Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Prenosni računari

ŠDK - Prenosni računari Saveti u vezi sa kupovinom PDA, notebook, laptop i ostalih prenosnih računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.9.2010, 19:49   #1
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Koji laptop za profesionalca?

Pozdrav,
imam prijatelja koji profesionalno radi sa industrijskim štampačima i ostalom srodnom opremom pa mu za teren treba laptop.

Maksimalni budžet je 1000 eura a od portova mu je potreban RS 232 port, COMM, PCMCIA card reader (i čitač ostalih "popularnih" formata) kao i ostali portovi i dodaci koji se očekuju od laptopa tog cjenovnog ranga.

Ne znam da li da mu preporučim neku stariju mašinu koja ima sve te portove pa da pomoću nje obavi sav taj posao ili da mi pomognete u pronalaženju "modernog" laptopa na koji se može nakačiti docking station ili neko drugo rješenje koje podržava navedene portove?

Ako ne bude tih portova džabe je davati novac na laptop.

Od ostalih stvari poželjna je što kvalitetnija grafika, što više rama i što bolja izrada jer će biti na terenu i moraće podnositi malo teže uslove i svakodnevno tumbanje.

Javite mi ako ima nešto ovakvo, treba mu u narednih mjesec dana ali dolazi u Beograd za nekih 2-3 nedjelje da kupi laptop ako ga predložite.

Hvala lijepo.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 2:10   #2
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

Nisam baš siguran u vezi laptopa ali za PCMCIA mislim da će teško naći jer je to matori standard, sad se (odavno) koristi PCI Ex.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 2:14   #3
Joca90
Veteran
 
Član od: 24.11.2009.
Lokacija: Bg
Poruke: 675
Zahvalnice: 146
Zahvaljeno 106 puta na 105 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

http://www.pcpractic.rs/proizvodi/la...-1747-t231p-bk
http://www.pcpractic.rs/proizvodi/la...us-n71jq-ty032

oba su vrhunske masine ali ja bih uzeo dell
Joca90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 9:10   #4
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

^jos da ispunjavaju uslove koji se traze


Mada, kad malo bolje razmislim, postoje resenja i za te stvari. Eto moj otac ima satelitski risiver koji moze da se reprogramira preko serijskog porta (RS-232). E sad, problem je sto nit ja nit on nemamo vise racunare sa takvim portom (odnela ga istorija). Ali zato postoje USB to RS-232 konventori preko kojih mozes da povezes RS-232 uredjaj na USB port, i problem resen.


P.S.
Sto se tice dodataka i portova, malo toga je "ocekivano" i treba stvarno videti sta mu treba konkretno. Na primer, dal mu treba FireWire port (ako ima video kameru koja se prevezuje preko istog)? Dal ima eksterne SATA diskove, pa mu treba eSATA port? I tako to...

Poslednja ispravka: player1 (22.9.2010 u 9:18)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2010, 16:53   #5
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
^jos da ispunjavaju uslove koji se traze


Mada, kad malo bolje razmislim, postoje resenja i za te stvari. Eto moj otac ima satelitski risiver koji moze da se reprogramira preko serijskog porta (RS-232). E sad, problem je sto nit ja nit on nemamo vise racunare sa takvim portom (odnela ga istorija). Ali zato postoje USB to RS-232 konventori preko kojih mozes da povezes RS-232 uredjaj na USB port, i problem resen.


P.S.
Sto se tice dodataka i portova, malo toga je "ocekivano" i treba stvarno videti sta mu treba konkretno. Na primer, dal mu treba FireWire port (ako ima video kameru koja se prevezuje preko istog)? Dal ima eksterne SATA diskove, pa mu treba eSATA port? I tako to...
Trebaju mu portovi koje sam naveo u postu mada bi bilo dobro da na laptopu budu i svi ostali "popularni" portovi jer kako on to kratko kaže "Za 1000 eura hoću da laptop priča sa mnom kol'ko je dobar".

Nema eksterne sata diskove ali dobro bi bilo da laptop ima esata, jer možda kupi hard disk od kusura ako laptop ne bude "okruglo" 1000 eura.

Niko nije pare našao na drumu i ne bi čovjek da se zaje*e.
Gdje se u BG može nabaviti set tih "produžetaka za portove na usb" zajedno s laptopom?

Čovjek ide tamo za neke 2 sedmice i ne bi da luta previše nego mu treba pouzdan i provjeren shop.
Ja ne idem sa njim jer nemam vremena, pa bih vas molio da što preciznije objasnite gdje ima da se nabavi navedeni laptop s tim karakteristikama, dakle:
- što bolji procesor (preferira Intel)
- što veći hdd
- što veći broj portova
- što bolji kvalitet izrade
- stariji portovi i/ili adapteri za iste, ako je moguće da se kupe na istom mjestu gdje se kupuje i laptop.

Ako šta "ispadne" od ponuda javi mi na PM ili ovdje u temi.
Meni je bezveze što neću ići sa njim a i da odem neću mu znati pomoći a volio bih da čovjek uzme pravu stvar, ipak su velike pare u pitanju i što je najgore treba mu sredstvo za stalni posao.
Znam da imaju pravila za linkove i ostalo pa ne bih htio da zaradiš ban ili nešto drugo, javi mi ako nađeš nešto, hvala mnogo.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2010, 17:09   #6
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

Ja bi tom tvom prijatelju preporučio da uzme nekog proverenog poslovnjaka može i polovnog recimo:

Dell Latitude D620/630 njih sam skoro video u pakomu (možda pre tri meseca) D630 (C2D T7500, 4GB RAMA, 120GB @7200RPM, ima Com port i PCMCIA i čitač smart kartica za banke) doduše cena mu je bila oko 1400 eura u dinarskoj protiv vrednosti. Šesto dvajeska i šesto trijeska inače polovni mogu da se nađu za oko 300 eura, ja sam prošle jeseni 2 komada 1xD620 i 1xD630 uzeo za 500 Eura oba.

Takođe može nešto da potraži i od IBM-a/ odnosno Lenova recimo T5x T6x nešto iz te dve serije isto mogu polovni da se nađu od 300 do 500 eura polovni zavisi od konfiguracije
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
LoneWolf (24.9.2010)
Stara 23.9.2010, 22:03   #7
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

Javi mi na PM kod koga bi mogao to da pogleda u BG pa ću mu proslijediti adrese shopova/dilera/zastupnika.

Hvala najljepše
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2010, 23:51   #8
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

Jel ima iko ovaj laptop i može da kaže nešto više o njemu??!
Da li ima kakvih problema sa njim?
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2010, 1:11   #9
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

koliko sam cuo za sad u pitanje je jak odobar laptop sa mbiel quadcore procesorom, i vrlo dobrom grafom i ozbiljna igracka mashina kad tako pogledas naravno bez preterivanaj sa detaljiam i rezolucijama. Sto se probelma tiche kolega ga ima i nisma video da iam nekih probelam osim tso je mozd malo vishe vreliji st oje i normalno kad se uzme u ozbir sta ima ispod haube. Naravno za ovakav lap bi bilo preporucljivo nabaviti i podlogu sa hladnjem
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku flamingos na korisnoj poruci:
Marko 0401 (26.9.2010)
Stara 26.9.2010, 14:57   #10
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

Citat:
Marko 0401 kaže: Pregled poruke
Jel ima iko ovaj laptop i može da kaže nešto više o njemu??!
Da li ima kakvih problema sa njim?
Grije se k'o sam đavo, tastatura mu pucketa i loš je kvalitet izrade.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Marko 0401 (26.9.2010)
Stara 26.9.2010, 17:04   #11
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

Au, znači može da se kuva kafa na njemu...

Dajte ljudi nešto provjereno i sigurno, tako oko 900€, da ne trebaju dodatna hlađenja i cimanja... A da je opet jako i veliko (17")...
Jel ima tako nešto da se kupi uopšte?!
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2010, 17:42   #12
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

ima ali opet,nemoguce je da ne kroistis hladnje na laptopu poput takve zveri iz asusa. Mozda mozes naci i g73 model koji pripada seriji republic of gamers. Kako god neopdno je obezbediti protok vazduh laptopu,i da ga cistis povremeno.
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2010, 19:31   #13
zeuk
Veteran
 
Član od: 31.8.2010.
Poruke: 675
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 128 puta na 114 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

A što se toliko potencira ne tome da mora da košta skoro 1000e? Nisam siguran da velika cena podrazumeva puno portova... A isto nisam ni siguran da to što on radi na industrijskih štampačima zahteva i7 procesor... U principu, samo nagađam, ali nemam ideju šta će mu tolika snaga.

Koji softver planira da koristi? Da li mu je potrebna velika autonomija? Da li želi mobilnost?


17ica je u današnje vreme ispod optimuma za laptop po pitanju maksimalnih performansi, mobilnosti, autonomije. Čak i one laptop konfiguracije sa i7 i npr. ati 5730 koje koštaju preko 100.000din, samo zbog 17" znače kompromise u velikim rezolucijama. Laptop sa dijagonalom 17" je po mom skromnom mišljenju dobar samo kao neka "stylish desktop replacement" varijanta...


Kao što neko reče, Lenovo biznis klasa važi za izuzetno pouzdanu. Možda nije loše da cilja u tom pravcu. Ili, ako mu se baš daju pare, neka uzme Apple, zbog najpouzdanijeg servisa i podrške ( makar sam tako čuo ).
zeuk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2010, 20:28   #14
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

Citat:
zeuk kaže: Pregled poruke
A što se toliko potencira ne tome da mora da košta skoro 1000e? Nisam siguran da velika cena podrazumeva puno portova... A isto nisam ni siguran da to što on radi na industrijskih štampačima zahteva i7 procesor... U principu, samo nagađam, ali nemam ideju šta će mu tolika snaga.

Koji softver planira da koristi? Da li mu je potrebna velika autonomija? Da li želi mobilnost?


17ica je u današnje vreme ispod optimuma za laptop po pitanju maksimalnih performansi, mobilnosti, autonomije. Čak i one laptop konfiguracije sa i7 i npr. ati 5730 koje koštaju preko 100.000din, samo zbog 17" znače kompromise u velikim rezolucijama. Laptop sa dijagonalom 17" je po mom skromnom mišljenju dobar samo kao neka "stylish desktop replacement" varijanta...


Kao što neko reče, Lenovo biznis klasa važi za izuzetno pouzdanu. Možda nije loše da cilja u tom pravcu. Ili, ako mu se baš daju pare, neka uzme Apple, zbog najpouzdanijeg servisa i podrške ( makar sam tako čuo ).
Sad će deset ljudi da te nabije na kolac zato štosi to rekao.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2010, 20:45   #15
zeuk
Veteran
 
Član od: 31.8.2010.
Poruke: 675
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 128 puta na 114 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

Onda si trebao da mi se obratiš preko PM-a, da editujem poruku.

Mada iskreno, na više mesta sam tako pročitao! Ne govorim iz ličnog iskustva, kao što sam i napomenuo. U principu, neutralan sam kada je neki macbook u pitanju. Niko ne može da ospori da aluminijumski mac izgleda lepo i izdržljivo, da je reč o snažnom i dobro izrađenom računaru. Isto, teško da iko može osporiti da mu je cena prepumpana...

Ali, ako čovek već daje 1000e, i Apple je varijanta..
zeuk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2010, 22:27   #16
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

Citat:
zeuk kaže: Pregled poruke
Onda si trebao da mi se obratiš preko PM-a, da editujem poruku.

Mada iskreno, na više mesta sam tako pročitao! Ne govorim iz ličnog iskustva, kao što sam i napomenuo. U principu, neutralan sam kada je neki macbook u pitanju. Niko ne može da ospori da aluminijumski mac izgleda lepo i izdržljivo, da je reč o snažnom i dobro izrađenom računaru. Isto, teško da iko može osporiti da mu je cena prepumpana...

Ali, ako čovek već daje 1000e, i Apple je varijanta..
Naravno da je jeste. Ali ako je Apple već varijanta onda neka doda još i 200e i uzme Mac Book Pro.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2010, 22:50   #17
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

Citat:
zeuk kaže: Pregled poruke
A što se toliko potencira ne tome da mora da košta skoro 1000e? Nisam siguran da velika cena podrazumeva puno portova... A isto nisam ni siguran da to što on radi na industrijskih štampačima zahteva i7 procesor... U principu, samo nagađam, ali nemam ideju šta će mu tolika snaga.

Koji softver planira da koristi? Da li mu je potrebna velika autonomija? Da li želi mobilnost?


17ica je u današnje vreme ispod optimuma za laptop po pitanju maksimalnih performansi, mobilnosti, autonomije. Čak i one laptop konfiguracije sa i7 i npr. ati 5730 koje koštaju preko 100.000din, samo zbog 17" znače kompromise u velikim rezolucijama. Laptop sa dijagonalom 17" je po mom skromnom mišljenju dobar samo kao neka "stylish desktop replacement" varijanta...


Kao što neko reče, Lenovo biznis klasa važi za izuzetno pouzdanu. Možda nije loše da cilja u tom pravcu. Ili, ako mu se baš daju pare, neka uzme Apple, zbog najpouzdanijeg servisa i podrške ( makar sam tako čuo ).
NE MORA da košta 1000 eura nego je toliki BUDŽET.
Ako mu nađeš laptop koji ima sve navedene portove i/ili ostale karakteristike koje sam naveo da mu trebaju, on će te blagosloviti, napiti, izljubiti k'o brata rođenog i častiti kusurom preostalim od 1000 evra.
Čovjeku se "ne daju pare" nego ih toliko ima koliko sam napisao pa ako nađeš nešto za manje para ja mu mogu proslijediti poruku, link ili šta već.

P.S. Koji **** ima MacBook pro od portova koje sam naveo da su mu potrebni? Mislim da ima samo usb i eventualno card reader?!

Poslednja ispravka: Beagle (26.9.2010 u 23:50) Razlog: nisi morao
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2010, 23:01   #18
zeuk
Veteran
 
Član od: 31.8.2010.
Poruke: 675
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 128 puta na 114 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

Nisam ni rekao da ima te portove. To je jednostavno zastarelo. Moderan laptop+svi portovi koje si naveo = nemoguće. Jedino ako postoje neki adapteri, konvertori...- ali tu ne mogu da ti pomognem...
zeuk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2010, 13:59   #19
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

Ima neko ovaj??! Iskustva sa njim...?
Ova grafika 560v, vidim da je to u suštini HD4650, koliko je bolja/gora?
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2010, 14:04   #20
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop za profesionalca?

Verovatno je u pitanju najobicniji "rebrand".
Koliko vidim po notebookcheck-u, ima iste specifikacije kao 4650 mobility radeon.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji laptop da kupim? NRca ŠDK - Prenosni računari 53 22.6.2010 23:10
koji linux za jako stari laptop? jova1996 Slobodni softver 8 18.12.2009 13:26
Kup- laptop ? Peny ŠDK - Prenosni računari 2 22.2.2009 0:19
Koji laptop do 1000 evra? Ivan007 ŠDK - Prenosni računari 8 18.12.2008 15:10
Koji polovan laptop 17"? Bokisha ŠDK - Prenosni računari 3 1.9.2007 22:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com