Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Video/TV softver

Video/TV softver Video programi, formati, kodeci, konvertori, DVD/TV softver, satelitski/DVB programi, DivX i sl.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.2.2006, 2:03   #1
zvucnjak
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.681
Zahvalnice: 854
Zahvaljeno 261 puta na 147 poruka
Određen forumom Nabavio sam VIVO karticu..... I šta sad? :)

E ovako:

Kao prvo moram da kažem da sam dugo razmišljao i bio u nedoumici da li da ovu temu otvorim ili ne, s obzirom da već ima par tema koje se dotiču ove tematike, medjutim kako u dotičnim temama nije baš pokriven svaki aspekt koji mene zanima, ja sam odlučio da temu ipak otvorim, a verujem da će i drugima biti korisna (ili bar neće škoditi, a što bi rek'o Lane Gutović, čim ne škodi znači da koristi) ...

Elem
Sticajem povoljnih okolnosti postao sam vlasnik kartice MSI NX6600GT 128 AGP VIVO

(srećan ili ne, vreme će pokazati). Takodje sticajem okolnosti sam vlasnik kamere (8mm) Sony CCD-TRV35E



koju imam već mnogo godina i sa kojom sam napravio brdo svakavih snimaka......... (psihološka pauza)

.................koje bih hteo da pomoću nove kartice prebacim na komp odnosno DVD, ili tako nešto.


Da krenemo po redu i sistematski: (Đe je luben'ca đe je luben'ca! )

1. tačka dnevnog reda:
Povezivanje:
Kamera ima A/V izlaz sa otprilike ovakvim kablovima:


samo što su dva (crni i žuti) i jedan je za video signal a drugi za audio.

Kao što ste većina verovatno upoznati, uz tu karticu dolazi i jedna simpatična džidža-bidžica za povezivanje sa video uredjajima:

na kojoj postoji jedan "composite in", ali nijedan "sound in" tako da predpostavljam da zvuk treba nekim drugim putem da sprovedem. Na kameri imam izlaz za slušalice koji mogu da povežem sa mikrofonskim ulazom na zvučnoj kartici (proverena kombinacija koju koristim kod drugih uređaja).

Da li sam u pravu ili ne? I ako jesam da li se taj zvuk zasebno snima pa se posle naknadno obrađuje/sinhronizuje sa snimkom ili se snima zajedno sa videom?

2. i najvažnija tačka:
Software

Obzirom da sam snimke hteo naknadno da editujem i montiram kontam da bi ceo proces trebalo da izgleda otprilike ovako:
Prebacivanje (capture) u dig. Format -> editovanje i montaža -> Kompresija u DVD, DivX ili neki drugi format po potrebi -> (eventualno izrada DVD menija) -> rezanje na DVD/CD.
Ispravite me ako grešim.

Interesantno je kako ja uz karticu nisam dobio nikakav softver, samo drajvere i neke utilityje koji mi uglavnom ne trebaju...
Ali šta je tu je, tu su zato iskusniji članovi foruma da mi preporuče neki softver za svaku od gore navedenih grupa.
Ovde se međutim postavlja pitanje kompresije. U koji format bi trebalo da prebacujem snimak u komp, da li bi trebalo da bude kompresovan ili ne? Inače imam P4 3.0 Ghz HT, Asus P4P800-X, 512 MB Rama koje planiram da proširim, HD SATA Maxtor od 160 GB (mislim da je dovoljno?)...
zvucnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2006, 2:04   #2
zvucnjak
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.681
Zahvalnice: 854
Zahvaljeno 261 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Nabavio sam VIVO karticu..... I šta sad? :)

Sledeći korak: montaža.
Hteo bih da mi preporučite program u kome snimke mogu da
Seckam, razdvajam, spajam, izbacujem, ubacujem, premeštam, itd itd...
Takodje pored toga bi mi dobro došao program pomoću kojeg bih mogao da u snimak ubacujem raznorazne efekte;
konkretno primeri –
- uvodne animacije na početku snimka, tipa "morAva prodakšn presents", itd...
- grafički elementi – npr. na snimku na kome se igra fudbal da ubacim nazive i logoe timova, rezultat, izmene, itd, kao na pravom fudbalskom prenosu...
- tekstualni elementi – npr. na snimku koncerta da ubacujem nazive pojedinih kompozicija za vreme snimka;
- razni vremenski efekti – npr. kao u filmovima tipa "Snatch" kada se snimak ubrzava ili vraća unazad i zaustavlja na jednom kadru dok u pozadini ide neki zvučni komentar ili tekst na ekranu i sl...
- i vrlo bitno:
zvučni efekti – ubacivanje raznih efekata tj. importovanje zvučnih fajlova (aplauz, eksplozije, muzička podloga koja se kombinuje sa snimkom ili zamena dela zvuka u snimku sa nekim drugim zvukom itd)...

I na kraju – kompresija u DVD ili DivX format.
Šta mi je sve potrebno da bih izmontiran snimak snimio u DVD ili DivX (Xvid ili šta god)... (prvenstveno me zanima DVD a DivX tek onako za svaki slučaj).
Koji programi, koji kodeci, itd..?
Ne moraju da budu baš preteški za korišćenje, ali bih bar mogao da imam neku kontrolu nad osnovnim stvarima kao što su rezolucija, vrsta kompresije, bitrate, itd...

I još jedno pitanjce:
Da li je za ovo bolji Win XP SP1 ili SP2 i da li to uopšte ima veze?


Inače razlog zbog kojeg mi je post ovako dugačak je (osim toga što trenutno nemam šta drugo da radim a i nisam odavno kuckao po tastaturi pa mi zanimljivo ) je što sam hteo da imate što bolju sliku o mojim potrebama kako bi odgovori bili što precizniji i odgovarajući.

(Mada bi od ovoga mogao da se napravi ceo jedan serijal npr. u rubrici Servis u SK-u... Eto ideje! )


Unapred hvala
zvucnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 11:29   #3
Aleksandar
Veteran
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Banjaluka
Poruke: 504
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 294 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Nabavio sam VIVO karticu..... I šta sad? :)

ViVo graficku (video ulaz) spajas samo sa video izlazom kamere.Audio izlaz(e) kamere treba spojiti sa audio ulazom na zvucnoj kartici (mislim da je to bolje od koristenja izlaza za slusalice na kameri).Ako su dva (stereo kamera) vrlo jeftino mozes kupiti kabal sa dva chinch-a na jednoj i "bananicom" 3.5 mm na drugoj strani.
Instalirao si WDM (video capture) drajvere, zar ne?
Zatim pokreni Virtual Dub i u opcijama podesi capture uredjaje.Za video WDM, a za audio line-in (gdje si prikljucio zvuk sa kamere).
Nabolje je da sirovi materijal grebujes u MPEG2 (DVD) format,a kasnije mozes kompresovati u sta hoces.
S ozirom na snagu tvoje konfiguracije mozes koristiti bilo koju rezoluciju,ali sama kamera (ako nije Hi8) ne "daje" vise od pola PAL rezolucije sto je nekih 352 x 288.(Sad ce me vjerovatno neko ispravljati jer MPEG2 rezolucija je 704x576 (ili 720 x 576),a navedena rezolucija je MPEG1, ali tebi je bitan codec,a rezolucija se moze mijenjati).Eksperimentisi nekoliko puta pa uporedi kvalitet i odluci.Samo nemoj koristiti nekompresovani AVI.Zauzima previse mjesta i kasnije (u kompresovanju) moze doci do desinhronizacije slike i zvuka.

Sto se dalje obrade materijala tice ako imas para odlican program je Ulead Video Studio 9.Svi efekti koje si naveo postoje u ovom programu.Dobre besplatne programe ne poznajem.

Konacni "proizvod" snimi ili u DVD formatu (mpeg2) ili DiVX (5.2.1 ako ces filmove gledati na DiVX player-u jer ne znam koliko player-a cita DiVX 6.x codec).Mozes, eventualno, snimiti i SVCD.
Aleksandar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2006, 13:42   #4
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Smile Re: Nabavio sam VIVO karticu..... I šta sad? :)

Ja imam Fx5600 ViVo....A za prebacivanje sa kamere na komp koristim firewire i(ili) Tvtjuner.....ViVo ne koristim jer mi stalno na snimcima kasni zvuk....
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2006, 20:18   #5
zvucnjak
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.681
Zahvalnice: 854
Zahvaljeno 261 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Nabavio sam VIVO karticu..... I šta sad? :)

Za sad sam radio malo u Windows Movie Makeru, i mogu reci da sam zadovoljan... Snimak je ok, zvuk ne kasni (na MSI 6600GT ViVo, Intel P4 3Ghz, Creative Live! zvucna)... Mada nameravam da nabavim neki ozbiljniji softver...
zvucnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2006, 20:46   #6
firefly
Član
 
Član od: 24.1.2006.
Poruke: 408
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Nabavio sam VIVO karticu..... I šta sad? :)

Za montazu,ako nisi pro,bice ti dovoljan CyberLink-ov Power Director 3.Sa njim i radis Capture i mozes da snimak spajas,razdvajas ubacujes efekte,ton itd. i na kraju napravis pravi dvd video,ili ga kompresujes u DivX.
Bolji je od Windows Movie Maker-a,a ako te on ne zadovolji uvek je tu Sony VEGAS 4.0
Nema veze koji je XP.
firefly je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2006, 22:03   #7
Zool
Novi član
 
Član od: 19.1.2006.
Lokacija: Majur City,Shabatz
Poruke: 8
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Zool
Određen forumom Re: Nabavio sam VIVO karticu..... I šta sad? :)

ja imam MSI NX 6600 256 MB VRAM VIVO
sve je dobro povezano,imam najnoviji Virtual Dub i instalirane WDM drajvere,ali medju formatima kompresije ne postoji MPEG 2!
mislim da je problem u kodecima,imam instalirane Coda Codec Pack i Nimo Codec Pack.
sa njima nisam imao nikakvih problema pri pustanju video materijala,ali se problemi javljaju pri video capturingu.koji codec da skinem?
Zool je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2006, 23:29   #8
vjekoslav
Novi član
 
Član od: 15.4.2006.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Nabavio sam VIVO karticu..... I šta sad? :)

http://www.pegasusimaging.com/picvideomjpeg.htm

Nije besplatan, ali postoji nacin da se to zaobidje

Kvalitet postavi na 18 ili 19 i probaj.
Pozdrav
vjekoslav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.4.2006, 3:55   #9
Flavio
Starosedelac
 
Član od: 16.12.2005.
Lokacija: 012
Poruke: 2.195
Zahvalnice: 323
Zahvaljeno 357 puta na 334 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Flavio Slanje poruke preko Skypea korisniku Flavio
Određen forumom Re: Nabavio sam VIVO karticu..... I šta sad? :)

Slazem se sa "firefly"-om.Ranije sam uz Radeon 9200 ViVo dobio i koristio Power Director 2.5ME.Sasvim je dobar i lak za amaterski rad.
p.s.
Mislim da pod WinXP-om bolje funkcionise 3.0 .
Flavio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.5.2006, 11:41   #10
BlackAdder
Član
 
Član od: 22.3.2006.
Poruke: 30
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Nabavio sam VIVO karticu..... I šta sad? :)

jel moze preko vivo opcije na tvojoj kartici da se gleda TV/video ili moze samo da se snima sa njega?
BlackAdder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2006, 20:06   #11
zvucnjak
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.681
Zahvalnice: 854
Zahvaljeno 261 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Nabavio sam VIVO karticu..... I šta sad? :)

Citat:
Aleksandar kaže:
Zatim pokreni Virtual Dub i u opcijama podesi capture uredjaje.Za video WDM, a za audio line-in (gdje si prikljucio zvuk sa kamere).
Nabolje je da sirovi materijal grebujes u MPEG2 (DVD) format,a kasnije mozes kompresovati u sta hoces.

1. Kako u VirtualDubu da podesim ulazni format? Treba mi PAL standard, ne NTSC?
2. Gde je mpeg2?

Ima li jos neki dobar program za capturing?
zvucnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
koju zvucnu karticu ?! legolas ŠDK - Zvuk na računaru 12 30.1.2021 20:27
Kako overklokovati MSI 6600 ViVo sa 256 VRAM versus Overklok 9 29.1.2008 22:50
Koju TV karticu? Devil Grafika 8 12.1.2006 4:47
Drajveri za zvučnu karticu PhaetoN Slobodni softver 3 19.12.2005 12:31
Isti IRQ za modem i mreznu karticu? Vlado78 Operativni sistemi 2 18.12.2005 11:33


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com