Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.12.2005, 1:21   #21
wizzard
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Koji TFT?

Govorio sam zato što za tu cenu ne može da kupi extra TFT 19'' monitor.
Sad će mnogi da kažu e sad, kako ne može.
Pa kvalitetni TFT monitori su oduvek bili skupi. Za 400 evra može da kupi samo 17'' ako ide na neki kvalitet, što bih mu ja i savetovao.
Ja sam prošle godine, pre one PDV panike, kupio Samsung 710T za 430 evra.
Sad mu je cena niža, ali dok se plati PDV to opet izađe nekih 400 evra.
Samsungova 710 serija važi za seriju lošijih i jeftinijih modela! Samo za nižu klasu.
A cena samo 400 evra
Da sam imao više novca, za nekih 200 evra pride bio je još neki samsung, ne mogu da se setim oznake. Ako se budem setio javiću, mada to se ne uklapa u njegov budžet. E to je monitor. Pa ovaj moj monitor naspram tog je ko malo dete. To što vi kupujete 710N i šta ti ja znam šta, to je samo da se hvalite deci iz kraja kako imate monitor s ravnom pločom. To je ništa. Kvalitet nula. Kvalitetan, ali baš kvalitetan TFT 17'' monitor ne može biti ispod 600 evra sa PDV.
To sad što vi kupujete za 300 evra 19'' TFT... pa imate i za kolko, 250e 710N, ali nije to TFT u pravom smislu te reči. Sad ne znam kolko me je ko razumeo, al nadam se da ste shvatili poentu. Dužina nije najbitnija
wizzard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 1:37   #22
wizzard
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Koji TFT?

E sad još malo što se tiče cene/kvaliteta.
Kad sam kupio 710T, odmah posle par dana je izašao najbrži 19'' Samsungov monitor na svetu. Pisalo se o njemu u svetu. Još onako neka extra cena, sećam se da je bio samo 1500 dinara skuplji od mog. Ali kvalitet tog monitora i mog... Slika očaj, nema DVI, plastičan odnosno ne može da pomera po vertikali, a da ne pričamo o nekim finesama kao što je da zaokrene monitor za 180 stepeni ili slično. Znači da veličina dijagonale i odziv ne presuđuju kvalitet monitora.
Kvalitetni TFT monitori su i dalje skupi i nisu pristupačni velikom delu populacije.
Da bi TFT monitore približili običnom korisniku, proizvođači su krenuli da izbacuju raznorazne krševe u prodaju. Najprodavanija je bila Samsungova serija 710.
Kvalitetni monitori su i dalje skupi i nimalo pristupačni.
Ako već imate 400/500/600e, kupite neki kvalitetan 17'' TFT ali da stvarno vredi, nego što ćete kupiti neki krš od 19'' samo da bi ste se hvalili društvu kako imate fancy monitor.
Kako se još prepoznaju loši monitori?
Po garanciji na "mrtve" piksele. Neki proizvođači daju garanciju za 3 mrtva piksela. Sub pikseli se ne računaju. I kad reklamirate monitor sa 3 mrtva piksela, oni vam kažu kako je monitor podeljen na sektore, dal 3-4 sektora, i da se garancija odnosi na 3 mrtva piksela po sektoru. Što znači, ako imate 8 mrtvih piksela, odnosno po 2 u svakom sektoru monitora, garancija je nevažeća, a pritom sub piksel ili polumrtvi piksel se računa kao trećina jednog celog mrtvog piksela. 3 sub piksela kao 1 mrtvi piksel. Užas.
Ranije sam čitao, Sony koji poseduje najkvalitetnije (najskuplje) TFT monitore, za određene modele svojih monitora, davao je garanciju i na samo 1 mrtvi piksel. Ali to su već dosta skuplji monitori.
wizzard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 1:53   #23
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Koji TFT?

Preterujes. Extra 19" monitor moze da se nadje za malo vise od 500€ i zove se Samsung 970P. Takav od 17" se zove 770P i kosta nesto preko 400€.

I sam posedujem 710T, tj. TM, verziju sa zvucnicima, jeste kvalitetniji od svih V i N varijanti Samsunga ali trenutno ne vredi preko 340-350€.
Polovan, taj tvoj i ovaj moj vrede nesto preko 300€.

600€ kostaju neki extra fancy ViewSonic, Sony i slicni "extra brand" modeli, medjutim sumnjam da ikoji ima bolji panel od x70P serije Samsunga. PVA rula.

Sve cene koje pricam su sa PDV-om, dakle krajnje. Uopste, apelujem na ljude da samo takve cene i navode, sa ukljucenim PDV-om, jedino tako se i moze kupiti roba u zemlji Srbiji.

Pozdra!
Sasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 1:58   #24
wizzard
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Koji TFT?

Evo ja odoh na PC berzu i tamo stoji da je najjeftini 710T 336 evra.
Dok dodaš 18% poreza, to je 396.48e. 710TM nisam hteo da uzimam jer me smarali zvučnici Nek je i 350evra nov, opet znaš da 710T/TM nije kvalitetan TFT monitor i da poseduje brojne nedostatke. Tako da kad sam rekao da za 400e može jedino da se nada kvalitetnijoj 17-ici uopšte nisam preterivao.
wizzard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 2:06   #25
nikolaf7
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 273
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Koji TFT?

Citat:
Mithrandir kaže:
Buljio sam u izlog Samsung Shopa (u pomenuti monitor) sa ortakom, i prosto smo balili nad slikom i izgledom samog monitora!
Dje je taj shop?
nikolaf7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 2:23   #26
wizzard
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Koji TFT?

Imaš Samsung shop u Beogradskoj ulici. Blizu pravnog fakulteta.
S leve strane ako ideš od pravnog ka Slaviji
wizzard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 2:41   #27
nikolaf7
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 273
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Koji TFT?

A ja pravnik....vidi se koliko me gleda faks
nikolaf7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 3:14   #28
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Koji TFT?

Citat:
wizzard kaže:
Evo ja odoh na PC berzu i tamo stoji da je najjeftini 710T 336 evra.
Dok dodaš 18% poreza, to je 396.48e. 710TM nisam hteo da uzimam jer me smarali zvučnici Nek je i 350evra nov, opet znaš da 710T/TM nije kvalitetan TFT monitor i da poseduje brojne nedostatke. Tako da kad sam rekao da za 400e može jedino da se nada kvalitetnijoj 17-ici uopšte nisam preterivao.
"Ako već imate 400/500/600e, kupite neki kvalitetan 17'' TFT ali da stvarno vredi, nego što ćete kupiti neki krš od 19'' samo da bi ste se hvalili društvu kako imate fancy monitor."

Ovo si ti napipsao.
Otuda se razume da ti preporucujes da se na 17"TFT potrosi i 600€ sto je po mom misljenju ludost.

710TM kosta u Imtelu 340€ sa porezom, a i cene na PCBerzi su vecinom SA PDV-om.
Sasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 15:00   #29
wizzard
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Koji TFT?

Da ovako pojasnim.
Ja sam dao 415e za TFT monitor u vreme kad nije postojao PDV. Takav sad vredi 350 sa PDV nebitno. Uglavnom opeko sam se dosta. Tolike pare za monitor koji u principu i nije nešto. Opetan napoimenjem, Samsung je izjavio da je 710 serija njihova lošija serija koja je namenjena onim s plitkim džepovima. Svoje predloge sam davao vodeći se sopstvenim iskustvom. I da, kad bih imao 600 evra, kupio bih neki extra 17'', a ne neki 19'' koji po svojim karakteristikama ne može da mu prismrdi. Ovo je moje mišljenje i ne treba da bude sveto slovo na ovom forumu niti da to neko tako tumači. Ako neko kupuje TFT monitor samo da bi mu se bolje uklopio uz nameštaj, poštujem i to I on će posle pola godine videti dal mu odgovara takav monitor i dal je to bila sigurna investicija, ili će ko ja tražiti nešto drugo jer kupljeni monitor nije ispuno njegova očekivanja.
wizzard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 20:26   #30
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Koji TFT?

710T je odlican monitor, ne znam odakle ti ta izjava Samsunga, ali T i P monitori su uvek bili dobri, ma kakva im bila brojcana oznaka.

710T(M) ima bolju sliku od 90% monitora koji se trenutno prodaju, ukljucujuci V, N i BF serije ovog proizvodjaca.

Cisto da se razumemo. No, ovog monitora vise nema u prodaji, pa ova prica malo gubi na smislu.

Poenta je, ne kupujte monitore na osnovu specifikacije nego otidjite i pogledajte ih. Preporuke uzimajte u obzir samo od ljudi koji su sigurno videli veci broj monitora i znaju da naprave razliku. Rekla kazala, "moj drug je cuo, njegova baba videla" ili "lik u igraonici koji se do jaja razume mi je rekao" zaobidjite.

Monitor cini mnogo vise od broja milisekundi, a pri tome ta oznaka ne govori mnogo. Niko ne proverava tu cifru, ne postoji standard na osnovu koga se ona ustanovljuje sto omogucuje proizvodjacima da se sa istom "gadjaju" tj. da je prakticno proizvoljno i po sopstvenom nahodjenju navode u specifikaciji monitora.
Kvalitet slike je mnogo vazniji, a tu se gleda tip panela, osvetljenje, kontrast, dithering itd, da li postoji DVI i koliko lampi se koristi za osvetljenje panela.

Pozdrav!
Sasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 20:37   #31
ddak
Veteran
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Rapture
Poruke: 509
Zahvalnice: 70
Zahvaljeno 86 puta na 55 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ddak
Određen forumom Re: Koji TFT?

shta mislite o modelu LG flatron L1780Q opisanom u julskom broju SK-a?
planirao sam taj da uzmem,odziv od 8 ms, elegantan dizajn....Samo da li ce tih 8 ms biti dovoljno za igranje,ili da trazim neshto brze??
koshta oko 430 eura...

http://www.bluefi.co.uk/news/lg_flat...d_display.html
ddak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 22:32   #32
Atila
Starosedelac
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Београд
Poruke: 2.351
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Atila Slanje poruke preko Skypea korisniku Atila
Određen forumom Re: Koji TFT?

Citat:
ddak kaže:
shta mislite o modelu LG flatron L1780Q opisanom u julskom broju SK-a?
planirao sam taj da uzmem,odziv od 8 ms, elegantan dizajn....Samo da li ce tih 8 ms biti dovoljno za igranje,ili da trazim neshto brze??
koshta oko 430 eura...

http://www.bluefi.co.uk/news/lg_flat...d_display.html
Кол'ко год квалитетан био сматрам да је 430 евра превише за један LCD 17'', за те паре може да се узме пристојан 19''.
Atila je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 22:46   #33
pyost
Član
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: Vancouver, BC
Poruke: 475
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 95 puta na 75 poruka
Određen forumom Re: Koji TFT?

Ja imam Samsung 740N i mnogo je dobar Znaci, 17 incha, odzim 8ms, maximalna rezoluciija 1280*1024. Cena jako niska - nesto manje od 300 evra!
pyost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 3:06   #34
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Koji TFT?

Kod 1780Q placas i dizajn. Ako to trazis, pored kvalitetnog prikaza 1780Q je dobar izbor.

Moj izbor za vrh 17ticu bi bio Samsung 770P.

Ako ti dizajn nije toliko znacajan LG 1750S i 1750H su nesto povoljnija resenja. Tu je i Samsung 750. 740N ima jos nesto losiji prikaz od ove trojke ali i najnizu cenu.

Svi su dobri za pare koje se trazi za njih, pitanje je sta kupiti.
Sasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 23:25   #35
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Određen forumom Re: Koji TFT?

Opet moram ljudima da ispiram mozak.NEC je najbolji proizvodjac monitora na svetu i to je to.Sad ce neko brze bolje da kaze Mitshubishi(kako se vec pise..)-NEC ali to je ista stvar.Samsung je narodni monitor i ja ne znam kako neko uopste moze da trazi vrhunske monitore kod njih.Sony odma posle NEC-a.Lepota prikaza uvek ima svoju cenu...
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 23:31   #36
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Koji TFT?

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
NEC je najbolji proizvodjac monitora na svetu i to je to.
Nope. Cak nije ni u prvih 5.

Jesi li ikad cuo za Eizo? Ne, nema ga kod nas.

A od "domacih" ViewSonic i Phillips siju NEC-a samo tako...
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 23:46   #37
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Određen forumom Re: Koji TFT?

Stisaj bes,...stisaj bes...E ovako:cuo sam za EIZO,a da li znas bre ti uopste koliko kosta jedan NEC,a???Marka bre!!E,bre dok je Samsung prodavao 17" za 200 evra oni su prodavali 15" za te pare!Zasto?Zato sto su the best!Philips??Ma daj,pa njihove katode se ugradjuju u EI Nis televizore.View Sonic je za respect,ali on pravi retard serije.Za NEC to ne postoji.Ne znaju za jeftine monitore.Znas zasto?Zato sto nisu za svakoga!End of story.Vise necu da nasedam na provokacije.
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2005, 0:27   #38
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Koji TFT?

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
a da li znas bre ti uopste koliko kosta jedan NEC,a???
Ok, da postavim ja jedno konstruktivno pitanje: znas li ti koliko je dobra slika na ViewSonicu, bre?

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
E,bre dok je Samsung prodavao 17" za 200 evra oni su prodavali 15" za te pare!Zasto?Zato sto su the best!


Stvarno poredis sa jakom markom...

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
Philips??Ma daj,pa njihove katode se ugradjuju u EI Nis televizore


Pa? Kakve to veze ima s populacijom mrava na Topcideru?

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
View Sonic je za respect,ali on pravi retard serije.
Recimo?

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
Ne znaju za jeftine monitore.Zato sto nisu za svakoga!
Da nisu za svakoga slazem se. Malo ima budala koje ce da daju mnogo para za srazmerno mali kvalitet.
A to cim je skupo - dobro je? Dobro rasudjujes
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2005, 0:35   #39
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Koji TFT?

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
Stisaj bes,...stisaj bes...E ovako:cuo sam za EIZO,a da li znas bre ti uopste koliko kosta jedan NEC,a???Marka bre!!E,bre dok je Samsung prodavao 17" za 200 evra oni su prodavali 15" za te pare!Zasto?Zato sto su the best!Philips??Ma daj,pa njihove katode se ugradjuju u EI Nis televizore.View Sonic je za respect,ali on pravi retard serije.Za NEC to ne postoji.Ne znaju za jeftine monitore.Znas zasto?Zato sto nisu za svakoga!End of story.Vise necu da nasedam na provokacije.
Netacno. NEC pravi monitore u svakom segmentu, od onih dzabe za office do pro modela za DTP i slicno.

Pogledaj po netu cene i specifikacije, jednostavno je.

Kao prozivodjac, NEC jeste dobar ali nista spec. A Samsung je daleko od konfekcije. Modeli serije P su fenomenalni, kao i svaki TFT sa PVA uostalom.

Pozdrav!
Sasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2005, 12:06   #40
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Koji TFT?

Citat:
Sasa kaže:
Netacno. NEC pravi monitore u svakom segmentu, od onih dzabe za office do pro modela za DTP i slicno.

Pogledaj po netu cene i specifikacije, jednostavno je.

Kao prozivodjac, NEC jeste dobar ali nista spec. A Samsung je daleko od konfekcije. Modeli serije P su fenomenalni, kao i svaki TFT sa PVA uostalom.

Pozdrav!
Ja bih samo jos dodao da diskutanti/navijaci u vecini slucajeva ne razlikuju LCD od TFT panela ili TFT od PVA.
LCD je prevazidjena tehnologija dok PVA paneli imaju nesto veci odziv od TFT ali zato mnogo bolju i precizniju sliku. Uostalom TFT za igranje a PVA za ozbiljan rad recimo u Photoshopu. PVA panel + brzina odziva = kamara para. I ko je spreman da da te pare .
Dakle nije od presudne vaznosti proizvodjac vec ugradjena tehnologija koja se mora platiti.
I ja imam Samsung 710T placen 390e na popust od 420e krajem januara. Odlican monitor ali kao i svi TFT monitori laze za boje pa to ti je.
I sad kad mi neko napise kako ViewSonic ima izuzetnu sliku a TFT panel, dodjemi da se slatko nasmejem.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji antivirus program koristite? oluja Zaštita 394 29.2.2008 9:58
Koji driver za 6600gt ? Fisher Grafika 45 28.12.2005 14:25
Koji dvd/divx plejer ? Sasa ŠDK - Foto i audio/video 29 8.12.2005 2:13
koji audigy 2 Nikola Medjedovic ŠDK - Zvuk na računaru 7 11.11.2005 13:06


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com