Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.4.2007, 18:17   #21
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Arrow Re: zracenje monitora

Citat:
Dusan Maksimovic kaže: Pregled poruke
nikako u mraku, tj. ne bi trebalo da kontrast izmedju dnevnog svetla (sijalice) i svetla monitora bude veliki. i odalji im monitor tako i da zele ne bi mogli da prodju previse blizu monitoru. i citao sam bash mislim u SK, mada nisam siguran gde tacno, da bi gornji deo ekrana (trecina tacnije) trebalo da bude u visini ociju. i imam jedno pitanje ako neko moze da odgovori bio bih zahvalan. sta znachi oznaka TCO '03 ili ima i TCO '99 ili tako nesto. da li neko zna postoje li jos koje oznake za monitor? poz i hvala
Poseti www.tcodevelopment.com i sve ce ti se samo kasti.

Inace, TCO '03 standard je najnoviji i najstroziji standard za monitore, da bi neki monitor uopste dobio pravo da se sepuri tom nalepnicom mora da prodje odredjena testiranja vezana za dozu zracenja koje emituje, ergonomiju i kolicinu stetnih metala koji sadrzi. Inace, TCO '99 standard je nesto stariji od TCO '03.
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2007, 18:27   #22
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Citat:
A M G kaže: Pregled poruke
TCO '99 standard je nesto stariji od TCO '03.
Normalno da je stariji, pa iz oznake se vidi da je stariji 4 godine...

Jedno pitanje za sve. Naime, imam jedan problem: Imam CRT monitor Hansol 705d Dynaflat. Vec petu godinu radim na njemu i savrsen vid imam, navikao sam oci na njega i ponekad gledam vise od 8h uzastopno. A u zadnje vreme recimo, odem do faxa, i tamo sednem za komp gde su monitori Samsung TFT 920N, i ne mogu da izdrzim ni 1h a da me ne zabole oci i da mi ne zasuze. U cemu je fora ovde?
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2007, 18:54   #23
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.950
Zahvalnice: 3.058
Zahvaljeno 4.013 puta na 1.215 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Citat:
Master Neo kaže: Pregled poruke
Normalno da je stariji, pa iz oznake se vidi da je stariji 4 godine...

Jedno pitanje za sve. Naime, imam jedan problem: Imam CRT monitor Hansol 705d Dynaflat. Vec petu godinu radim na njemu i savrsen vid imam, navikao sam oci na njega i ponekad gledam vise od 8h uzastopno. A u zadnje vreme recimo, odem do faxa, i tamo sednem za komp gde su monitori Samsung TFT 920N, i ne mogu da izdrzim ni 1h a da me ne zabole oci i da mi ne zasuze. U cemu je fora ovde?
Osvezavanje monitora,
pozadinsko svetlo,
neonsko svetlo,
polozaj monitora u odnosu na oci,... itd.
svasta moze da bude u pitanju...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
Master Neo (2.4.2007)
Stara 2.4.2007, 19:05   #24
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Osvezavanje monitora,
pozadinsko svetlo,
neonsko svetlo,
polozaj monitora u odnosu na oci,... itd.
svasta moze da bude u pitanju...
Osvezavanje monitora? pa zar slika nije stalno vidljiva kod TFT monitora?
Pozadinsko svetlo moze da bude, bas je drecao monitor.
Neonsko svetlo? verovatno mislis negde u u prostoriji, ne, nije ga bilo
polozaj monitora, bio je dalje nego onaj kod kuce, mozda sam oci naprezao kako bi bolje video. TNX na predlozima
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2007, 20:45   #25
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Question Re: zracenje monitora

Citat:
Master Neo kaže: Pregled poruke
Jedno pitanje za sve. Naime, imam jedan problem: Imam CRT monitor Hansol 705d Dynaflat. Vec petu godinu radim na njemu i savrsen vid imam, navikao sam oci na njega i ponekad gledam vise od 8h uzastopno. A u zadnje vreme recimo, odem do faxa, i tamo sednem za komp gde su monitori Samsung TFT 920N, i ne mogu da izdrzim ni 1h a da me ne zabole oci i da mi ne zasuze. U cemu je fora ovde?

Isto se desi meni kada odem do komsije koji ima neki Toshiba laptop, glava me zaboli posle sat-dva gledanja u njega. A mogao bih da se zakunem da mi se cini kako ekran treperi. Situacija je potpuno drugacija na mom SyncMaster-u 757 dfx na rezoluciji od 1024x768 @ 85 Hz, od njega me glava zaboli tek kada preteram sa gledanjem u njega, kada mi se oci zamore. Da li je moguce da sam se toliko navikao na CRT pa mi TFT monitori smetaju ili sam ja to sve umislio?
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2007, 21:23   #26
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Citat:
Master Neo kaže: Pregled poruke
Osvezavanje monitora? pa zar slika nije stalno vidljiva kod TFT monitora?
Pozadinsko svetlo moze da bude, bas je drecao monitor.
Neonsko svetlo? verovatno mislis negde u u prostoriji, ne, nije ga bilo
polozaj monitora, bio je dalje nego onaj kod kuce, mozda sam oci naprezao kako bi bolje video. TNX na predlozima
Osvezavanje monitora kod TFT-a igra ulogu vremena odziva (koliko sam skapirao, mada nemam TFT) po formuli T=1/F (tj. vreme odziva je obrnuto srazmerno frekvenciji osvezavanja). Na raznim rezolucijama ce, dakle, biti razlicite rezolucije odnosno vremena odziva (koliko sam, ponavljam, ja razumeo te principe djelovanja ravnih panela )
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2007, 23:45   #27
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Moj monitor je Samsung SyncMaster 795DF 17". Imam taj problem da posle nekih 2h osecam umor u ocima, nervozu i ne mogu da se skoncentrisem vise ni nasta za kompom. Inace svako dnevno koristim komp.
Nikada ne gledam u monitor u mraku, uvek je blago upaljeno svetlo, razdaljina mi je oko 70cm. Rezolucija je na 1024x768 85Hz.
Da li je ovo do samog monitora ili je jednostavno to puno za mene da tolko gledam u monitor?
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2007, 23:50   #28
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Pa to je tesko reci, najvise toga zavisi od pojedinaca. Primera radi ja takodje imam crt 17" i sa istom rezolucijom i osvezavanjem meni ne smeta toliko ali se oseti umor ociju, zato je na tft-u pesma pa ce zato morati da naleti neki ok primerak sto pre.

Probaj da utegnes malo podesavanja monitora, npr. stavi K(kandeli bese) na maximum 6500.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nicolas na korisnoj poruci:
dzambo (27.9.2007)
Stara 26.9.2007, 23:53   #29
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Citat:
dzambo kaže: Pregled poruke
Moj monitor je Samsung SyncMaster 795DF 17". Imam taj problem da posle nekih 2h osecam umor u ocima, nervozu i ne mogu da se skoncentrisem vise ni nasta za kompom. Inace svako dnevno koristim komp.
Nikada ne gledam u monitor u mraku, uvek je blago upaljeno svetlo, razdaljina mi je oko 70cm. Rezolucija je na 1024x768 85Hz.
Da li je ovo do samog monitora ili je jednostavno to puno za mene da tolko gledam u monitor?
Pa to je ono treperenje slike o kome sam ti govorio preko PM-a. Znaci nije problem kod CRT-a sto kao zraci vec je problem to treperenje.
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2007, 23:57   #30
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Citat:
Nicolas kaže: Pregled poruke
Pa to je tesko reci, najvise toga zavisi od pojedinaca. Primera radi ja takodje imam crt 17" i sa istom rezolucijom i osvezavanjem meni ne smeta toliko ali se oseti umor ociju, zato je na tft-u pesma pa ce zato morati da naleti neki ok primerak sto pre.

Probaj da utegnes malo podesavanja monitora, npr. stavi K(kandeli bese) na maximum 6500.
Stajalo mi je na 9300K. Ako je to "color tone" (gledam u Samsung Magic Tune). Stavio sam na 6500K, i nekako mi je odma lakse... Mada je slika ocajna .

@nikola87

Aha, jasno mi je bilo kada si mi napisao. Samo reko da pitam usput. Ovo je ne podnosljivo vise. Videcu da uzmem TFT neki uskoro...
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2007, 1:14   #31
Pjanovic
Banned
 
Član od: 22.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 10.077
Zahvalnice: 2.940
Zahvaljeno 2.739 puta na 1.903 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pjanovic
Određen forumom Re: zracenje monitora

Citat:
dzambo kaže: Pregled poruke
Moj monitor je Samsung SyncMaster 795DF 17". Imam taj problem da posle nekih 2h osecam umor u ocima, nervozu i ne mogu da se skoncentrisem vise ni nasta za kompom. Inace svako dnevno koristim komp.
Nikada ne gledam u monitor u mraku, uvek je blago upaljeno svetlo, razdaljina mi je oko 70cm. Rezolucija je na 1024x768 85Hz.
Da li je ovo do samog monitora ili je jednostavno to puno za mene da tolko gledam u monitor?
Pa nesto ti ne valja sa monitorom ili te zezaju oci nevezano za samo gledanje u monitor.
Pa kako ti ista vidis sa te razdaljine, mozda si zbog toga i oslepeo .
Evo sad sam merio ja sam na razdaljini manjoj od 50 cm, a bogami kada igram nesto primaknem se na manje od recimo 40 cm. I nocu kada koristim racunar tj. blenem u monitor , uvek sam u mraku.
Ja imam 17" LG795FT, takodje 1024x768 takodje 85Hz. Ali o5 mozda sam ja supercovek, dobio sam neke moci od visegodisnjeg (visedecenijskog ) sedenja za racunarom... .
Pjanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2007, 2:54   #32
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Imam odlican vid tj nije mi strasno. Kada kuckam i igram onda sam na oko 50cm a kada citam onda sam na 70cm.
Ako bi povisio refresh rate na 100Hz jel bi dobio nesto time?
Nicolas mi je pomogao sam onim, stvarno je drugacije od kada sam spustio na 6500k. Ne znam da li ima jos nesto da se stavi, podesi,...?
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2007, 8:59   #33
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Citat:
dzambo kaže: Pregled poruke
Ako bi povisio refresh rate na 100Hz jel bi dobio nesto time?
Nicolas mi je pomogao sam onim, stvarno je drugacije od kada sam spustio na 6500k. Ne znam da li ima jos nesto da se stavi, podesi,...?
Ja sam uvek za korišćenje maksimalnog reresh rate-a koji monitor može da izdrži.
Boje treba podesiti onako da one ne "ujedaju" oči. Hladniji tonovi su pogodni za kancelarijske poslove (rad u Wordu, Excelu, e-mail, itd.) dok su podešavanja sa toplim tonovima podesnija za gledanje filmova (čak da blago preovladavaju žuta/zelena/crvena, kao na TV-u).
Mada i rezolucija kao i veličina ikona i natpisa ispod njih, veličina teksta u meniju znaju da izazovu probleme sa vidom (navikli ste na 1024x768 na 17" a odete kod nekog ko koristi 1280x1024 ili ne daj bože 1600x1200). Što krupniji elementi koji vam stalno trebaju, to bolje.
Opet lični ukus, ali ja volim maksimalne rezolucije (ovo važi za CRT-e na kojima radim) sa large podešavanjima ikona i tekstova opcija, itd. Znači, precizna grafika ali dovoljno velik tekst opcija.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2007, 10:30   #34
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Citat:
dzambo kaže: Pregled poruke
Imam odlican vid tj nije mi strasno. Kada kuckam i igram onda sam na oko 50cm a kada citam onda sam na 70cm.
Ako bi povisio refresh rate na 100Hz jel bi dobio nesto time?
Nicolas mi je pomogao sam onim, stvarno je drugacije od kada sam spustio na 6500k. Ne znam da li ima jos nesto da se stavi, podesi,...?
Kao sto rece dbaja uvek maximalni refresh rate, znaci ako moze da ti izguta 100herza stavi mada sumnjam.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2007, 12:56   #35
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Sumnjam i ja, preko 85Hz tesko da se primeti razlika (u odnosu na razliku izmedju 60 i 75Hz, recimo).
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2007, 13:18   #36
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Da, moze da izdrzi na 1024x768 na 100Hz. Ranije sam drzao na tolko pa mi je jedan prodavac onako bas upitno upitao zasto drzim na tolko.
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2007, 16:11   #37
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

A jel stetno po oci ako LCD radi na 60Hz u rezoluciji 1680x1050? Ja bih rekao da nije posto je slika stalno na ekranu, al reko' da pitam vas...
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2007, 16:17   #38
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Citat:
dzambo kaže: Pregled poruke
Da, moze da izdrzi na 1024x768 na 100Hz. Ranije sam drzao na tolko pa mi je jedan prodavac onako bas upitno upitao zasto drzim na tolko.
Ha, reci ti tom prodavcu da se malo lala. Stavi na 100Hz ako je moguce. Meni je na maxu, tj na 85Hz.

@ Neo
Nije ali tebi je TFT, tu je drugaciji nacin osvezavanja, tako da nije ni toliko bitno kao kod CRTa ali mislim da mozes da povecas amlo, ako mozes stavi vise.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2007, 16:32   #39
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: zracenje monitora

Pa fora je u tome sto ne moze, 60Hz je max. A da spustam rezoluciju, necu.
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com