Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.7.2014, 22:17   #1
jojkic
Novi član
 
Član od: 9.5.2013.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Lightbulb Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

Par puta u Svetu Kompjutera, su objavljene kratke vesti iz sveta u vezi bespilotnih letilica tzv. dronovima i raznim (ne)zgodama pri njihovoj upotrebi.
Radi se o tehnologiji koja postaje cenovno pristupačna širokom krugu ljudi, ali koja još uvek nije do kraja zakonski regulisana. Bespilotne letilice na daljinsko upravljanje imaju sve veći domet, duže vreme letenja i samim tim se i povećavanju mogućnosti njihovih zloupotreba. Pre svega mislim u civilnoj upotrebi (bilo amaterskoj ili profesionalnoj), a ne vojnoj gde su dronovi odavno zastupljeni.

Evo par video snimaka napravljenih bespilotnom letilicom po Srbiji:

Video snimak napravljen u Nacionalom parku, Fruška Gora:
Fruska Gora, Monument Freedom / Spomenik Sloboda


Video snimak, napravljen na izletištu Avala:
Spomenik Neznanom junaku / Monument to the Unknown Hero


Više video snimaka, kao i raznih fotografija snimljenih u Srbiji, možete naći na blogu o letilicama na daljino upravljanje (quadcopterima):
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/

Blog, video snimci i fotografije nisu komercijalne prirode. Sve je rađeno iz hobija. A inače da napomenem da se radi o jako skupom hobiju, koji zahteva stalna ulaganja.
Ako imate dodatnih tehničkih pitanja o letilicama na daljinsko upravljanje, konkretno quadcopterima (letilice sa četiri motora tj. elise) pitajte ovde. Samo bih zamolio da ne postavljate pitanja gde to može da se kupi, jer za to imate google pa googlajte

Poslednja ispravka: jojkic (12.7.2014 u 12:38)
jojkic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2014, 22:26   #2
Indigo NT
Član
 
Član od: 10.11.2011.
Poruke: 135
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 42 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

A kolika je otprilike cena?
Indigo NT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2014, 23:14   #3
madscientist
Član
 
Član od: 2.12.2008.
Lokacija: Bačka
Poruke: 92
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 20 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

Ja sam do sad imao dva quadcoptera. Prvi je bio Hubsan H107l mini quad idealan za igranje, a mogla se kaciti i mala spijunska kamera. Drugi je bio Wltoys V262 na kojem sam koristio mobius kameru.

Hobi je svakako zanimljiv , a u mom slucaju nije bio ni skup. Prodao sam oba quadcoptera kad sam polomio sve elise

Sent from my Nokia 3310 Black edition using TapaTalk
madscientist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2014, 11:33   #4
jojkic
Novi član
 
Član od: 9.5.2013.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

Citat:
madscientist kaže: Pregled poruke
Drugi je bio Wltoys V262 na kojem sam koristio mobius kameru.
, slično sam i ja počeo doduše sa nekim kršom Syma X1 . Mini quad, i u startu morao da menjam motore, probao da nakačim ChainCam koja je bila preteška za njega i digo ruke, jer je taj mini quad djubre. Wltoys V262 koliko sam video je klasa za njega , ali u svakom slučaju ti mini quad-ovi su odlična stvar za uvežbavanje letenja. Posle njih quad sa dobrim žiroskopom, barometrom, kompasom i GPS-om je igra voziti , pardon leteti
Uzeo sam Phantoma nedavno sa kojim sam napravio ove snimke, i sad se opet priča ponavlja. Odličan je to quad, ali za snimanje potreban nosač. pa FPV (First Person View) to jest gledanje snimka u realnom vremenu, pa telemetrija, pa bolja kamera ... A to sve vuče dodatna ulaganja i povećava težinu quad-a, što opet zahteva bolji quad i tako u krug
jojkic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2014, 12:34   #5
madscientist
Član
 
Član od: 2.12.2008.
Lokacija: Bačka
Poruke: 92
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 20 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

Hubsan H107L je zaista fantastican quadcopter za pocetnike, meni je trebalo 15min da savladam osnove i dva odlaska kod komsije jer sam ga dva put srusio u njegovo dvoriste Cena je bila oko 35e + 15e za pet rezervnih baterija i dva kompleta elisa, sve ukupno sam cekao 78 dana na isporuku i nikad vise preko njih necu porucivati. Sto se tice nosivosti bez problema sam mogao nakaciti Keychain V808 #14 kameru. Inace quad je prakticno bio neunistiv.

Hubsan


Sto se tice Wltoys V262 i za njega imam samo reci hvale, mogao je da podigne dosta "tereta" tako da sa mobius kamerom nije bilo nikakvih problema. Cena je opet prava sitnica naspram tvog quada i bila je oko 80e sa svim dadzbinama. Phantom je dobar "pocetnicki" quad, a kasnije je moguca svaka nadogradnja. Ipak za mene nije FPV, GPS, stabilizacija... jer to mi je ipak hobi, kad bih mogao nekako zaraditi sa tim onda bih i ulozio veci novac u tako nesto
madscientist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2014, 20:15   #6
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

Jedva cekam da mi jedan nedozvoljeno sleti u dvoriste.
Salim se naravno, ovo je jedna od predvidljivih buducih stvari koje ce nas okruzivati u obicnom zivotu.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2014, 10:36   #7
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

Jedva čekam da nabave i lovca presretača pa da branim svoj vazdušni prostor
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2014, 12:34   #8
jojkic
Novi član
 
Član od: 9.5.2013.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

Citat:
madscientist kaže: Pregled poruke
jer to mi je ipak hobi, kad bih mogao nekako zaraditi sa tim onda bih i ulozio veci novac u tako nesto
Slažem se sa tim. Mnogi danas ulože u quad, razmišljajući malo da se igraju, malo da zarade pare. Ali na žalost nije tako, posla ima samo za profesionalce koji su već u tim vodama snimanja i video produkcije, a samo quad-ovi im koštaju od par hiljada evra, pa naviše.
Kao hobby, quad-ovi jednostavno padaju, krše se, lome , i čovek mora da bude spreman, unapred da je pare koje je uložio u rc letilicu (bilo quad,bilo avionce ili heli) i otpiše tj. prežali

Dobro si me podsetio, evo i mog starog, snimka pokusaja sa Symom X1 , i chain kamerom, mislim da je Keychain bila 09 verzija , tvoja 16 je naravno bolja, skoro ko Mobius .... Kraj je zanimljiv, i u stilu ovog hobija:
Syma X1 - Several crashes



Ah, da, sa istog sajta sam i ja poručivao par puta. Slažem se čeka se jako dugo, u proseku po mesec dana, ali ipak na kraju stigne roba, i jeftino je za delove i sitnice. Ovde kod nas se prodavci ugrađuju duplo
jojkic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2014, 10:44   #9
Wolf1996
Član
 
Član od: 14.10.2014.
Lokacija: Podgorica,Srpska Crna Gora
Poruke: 339
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Određen forumom Quadcopter

Htio sam da uzmem neki quadcopter ili helicopter(slično sinoć što je bilo na meču Srbija-Alb.(da im ime ne spominjem)) pa mi treba predlog koji i dodatnu bateriju da uzmme od preko 2k mah za punjenje
Wolf1996 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2014, 22:23   #10
malo blesav
Veteran
 
Član od: 23.1.2012.
Lokacija: Trebinje
Poruke: 1.193
Zahvalnice: 623
Zahvaljeno 287 puta na 231 poruka
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

Glavni akter sinoćnih dogadjaja

http://www.dji.com/product/phantom

Phantom 1


Cena oko 480$.
malo blesav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2014, 22:26   #11
Borko Motorko
Veteran
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 1.164
Zahvalnice: 593
Zahvaljeno 97 puta na 86 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Borko Motorko
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

oni ladno mogu ovim da unesu bombu i pobiju pola stadiona, DIE HARD STYLE hahah
Borko Motorko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2014, 22:35   #12
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

Moj ortak ga gadjao upaljacem pre ulaska na teren (bili smo skoro na vrhu tribine ) posle je bio predaleko...trebalo je stolicom da ga gadja i spreci onu lakrdiju sinoc
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2014, 23:07   #13
DiNDiNBrE
Starosedelac
 
Član od: 20.4.2013.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.249
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 168 puta na 152 poruka
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

Cega se sve ne sete...I kao vec sto Borko rece mogli su bombu da unesu onim.A sto je najgore malocas na pinku Vucic je rekao da su "Albanci potrosili 10k evra da bi napravili jeftin trik".
DiNDiNBrE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2014, 23:40   #14
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

Baš pre neki dan na Ebay gledam cene dronova i naletim i na ovaj i pomislim "meh, specifikacije ok, ali pomalo ružnjikav", pa pređem na neke lepše. Inače, vidim da kinezi za male pare nude ove spravice, naravno uz daleko slabije... sve

Inače, ovi događaji mogu dovesti do striktnijih zakona (da li neki već i postoje?) o upotrebi dronova. U SAD se već duže vreme vode debate na temu gde i kada dozvoliti upotrebu. Verovatno će da zabrane u nacionalnim parkovima (ako već nisu), jer sve veći broj ljudi koji bi dronovima da naprave kul snimke iz vazduha, a to uznemirava i posetioce i životinje.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2014, 23:46   #15
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

Citat:
JohnnyNT kaže: Pregled poruke
Verovatno će da zabrane u nacionalnim parkovima (ako već nisu), jer sve veći broj ljudi koji bi dronovima da naprave kul snimke iz vazduha, a to uznemirava i posetioce i životinje.
Ima i za to resenje

ram that rams
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2014, 23:46   #16
DiNDiNBrE
Starosedelac
 
Član od: 20.4.2013.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.249
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 168 puta na 152 poruka
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

Ej,toliko obezbedjenja da ne primete dron sa sve zakacenom zastavom.Dobro,bio je mrak .I moze li se ovim upravljati preko telefona ili samo daljinskim?
DiNDiNBrE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2014, 3:11   #17
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

Pustite utakmicu sada, dronovi i leteći objekti su tema
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2014, 8:43   #18
Borko Motorko
Veteran
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 1.164
Zahvalnice: 593
Zahvaljeno 97 puta na 86 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Borko Motorko
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

pisu da je ovaj brat premijera upravljao preko telefona
Borko Motorko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2014, 9:33   #19
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje

Ovo drndoid i ajfon mogu da navode. Dali su ideju teroristima da dronom isporucuju paklene pomorandze na kucne adrese. Jedina zastita od ovoga je mreza ona kojom se stiti paradajz i ostalo povrce i voce od grada. Bas me zanima kako ce to biti regulisano zakonom znajuci kakvi su kod nas medjuljudski tj. komsijsko-rodjacki odnosi. Bice u bliskoj buducnosti sigurno popularne mini pvo u vidu automatskih pracki i slicnih uredjaja. Zivimo u vremenu minijatura. Kad smo uspeli kompjuter koji je zauzimao stambenu zgradu da strpamo u zadnji dzep sta tek moze da se uradi sa drugim stvarima.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2014, 11:30   #20
jojkic
Novi član
 
Član od: 9.5.2013.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Dron - bespilotne letilice na daljinsko upravljanje i snimanje


Da se uključim u diskusiju.

To što je letelo na stadionu je verovatno jedan od sledećih modela:
DJI Phantom 1 , DJI Phantom 2 ili DJI Phantom FC 40
Postoji još verzija DJI- letilica na daljinsko upravljanje, recimo modeli sa ugrađenom kamerom Phantom Vision , Phantom Vision + , ili letilice koje sastavljate iz delova FC 450, FC 550 itd ....
DJI je Kineska firma, specijalizovana za pravljenje letilica na daljinsko upravljanje i prateće opreme.
Phantom laicki je mozda najednostavnije zamisliti kao igracku koja leti na daljisnko upravljanje, koja se kontrolise daljinskim upravljacem i koristi baterije . Za razlliku od helihoptera na daljinsko upravljanje koji mozete kupiti u svakoj kineskoj radnji, osobenost Phantom serije je da ima 4 elise umesto jedne, sto mu omogucava stabilniji let i pre svega su takve letilice namenjene za snimanje iz vazduha.
Letilica koju ja posedujem je DJI Phantom FC 40 , koju sam modifikovao ugradnjom stabilizacije za kameru i kamerom GoPro 3 +:





Sve ovo spada u avio modelraski hobi, koji postoji vec decenijama. Svi verovatno pamte nekada zaludjenike koji su sklapali modele aviona, sa mini benziskim motorima, skupljali se na poljana van gradova i tamo leteli (i krišili svoje modele) ... Kako tehnologija ide napred, i kapacitet baterija se povećavao, pojavile su se letilice koje koriste baterije , i imaju poprilicno ugradjenu elektroniku u sebe sto omogucava lako letenje i prosecnom coveku. Pre svega letilice lete polu automatski, dok covek zadaje komande tj upravlja njima.
Konkretno Phantom modeli imaju ugradjen senzor za odrzavanje visine, GPS modul, monitor baterije, ziroskop itd. Baš zbog toga, kao i smanjenjem cena su postali popularni. Na žalost to je i najveća mana
Nekada su se letenje bavili radio amateri, hobisti, ljudi koji poznaju elektroniku, a danas je dovoljno da kupite letilicu, raspakujete je iz kutije, zašrafite par delova (oko 20 minuta) i da poletite , a da većina ljudi i ne zna kako one rade

SVE ŠTO LETI, TO I PADA !!!
(pogotovo kad je kvalitet kineski)

Na žalost tako je. Često usled greške ,,pilota,, ali isto tako i usled kvarova na elektronici pa čak i usled solarnih oluja (ako letite u GPS modu) , ili problema sa signalom komandi, jer se upravlja preko 2.4 Ghz ili 5.8 Ghz frekvencije koje su javne i taj opseg je pretrpan WiFi-jevima i raznim signalima.
Neko je spomenuo ove da se letilice mogu kontrolisati putem mobilnog telefona, to je tačno ali to su uglavnom modeli sa jako malim dometom, a mobilni telefon se uglavnom koristi za pregled slike koju snima kamera na Phantomu.
Ljudi vec godinama leti ovim Rc letilicima po Srbiji i snimaju. Neki iz hobija, neki pokusavaju da zarade pare snimajuci , a eto u skorije vreme i sve vise ljudi iz *****..ije . Kako je sve vise korisnika, tako ce se i povecavati problemi. Recimo postoji dosta snimaka gde ljudi lete i snimaju po raznim manifestacijama BeerFest, Maraton, itd, sto je jako opasno i nikad sa ovakvim letilicama ne treba leteti ljudima iznad glava, jer im time ugrozavate bezbednost.
Isto je neko pitao da bateriju:
Phantom 1 i FC 40 koriste baterije koje se mogu nabaviti od razlicitih proizvodjaca, sa njima je moguce leteti od 10 do 15 minuta , dok Phantom 2 koristi originalne fabricke baterije sa kojimam moze leteti od 20 minuta do 30 minuta, ali su te baterije i dosta skuplje (cca 100 Evra po bateriji)
Duzina letenja zavisi od tezine koju Phantom nosi. Pre svega to je letilica dizajnirana za snimanje, stabilan let i dan osi tezini stabilizatora kamere, i kameru tipa GoPro . Znaci za tezine od oko 300 grama.
Sto veca tezina, drasticno manje vreme leta. Tako da onaj na stadijumu nije imao kameru, vec su jednostavno prikacili zastavu na njegu, a vidi se da mu ni letenje sa zastavom nije bas islo ...
Mrzi me da vise pisem za sada, imate i na mom blogu:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/
moje muke sa letilicom

A naravno pitajte i ovde na forumu, šta Vas zanima pa ću pokušati da objasnim, za stvari naravno koje znam

Poslednja ispravka: jojkic (16.10.2014 u 11:57)
jojkic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Snimanje igara za Amigu na VHS kasete DeCoy Stare igre 12 11.8.2017 21:25
Gledanje online filmova uz prevod na srpskom Parsifal Video/TV softver 23 24.5.2012 15:38
[Monitor] BenQ G2420HD Aibo Opisi, recenzije i testovi 31 6.4.2011 15:04
Problem prilikom povezivanja TV-a na komp... Razial Video/TV softver 3 14.4.2009 22:24
Kako nastaviti snimanje na DVD+RW medjiu? Maverick78 Nosači podataka 13 19.1.2007 5:07


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:28.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com