Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.7.2023, 19:38   #1
worstever
Član
 
Član od: 8.3.2009.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 170
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 53 puta na 49 poruka
Određen forumom AMD Ryzen™ 9 7950X

konfiguracija sklopljena pre oko mesec dana.

AMD Ryzen 9 7950X
Corsair Hydro H110
ASUS Prime X670E-PRO WIFI
64GB (2x32GB) DDR5 6000MT/s CL36 FURY Beast Black EXPO

Nova generacija procesora za ddr5 memoriju kao i svaka u pocetku ima dosta bagova. Najupitnije su "new normal" temperature koje idu do 95°C i tu nikako da se naviknem.Hladjenje sam resio sa AIO koje sam vec imao,samo sam dokupio kod komsija AM4 kit.
Ploca takodje ima EXPO probleme i to pre svega mislim na boot time biosa ako je ucitan EXPO profil. I pored bar 3 BIOS nadogradnje koje sam do sada imao to nije reseno. U mom konkretnom slucaju windows 11 pokazuje last BIOS time 45,2 sec. Svaki put je tako i nema odstupanja. Bez profila boot je bar duplo brzi ali memorija radi na osnovnih 4800MHz. Osim profila nisam nista vise ceprkao po BIOS podesavanjima, suvise cesto idu nadogradnje koje svakako sve resetuju na osnovno.

Bas me interesuje da li neko koristi ovaj procesor, temperature koje ima kao i generalno utisci o njemu. CINEBENCH pokazuje oko 33K a trebalo bi oko 37K pa nisam bas siguran da li treba da pojacavam hladjenje ili su ovo OK rezultati.



Ne znam da li se vidi slika...
worstever je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2023, 19:43   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.593
Zahvalnice: 436
Zahvaljeno 4.047 puta na 3.763 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen™ 9 7950X

gledaj jel mu padaju klokovi kad ga opteretiš testovima, tj da li throtluje
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2023, 19:44   #3
worstever
Član
 
Član od: 8.3.2009.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 170
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 53 puta na 49 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen™ 9 7950X

Ima na slici HWiNFO gde pise ne , dole pri dnu tabele. Samo mi je postavio cudno sliku iako sam kopirao ponudjeni link za forum.
worstever je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2023, 21:56   #4
shonee
Član
 
Član od: 7.8.2011.
Lokacija: Dembelija
Poruke: 439
Zahvalnice: 59
Zahvaljeno 56 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen™ 9 7950X

Da, i ja gledam ovaj procesor neko vreme i čitam o problemima i to trebao bi na cinebenchu da ima oko 37h poena, sad da li je to sa pbo ili bez ne znam jel ti uključen PBO, jesi cackao neka podešavanja osim expo-a, a što se temperatura tiče jeste blesavo jer on prvi nabije temperaturu na 95 i drži je tu bez obzira na hladjenje koje imaš a kako možeš skontati da li ne dovoljno je ako pustis npr cinebench da vrti 10min i ako po završetku temperature padaju veoma brzo onda je hladjenje ok a ako polako ide onda nije dovoljno, takodje je problem što su hteli da naprave am5 kompatibilan sa am4 hladjenjem pa su morali heat spreader (ne znam kako se prevodi) da ostave debljim pa se toplota sporije prenosi imaju na yt testovi gde stanje taj deo i temperature budu bolje ili čak stave blok direktno na procesor - skinu onu pločicu ali se iskreno ne bih usudio nešto tako raditi.


Što je bezveze je da se ovi problemi uglavnom expo i boot time neće promeniti do sledeće generacije bar po mom mišljenju, radije bih tražio 5950x ali onda ostajem zarobljen na am4.
shonee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2023, 22:07   #5
worstever
Član
 
Član od: 8.3.2009.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 170
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 53 puta na 49 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen™ 9 7950X

Odmah padnu temperature. Postoji neki eko mod ali nisam to jos dirao, kao sto sam napisao gore - previse jos cackaju po biosu. Sad su napon neki ogranicili da ne pale nove X3D procesore. Ja sam dugo cekao na novi sistem, obicno uzmem nesto pri vrhu pa ne diram nista godinama. Zato sam uzeo ovu plocu (X670E) gde cak postoji i mogucnost nadogradnje na nove generacije procesora, SSD-a i grafike.
Inace grafiku obicno uzmem od nvidia ali cekam pad cena ko ozeblo sunce.
worstever je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
amd ryzen 9 7950x


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ryzen 7950x ili 13900K Fullest ŠDK - Osnovne komponente 20 20.5.2023 17:41


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:58.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com