Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Zvuk na računaru

ŠDK - Zvuk na računaru Saveti u vezi sa kupovinom zvučnih karti, zvučnika, slušalica...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.3.2007, 17:40   #1
Cyber_Zitomir
Novi član
 
Član od: 4.3.2007.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Arrow Zvučna kartica za gitaru?

hteo bih da sviram el. gitaru na kompu preko guitar rig-a, al ne znam koju kartu (zvucnu) da uzmem. da li mi je bolje da uzmem creative audigy ili live i koji model?
ciao
Cyber_Zitomir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2007, 18:12   #2
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: karta za gitaru?

Sto skuplju...? Dobro pravilo sto skuplja to kvalitetnija (u normalnoj prodavnici)
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2007, 9:10   #3
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: karta za gitaru?

Moja preporuka je da uzmes Audigy 2 Value on je trenutno zlatna sredina izmedju kvaliteta i cene koju za isti placas.Ono sto je tebi bitno je solidan Line-in koji kartica ima kao i dobra ASIO podrska koja ti je najbitnija za posao koji zelis da ti obavi.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2007, 10:52   #4
Cyber_Zitomir
Novi član
 
Član od: 4.3.2007.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: karta za gitaru?

hvala, mario!!!!!
Cyber_Zitomir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2007, 9:35   #5
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: karta za gitaru?

I nemoj da zaboravis da ti je potreban i di-box da bi to sve uspelo!
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2007, 15:45   #6
Cyber_Zitomir
Novi član
 
Član od: 4.3.2007.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: karta za gitaru?

a to je???????????
Cyber_Zitomir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2007, 16:41   #7
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: karta za gitaru?

Impedansa linijskog neizbalansiranog signala iz gitare ne odgovara ulazu na racunaru a Di-box sluzi da taj signal prilagodi.Najjefinija varijanta koju sam ja nasao je Behringer ima ga za nekih 2400din. u Mitrosu i zavrsava posao.U ovoj varijanti gitaru prikljucujes na MIC ulaz racunara.Ima i protivnika koriscenja istog koji vise vole da koriste predpojalaco(ili neku pedalu koja ima isto) i da ga koriste izmedju racunara i Line-in-a na racunaru.Proceprkaj malo po Google-tu da shavatis problematiku
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2007, 16:48   #8
Cyber_Zitomir
Novi član
 
Član od: 4.3.2007.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: karta za gitaru?

ok.hvala jos jednom.
Cyber_Zitomir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.3.2007, 1:20   #9
Djedai
Novi član
 
Član od: 12.10.2006.
Poruke: 18
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Karta za gitaru?

ja sam jedan od protivnika druga varijanta je profi a prva je... a Behringer i zvuk su u svadji...Behringer, mozda ako ti treba neki MIDI kontroler...sa MIDIjem je u boljim odnosima mada..trazimo jeftinu varijantu...inace bi Creative uopste kao i prodavnice kompjuterske opreme ispali u prvom krugu... A lik koji kaze sto skuplja to bolja, da... svaka skuplja karta koju mozes naci u prodavnicama muzicke opreme je bolja od live-a i audigy-ja
Djedai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2007, 9:50   #10
Proxima
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Šabac
Poruke: 285
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Karta za gitaru?

Ja se već godinama bavim sviranjem i snimanjem gitare na običanom home PC. Ne smatram da sam neki poseban stručnjak, ali ću ti izneti neke svoje zaključke:

- ništa i nikako nećeš dobiti ako "bodeš" gitaru direktno u komp bez gitarskog procesora. Ne postoji nikakav software koji će da zvuči iole normalno a probleme sa podešavanjem latencije (kašnjenja) neću ni da pominjem. ZABORAVI!

- nešto bolja opcija je da spojiš gitaru-procesor-PC. U tom slučaju zvuk će ti najviše zavisiti od kvaliteta procesora (gitarskog). U ovom soluciji ćeš dobiti ulaz od kog se već nešto može napraviti, jer postoji dosta dosta plug-in koji će ti omogućiti da simuliraš cabinet (najveći problem pri ovakvom spajanju je odsustvo prave kutije zvučnika, zato je zvuk uvek tanak)

- najbolja varjanta je da nabaviš gitarsko pojačalo. dakle, vezuješ gitara-procesor-pojačalo pa ispred svega toga staviš mali mikrofon (da, onaj malecki što se koristi za chat) ili ako imaš kinte da uzmeš neki ozbiljniji (ali gledaj da bude mali i da bude baš za to jer sa onim za pevače nećeš mnogo postići). Ovu varjantu koriste u svakom studiju i zaista se može dobiti odličan zvuk čak i na jefitinijim spravama. Zvučaće prirodno i puno, što je najvažnije. I još nešto, pokušaj da nađeš pojačalo od oko 50w i snimaj na nekih 20%. Tako ćeš dobiti stvarno super zvuk.

Eto. Ovo je sve čisto iskustvo. Možda grešim, možda i ne. Ukoliko imaš još pitanja samo napred.
Proxima je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2007, 10:00   #11
Proxima
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Šabac
Poruke: 285
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Karta za gitaru?

A ja na sve odgovorih osim na pitanje .... ha ha.

Što se tiče zvučnih kartica, kako neko reče već, što skuplje to bolje.

Opet ću da iznesem svoje iskustvo. Radio sam sa prethodnim bednom demo snimak i sve smo odradili na integrisanoj zvučnoj karti sa ploče Matsonic. To je, dakle, krš, ali je radio. I čak je snimak ispao prilično dobar.
Bilo je problema prilikom procesiranja više kanala u Cubase-u (doduše, tad sam imao znatno slabiji CPU i 512 mb ram).

Moj savet je da se ne opterećuješ zvučnom karticom, jer snimak kod kuće će uvek biti ispod svakog standarda, koliko god skupu karticu imao. Suštinu studija ne čini kartica nego sva ostala oprema, sam enterijer, izolacije ...
Proxima je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2007, 12:41   #12
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Karta za gitaru?

Hmm... slazem se. Cak i skuplje zvucne ne mogu da daju onaj studijski kvalitet. A sto se tice "amaterizma" moj brat je koristio Dean DBDT gitaru sa DIME Distorsion efektima na pojacalu od 30W i stavio je obican Geniusov mikrofon ispred pojacala (tj. zvucnika) i uz malo softverskog doterivanja sve je ispalo kako treba u finalnom snimku. Medjutim, tu je distorzija veoma jaka (kao Pantera) tako da nisam siguran sta bi bilo da je to trebalo da bude neka clean varijanta.

Procackaj malo po internetu. Ima jedan programcic koji je pravio neki nas covek i kod njega je resen problem sa latency kod snimanja. Pokusacu da se setim kako se zove pa cu javiti... Ali varijanta sa mikrofonom uopste nije losa
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2007, 9:06   #13
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Karta za gitaru?

Ne bih se slozio.Gitaru naravno ne treba ukljucivati direktno to sam vec pomenuo ali bolje je koristiti analognu pedalu(najbolje onu koja je predvidjena da radi kao predpojacalo i samo kao to) nego procesor osim ukoliko on nije veoma kvalitetan(znaci nikakvi zoom i slicne igracke) jer je oni imaju frekventni opseg od oko 32khz i kvalitet zvuka provucen kroz njih se degradira(i da ne pominjem da se anlogni signal konvertuje u digitalni u procesoru(a AD konvertori u njemu su na jeftinim procesorima losi) pa zatim opet na izlazu procesora dolazi do koverzije iz digitalnog u analogni signal a to sve dovodi do gubitaka na kvalitetu.O koriscenju Genius mikrofona necu ni da pricam,bez 50-ak evra ne moze se ocekivati pristojan zvuk sa ozvucenog pojalaca.
Sto se tice programa domaceg autora u pitanju je Guitar FX BOX a sto se njega tice i na njemu se ne moze izvuci niska latencija.Jednostavno bez kartice koja moze da izvuce 3-4ms preko ASIO drajvera ne moze se ocekivati sviranje bez osecaja kasnjenja.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
Gale84 (10.4.2007)
Stara 10.4.2007, 14:17   #14
Gale84
Član
 
Član od: 22.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 39
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Karta za gitaru?

Citat:
Mario Pavicevic kaže: Pregled poruke
Ne bih se slozio.Gitaru naravno ne treba ukljucivati direktno to sam vec pomenuo ali bolje je koristiti analognu pedalu(najbolje onu koja je predvidjena da radi kao predpojacalo i samo kao to) nego procesor osim ukoliko on nije veoma kvalitetan(znaci nikakvi zoom i slicne igracke) jer je oni imaju frekventni opseg od oko 32khz i kvalitet zvuka provucen kroz njih se degradira(i da ne pominjem da se anlogni signal konvertuje u digitalni u procesoru(a AD konvertori u njemu su na jeftinim procesorima losi) pa zatim opet na izlazu procesora dolazi do koverzije iz digitalnog u analogni signal a to sve dovodi do gubitaka na kvalitetu.O koriscenju Genius mikrofona necu ni da pricam,bez 50-ak evra ne moze se ocekivati pristojan zvuk sa ozvucenog pojalaca.
Sto se tice programa domaceg autora u pitanju je Guitar FX BOX a sto se njega tice i na njemu se ne moze izvuci niska latencija.Jednostavno bez kartice koja moze da izvuce 3-4ms preko ASIO drajvera ne moze se ocekivati sviranje bez osecaja kasnjenja.

И само да додам да није само битан добар процесор, добра гитара, добар кабел, већ да је битан и добар гитариста... или да кажем да је то најбитније?
Gale84 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Gale84 na korisnoj poruci:
Mario Pavićević (11.4.2007)
Stara 10.4.2007, 16:54   #15
Proxima
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Šabac
Poruke: 285
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Karta za gitaru?

to Gale84: apsolutno! Ali dobar gitarista se postaje. I mogu reći da je opcija snimanja sebe u nekom "home studio" okruženju izuzetno dobra škola, možda čak i najbolja, koju bi trebalo da prođe svako pre nego što uđe u pravi studio. Na taj način će uštedeti brdo novca i nerava.
Razlog: ništa ne može da se poredi sa snimanjem! Nijedna svirka, nijedno vežbanje ... snimanje je master level svega.

Da ne bih previše offtopic-ovao, reću ću da tvrdim da se jako dobar zvuk sa (dobrog) pojačala može uhvatiti čak i sa najobičnijim mikrofonima koji služe za chat preko neta. Ko ne veruje neka proba (ali neka bude objektivan, pa da ne kaže kako će se mnogo bolji rezultat dobiti sa nekim Shure-om i nekom EMU kartom - to svi znamo).

Što se tiče software-skog bojenje zvuka, mislim da je to nemogućno, ružno, nikakvo. Ko iola sluša gitarsku muziku neće moći da čuje bilo šta napravljeno bilo kakvim software-om. Tu mislim i na GuitarFX.

Driver ASIO4All rešava sve probleme sa latency, pod uslovom da je karta iole pristojna (mada podsećam da sam ja na Matsonic-ovoj integrisanoj snimio demo koji je zvučao dosta pristojno)
Proxima je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.4.2007, 14:18   #16
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Karta za gitaru?

Kombinacija Gitara-dibox-predpojacalo-line in i koriscenje recimo Amplitube-a ili Guitar rig-a dobijaju se rezultati koji su osetno bolji u poredjenju sa "narodnim" procesorima poput zoom-a 505 i slicno.Naravno analognu pedalu nista nece zameniti ali ove stvari nisu za bacanje.Prica sa snimanjem putem MIC-a ima smisla ali ne za ovo o cemu pricamo a to je koriscenje racunara kao procesora zvuka.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.4.2007, 22:11   #17
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Karta za gitaru?

Citat:
Mario Pavicevic kaže: Pregled poruke
Kombinacija Gitara-dibox-predpojacalo-line in i koriscenje recimo Amplitube-a ili Guitar rig-a dobijaju se rezultati koji su osetno bolji u poredjenju sa "narodnim" procesorima poput zoom-a 505 i slicno.Naravno analognu pedalu nista nece zameniti ali ove stvari nisu za bacanje.Prica sa snimanjem putem MIC-a ima smisla ali ne za ovo o cemu pricamo a to je koriscenje racunara kao procesora zvuka.
Ja sam samo rekao iz iskustva da zvuk koji je snimljen sugavim mikrofonom ispred pojacala (i uz goriscenje analogne pedale) je uz malo ciscenje ispao veoma dobar (mislim, naravano, nije to ni studio ni skupa zvucna ali je ok).

A mislm da je Cyber_Zitomir sve ovo pitao zbog toga sto je hteo da dobije puno efekata za gitaru a da ne mora da kupuje pedale nego da to odradi na kompu. I koliko kapiram to je vise za zabavu ili pravljenje gitarskih semplova a ne za neku profi upotrebu. U tom slucaju mic mu ne vrsi poso
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2007, 20:51   #18
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: Karta za gitaru?

Pazite sad ovo... (ne koristim nikakvo predpojacalo iliti procesor-pedalu i imam integrisanu 16bit AC' 97 zvucnu kartu, VIA Chipset...Gitra prikljucena na Mic.ulaz)


Pre neki dan mi preporuci drug GuitarRig2 i ja to nabavih... kad sam pokrenuo iskocio je onaj prozor u kom biras uredjaj za zvuk, frekvenciju, input, output...

i tu mi je bilo DirectSound, 44100Hz na output-u sam stavio DirectSound bla bla i latencije su bile 10ms i 50ms kliknem OK!

ubacim Screamer-a i krenem da cepam (bio sam odusevljen zvukom) i primetim veliko kasnjenje zvuka... Vratim se ja u podesavanja... i stavim frekvenciju sa 44100 na 48000 i kasnjenje se smanjilo i zvuk je i dalje bio dobar...

Medjutim genijalna ideja mi pade na pamet... a da stavim ja 96000 pa mozda nece biti kasnjenja???? I stavim ja tu f-ju i kliknem OK....

Od tog momenta komp je poceo da zabada i da se gubi... nakon resetovanja vratio sam f-ju na 48000 i zvuk je postao degenerisan... ne znam kako drugacije da ga opisem... Pustio sam pesmu i ona je zvucala ok, tako da sam siguran da mi se zvucna nije sje8ala, reinstalirao sam guitar rig 2 puta... brisao Registry Key-ove... reinstalirao Windows... ZVUK JE OSTAO DEGENERISAN!!!!!

Kako je ovo moguce???????


Probao sam sa ASIO4All drajverima ali mi ne daje opciju za output!... Da li moze GuitarRig2 da radi kao plug-in za Cubase? I razmisljam o kupovini neke zvucne karte... sto jeftinije samo da proizvodi zvuk i da se ne javljaju ovakvi BUG-ovi...

I kako postici nisku latanciju sa Guitar Rig-om???

Someone??? Anyone????

Poslednja ispravka: <Rio_da> (28.8.2007 u 23:26)
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2007, 23:25   #19
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Karta za gitaru?

Citat:
<Rio_da> kaže: Pregled poruke
Probao sam sa ASIO4All drajverima ali mi ne daje opciju za output!... Da li moze GuitarRig2 da radi kao plug-in za Cubase? I razmisljam o kupovini neke zvucne karte... sto jeftinije samo da proizvodi zvuk i da se ne javljaju ovakvi BUG-ovi...

Someone??? Anyone????
I sam vidis da je moguce,a najgore je kad sam sj**es opremu.
Nisi trebao da diras nista oko sample rate,cak i 44100 je previse za tu zvucnu karticu.Za jacu zvucnu karticu koja MOZE to da podnese,ne bi bio problem uopste.Za sada imam 2 rjesenja :

- probaj da reinstaliras drajvere i kompletan softver za zvucnu karticu (pod uslovom da je dosao uz nju)

- probaj da istu zvucnu ubacis na drugi PC,i da probas gitaru na drugom PC-ju s tom zvucnom.Ako bude radila,znam sta cemo,a ako ne bude,onda cestitam, sj**ao si zvucnu...

To je sto se tice kartice.A sad za GuitarRig.
On moze da se koristi u Cubase ali moras da ga nadjes u obliku VST plugina.
Kao sto je Slayer za FruityLoops,tako je i GuitarRig plugin za Cubase,ali mislim da VST plugin nazalost NIJE BESPLATAN.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2007, 23:36   #20
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: Karta za gitaru?

OK ne mogu da izvadim integrisanu zvucnu kartu...

Da li imas ideju kako postici najmanju mogucu latenciju sa GuitarRig-om? Koja kombinacija drajvera i tako to...

p.s. zvuk mi se od-degenerisao... ostala mi je jos samo latencija... tj kasnjenje...
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
gitara, zvučna kartica

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
koja kartica je ovo sharlo_03 Grafika 46 20.1.2008 22:02
Wireless Kartica Za Vistu Axis Komunikacioni uređaji i umrežavanje 23 18.1.2008 20:07
Mrezna kartica megabook-a Melinion Prenosni računari 5 26.9.2007 19:30
Kako promijeniti IRQ kod PCI kartica? ezenkiel Kvarovi 5 27.8.2007 12:43
tv kartica & quick time player zeks Kvarovi 1 5.10.2006 1:25


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com