Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.2.2010, 3:22   #1
shrafko
Starosedelac

Član od: 5.8.2007.
Zahvalnice: 1.577
Zahvaljeno 1.322 puta na 598 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku shrafko
Određen forumom Konfiguracija za HDTV i gejming - vaši predlozi i mišljenja

Treba mi vaše mišljenje o jednoj ideji koju planiram da ostvarim - da priključim PC uređaj na veliki ekran (Samsung plazma, 42 incha, rezolucije 1024x768) za potrebe gledanja TV programa, HD filmova od 720p i gameinga. E sad, pošto se donekle razumem u hardver, otprilike već imam neko svoje mišljenje ali me interesuju i mišljenja ljudi koji znaju mnogo više od mene (voodoo_, Doomche, muki, Picard, Partybreaker, jozvan i ostali - ovo je ovima takođe i poziv da komentarišu ). Ja ću vam skrenuti pažnju kako stoje stvari i kakvi su kriterijumi, a vi me slobodno ispravite i dajte svoj predlog ako mislite da sam omanuo.

Prvo, šta treba uzeti u obzir:

1) Gledanje HD materijala: Ovde treba voditi računa o većem skladišnom prostoru hard(a)ova, pošto najobičniji film može zauzimati nekoliko GB, kao i o dovoljnoj procesorko-grafičkoj moći da adekvatno reprodukuje takve materijale bez grcanja. Nekih 2 x 750 E bi lepo leglo.
2) Igranje igara: Ovde treba voditi računa o adekvatnom hardveru koji je u stanju da baci dovoljan broj FPSova. Olakšavajuću okolnost je što je rezolucija 1024x768, pa nema potrebe za nečim što treba da gura 1920x1080. Ali i pored toga, meni igre izgledaju mnogo bolje na plazmi od 42 incha u 1024 x 768 umesto na LCDju od 22 incha u 1680x1050. S druge strane, hteo bih da nakrcam detalje, teksture itd. tako da definitivno želim jaču grafičku. Nebitno da li je nV ili Radeon (biće verovatno Radeon, daju mnogo više za uloženi novac), i bitno da je isplativa - mogu da pazarim i 5890, ali koj će mi tako nešto (nije poenta glupavo razbacivanje a opet neći ni da štekam na nečemu što je ok za moje potrebe). Po meni, za grafiku bi lepo legla neka 4870, 5770/5850 ili 9800GT/ gtx 268/275 pod uslovom da su razumno zacenjeni.
3) Procesor, ploča i RAM: Pfffuuu, nemam pojma. Treba mi nešto jače, da lepo isprati jaču grafičku, svejedno da li se radi o intelu ili AMDu. Naravno, od izbora procesora zavisi i ploča kao i količina RAMa (ovde bi bilo lepo pucati na 4 GB Rama, s obzirom da će se za OS koristiti 7ica), kao i da li će biti DDR2 na 800/1066 ili DDR3 (na-nemam-pojma-kolko MHz).To ostavljam vama
4) Relativna tišina: s obzirom da želim aktivno hlađenu grafičku, biće podosta ventilatora. Vodite računa da sve radi relativno tiho, a opet da se ne čuje kao mlaznjak kad kuler poludi na nekoj fabrički-OC-silovanoj grafi.
5) Izgled: Paaa, da izgleda lepo, i da nije skarabudženo u neku kutiju šibica. Midi Tower. Gledao sam Cooler Master Mystique, oko 70 Eura je, (crni, s plavom neonkicom), lepo izgleda, fensi, slagaće se bojama uz TV Ona neonkica je diskretna, neću da je u bling-bling fazonu (tu Thermaltake automatski otpada). Ima zgodne priključke na vrhu, vratanca se zatvaraju da sakriju optiku, itd. Slobodno dajte bolji predlog ako imate.
6) Napajanje: jači hardver zahteva i dobro napajanje. Neki Chief od 500-550W će biti dovoljan.
7) Gledanje TV kanala: TotalTV preko skarta. Nema šanse da dobijem SBB kablovsku nažalost.
8) Povezivanja i umrežavanja: Uhhhh, gde da počnem. Znači TotalTV preko skarta, PC treba da ide na neki HDMI (2 su na plazmi), bilo preko HDMI-HDMI veze ili DVI-HDMI. Zvuk bi išao preko integruše na ploči. Za prenos podataka od jednog na drugi tu je Transcendov eksterni fleš disk od 250GB (mrzelo bi me još i da umrežavam kompove) a ako je baš potreban internet pristup za download kodeka, ažuriranje programa itd, za to će biti zadužen Telenor mobilni internet (fleš modem, ubada se na USB). Za komunikaciju sa kompom na drugom kraju sobe i igranje igara razmišljam o nekom Logitech wireless miš+tastatura kompletu za oko 30ak eura. E sad, ne znam što se solidnih wireless džojpeda tiče šta je dobro uzeti...

Naposletku - budžet, koji nije striktno definisan. Gledam oko 500 Eura, ali nije problem i više ako stvarno vredi, ili manje ako će isto tako dobro odrađivati posao. Bilo bi dobro navoditi referentne ceni iz firmi u kojima je moguće naći sve delove, umesto da jurcam preko pola grada (osim za kućište, Mystique i nije tako čest.. ili u slučaju neke ekstra povoljne gračike ).

Pa ono.. izvoLte

P.S: Igraće se uglavnom konzolne igre (nisam Juda, pošto prave dobre igre igram isključivo na PCju ) , pošto generalno izgledaju bolje na velikom ekranu od PC igara. Armored Princess izgleda bzvz, al je zato Mcrae bruka.
shrafko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza
Pregled sa stablom odgovora Pregled sa stablom odgovora

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Konfiguracija - mišljenja i savjeti richa ŠDK - Osnovne komponente 89 10.2.2009 16:33
vaši predlozi za upgrade računara yoshida Šta da kupim? 17 21.1.2008 21:56
Nova konfiguracija Mean_Machine Šta da kupim? 59 17.9.2006 19:29

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:20.