Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Osnovne komponente Saveti u vezi sa kupovinom osnovnih komponenti računara: procesora, ploča, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.1.2024, 15:22   #41
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Nova konfa.

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Na stranu sve to oko hladjenja, ali to sa X Ryzen-ima 7000 serije, i K Core procesorima zadnje 3 serije pocinje da ide u kategoriju "cedjenje suve drenovine". Da bi se izvukao zadnji gram performansi, zahteva se ploca koja ima VRM da pokrece super kompjuter Nase, vodeno hladjenje za omanju nuklearku i da to sve platite nekim bubregom ili plucnim krilom, i to ako nemate vi ili vasi neki naftnu busotinu viska. I to samo zarad 5 do 10 posto performansi vise u odnosu na standardne modele na user benchmark sajtu, i naravno hvaljenja time na reddit-u. Makar zimi ce da vam bude toplo u sobi, a leti imate besplatnu saunu, pa tako moze da se ustedi koji dinar za racun za struju.
Brate ja zamalo i jesam naseo na tu pricu.Zahvaljujuci tebi i jos nekim ljudima sa foruma sam i poslusao sugestivni savet i uzeo 5800x3d.Sad tek vidim da se nisam ni najmanje pokajao.Ploca ako i crkne,a verujem da nece,zamenim je za 100e i opet sam na dobitku,kada je novac u pitanju,a u sirovim perfomancama pitanje je da li bi sa mojom grafom dobio nesto i da sam presao na 7800x3d i brzi ram.Ovako sve radi,kida...
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2024, 15:24   #42
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.484
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Nova konfa.

i na kraju ti ostane vuruna koja nikom ne treba, ko će da plati za 5 godina procesor od 200W koji treba hlađenje od 100e kad za te pare može da kupi noviji koji manje troši i greje.
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2024, 15:43   #43
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Nova konfa.

Uvek su high end procesori i grafe bile vurune,samo sto su nekad i cene bile normalnije,pa je moglo dosta toga lakse da se priusti.Nadje se i kupac uvek.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2024, 19:46   #44
worstever
Član
 
Član od: 8.3.2009.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 131
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 33 puta na 31 poruka
Određen forumom Re: Nova konfa.

Tako je. Ja jako retko nadograđujem svoj PC, i onda ga sklapam kako koja komponenta naleti, po par meseci. Obično uzmem jači komp ali ga posle retko diram do zamene, koju maksimalno odlažem. Skupa igračka.
worstever je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2024, 21:46   #45
__UM__
Veteran
 
Član od: 13.1.2008.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 722
Zahvalnice: 244
Zahvaljeno 23 puta na 21 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku __UM__
Određen forumom Re: Nova konfa.

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
Brate ja zamalo i jesam naseo na tu pricu.Zahvaljujuci tebi i jos nekim ljudima sa foruma sam i poslusao sugestivni savet i uzeo 5800x3d.Sad tek vidim da se nisam ni najmanje pokajao.Ploca ako i crkne,a verujem da nece,zamenim je za 100e i opet sam na dobitku,kada je novac u pitanju,a u sirovim perfomancama pitanje je da li bi sa mojom grafom dobio nesto i da sam presao na 7800x3d i brzi ram.Ovako sve radi,kida...
U tvom slučaju je problem i grafička i monitor, ako je ono što stoji u profilu. Nema smisla da se kupuje prvo CPU od 300e, koji je pri vrhu, a da ga ne uparis s boljom grafičkom, a i šteta da se ostane na 1080p.

Slučajno sam naleteo na ovu temu jer me je zanimalo šta pišete o 5800x3d. Pošto sam skoro istraživao radi slične nedoumice, pa delim svoje mišljenje.

Sada je već sve gotovo, ali bilo bi mnogo pametnije da si finansije usmerio da se zameni taj ekran od 80-ak evra (sem ako nisi već). Ogromna je razlika u uzitku, a pritom čak i mator procesor može da uposli grafičku.
__UM__ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2024, 1:29   #46
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Nova konfa.

Citat:
__UM__ kaže: Pregled poruke
U tvom slučaju je problem i grafička i monitor, ako je ono što stoji u profilu. Nema smisla da se kupuje prvo CPU od 300e, koji je pri vrhu, a da ga ne uparis s boljom grafičkom, a i šteta da se ostane na 1080p.

Slučajno sam naleteo na ovu temu jer me je zanimalo šta pišete o 5800x3d. Pošto sam skoro istraživao radi slične nedoumice, pa delim svoje mišljenje.

Sada je već sve gotovo, ali bilo bi mnogo pametnije da si finansije usmerio da se zameni taj ekran od 80-ak evra (sem ako nisi već). Ogromna je razlika u uzitku, a pritom čak i mator procesor može da uposli grafičku.
O cemu ti to?Prvo ne vidim zasto bi problem bila graficka,a drugo koji to procesor moze da uposli graficku?Ako mislis na moj prethodni 3600x recicu sledece.Da moze,ali ne u potpunosti.Sto se monitora tice,cekaj covece,korak po korak.Nemam ja stampariju.Potceni ga bas sad sa tom pricom o monitoru od 80e.I vise je nego solidan taj ips koji ja imam za prosecnog gejmera,ali otom potom,docice i on na red.Ne bi da potcenjujem tvoje znanje jer te uopste i ne poznajem,ali da li ti uopste znas u kom rangu je rx7800xt i sta ona moze,odnosno ne moze ?Inace gresis kad kazes je kupljen prvo cpu..Prvo sam kupio rx7800xt i presao sa rtx3060ti na njega sto je ogroman skok,pa tek onda cpu jer 3600x nije sposoban za graficku kao sto je ta.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2024, 1:45   #47
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.484
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Nova konfa.

pa sad kad je bal nek je maskenbal, treba i novi monitor, srećom si uštedeo pa nisi uzeo ono sa početka
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2024, 1:55   #48
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Nova konfa.

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pa sad kad je bal nek je maskenbal, treba i novi monitor, srećom si uštedeo pa nisi uzeo ono sa početka
To svakako,ali opet kazem,da ne treba potcenjivati nesto sto nisi probao.Pogotovo sto iako full hd ovaj ips sto imam je daleko od loseg...Mana mu je vise sto je 75hz,nego sto je full hd,ali dobro,to je moj subjektivni stav.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2024, 2:44   #49
__UM__
Veteran
 
Član od: 13.1.2008.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 722
Zahvalnice: 244
Zahvaljeno 23 puta na 21 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku __UM__
Određen forumom Re: Nova konfa.

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
O cemu ti to?Prvo ne vidim zasto bi problem bila graficka,a drugo koji to procesor moze da uposli graficku?Ako mislis na moj prethodni 3600x recicu sledece.Da moze,ali ne u potpunosti.Sto se monitora tice,cekaj covece,korak po korak.Nemam ja stampariju.Potceni ga bas sad sa tom pricom o monitoru od 80e.I vise je nego solidan taj ips koji ja imam za prosecnog gejmera,ali otom potom,docice i on na red.Ne bi da potcenjujem tvoje znanje jer te uopste i ne poznajem,ali da li ti uopste znas u kom rangu je rx7800xt i sta ona moze,odnosno ne moze ?Inace gresis kad kazes je kupljen prvo cpu..Prvo sam kupio rx7800xt i presao sa rtx3060ti na njega sto je ogroman skok,pa tek onda cpu jer 3600x nije sposoban za graficku kao sto je ta.
Neko stručno znanje nemam preterano, učio sam malo elektrotehniku, ali ovde tl to nije ni potrebno - samo malo kliker da uključi covek je dovoljno.

Nisi razumeo šta sam ti rekao. Možds je lakše da ti prostije to kažem. Za taj monitor je ok i slabiju grafičku, jer na 1080p više je na procesoru. Uostalom jednostavno udji u neku prodavnicu i gledaj malo u različite panele - pa ćeš razumeti razliku. Npr. mogao si da kupiš solidan ekran od 300-400e umesto CPU I taj koji si imao verovatno ne bi bio bottleneck na 2k rezoluciji. Što idea na veću rezoluciju više je do grafe. Primera radi, čak i procesor generaciju stariji od tvog ( ryzen 2600) bi uspevao da bude dovoljno dobar za tako nešto.

Što se tice onog što sam rekao za CPU GPU, lično bih upario taj CPU s nekom boljom, recimo 3080Ti najmanje ili slično ili bolje u 40xx. No, nemoj da me shvatiš pogrešno, super je ta tvoja od 500-600evra, štaviše šteta je što ne generiše frejmove za neki bolji monitor.

Nemoj pogrešno da me shvatiš, sigurno je i ovako odlično i nema na čemu sa se zali, ali probao sam da ti pokažem nešto što bi tebi dalo veći užitak u igrama - za novac koji ti stoji na raspolaganju.
__UM__ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2024, 3:04   #50
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.484
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Nova konfa.

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pa jes ono ako ćeš veći fps ulaži u bolju grafičku
kad uzmeš veći monitor cpu će da se rastereti još više
To sam i ja rekao
Sad što je fokus bio malo na grafici pa se on žalio da mu je nizak 1% low fps a trebali smo da naglasimo da treba veći monitor.
Nego dobro, neće ni cpu da se baci, a nije potrošio celo bogatstvo na novu konfu pa će lakše da se skupe pare za ono šta mu najviše i fali
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
__UM__ (25.1.2024)
Stara 25.1.2024, 3:09   #51
__UM__
Veteran
 
Član od: 13.1.2008.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 722
Zahvalnice: 244
Zahvaljeno 23 puta na 21 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku __UM__
Određen forumom Re: Nova konfa.

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
To svakako,ali opet kazem,da ne treba potcenjivati nesto sto nisi probao.Pogotovo sto iako full hd ovaj ips sto imam je daleko od loseg...Mana mu je vise sto je 75hz,nego sto je full hd,ali dobro,to je moj subjektivni stav.
Ne potcenjujem tek tako, već znam, jer sam gledao recimo u laptop što 1080, što 1440p ili mac-ove novije koji ne dele iste rez. Ogromna je razlika samo kada moraš da čitaš kod, odmah se primeti. Što se tiče igara, nisam ih puno testirao, igrao sam malo Starfield na Legionu i npr kada sam prešao s legiona (zaboravio koji tačno, 3070 grafu je imao) na MSI GP76 (Intel 12700 i rtx 3080)kojim se sada služim - a ima 360hz 1080 panel, iako je onaj 2k, oseti se razlika i bolji mi je ovaj.

No, iz zabave sam malo puštao na njemu Mortal Kombat XI, Forza Motorsport, Starfield, Battlefield, Isshin itd. Ono što je pozitivno je za Battlefiled je bolje kada možeš preko 144fps, na kojih je limitiran moj monitor za desktop računar. Ali, zato kada priključim laptop na taj isti monitor, i iako ne može na max settings 144 FPS (2k) da gura Forzu ( negde oko 50-60 ) - opet je mnogo bolje kada igraš na tom eksternom nego nativnom panelu.
Možda još da pomenem ovu razlliku, puno sam stvarno igrao MK XI i mnogo bolji užitak je na većoj rezoluciji i naravno realno boljem panelu. Dok sam se dosađivao na poslu bi igrao MK i kući onda sam uvek priključivao na svoj monitor, jer je mnogo bolje, iako ni tu laptop ne može da tera ni tu igru do 144fps, opet je lepše, samo bi mi smetalo ako je FPS u pitanju, tako da se nisam ni cimao da skidam MK na svom desktopu i da bzvz. zauzimam prostor. Naravno, daleko od toga da govorim da je 1080p na laptopu los, ali i dalje ne može da se poredi kada igraš na 2k.

Ovo navodim samo kao primer razlike koju sam relativno skorije okusio, s ciljem da objasnim da nije isto i užitak se razlikuje mnogo u odnosu u šta gleda čovek.

Poslednja ispravka: __UM__ (25.1.2024 u 3:29) Razlog: Malo radi lakšeg čitanja formatirao
__UM__ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2024, 3:19   #52
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Nova konfa.

Citat:
__UM__ kaže: Pregled poruke
Neko stručno znanje nemam preterano, učio sam malo elektrotehniku, ali ovde tl to nije ni potrebno - samo malo kliker da uključi covek je dovoljno.

Nisi razumeo šta sam ti rekao. Možds je lakše da ti prostije to kažem. Za taj monitor je ok i slabiju grafičku, jer na 1080p više je na procesoru. Uostalom jednostavno udji u neku prodavnicu i gledaj malo u različite panele - pa ćeš razumeti razliku. Npr. mogao si da kupiš solidan ekran od 300-400e umesto CPU I taj koji si imao verovatno ne bi bio bottleneck na 2k rezoluciji. Što idea na veću rezoluciju više je do grafe. Primera radi, čak i procesor generaciju stariji od tvog ( ryzen 2600) bi uspevao da bude dovoljno dobar za tako nešto.

Što se tice onog što sam rekao za CPU GPU, lično bih upario taj CPU s nekom boljom, recimo 3080Ti najmanje ili slično ili bolje u 40xx. No, nemoj da me shvatiš pogrešno, super je ta tvoja od 500-600evra, štaviše šteta je što ne generiše frejmove za neki bolji monitor.

Nemoj pogrešno da me shvatiš, sigurno je i ovako odlično i nema na čemu sa se zali, ali probao sam da ti pokažem nešto što bi tebi dalo veći užitak u igrama - za novac koji ti stoji na raspolaganju.

Prijatelju uz duzno postovanje tebe i tvoje licnost,bez i ti da se uvredis,iskreno slatko si me nasmejao sada.Pocecu od prve tvoej recenice.Postujem sto si ucio elektroniku,ali kad su racunari u pitanju,pogotovo gaming itekako je potrebno strucno znanje,a isto se stice kroz iskustvo .Druga stvar,ako je neko klikerao i razmisljao o najboljoj mogucoj soluciji,onda sam to bio ja jer za svoj novac ocekujem najbolje i najvise i nikada ga ne bacam uludo tako da izvini molim te sto te ranije nisam otkrio,pa da meni nestrucnom otvoris oci.Sledeca stvar,nagledao sam se druze panela uzivo i naigrao igara koliko ti verovatno nisi ni u prodavnici video jer da me imalo znas,ne bi pricao bez ljutnje ovakve nebuloze.Da pojasnim panale je panel,a monitor je kompletan sklop pa od panela najvise preferiram ips,ali opet i to je stvar od modela do modela,ali ips mi je favorit.Ako ti kazem da cak i rx7800xt se sa mojim forsiranjem karte znoji na ultra podesavanjima i pucam ga u 100% ponekad cak i na 1080p rezoluciji,da li bi verovao...Ne naravno jer pricas napamet i nisi ni prosao pored danasnjih igara pa nemas pojma ni sta i koliko mogu,pogotovo kada se forsira RT i slicne tehnologije.Ovo da je na 1080p vise na procesoru,stvarno hvala timdo sada taj podatak nisam znao i iskreno bez njega ne bi znao kako da nastavim svoje gaming iskustvo .A ovo za ryzen 2600 ti je odvala decenije.Bez da uvredim bilo kog vlasnika istog,druze u kom si ti filmu ?Tac kupu muca i na 4k za ono sto meni treba,a kamoli na 1080p...3600x takodje prema tome ne pricaj na osnovu necega sto si procitao na nekom forumu i video na nekom yt klipu.Cak i 5600x posustaje polako,ali dobro,zavisi koliko fps vitla,a to svakako nije stvar panela,vec osvezavanja monitora .A ovo tek za 3080ti ti je pobeda,zamalo nisam pao sa stolice.RTX3080ti je sve samo ne nesto jaca kartica...Ljuti je protivnik rx7800xt i cak sta vise zavise od naslova do naslova koja je bolja,prema tome,pusti ti burazeru skolu jer se ni ja istom ne frljam,nego se dobro,ali dobro naoruzaj iskustvom jer ti isto ocigledno fali u ovom nasem hobiju i nemoj meni da delis savete jer sam vise proveo na stolici igrajuci kompjuter nego ti u skoli...Bez ljutnje,zaista nisam hteo da te uvredim,ali ovo sto si napisao je manje vise komicno.


Da editujem i da ne otvaram novi post.Ovo tek u vezi lap topa i slicnih stvari da ne komentarisem.Dovoljno da se iz prilozenog vidi koliko ti fali elementarno znanje.Jos jednom nije mi ni najmanje cilj da te uvredim,ali nisi dovoljno kompetentan po pitanju ovoga,da meni govoris da sam bacio pare i da ukljucim kliker.

Poslednja ispravka: SAJEVAC (25.1.2024 u 3:28)
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2024, 4:09   #53
__UM__
Veteran
 
Član od: 13.1.2008.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 722
Zahvalnice: 244
Zahvaljeno 23 puta na 21 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku __UM__
Određen forumom Re: Nova konfa.

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
Prijatelju uz duzno postovanje tebe i tvoje licnost,bez i ti da se uvredis,iskreno slatko si me nasmejao sada.Pocecu od prve tvoej recenice.Postujem sto si ucio elektroniku,ali kad su racunari u pitanju,pogotovo gaming itekako je potrebno strucno znanje,a isto se stice kroz iskustvo .Druga stvar,ako je neko klikerao i razmisljao o najboljoj mogucoj soluciji,onda sam to bio ja jer za svoj novac ocekujem najbolje i najvise i nikada ga ne bacam uludo tako da izvini molim te sto te ranije nisam otkrio,pa da meni nestrucnom otvoris oci.Sledeca stvar,nagledao sam se druze panela uzivo i naigrao igara koliko ti verovatno nisi ni u prodavnici video jer da me imalo znas,ne bi pricao bez ljutnje ovakve nebuloze.Da pojasnim panale je panel,a monitor je kompletan sklop pa od panela najvise preferiram ips,ali opet i to je stvar od modela do modela,ali ips mi je favorit.Ako ti kazem da cak i rx7800xt se sa mojim forsiranjem karte znoji na ultra podesavanjima i pucam ga u 100% ponekad cak i na 1080p rezoluciji,da li bi verovao...Ne naravno jer pricas napamet i nisi ni prosao pored danasnjih igara pa nemas pojma ni sta i koliko mogu,pogotovo kada se forsira RT i slicne tehnologije.Ovo da je na 1080p vise na procesoru,stvarno hvala timdo sada taj podatak nisam znao i iskreno bez njega ne bi znao kako da nastavim svoje gaming iskustvo .A ovo za ryzen 2600 ti je odvala decenije.Bez da uvredim bilo kog vlasnika istog,druze u kom si ti filmu ?Tac kupu muca i na 4k za ono sto meni treba,a kamoli na 1080p...3600x takodje prema tome ne pricaj na osnovu necega sto si procitao na nekom forumu i video na nekom yt klipu.Cak i 5600x posustaje polako,ali dobro,zavisi koliko fps vitla,a to svakako nije stvar panela,vec osvezavanja monitora .A ovo tek za 3080ti ti je pobeda,zamalo nisam pao sa stolice.RTX3080ti je sve samo ne nesto jaca kartica...Ljuti je protivnik rx7800xt i cak sta vise zavise od naslova do naslova koja je bolja,prema tome,pusti ti burazeru skolu jer se ni ja istom ne frljam,nego se dobro,ali dobro naoruzaj iskustvom jer ti isto ocigledno fali u ovom nasem hobiju i nemoj meni da delis savete jer sam vise proveo na stolici igrajuci kompjuter nego ti u skoli...Bez ljutnje,zaista nisam hteo da te uvredim,ali ovo sto si napisao je manje vise komicno.


Da editujem i da ne otvaram novi post.Ovo tek u vezi lap topa i slicnih stvari da ne komentarisem.Dovoljno da se iz prilozenog vidi koliko ti fali elementarno znanje.Jos jednom nije mi ni najmanje cilj da te uvredim,ali nisi dovoljno kompetentan po pitanju ovoga,da meni govoris da sam bacio pare i da ukljucim kliker.
Pokušaću da ispravim nesporazum, radi drugih koji će ili čitaju.
Konkretno sam naveo predmet, jer tu naučiš malo o radu tih komponenti, a tek što bi se retko ko hvalio u društvu da mu je znanje u gejmingu - sem eto možda tebe.

Već su ti rekli ljudi ovde, što nisam video, pa nema svrhe ni da pričamo dalje o tom monitoru. Ako znaš bolje, igraj na monitoru koji nov košta 80evra.

Što se grafičke tiče, ona i treba da bude maksimalno uposljena. Ne treba tu nikakav drugi izvor nego tržište, da je tol'ko dobra ne bi se prodavala za 500e u odnosu na 3080ti (ako ne gledamo noviju gen)koju možda polovnu imaš za te pare, a duplo skuplja je nova.
No, opet govorim, ako ta grafička ne generiše frejmove za monitor u 2k ili možda 4k i nema ni neke svrhe - jer čemu.

Procesor sam naveo primera radi generaciju stariji od tvog, radi efekta u razmeri sagledavanja, ali sudeći po tvojoj reakciji, vidim da nema svrhe da ti dalje govorim, uostalom sigurno su ti i to već rekli ljudi ovde. Pokušao sam samo da skrenem pažnju.

O tome, koliko sam kompetentan, nisam se ni hvalio nekom posebnom stručnošću po pitanju pojedinačnih komponenti, ali lako se vidi stepen obrazovanja, kao i što se razazna moć prosuđivanja pojedinaca ovde.

Jednostavno sam dobronamerno pokušao da skrenem pažnju da je figurativno bacanje para, ako sam taj izraz upotrebio, ako čovek ulaže resurse koji si ograničeni (da ti nisu, mogao bi da kupiš odmah najbolje) u smeru gde ne dobija maksimalni užitak za svoj ulog. Tako da sam priču o laptopovima pokušao da ti serviram, jer vidim da postoji malo određenja prepreka u razumevanju, pa sam dao konkretan primer iz prakse, gde sam prošle godine iz prof. razloga promenio u kratkom vremenskom periodu 4-5 laptopa i time hteo da ti dočaram da nije isto kada igraš igru X na A ili B.

Kao što sam rekao, priključio sam se diskusiji jer me je zanimalo šta pišete o tom procesoru, pa sam pritom i dao savet. Ali, ako ti je lepo, najbolje se igraj i dalje na tom monitoru.

Poslednja ispravka: __UM__ (25.1.2024 u 4:22)
__UM__ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2024, 11:13   #54
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Nova konfa.

Mislim da nema tačnog odgovora ovde. Nekome jednostavno "para" oči kada igra štucne, naročito u slučaju CPU bottleneck-a jer tu manje-više nema pomoći. Možda neki crowd density da se smanji, pa se rastereti malo. Ali generalno kada je CPU usko grlo, tada nije tako jednostavno kao kada je grafička slaba - smanji detalje na low i radiće kako treba. Nije baš tako. 1% lows definitivno utiču na fluidnost igre i osećaj.

Priča o 1440p i boljem monitoru je na mestu. Njegova konfiguracija je trenutno daleko iznad 1080p mogućnosti. Kako zahtevnost bude napredovala, u nekom momentu će postati 1080p Ali trenutno to nije.

Kvalitetan monitor sa FreeSync-om može da smanji potrebu za jačim hardverom, to tvrdim iz iskustva. Više nije toliko bitno da se zakuca framerate na 60FPS (ili 75FPS) jer varijabilno osveženje "pegla" sve to, tako da je sasvim okej igrati i na 40~50 FPS. Tako ja uspevam da izguram 1440p (uz FSR) već ~2 godine na 1660 Super, iako je to prevelik zalogaj za nju.

Dakle treba i nov monitor i nov CPU.

Pitanje je samo bilo kojim redosledom. Uporedio bih ovo sa putovanjima - nekome je užitak da ode na luksuzno mesto, ali da malo da razmišlja kako troši Drugi voli nešto jeftinije mesto, ali da ne razmišlja kako troši i da se opusti.

Po toj analogiji, deluje mi da je __UM__ u prvoj kategoriji (udri dobar "luksuzan" monitor uz postojeći mršav procesor, ali pazi na podešavanja / zažmuri na malo štucanja), a SAJEVAC je u drugoj (daj da odvalim sve na max na 1080p i da ne razmišljam uopšte).
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2024, 11:41   #55
__UM__
Veteran
 
Član od: 13.1.2008.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 722
Zahvalnice: 244
Zahvaljeno 23 puta na 21 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku __UM__
Određen forumom Re: Nova konfa.

Citat:
Partybreaker kaže: Pregled poruke
Mislim da nema tačnog odgovora ovde. Nekome jednostavno "para" oči kada igra štucne, naročito u slučaju CPU bottleneck-a jer tu manje-više nema pomoći. Možda neki crowd density da se smanji, pa se rastereti malo. Ali generalno kada je CPU usko grlo, tada nije tako jednostavno kao kada je grafička slaba - smanji detalje na low i radiće kako treba. Nije baš tako. 1% lows definitivno utiču na fluidnost igre i osećaj.

Priča o 1440p i boljem monitoru je na mestu. Njegova konfiguracija je trenutno daleko iznad 1080p mogućnosti. Kako zahtevnost bude napredovala, u nekom momentu će postati 1080p Ali trenutno to nije.

Kvalitetan monitor sa FreeSync-om može da smanji potrebu za jačim hardverom, to tvrdim iz iskustva. Više nije toliko bitno da se zakuca framerate na 60FPS (ili 75FPS) jer varijabilno osveženje "pegla" sve to, tako da je sasvim okej igrati i na 40~50 FPS. Tako ja uspevam da izguram 1440p (uz FSR) već ~2 godine na 1660 Super, iako je to prevelik zalogaj za nju.

Dakle treba i nov monitor i nov CPU.

Pitanje je samo bilo kojim redosledom. Uporedio bih ovo sa putovanjima - nekome je užitak da ode na luksuzno mesto, ali da malo da razmišlja kako troši Drugi voli nešto jeftinije mesto, ali da ne razmišlja kako troši i da se opusti.

Po toj analogiji, deluje mi da je __UM__ u prvoj kategoriji (udri dobar "luksuzan" monitor uz postojeći mršav procesor, ali pazi na podešavanja / zažmuri na malo štucanja), a SAJEVAC je u drugoj (daj da odvalim sve na max na 1080p i da ne razmišljam uopšte).
Lepo si sve objasnio. Verovatno zbog Free/G-Synca nisam osećao te 1% lows, ili možda je malo i do jačeg hardwarea. Nemam puno vremena da igram, a i vidim to kao gubljenje vremena ako nije izuzetan kvalitet sadržaja u odnosu na uloženo vreme.

Dok sam bio mlađi, ovde sam često dolazio po savete, sećam se kako ste mi pomagali oko troubleshootinga kad sam uzeo jedan od prvih AMD APU-a i na tome se igrao u studentskim danima, bez grafe. Malo je čudno kako se menja svest i sada se kreće od pretpostavke da nije to to, ako se ne odbrane sve na max.

Što se monitora tiče, nisam ni ja baš u nekoj luksuznoj kategoriji, mislim da je daleko od toga. Nisam hteo da skrenem razgovor na sebe, ali nije ni neka tajna - davno, ne sećam se pre koliko godina, sam bio uzeo LG GL850 da isprobam, pa prošle godine, kad mi je crkao stari, uzeo GN800-B. Nadam se u skorije vreme da ću da zamenim za nešto bolje, ali kako sam uzeo u trenutku i gledao da uštedim, ipak sam prezadovoljan njime.
__UM__ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2024, 13:53   #56
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.013
Zahvalnice: 1.800
Zahvaljeno 959 puta na 583 poruka
Određen forumom Re: Nova konfa.

Sve ima svoje, ali je definitivno greota dobru masinu terati na monitoru koji nije takodje higher end.

Po meni, velicina(!) i zivopisnost prikaza su barem pola uzivanja, to shvatis tek kad predjes na nesto bolje. Radije bih, recimo, igrao starije igre na top ekranu, nego nove na nekom sa manjem, sa ispranim bojama. Inace, ovo pricam onako, generalno. Apsolutno nemam pojma kakav je taj ekran koji Sajevac ima. Glavno je da je zadovljan njime, ako nista dok ne uradi nekad i taj upgrade. Ne moze sve odjednom i to je cela poenta. Da pare padaju sa neba, svi bismo uzeli 82" micro led tv i komp sa 2 x 4090.

Ja sam, recimo, bas dugo skupljao za 55" OLED TV, makar mi zbog toga i komp bio mid umesto high range. I ne kajem se ni najmanje. Uostalom, dobar TV ima i dobar upscaling, a apsolutno se slazem i da je G-sync spas. Da ne pricamo o filmovima...

Ali isto tako, i ja sam prvo resio komp, jer sam do prosle godine imao 8 godina star, sa GTX 960, pa tek onda isao na displej. Gledao sam da prvo ispunim vecu rupu. Bas mi nije ostalo nista dobro da me je zanimalo da igram, bar ne da sam nasao, a da je GTX 960 mogao da tera. Sada cak i kad mi "nova" grafa zastari (a desice se za 1, 2, 3 godine), ja u steku vec imam sigurno 20+ dobrih naslova na cekanju, koji ce super raditi na njoj. A planiram i da neke starije odigram ponovo. Witcher 3 ce na OLED-u biti nova igra u odnosu na to kako sam je prvi put doziveo. Nema se ni vremena za sve sto zelis, i to se uzima u obzir.

Poenta je, doci ce sve na svoje, samo nema potrebe da se dobronamerni saveti ili razliciti pogledi dozive licno. Zvucacu kao deda, ali brate - bice igara i hardware-a, samo nek je zdravlja.

Poslednja ispravka: polarnimeda (25.1.2024 u 14:06)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2024, 13:56   #57
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Nova konfa.

O kakvom ti hvaljenju pricas?Prvo si se isprsio nekom pricom o znanju koje si poneo iz skole,a onda kada sam te na fin i kulturan nacin uz svo postovanje tebe kao licnost demantovao i objasnio ti da nisi bas narucito kompetentan da mi delis savete,verovatno uvredio pa si kao deca u osnovnoj skoli poceo da se pozivas na misljenje drugih ljudi.
Da ne citiram tvoju izjavu,ali pomalo je ruzno i glupo da napises osobi sa kojom prvi put ulazis u debatu da ide u prodavnicu i pogleda kakvih panela ima,a da pritom ne znas ni sta je panel,a sta monitor.Tek da ne komentarisem izjavu u kojo pises ako znas bolje igraj se na monitoru od 80e.Prvo kada sam ja kupio monitor taj nije bio 80e,a drugo ni sad nije,a trece i da je 50e ima neki redosled stvari po kojima sam isao i idem u napredovanju svog racunara i cetvrto i kljucno nemas elementarno znanje o hardveru sto sam tvrdio u prethodnom postu,a tvrdim i sad jer da je tako,ne bi stvari posmatrao kao crno-bele .Sto se tice tek graficke,e tu si pobedio.Hajde nadji mi molim te posto kazes da se razumes po kom parametru je tebi rtx3080ti bolja graficka od rx7800xt,barem toliko bolja,da bi po tom misljenju trebao da dam kako ti kazes 500e vise za nju ili cak da je uzmem polovnu jer i kao takva vredi vise od rx7800xt.Eto ako mi to pokazes,ja cu javno da ti se izvinim i da priznam da si u pravu.Znaci pitanje je prosto.Rx7800xt 500e,protiv rtx3080ti kako ti kazes 1000e odnosno duplo vise.Argumente na sto,bez price ovo kosta ovoliko,a ono onoliko i bez pozivanja na druge ucesnike u debati jer dok se ti nisi pojavio,debata nije ni isla u ovom pravcu.
Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
Sve ima svoje, ali je definitivno greota dobru masinu terati na monitoru koji nije takodje higher end.

Po meni, velicina(!) i zivopisnost prikaza su barem pola uzivanja, to shvatis tek kad predjes na nesto bolje. Radije bih, recimo, igrao starije igre na top ekranu, nego nove na nekom sa manjem, sa ispranim bojama. Inace, ovo pricam onako, generalno. Apsolutno nemam pojma kakav je ekran koji Sajevac ima, glavno je da je zadovljan njime, ako nista dok ne uradi nekad i taj upgrade. Ne moze sve odjednom.

Ja sam recimo dugo skupljao za OLED TV, makar mi zbog toga i komp bio mid umesto high range. I ne kajem se ni najmanje. Uostalom, dobar TV ima i dobar upscaling, a apsolutno se slazem i da je G-sync spas. Da ne pricamo o filmovima...

Ali isto tako, i ja sam prvo resio komp, jer sam do prosle godine imao 8 godina star, sa GTX 960, pa tek onda isao na displej. Gledao sam da prvo ispunim vecu rupu. Bas mi nije ostalo nista dobro da me je zanimalo da igram, bar ne da sam nasao, a da je GTX 960 mogao da tera. Sada cak i kad mi "nova" grafa zastari (a desice se za 1, 2, 3 godine), ja u steku vec imam sigurno 20+ dobrih naslova na cekanju, koje ce super raditi na njoj. A planiram i da neke starije odigram ponovo. Witcher 3 ce na OLED-u biti nova igra u odnosu na to kako sam je prvi put doziveo. Nema se ni vremena za sve sto zelis, i to se uzima u obzir.

Poenta je, doci ce sve na svoje, samo nema potrebe da se dobronamerni saveti ili razliciti pogledi dozive licno. Zvucacu kao deda, ali brate - bice igara i hardware-a, samo nek je zdravlja.
Polarnimeda.Ovo sto si ti napisao i sto je clan sa kojim sa usao u debatu napisao je nebo i zemlja...Ja uopste ne pricam o razlicitim stavovima,nego o cinjenicama gde covek dodje i upadne u depatu,bez da to ima neke preterane veze sa realnoscu.Ja kao pa ne znam da je na boljem monitoru bolji osecaj uzitka,pa treba da odem u prodavnicu i da vidim kakvih panela ima .Pogledaj dole sta je napisao pa ce ti se samo kazati odakle je i krenula rasprava u ovom pravcu.Obrati paznju sta je pisao u vezi grafickih kartica i iz kog ugla posmatra stvari i bice ti jasno o kakvoj se kompetentnosti radi.Covek koji bi radije dao 1000e za rtx3080ti,nego 500e za rx7800xt tvrdeci da ona prva nije dzabe toliko skuplja jer je isto toliko i bolja,a pritom nije prosao ni u izlogu pored nijedne od ove dve spomenute kartice,daje meni savet kako bolje da sam kupio veci monitor,nego sto sam unapredio svoj hardver.Da ne komentarisem tek pricu gde on meni otvara oci kako je na 1080p cpu zauzece vece,a ja jadan pojma nemam i gde lagano 3600x uz vecu rezoluciju uspeva da upregne rx7800xt na maksimum.Covek koji se igra na laptop racunaru.

Poslednja ispravka: SAJEVAC (25.1.2024 u 14:12)
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2024, 14:14   #58
weedman984
Veteran
 
Član od: 21.9.2011.
Lokacija: Mount Everest
Poruke: 566
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 136 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Nova konfa.

Ništa se nije ovde promenilo, zato i otišli ljudi sa ovog foruma na drugi, ostali par njih vernih SK i koji imaju živce za sajevca i njegove nebuloze... Najgore je kad neko sa 2 grama mozga pokušava da se pravi pametan a ni ne zna di je sve šupalj.... Gasi internet, ae zdravo...
weedman984 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku weedman984 na korisnoj poruci:
MARE GSX R (25.1.2024), __UM__ (25.1.2024)
Stara 25.1.2024, 14:29   #59
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Nova konfa.

Citat:
weedman984 kaže: Pregled poruke
Ništa se nije ovde promenilo, zato i otišli ljudi sa ovog foruma na drugi, ostali par njih vernih SK i koji imaju živce za sajevca i njegove nebuloze... Najgore je kad neko sa 2 grama mozga pokušava da se pravi pametan a ni ne zna di je sve šupalj.... Gasi internet, ae zdravo...
Jos i ti da odes i da povedes kolegu sa sobom i milina.Za pocetak krenite u prodavnicu da gledate panele,a posle kad se dobro naoruzate zanjem,pravac na neki drugi forum da delite isto,a ja cu se sa svojom supljinom nekako snaci .
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2024, 14:35   #60
__UM__
Veteran
 
Član od: 13.1.2008.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 722
Zahvalnice: 244
Zahvaljeno 23 puta na 21 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku __UM__
Određen forumom Re: Nova konfa.

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
O kakvom ti hvaljenju pricas?Prvo si se isprsio nekom pricom o znanju koje si poneo iz skole,a onda kada sam te na fin i kulturan nacin uz svo postovanje tebe kao licnost demantovao i objasnio ti da nisi bas narucito kompetentan da mi delis savete,verovatno uvredio pa si kao deca u osnovnoj skoli poceo da se pozivas na misljenje drugih ljudi.
Da ne citiram tvoju izjavu,ali pomalo je ruzno i glupo da napises osobi sa kojom prvi put ulazis u debatu da ide u prodavnicu i pogleda kakvih panela ima,a da pritom ne znas ni sta je panel,a sta monitor.Tek da ne komentarisem izjavu u kojo pises ako znas bolje igraj se na monitoru od 80e.Prvo kada sam ja kupio monitor taj nije bio 80e,a drugo ni sad nije,a trece i da je 50e ima neki redosled stvari po kojima sam isao i idem u napredovanju svog racunara i cetvrto i kljucno nemas elementarno znanje o hardveru sto sam tvrdio u prethodnom postu,a tvrdim i sad jer da je tako,ne bi stvari posmatrao kao crno-bele .Sto se tice tek graficke,e tu si pobedio.Hajde nadji mi molim te posto kazes da se razumes po kom parametru je tebi rtx3080ti bolja graficka od rx7800xt,barem toliko bolja,da bi po tom misljenju trebao da dam kako ti kazes 500e vise za nju ili cak da je uzmem polovnu jer i kao takva vredi vise od rx7800xt.Eto ako mi to pokazes,ja cu javno da ti se izvinim i da priznam da si u pravu.Znaci pitanje je prosto.Rx7800xt 500e,protiv rtx3080ti kako ti kazes 1000e odnosno duplo vise.Argumente na sto,bez price ovo kosta ovoliko,a ono onoliko i bez pozivanja na druge ucesnike u debati jer dok se ti nisi pojavio,debata nije ni isla u ovom pravcu.

Polarnimeda.Ovo sto si ti napisao i sto je clan sa kojim sa usao u debatu napisao je nebo i zemlja...Ja uopste ne pricam o razlicitim stavovima,nego o cinjenicama gde covek dodje i upadne u depatu,bez da to ima neke preterane veze sa realnoscu.Ja kao pa ne znam da je na boljem monitoru bolji osecaj uzitka,pa treba da odem u prodavnicu i da vidim kakvih panela ima .Pogledaj dole sta je napisao pa ce ti se samo kazati odakle je i krenula rasprava u ovom pravcu.Obrati paznju sta je pisao u vezi grafickih kartica i iz kog ugla posmatra stvari i bice ti jasno o kakvoj se kompetentnosti radi.Covek koji bi radije dao 1000e za rtx3080ti,nego 500e za rx7800xt tvrdeci da ona prva nije dzabe toliko skuplja jer je isto toliko i bolja,a pritom nije prosao ni u izlogu pored nijedne od ove dve spomenute kartice,daje meni savet kako bolje da sam kupio veci monitor,nego sto sam unapredio svoj hardver.Da ne komentarisem tek pricu gde on meni otvara oci kako je na 1080p cpu zauzece vece,a ja jadan pojma nemam i gde lagano 3600x uz vecu rezoluciju uspeva da upregne rx7800xt na maksimum.Covek koji se igra na laptop racunaru.
Nisam znao da si toliko poznat. Podsećaš me na one pijandure ispred seoske prodavnice, tako izgleda manir tvog vidjenja dijaloga.

Sumnjam da ima svrhe da tebi išta dalje dokazujem i pokazujem bilo šta. Uostalom sve možeš jednostavnim Google searchom da saznaš.

Jasno mi je da postoji redosled i da većina ljudi ne može da si priušti da da par hiljada evra odjednom, zato i postoji redosled kao što i sam kažeš, a ja sam krajnje dobronamerno skrenuo pažnju na drugačiji način razmišljanja.

Za kraj, da se ne izvrće smisao onog što govorim, lepo sam rekao da je grafička super i da je i previše, ako nemaš para i za monitor na kome će da se pomuči. Zato sam i predložio drugi pristup. Ne treba čovek da da 1000e za jednu komponentu, treba gledati na celinu i srazmerno njoj, a i cena raste eksponencijalno u odnosu na dobijene performanse.

Sve u svemu, ko razume shvatiće.
__UM__ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku __UM__ na korisnoj poruci:
weedman984 (25.1.2024)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nova Intel konfa zvucnjak ŠDK - Konfiguracije 9 18.5.2016 20:51
Nova Konfa [400e] Z0Di4C ŠDK - Konfiguracije 17 21.7.2014 4:16
Nova konfa milanlaki Šta da kupim? 15 25.10.2009 11:58
Konačno... nova konfa ;) zomg Šta da kupim? 2 28.6.2009 15:55
Nova konfa. Gadoguz Šta da kupim? 36 2.4.2007 21:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:12.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com