuje ...

Daj neke preciznije smernice šta si planirao i koja su ti očekivanja kako odprilike očekuješ da se ta mašina ponaša u svakodnevnom radu. Pa onda da probamo da ti kažemo šta je najbolja varijanta za obavljanje određenog zadatka.
Plan je da to bude PfSense ili neki GNU+Linux distro ruter za rutiranje LAN saobracaja, za WiFi bih koristio odvojeni AP. Pored toga bi imao jos jedan dodatni uredjaj za server (VPN, DNS, voice/mumble, web & file sharing). Ne mora tim redosledom. Takodje, obzirom da je to sve u svrhu ucenja/eksperimentisanja, verovatno bih prvo pravio ruter pa server ili obrnuto sa jednim uredjajem zbog finansija Sto se kolicine saobracaja tice, nemam nacina da to izmerim pa da vam kazem.. U pitanju je totalno nezahtevna kucna mreza sa "malom kolicinom" saobracaja.
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2017, 0:41   #11
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Mislim da to što ti želiš da radiš, niti jedan SBC za neke normalne pare ne može da ti odradi. Za tako nešto će ti sasvim solidno odraditi posao recimo AsRock FT3 QC5000M-ITX/PH koju možeš na KP da pazariš za nekih 73 Eura (nova) ili GA-E350N takođe sa KP (polovna) za 35 Eura, ako ti je budžet tanak. Uz taj trosak mora da se pridoda još i barem 2GB DDR3 (~10 Eura) i još ~10 Eura za odgovarajuću 1Gb dodatnu mrežnu karticu. I ti si manje više opremljen i možeš da kreneš da se zanimaš.

@Igor7

Moram priznati Igore da sam i ja raymišljao o kupovini i te Banane i te MTK MT7621 ploče premišljao sam se dobrih par nedelja da li da kliknem na Buy Now, i na kraju sam odustao, evo i zašto.

Što se Banana PI R2 tiče EVO zašto!
A što se MTK MT7621 Enterprise Wireless Router tiče on je oko 110 Eura + do 35 Eura za carinu i poštarinu, a sve u zavisnosti od toga kako su lešinari na carini to jutro raspoloženi. Ito mu onda dođe nekih 145 Eura, što ćeš priiznati uopšte nije mala cifra.
Ako ima budžet od 150 Eura daleko je bolje rešenje recimo Mikrotik RB922UAGS-5HPacD, on je 100 Eura, a na to još treba dodati 15 Eura za fabričku kutiju CA411-711 i recimo 35 Eura za R11e-2HnD karticu na 2.4GHz. To je daleko, daleko najbolja kupovina od bilo čega u tom cenovnom rangu. A može čak i dvadesetak Eura jeftinije ako se uzme za nijansu slabija ploča RB912UAG-2HPnD bez SFP kaveza.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2017, 9:34   #12
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Mikrotik ima očajnu implementaciju OpenVPNa, pa ako OP želi da ga koristi kao OpenVPN klijent, neće moći da se spoji na većinu VPN provajdera. Niti podržava TLS, niti UDP.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2017, 19:49   #13
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke

@Igor7

Moram priznati Igore da sam i ja raymišljao o kupovini i te Banane i te MTK MT7621 ploče premišljao sam se dobrih par nedelja da li da kliknem na Buy Now, i na kraju sam odustao, evo i zašto.

Što se Banana PI R2 tiče EVO zašto!
A što se MTK MT7621 Enterprise Wireless Router tiče on je oko 110 Eura + do 35 Eura za carinu i poštarinu, a sve u zavisnosti od toga kako su lešinari na carini to jutro raspoloženi. Ito mu onda dođe nekih 145 Eura, što ćeš priiznati uopšte nije mala cifra.
Ako ima budžet od 150 Eura daleko je bolje rešenje recimo Mikrotik RB922UAGS-5HPacD, on je 100 Eura, a na to još treba dodati 15 Eura za fabričku kutiju CA411-711 i recimo 35 Eura za R11e-2HnD karticu na 2.4GHz. To je daleko, daleko najbolja kupovina od bilo čega u tom cenovnom rangu. A može čak i dvadesetak Eura jeftinije ako se uzme za nijansu slabija ploča RB912UAG-2HPnD bez SFP kaveza.

I ti pratiš dobrog starog kengura Micka
To o čemu on govori je stari model koji je imao izvesnih problema, dok je R2 izašao pre manje od godinu dana i dosta je hardverski snažniji. Osim toga, testirao ga je samo sa jednom verzijom Linuxa. što može da dovede do pogrešnih zaključaka. Često se čovek treba pomučiti dok ne nabasa na dobar distro. Nemam neko lično iskustvo sa tim R2 modelom, ali stvari, onako po specifikaciji ne zvuči loše.

https://www.cnx-software.com/2017/01...sata-and-more/

Što se tiče MTK rutera, ti si izabrao najskuplju varijantu, ali se u principu slažem s tobom. Ispane skuplja pita od tepsije
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2017, 20:19   #14
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Kod "banane" nije problem hardver već softver koji je neopevani užas.

Od katastrofalne podrške za postojeći softver pa do jednostavnog nepostojanja paketa koji su kod drugih SBC proizvođača dostupni odavno, "banana" je čisto bacanje novca osim za pasionirane sadomazohiste.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2017, 23:13   #15
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Od "viđenijih" SBC-a samo RPi ima softversku podršku proizvođača. Ili možda grešim?
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2017, 11:18   #16
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Kod "banane" nije problem hardver već softver koji je neopevani užas.

Od katastrofalne podrške za postojeći softver pa do jednostavnog nepostojanja paketa koji su kod drugih SBC proizvođača dostupni odavno, "banana" je čisto bacanje novca osim za pasionirane sadomazohiste.
To je problem kod svih SBC računara, ne samo kod Banane. I pri tome nisu toliko krivi proizvođači tih računara, već proizvođaći procesora koji ne dozvoljavaju puni uvid u sve resurse sopstvenih kreacija. Jedino RPi preko Raspbiana ima punu hardversku podršku pošto je rađen u saradnji sa Broadcomom i zato što ta fondacija na raspolaganju ima dosta novca, kao i veliku korisničku bazu.

I ne bih se saglasio da je u pitanju bacanje novca već jasan komperomis, svesno učinjen od strane razumnog kupca koji zna da za vrlo malo novca ne može dobiti maksimalne radne karakteristike. Ti mazohisti, na kraju krajeva, daleko više nauče o svom sistemu nego oni kojima se sve servira gotovo, a to je po mom skromnom mišljenju jako pozitivna stvar.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2017, 19:50   #17
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
To je problem kod svih SBC računara, ne samo kod Banane. I pri tome nisu toliko krivi proizvođači tih računara, već proizvođaći procesora koji ne dozvoljavaju puni uvid u sve resurse sopstvenih kreacija. Jedino RPi preko Raspbiana ima punu hardversku podršku pošto je rađen u saradnji sa Broadcomom i zato što ta fondacija na raspolaganju ima dosta novca, kao i veliku korisničku bazu.
Krajnje korisnike ne interesuje istorija proizvoda već šta praktično dobijaju za svoj novac.

"Banana" je napravljena sa isključivim ciljem da hardverskim karakteristikama, koje su na papiru bolje zvučale od tadašnjeg RPi-ja, pridobije bar deo ogromne RPi korisničke baze. Čip je pušten u prodaju bez ikakve softverske podrške tako da većina tog hardverskog potencijala nikada nije ni mogla da se iskoristi. Godinama kasnije na "Banani" još uvek ne postoji distro koji kršteno radi (kad se setim samo debakla sa izostavljenim WiFi i Bluetooth drajverima) a paketi koji normalno rade na drugim SBC platformama u većini slučajeva na njoj ne rade ili zahtevaju dodatno gubljenje vremena.

Za hardver sam već rekao da zvuči dobro na papiru. U praksi se dobija daleko lošiji kvalitet izrade ploče od drugih SBC platformi i dizajn napajanja koji "Banana" ne može pošteno da ubode još od prve verzije (nepoštovanje specifikacija, pregrevanje itd.).

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
I ne bih se saglasio da je u pitanju bacanje novca već jasan komperomis, svesno učinjen od strane razumnog kupca koji zna da za vrlo malo novca ne može dobiti maksimalne radne karakteristike. Ti mazohisti, na kraju krajeva, daleko više nauče o svom sistemu nego oni kojima se sve servira gotovo, a to je po mom skromnom mišljenju jako pozitivna stvar.
Kompromisa uvek ima ali treba imati u vidu da se SBC-ovi ne koriste samo za učenje već i za praktične projekte pa čak i proizvodnju. Dakle, postoje ljudi, čak veoma iskusni, koji žele da posmatraju SBC isključivo kao apstraktnu kutiju koja ima ulaz i izlaz, bez da ulaze u detalje kako sve to interno radi. A i da se ne lažemo, ako se izuzme GPIO ostali priključci se svi svode na standardizovane module koji se jednostavno ubodu u ploču i koriste preko softverskih biblioteka.

Za kraj, onome ko hoće da se uči ne treba "octa-core" čip sa gigabitnim mrežnim adapterom za ~50+€ već za 15€ može da nabavi kompletan set RPi Zero + WiFi adapter + GPIO header ili čak novi RPi Zero W koji dolazi u kompletu i uživa u softverskoj podršci kojoj "Banana" ne može ni da prismrdi.

Poslednja ispravka: Neutrino (2.11.2017 u 20:16)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
doctor (5.11.2017), voodoo_ (2.11.2017)
Stara 6.11.2017, 14:42   #18
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Meni se svidja ovaj ZyXEL NBG6817

Skup je ali vredi. Jedni me brine carina, kod nas ga nema. Uzece mi 10k za carinu sigurno, a nekako mi je anti-protivno da im dam.

Podrzava LEDE, sve ima.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
Monk Psycho (25.2.2018)
Stara 8.11.2017, 5:18   #19
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Mickie, neće, koliko vidim taj ruter košta manje od 200 Dolara. Ja sam pre nekoliko meseci za jednu mušteriju poručivao Telefon NOMU S30 sa Alija koji je koštao 235 Eura. Carina i poštarina je izašla 9500 Dinara. Pre dvadesetak dana mi je od tih skupih stvari sigao i Splajser za optiku. Sa Alija je uvezen podpuno legalno sa realno naznačenom cenom. Carina me izašla negde oko 300 Eura. Za ovaj ruter koji ti gledaš platićeš od 2000-6000 Dinara u najgorem slučaju ako su na carini to jutro baš nadrndani od sabajle.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2017, 1:40   #20
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: SBC kao ruter ili server?

Nema ga na aliju. Ima na eBay, uglavnom englezi i nemci prodaju, a ima i italjani ali ne salju za srbiju svi.

Evo recimo jedan listing

https://www.ebay.com/itm/ZyXEL-ARMOR...cAAOSwNglZy5LM

Cena je preko 200$
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
ADSL modem/ruter kao obican ruter spajspy ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 22.11.2012 13:20
Ruter sundjer bob kockalone Komunikacioni uređaji i umrežavanje 7 11.11.2012 13:09
Server and Client problem clzola Programiranje 7 25.1.2011 23:56
call of duty 5 server jeremijaue Mrežne igre 0 17.1.2011 12:33
Emitovanje radio stanice preko WWW Branislav Gavric Internet tehnologije 28 25.11.2008 16:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com