Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.3.2014, 10:37   #61
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Uvazili su mi molbu, stigla je jakna; ovaj put pravilno ocarinjena. Heh, kada sam otvorio kartonsku kutiju, imao sam sta da vidim- jakna izguzvana, divljacki ugurana kroz uzak prorez, van najlona, etikete pocepane.. i jos su tu dodatnu 'uslugu' otvaranja naplatili 60 dinara.

Sve u svemu, jakna je odlicna, kupljena neverovatno povoljno (289 funti originalna cena, a platio na rasprodaji 53 evra + 2000 dazbine), tako da je to mala uteha za ovo maltretiranje.

Inace, slazem se da je nebulozno naplacivati pdv kada kupite robu iz inostransvtva, a za licnu upotrebu. Takodje, otvaranje (skrnavljenje) posiljke oni nama trebaju da placaju, a ne mi njima. Ali, ok..
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 11:22   #62
modd4fun
Član
 
Član od: 22.8.2013.
Poruke: 85
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 26 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Evo da podelim sa vama svoja iskustva u vezi kupovine ili porudžbine iz inostranstva. Možda nekom pomogne ili urazumi. Većunu stvari znate i sami. Prvo iskustvo neprijatno ali sa srećnim epilogom imao sam pre 3 godine tokom organizovanja lokalnog lan-partya. Onako na slepo pošto smo poslednji put organizovali pokušali smo da dobijemo neki besplatan lan paket, reklamni i kontaktirali razne proizvođače komp. hardvera. Ladno su nas svi otresli sa cipele sem (neverovatno ali istinito) Thermaltakea. Poslali su nam paket u vrednosti od nekih 200 EUR besplatno. Koga zanima neka me kontaktira na pm poslaću link sa člankom i fotografijama da ne reklamiram sad svoju stranicu. Roba je stigla u NS na carinsku poštu i tražili su još toliko za dažbine. Radnica koju sam kontaktirao telefonom bila je izuzetno neprijatna pa sam insistirao da mi da šefa i javio se tj. javila se šefica. Izuzetno prijatna žena kojoj sam objasnio da je to poklon a ona mi reče da na paketu nema nikakve fakture. Da ne dužim neko od radnika fakturu je sklonio i svu potrebnu dokumentaciju na kojoj je pisala vrednost i gde je navedeno da je to poklon. Na moju sreću dovoljno je bilo da emailom pošaljem šefici ličnu izjavu gde pod puno mat. i kriv. odgovornošću tvrdim da je to paket namenjen u tu i tu svrhu itd. Malo sam još nakitio izjavu navodeći da je u pitanju multinacionalni skup što i jeste istina itd. Dakle uz mnogo nerviranja i zarađenu glavobolju koju sam smirio sa dva brufena uspeo sam da dobijem paket na kućnu adresu.

Drugi put kao da mi prvi nije bio dovoljan poručio sam iz USA YouRock Guitar - midi gitaru.
Našao sam je po izuzetno povoljnoj ceni od svega 90 USD. Bilo je leto i na god. odmoru u Srbiji bio je moj poznanik koji je kod sebe imao sve potrebne kartice i opet da ne dužim sa njegovog kompa na moju adresu poručili smo gitaru, čovek izvrio uplatu sa kartice a ja mu na ruke dao keš i posao rešen. Za neverovatnih 4 dana ako se dobro sećam paket je stigao i dobio sam telefonski poziv iz BG sa špedicije Fedex gde mi je rečeno sledeće: "Gospodine vaš paket je prispeo na aerodrom u BG i potrebno je da izvršite uplatu od 12.000 RSD". Ljudi osećaj ne mogu da vam opišem. Mislio sam da ću se onesvestiti. Sedeo sam na sotlici tog momenta, a imao sam osećaj da lebdim. Glava mi se malo nije raspala. Pitao sam dotičnu kako 12.000 da nije greška, da je to 110% na vrednost robe, a odgovoreno mi je da su to troškovi koje moram da platim, bez objašnjenja detaljnog i rečeno mi je da to košta toliko a svaki dan čekanja nakon 4 gratis dana platiću i ležarinu.

Dalje, telefonirao sam gde sam stigao. Pozvao pozananika koji radi na carinskoj ispostavi i dobijem odgovor da je to tako i ne mogu ništa. Zvao sam upravnicu car.ispostave na aerodromu opet izuzetno prijatna žena koja mi je doslovno rekla da je to takva situacija da mi ne može pomoći. Na kraju ponovo zovem špediciju i pitam zašto to nije poslato do NS-a i zamolim lepo da mi navedu šta tačno treba da platim. E pa ovako su mi rekli. U tih 12.000 RSD 2000 i nešto su troškovi njihovi neki špediterski, zatim slanje brzom poštom do moje kuće skoro 1000 RSD a ostalih 9000 su "ostali troškovi".

Skraćujem što više mogu... Iznerviran na krakju dana iz očaja u 22.00 pošaljem email Fedexu u USA gde ih u prve dve rečenice nahvalim: "Svaka čast, paket brzo stigao itd. Ali ja više nikada neću koristiti vaše usluge niti ću vas bilo kome preporučiti zato i zato" - napišem ono sve gore i navedem kako ne mogu da verujem da oni ne znaju koji su troškovi njihove ispostave u Srbiji pošto sam video na sajtu da se ograđuju od ostalih troškova ali carinskih ne špediterskih. Napišem im i da ovi naši nisu naveli šta terba da platim, po teretu, po veličini šta li? U 02.00 dobije email iz USA uz izvinjenje i da će videti šta mogu da urade i da mi pomognu koliko god budu mogli. U 06.00 pre radnog vremena zove me dana iz Fedexa BG i kaže cinično: "Gospodine vaš dragoceni paket je ocarinjen platićete 4.600 RSD"? Pazite sada me pita i kao da li se slažem da platim brzu poštu. Naravno da sam se složio i platio. Tako ljudi što se mene tiče tad ko zna kad iz Srbije robu iz inostranstva. Od tada poručio sam još nekoliko puta ali do Mađarske ali za to verovatno znate. Povremeno udavim prijatelja koji ima rođaku preko i tako izregulišem.

Može se izboriti za svoje pravo ali to tako teško ide i košta toliko živaca, da nije vredno zdravlja. Dan danas kad uzmem u ruke midi gitaru prođe me jeza kad se setim.

Za kraj samo još jedan detalj. Paket sa gitarom prošao je ceo svet od USA preko Francuske i Mađarske a da nije bio otvaran. Na njemu su nalepnice koje svedoče da je prilikom svakog utovara i istovara bio skeniran. Kod nas je naravno otvoren BRICOM verovatno i to tupom pošto je najlon bio iskidan i morali su malo da se ugrade. Uzeli su mi komplet nalepnica koji sam dobio uz gitaru a koji je naveden na fakturi. Aj izeš nalepnice, sceća da su ostavili USB kabel, kaiš, trzalice i eki ukrasni plakat za klinku.

Izvinjavam se na predugom komentaru i greškama u tekstu.
modd4fun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 11:59   #63
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Pročitao sam tvoj post i moram reći tebi, a i drugima, da znate da kada roba stiže preko privatnih kurirskih kompanija (FedEx, TNT, DHL, UPS, USPS), onda se obavezno plaća i "špedicija". Dakle, uz carinu i PDV, oni će nakalemiti i dodatne troškove od par desetina evra, koji mogu rasti ako je paket velik i težak.

Zato ja izbjegavam privatne kurirske kompanije (na lokalnim forumima sam pročitao za njihove skupe "špedicije") i izbjegavam naručivati iole vredniju i/ili kabastiju robu jer bi teško prošlo jeftino pored divljaka na carini, a da ne govorim o eventualnim oštećenjima.
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 12:04   #64
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Citat:
nameless1 kaže: Pregled poruke
Inace, slazem se da je nebulozno naplacivati pdv kada kupite robu iz inostransvtva, a za licnu upotrebu. Takodje, otvaranje (skrnavljenje) posiljke oni nama trebaju da placaju, a ne mi njima. Ali, ok..
PDV / carina mora negde da se plati. Ako robu kupis u inostranstvu platis PDV stranoj drzavi. Ako uzmes "cabu" da ces robu koristiti van te zemlje dobijes na granici pare od PDV-a nazad ali te saceka carina. Ako vec negde treba da platim platicu radije svojoj zemlji gde mi majka, sestra i sva rodbina zive i rade, lece se, primaju plate i penzije.
U Nemackoj to izgleda ovako: Posta te obavesti da nisu mogli da ti dostave paket jer je zadrzan od strane nemacke carine i da mozes da ga podignes u carinarnici licno u to i to vreme (plativsi carinu ili ne, videce se na licu mesta kad dodjes). Carina otvara paket iskljucivo pred primaocem, ne pre toga. Te carinarnice su najcesce Bogu iza ledja pa nastaju dodatni troskovi putovanja do tamo a, kao sto napisah, preuzimanje je iskljucivo licno.
Nema pouzdanog nacina da se izbegne carina. Ako je roba nova neko bi morao da stavi na paket "polovna roba" da bi se izbegla carina ili da lazira racun ali to je vec krivicno delo i to na Zapadu pristojne firme nece da rade. Neke male online prodavnice hoce. lep broj kineskih firmi "izlazi u susret" kupcima pa salju lazne racune gde roba od 200 eur kosta 55 eur i sl.

Poslednja ispravka: Laskaris (19.3.2014 u 12:53)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 12:20   #65
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Citat:
Prief Lirator kaže: Pregled poruke
Pročitao sam tvoj post i moram reći tebi, a i drugima, da znate da kada roba stiže preko privatnih kurirskih kompanija (FedEx, TNT, DHL, UPS, USPS), onda se obavezno plaća i "špedicija". Dakle, uz carinu i PDV, oni će nakalemiti i dodatne troškove od par desetina evra, koji mogu rasti ako je paket velik i težak.
Nema špedicije preko USPS-a, jer paketi idu preko naše pošte.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 12:22   #66
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Izvinjavam se, nisam znao za taj izuzetak.
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 12:28   #67
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

@Laskaris

U susednim zemljama, po ugledu na EU (vidim sada da u Nemackoj to nije slucaj, ali u Engleskoj, odakle vecina nas narucuje jeste), na posiljke vrednosti do 150 evra se ne placa carina, vec su oslobodjene, zato sto se smatra da su posiljke ove vrednosti uglavnom za licnu upotrebu. Ovi nasi ti udare prvo carinu 10% (ako prelazi 50e), pa na tu uvecanu osnovicu onda opale izuzetno visok pdv od 20%, i ti bi to radije placao?

Poslednja ispravka: nameless1 (19.3.2014 u 13:48)
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 13:04   #68
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Citat:
nameless1 kaže: Pregled poruke
@Laskaris

U susednim zemljama, po ugledu na EU (vidim sada da u Nemackoj to nije slucaj, ali u Engleskoj, odakle vecina nas narucuje jeste), na posiljke vrednosti do 150 evra se ne placa nikakav porez, carina, vec su oslobodjene, zato sto se smatra da su posiljke ove vrednosti uglavnom za licnu upotrebu. Ovi nasi ti udare prvo carinu 10% (ako prelazi 50e), pa na tu uvecanu osnovicu onda opale izuzetno visok pdv od 20%, i ti bi to radije placao?
Na uvoznu robu placas samo carinu a ne PDV. PDV placas drzavi gde si robu kupio ako ces je tu i koristiti. I za najobicniju cackalicu koju kupis u Engleskoj placas PDV ako ces u toj zemlji da cackas zube (veoma licna upotreba, pao mi je na pamet i toalet papir jos ali hajde da ne preterujemo) . Ako ti roba stize iz, recimo Engleske, ti mozes da trazis povracaj PDV na nasoj granici ali placas nasoj drzavi carinu (ako je roba podlozna carinjenju naravno). E sad, kako procedura izgleda sa kupovinom/ slanjem iz Engleske ne znam ali ne bi trebalo da ti je PDV (engl VAT, value added tax) uracunat u cenu. To je, cini mi se, to sto ti pises o robi do 150 eur "za licnu upotrebu". S obzirom da ces robu koristiti u Srbiji nalazim da je sasvim posteno da platis carinu Srbiji ako vec ne platis VAT Engleskoj. Zamisli da je moguce da ne platis ni carinu ni VAT tj PDV zemlje iz koje stize roba? Pa covece, niko zivi ne bi kupovao u svojoj zemlji vec bi svi kupovali preko neta bez PDV zemlje u kojoj kupuju i gledali da zaj*bu carinike. Verovatno mislis da je to sasvim u redu? Milion puta pre bih Srbiji platio carinu gde mi porodica zivi i tako pomogao i njih i svoj narod nego Engleskoj i Nemackoj njihov PDV ako ne moram. Samo bih zamolio da ne krene pros*ravanje o korumpiranoj drzavi, lopovima na vlasti i sl. To nije nikakvo opravdanje bez obzira sto i sam nemam dobro misljenje o funkcionisanju Srbije.

Poslednja ispravka: Laskaris (19.3.2014 u 13:15)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 13:13   #69
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

grešiš, VAT bi trebalo da se računa uglavnom samo za građane UK, tako da uglavnom naručujemo bez VAT, a oni posle dodaju VAT njihovim građnima, a carinu i PDV plaćamo za sve preko 50e našoj državi. Ti možeš da tražiš povraćaj VAT u UK kad iznosiš kupljenu robu i u praksi ne bi trebao 2x da plaćaš PDV ali ako ti naplate tamo moraš da tražiš povraćaj od UK a ovi naši će da ti naplate platio ili ne platio u UK
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 13:23   #70
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
grešiš, VAT bi trebalo da se računa uglavnom samo za građane UK, tako da uglavnom naručujemo bez VAT, a oni posle dodaju VAT njihovim građnima, a carinu i PDV plaćamo za sve preko 50e našoj državi. Ti možeš da tražiš povraćaj VAT u UK kad iznosiš kupljenu robu i u praksi ne bi trebao 2x da plaćaš PDV ali ako ti naplate tamo moraš da tražiš povraćaj od UK a ovi naši će da ti naplate platio ili ne platio u UK
Naplatice ti carinu nasi, carinska sluzba nalacuje carine, ne PDV zato se i zove tako. U Nemackoj je granica za carinjenje, cini mi se, 70 eur. Ne razumem svu dreku ovde. Ne platis VAT, neces da platis carinu..Pa jbt, hoces da ti jos neko i da pare uz robu koju dobijes ili sta? VAT se placa ako ces robu da koristis u Engleskoj, ako neces placas carinu a oni u carinsku stopu zaracunaju sasvim sigurno i VAT koji tamo (najverovatnije) nije placen, u to uopste ne sumnjam. Narucivanje iz inostranstva je zato i atraktivno. Uz VAT bi bilo skoro sasvim neisplativo u vecini slucajeva. Na neku robu zaista ne razumem zasto se uopste naplacuje carina (knjige npr) cak i da VAT nije placen ali za podosta robe naplacivanje carine je sasvim opravdano.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 13:26   #71
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

ti izgleda nisi nikad kupovao ništa preko 50e.. prvo ti naplate carinu na vrednost paketa, nekad čak i na poštarinu, pa onda na sve to skupa opale PDV
povraćaj PDV od zemlje izvoznika ti lično radiš to naše carinike ne interesuje
kupovina online se radi tako što se računa +pdv ako na primer naručiš u engleskoj kad naručiš plaćaš odmah cenu+VAT dok nama šalju poštom bez VAT pa carina odradi i naplatu PDV.. ali kad odeš u UK i kupiš u prodavnici platiš odmah njima VAT pa posle kad izlaziš iz zemlje tražiš povraćaj VAT

Poslednja ispravka: water wizard (19.3.2014 u 13:34)
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 13:34   #72
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
ti izgleda nisi nikad kupovao ništa preko 50e.. prvo ti naplate carinu na vrednost paketa, nekad čak i na poštarinu, pa onda na sve to skupa opale PDV
povraćaj PDV od zemlje izvoznika ti lično radiš to naše carinike ne interesuje
kupovina online se radi tako što se računa +pdv ako na primer naručiš u engleskoj kad naručiš plaćaš odmah cenu+VAT dok nama šalju poštom pa carina odradi i naplatu PDV.. ali kad odeš u UK i kupiš u prodavnici platiš odmah njima VAT pa posle kad izlaziš iz zemlje tražiš povraćaj PDV
Nisam jer zivim u Nemackoj poslednjih osam godina pa ne znam kako to tacno izgleda u Srbiji ali zato jako dobro znam kako izgleda u Nemackoj. Vecinu robe naruciti iz Nemacke u inostranstvu se jednostavno ne isplati. Mozda ako funta / dolar npr popusti pa se isplati naruciti neku robu u kolicini koja bi pokrila troskove transporta. Pre nekoliko godina je dolar bio bas slab pa su ljudi isli u USA jeftinim letovima, kupovali robu "za licnu upotrebu" i vracali se za Nemacku ali to je trajalo kratko jer se dolar oporavio.
Mogu da razumem da ljudi hoce da prodju sto jeftinije ali ako negde ne platis PDV moras platiti carinu ili "srpski PDV" pa ga ti zovi i harac ili kako god. Ako negde kupujes bez PDV ta roba je konkurentija nego domaca na koju se PDV placa, sasvim je logicno da se naplati PDV u nekom obliku. Tako je i u Nemackoj, samo se to zove carina kako i treba da se zove. Iz nekog glupog razloga naplacuje se "carina" i na knjige preko 70 eur i ovde. Tvoja je stvar kako ces VAT da regulises, ako licno kupujes u Engleskoj VAT ces platiti isto kao i Mehrwertsteuer u Nemackoj (nemacki PDV), na izlasku iz zemlje ces dobiti pare nazad ali ce te sacekati carina.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 13:41   #73
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Evo stigao i USB kablić za dolar pre neki dan, sve prošlo ok.

Bar za ovako sitne stvari ne mlate. Nisu ni otvarali paket.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 13:44   #74
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Pa da.. živiš u nemačkoj i odande glumiš nekog patrijotu kako treba da se plaća državi srbiji porez
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 13:48   #75
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Mogu da razumem da ljudi hoce da prodju sto jeftinije ali ako negde ne platis PDV moras platiti carinu ili "srpski PDV" pa ga ti zovi i harac ili kako god. Ako negde kupujes bez PDV ta roba je konkurentija nego domaca na koju se PDV placa, sasvim je logicno da se naplati PDV u nekom obliku.
Vidi se da si iz Nemačke kad pominješ domaću robu, koja crna domaća roba, možda paradajz i kupus Kod nas ti na vrednost paketa dodaju carinu, shipping/špediterske troškove, troškove otvaranja itd i onda se na ceo taj ukupni iznos naplati pdv. Onda se posle neko začudi kako je moguće na knjigu od 70 dolara platiti 80 dolara troškova. Moguće je
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 13:53   #76
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

da bar štite taj paradajz nego uvoze na veliko iz makedonije i turske
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 13:53   #77
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
Pa da.. živiš u nemačkoj i odande glumiš nekog patrijotu kako treba da se plaća državi srbiji porez
Placao sam Srbiji deset godina porez do zadnjeg dinara a planiram da se vratim da zasnujem porodicu tu. Vi ljudi u Srbiji i ne znate kako funkcionise drzava (ili se pravite ludi) vec samo gledate da se provucete sto jeftinije i dizete dreku kako vas drzava pljacka. Uglavnom zbog veoma negativnog stava ljudi prema drzavi i svojoj okolini uopste u Srbiji su stvari takve kakve jesu. Preporucujem svakome od vas da malo mrdne van Srbije (ne kao turista vec da zivi i radi neko vreme u inostranstvu ako moze). Posle nekog vremena svako postane "patrijota" jer shvati kako drzava funkcionise i da drzavu tj sistem zapravo cine ljudi i njihov stav o zajednickom dobru. Kada dodjem u Srbiju najezim se od silne negativne energije ljudi prema drzavi, prema sopstvenoj okolini i prema bilo kom zajednickom cilju drustva.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 13:54   #78
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
ti izgleda nisi nikad kupovao ništa preko 50e.. prvo ti naplate carinu na vrednost paketa, nekad čak i na poštarinu, pa onda na sve to skupa opale PDV
povraćaj PDV od zemlje izvoznika ti lično radiš to naše carinike ne interesuje
kupovina online se radi tako što se računa +pdv ako na primer naručiš u engleskoj kad naručiš plaćaš odmah cenu+VAT dok nama šalju poštom bez VAT pa carina odradi i naplatu PDV.. ali kad odeš u UK i kupiš u prodavnici platiš odmah njima VAT pa posle kad izlaziš iz zemlje tražiš povraćaj VAT
Tako je. Sto se placanja carine tice, i dalje mislim da je 50 evra nizak prag (kazem, po propisu EU je 150, mada neke zemlje, kao Nemacka to ne postuju), kao i da je bezveze da prvo zalepe carinu, pa na tu uvecanu osnovicu da naplacuju pdv..

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Na uvoznu robu placas samo carinu a ne PDV. PDV placas drzavi gde si robu kupio ako ces je tu i koristiti. I za najobicniju cackalicu koju kupis u Engleskoj placas PDV ako ces u toj zemlji da cackas zube (veoma licna upotreba, pao mi je na pamet i toalet papir jos ali hajde da ne preterujemo) . Ako ti roba stize iz, recimo Engleske, ti mozes da trazis povracaj PDV na nasoj granici ali placas nasoj drzavi carinu (ako je roba podlozna carinjenju naravno). E sad, kako procedura izgleda sa kupovinom/ slanjem iz Engleske ne znam ali ne bi trebalo da ti je PDV (engl VAT, value added tax) uracunat u cenu. To je, cini mi se, to sto ti pises o robi do 150 eur "za licnu upotrebu". S obzirom da ces robu koristiti u Srbiji nalazim da je sasvim posteno da platis carinu Srbiji ako vec ne platis VAT Engleskoj. Zamisli da je moguce da ne platis ni carinu ni VAT tj PDV zemlje iz koje stize roba? Pa covece, niko zivi ne bi kupovao u svojoj zemlji vec bi svi kupovali preko neta bez PDV zemlje u kojoj kupuju i gledali da zaj*bu carinike. Verovatno mislis da je to sasvim u redu? Milion puta pre bih Srbiji platio carinu gde mi porodica zivi i tako pomogao i njih i svoj narod nego Engleskoj i Nemackoj njihov PDV ako ne moram. Samo bih zamolio da ne krene pros*ravanje o korumpiranoj drzavi, lopovima na vlasti i sl. To nije nikakvo opravdanje bez obzira sto i sam nemam dobro misljenje o funkcionisanju Srbije.
Greskom sam napisao 'porez'; kada sam govorio o limitu, mislio sam na carinu. Nema razloga odmah da galamis. Inace, po propisu eu, postoji limit od 22evra do koga si oslobodjen placanja vat-a ako uvozis robu iz jedne clanice eu u drugu, dok je kod nas taj limit 99 dinara..

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Kada dodjem u Srbiju najezim se od silne negativne energije ljudi prema drzavi, prema sopstvenoj okolini i prema bilo kom zajednickom cilju drustva.
Pogledaj prvi post, pa ce ti mozda biti jasnije otkud ta silna 'negativna energija'. Oni napravili glupost, a ja jos morao da im placam takse, da se mlatim (iz poste su me tri puta vracali, nemaju pojma ljudi proceduru, ne veruju mi)..

Poslednja ispravka: nameless1 (19.3.2014 u 14:03)
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 14:16   #79
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Kada dodjem u Srbiju najezim se od silne negativne energije ljudi prema drzavi, prema sopstvenoj okolini i prema bilo kom zajednickom cilju drustva.
Stvarno, kakvo iznenađenje Zamisli da ti treba nova lična karta i onda nekoliko dana stojiš u redu svako jutro od 5-6 do 9 samo da bi uspeo da uzmeš broj. Ili da moraš da naručuješ najbanalnije lekove iz inostranstva jer ih ovde niko ne pravi. Ovde su to najbolje objasnili:

http://www.njuz.net/nepopravljivi-op...ecio-u-srbiji/
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 14:20   #80
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Srpska carina- dika i ponos!!

Nameless, razumem sta se tebi desilo, nisam mislio ni na koga licno vec generalno na stav ljudi. Napisao sam vec da imam prijateljicu koja radi na carini. Radi svoj posao savesno i pedantno. Pokusaja prevare carine ima toliko da to nije normalno. Ne kazem da je stanje srpske carine dobro, daleko od toga ali ponasanje povelikog broja ljudi jednostavno ne razumem.
@B.Fury: Licnu kartu sam vadio u Srbiji i cekao sam podosta (uzeo je posle tri meseca kada sam ponovo dolazio) a i pasos (doduse to sam brzo zavrsio) i znam vrlo dobro kako to izgleda. Nazalost, imam poprilicno iskustva sa zdravstvenim sistemom u Srbiji pa opet nemam negativan stav jer sam video da se mnogi ljudi, i pored mora problema, trude. Do coveka je licno kakav ce stav da zauzme. Da takve probleme ima jedan Nemac definitivno bi se upucao posle par meseci.

Citat:
Vidi se da si iz Nemačke kad pominješ domaću robu, koja crna domaća roba, možda paradajz i kupus
Sa takvim stavom ce biti jos manje domace robe i stanje ce biti jos losije. Da, u Nemackoj moze covek da nauci da bude patriJota, nesto sto je u Srbiji posprdno, u Nemackoj je sasvim normalno i pozeljno ponasanje.

Poslednja ispravka: Laskaris (19.3.2014 u 14:35)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Office 2013 i srpska ćirilica ljubs Aplikativni softver 6 6.1.2014 13:17
Carina za Grafičku Tablu iz Kine zakimon Brbljaonica 4 28.8.2013 23:24
Predstavljena Srpska naučna televizija ZoNi Brbljaonica 34 30.9.2012 1:20
Kupovina iz Amerike, carina, DHL i posta lukababic Brbljaonica 9 3.12.2011 20:18
Srpska carina i mobilni telefon Markob Brbljaonica 8 13.7.2011 22:33


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com