Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Foto i audio/video

Foto i audio/video Fotoaparati, Televizori, MP3 i DVD/DivX plejeri...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.2.2007, 23:21   #1
kale
Član
 
Član od: 11.8.2006.
Poruke: 57
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Arrow Web kamera preko fotoaparata

da li postoji nacin da iskoristim fotoaparat(canon a530) kao web kameru?inace imam tv kartu sa video ulazom ciji softwer nemoze da prepozna fotoaparat
kale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2007, 19:19   #2
EDIEDI
Član
 
Član od: 8.1.2007.
Lokacija: N.BELGRADE
Poruke: 35
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: web kamera preko fotoaparata

Citat:
kale kaže: Pregled poruke
da li postoji nacin da iskoristim fotoaparat(canon a530) kao web kameru?inace imam tv kartu sa video ulazom ciji softwer nemoze da prepozna fotoaparat
Ako provalis kako napisi jer imam isti aparat.
EDIEDI je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2007, 21:45   #3
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: web kamera preko fotoaparata

Citat:
EDIEDI kaže: Pregled poruke
Ako provalis kako napisi jer imam isti aparat.
Svaki fotoaparat koji ima video izlaz možete da spojite na grafičku karticu koja ima video ulaz (ili TV tuner karticu ili greb karticu), kao da grebujete snimak sa nje. Posle u odgovarajućem chat programu, kao izvor slike, izaberete video ulaz sa grafičke kartice ili greb kartice. Isuviše velika zezancija kada se uzme u obzir da Web kamerice koštaju dvadesetak evra.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2007, 20:29   #4
Sasa90
Veteran
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Subotica Reputacija:■■■■■□□□□
Poruke: 994
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 291 puta na 162 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sasa90 Slanje poruke preko Yahooa korisniku Sasa90 Slanje poruke preko Skypea korisniku Sasa90
Talking Re: web kamera preko fotoaparata

Slusaj za 1000 dinara mozes kupiti Logitech-ovu WEB cameru koja ima rezoluciju od 800x600. Tako da ne vredi se muciti sa time. Ali mozda nadjes neki program na Canonov sajtu za taj tip aparata da ga iskoristis kao WEB kameru. Ja znam da sam sa mojim Sonyjevim uspeo tako da mora da se moze i sa ovim.
Sasa90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2007, 12:43   #5
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: web kamera preko fotoaparata

Citat:
Sasa90 kaže: Pregled poruke
Ali mozda nadjes neki program na Canonov sajtu za taj tip aparata da ga iskoristis kao WEB kameru. Ja znam da sam sa mojim Sonyjevim uspeo tako da mora da se moze i sa ovim.
Sa Canonom, na žalost, ne može preko programa.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.7.2007, 21:27   #6
Apostol
Član
 
Član od: 29.11.2005.
Poruke: 384
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 88 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: web kamera preko fotoaparata

Citat:
Sasa90 kaže: Pregled poruke
Slusaj za 1000 dinara mozes kupiti Logitech-ovu WEB cameru koja ima rezoluciju od 800x600. Tako da ne vredi se muciti sa time. Ali mozda nadjes neki program na Canonov sajtu za taj tip aparata da ga iskoristis kao WEB kameru. Ja znam da sam sa mojim Sonyjevim uspeo tako da mora da se moze i sa ovim.
Na ovaj nacin sam i ja resio problem. Ko ce da se drnda sa glupostima, ovako das hiljadarku i imas solidnu kamericu.
Apostol je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2007, 0:05   #7
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: web kamera preko fotoaparata

A plus i fotoaparati uglavnom prikazuju video u 640x480 (max) ili 320x240...
Shang Tsung je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2007, 8:05   #8
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: web kamera preko fotoaparata

A i nije baš zdravo za fotoaparat da radi u takvom režimu. Kao što svi rekoše, kupi web kameru.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2007, 13:56   #9
EDI the Little
Član
 
Član od: 21.9.2006.
Poruke: 41
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: web kamera preko fotoaparata

Da dam jedno malo drugacije misljenje.

Ovo vazi za sve Canon kamerice, postupak nije elegantan, ali posto doticne kamerice nemaju predvidjen softver za video poziv i sl.. vredi pokusati.
Postupak koji cu opisati radi posao.

Potrebno vam je:
- Digitalna kamera Canon i kabl koji dolazi uz nju, a sluzi da se kamera poveze recimo sa TV aparatom.
- Treba vam kompjuter koji ima graficku karticu sa TV ulazom ili TV karta.
- Dobra volja i strpljenje.

Bilo koji program za video capture trebao bi da vam prepoznaje TV ulaz na grafickoj i/ili TV kartici. Ako je tako, moci cete da povezete kamericu sa kompjuterom.

Objasnicu povezivanje kamerice sa TV kartom:

Kamericu fizicki povezete pomocu kabla sa kompjuterom. (Mislim da ne treba detaljno opisivati kako se to radi)

U opcijama za podesavanja kamerice postavite da je PowerSafe Opcija ugasena ili da je stavljena na maximalnu vrednost. (Ja imam PoweShot A95 kojem ne moze da se iskljuci opcija PowerSafe, pa sam stavio da se kamerica automatski iskljucuje na 3min). Postavite kamericu na AUTO funkciju i ukljucite kamericu. Potom, postavite kamericu, recimo, na monitor.

Pokrenete program za TV karticu i namestite kanal "composite", trebalo bi da dobijete sliku. Ako niste dobili sliku, probajte druge ulaze (npr.S-video).
Iskljucite program za TV karticu.

Pokrenite Windows Messenger ili Skype i u opcijama za web kameru izaberite TV karticu (tj. drajver za TV karticu), trebalo bi da vam se pojavi slika sa Canon kamerice.

Prednosti su:
- Ne mora da se kupuje WEB kamera.
- Imate ZOOM opciju.
- Iz mog iskustva, Canon daje mnogo lepsu sliku nego web kamerice od 20e.
Pod pojmom "lepsa slika" mislim na sliku koja je osvetljena i ima ceo spektar boja. Do sada sve web kamerice koje sam gledao daju sliku koja je tamna, bleda i/ili bez neke boje kako god da je podesite.

Mane:
- Morate svaki put kad hocete da koristite kamericu da pokrenete program za TV karticu i namestite odgovarajuci ulaz. (sto nije neki problem, stvar je rutine)
- Mozda ce te morati, kao ja, da svaka 3min ukljucujete kameru posto se ona iskljuci (sto nije neki problem, ali zna da dosadi)
- Mozda ce te morati cesce da punite baterije koje idu u kamericu (meni ni to ne smeta).

Ovaj postupak NE moze da naskodi vasoj kameri ni u kom smislu.
Cak se kamerica i ne greje.

Pitanje:Zasto ne kupim web kameru?

Ne vidim svrhu, jer ako hocu kvalitet koji daje Canon kamera moram da dam znatno vise od 20e, a koliko ja koristim video poziv (2-3 puta nedeljno) ne smeta mi mnogo da procedura koju moram da uradim.

Toliko, nadam se da sam bar malo pomogao.

P.S. (nekad nece da radi iz prve, stvar je softvera koji se koristi na kompu, npr. moj brat nije nikako mogao da natera komp da prikaze sliku sa njegove Canon kamere, pa je kupio web kameru za 20e, koja ima ocajnu sliku koja ne moze nikako da se namesti jer ima bezveze software)

Poslednja ispravka: EDI the Little (23.8.2007 u 13:59)
EDI the Little je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku EDI the Little na korisnoj poruci:
Projectlord (3.6.2009)
Stara 23.8.2007, 14:15   #10
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: web kamera preko fotoaparata

Ja ne vidim poentu u kupovanju te kamere. Mislim, kupis tu kameru umesto web, a zna se zasta koja sluzi. Uostalom, Pun kvalitet videa sagovornik preko neta i ne moze da vidi, jer se smanjuje rezolucija, kvalitet... Dakle, za potrebe video konverzacije, kamera od 20e sasvim vrsi posao...
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2007, 15:00   #11
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: web kamera preko fotoaparata

A samo još objasni zašto mora da bude Canon aparat? Ja sam ovo probao pre godinu i po, kad sam kupio svoj Fuji i radilo je sasvim OK, mada ga ne koristim jer sam već imao web kameru.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2007, 19:21   #12
EDI the Little
Član
 
Član od: 21.9.2006.
Poruke: 41
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: web kamera preko fotoaparata

Nisam ni rekao da ovo vazi samo za Canon kamerice, vec da postupak radi sa svakim modelom Canon kamerice, a verovatno i sire.

Medjutim, nisam upucen da li i druge digialne kamerice od drugih proizvodjaca moraju ovako da se povezuju ili imaju svoj softver za video poziv.

Ja sam samo opisao jedan od nacina povezivanja, a bazirao sam se na Canon jer je covek postavio pitanje da li moze povezati Canon kamericu.

Mislim da svakom moze da koristi uputstvo, jer ako neko vec ima Canon kamericu moze da isproba i mogucnost video poziva.
A potom moze doneti odluku da li mu treba web kamera ili ne.
EDI the Little je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2007, 5:39   #13
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: web kamera preko fotoaparata

Citat:
EDI the Little kaže: Pregled poruke
Medjutim, nisam upucen da li i druge digialne kamerice od drugih proizvodjaca moraju ovako da se povezuju ili imaju svoj softver za video poziv.
Uglavnom nemaju. Ovo je ostavljeno kao mogućnost kod nekih jako matorih modela do pre nekoliko godia, koji su imali rez. od 1 MP ili manje i bili klasični "idioti", bez zuma i ostalog. Svaki aparat koji ima TV izlaz može ovako da se koristi, ali nije baš elegantno rešenje kao kamera...ako ništa, potreban je stalak da bi aparat bio dobro usmeren.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2008, 21:49   #14
dufko
Član
 
Član od: 29.3.2008.
Lokacija: Silbaš
Poruke: 50
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku dufko
Određen forumom Re: Web kamera preko fotoaparata

Meni problem pravi Skype, izbacuje mi neku grešku ali ja bih pre rekao da nije kompatibilan sa mojom TV karticom, jer kod MSN-a sve funkcioniše. Mana je jedino što na svaka tri minuta se aparat ugasi. Inače, u pitanju je Canon A460.
dufko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2008, 23:57   #15
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Web kamera preko fotoaparata

Razlika izmedju klasicnog foto aparata i web kamerice je u drajverima. Sto rece Rocker stariji modeli od pre 4-5 godina imali su u svom prtecem softveru i drajvere na instalacionom CD-u kako bi "idiot mogao da radi i u rezimu web kamere. Imam Gsmart od 3Mpx dakle klasicni idiot i radi na Skype ko podmazan. Medjutim kao sto neko ovde rece ukoliko ima te "slab" internet opterecuje te megapixelima i rezolucijom transfer podataka.
Ako se uzme u obzir da na SKYPE-u ima online po desetak miliona korisnika onda nije ni cudno sto se proizvodjaci web kamera ne odlucuju za velike rezolucije i megapiksele.
Za video konferenciju i slicne svrhe web kamere su jedino pravo resenje!
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2008, 21:15   #16
Vlado_V
Novi član
 
Član od: 9.6.2008.
Lokacija: Kosovska Mitrovica
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Vlado_V Slanje poruke preko Skypea korisniku Vlado_V
Određen forumom Re: Web kamera preko fotoaparata

Pa kad je vec postavljena tema da pitam i ja nesto :
Nedavno sam kupio Olympus X-845 imam web kameru a da pitam da li moze da se ovaj model koristi kao web kamera ???
Vlado_V je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2008, 19:19   #17
dzandza
Veteran
 
Član od: 18.2.2008.
Poruke: 1.069
Zahvalnice: 2.341
Zahvaljeno 2.255 puta na 634 poruka
Određen forumom Re: Web kamera preko fotoaparata

Citat:
dufko kaže: Pregled poruke
Meni problem pravi Skype, izbacuje mi neku grešku ali ja bih pre rekao da nije kompatibilan sa mojom TV karticom, jer kod MSN-a sve funkcioniše. Mana je jedino što na svaka tri minuta se aparat ugasi. Inače, u pitanju je Canon A460.
Ako ubacis chdk firmer na karticu prilikom ukljucenja aparata updejtujes fimer i onda pritisnes opciju alt na aparatu i aparat ti se nece gasiti dok god traju baterije u aparatu.
dzandza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2010, 21:22   #18
IgorBGD
Novi član
 
Član od: 3.6.2010.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Web kamera preko fotoaparata

Hitno mi je zatrebala web camera, pa sam izgooglao program ExtraWebcam koji omogucava da se dosta Canon DSLR aparata iskoristi kao kamera, uslov je valjda da ima live view. Na stranici sto sam okacio u linku, ova donja verzija, pretpostavljam najnovija Beta, radila je normalno, dok je 2.0.0.112 zaglavljivala pri pokretanju na Win 7. Evo direktnog linka na verziju koja meni radi: ftp://extrawebcam.com/ExtraWebcam_Setup_235b.exe

Aparat se poveze preko USB sa kompom, upali se ExtraWebcam pa se konektuje sa kamerom, u Skype ili MSN opcijama se izabere kao ulaz za kameru, i sve radi ekstra! Samo sam morao podesiti aparat da se gasi posle 30min, jer se program zaglupi kada se aparat ugasi, ali dovoljan je process kill i restart, i sve je ok.

Eh, sada i problem - odmah sutradan sam uzeo neku Hama AC-150 da ne drndam aparat, i iako mi prijatelji kazu da je slika ok u odnosu na ostale modele webcam, ja sam ne razocaran nego extra razocaran kvalitetom slike... Bez kontrasta, boje lose, ali to se verovatno i moze ocekivati od web camere od 1000din u odnosu na kombinaciju Canon 40D i skupljeg objektiva.
IgorBGD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku IgorBGD na korisnoj poruci:
Chivan (4.6.2010), Predrag Stankovic (5.6.2010)
Stara 17.10.2011, 16:36   #19
Iceman_37
Starosedelac
 
Član od: 2.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.775
Zahvalnice: 511
Zahvaljeno 931 puta na 530 poruka
Određen forumom Re: Web kamera preko fotoaparata

Ljudi dajte neki dobar servis digitalnih, treba mi ovaj kabl

http://www.ebay.com/itm/PC-USB-A-V-T...-/150582156108

Citat:
Brand New, High Quality AV A/V TV Cable/Lead.

Connector: Sony USB multi-pin male, 2 RCA plug male.

This cable connects your digital camera to TV, projector, DVD receiver for audio and video playback.

It can also make your camera just like a webcam since it can instantly transfer captured-view to your BIG screen.
valjda je na mom Sony DSC-w510 micro usb, pa iz njega da imam A/V koji povezujem na tv kartu.

Ali ladno kod mene ima servis za Sony digitalu i ne znaju za kabl, tj nemaju ga. Za konkretno ovaj fotoaparat ne ide u standardnom pakovanju (manual).

Izgleda da ga samo ovaj baja na amazonu prodaje za 8 dolara , lol...i to oba. A lik mi iz servisa kaze da bi kod njih kostao i vise od soma...haha.

Ne mogu da narucim naravno, recite mi neki dobar servis gde mogu da banem u blizini vuka sta ja znam, da ne bude bogu iza nogu, pa da idem da vidim ili mozda neka radnja koja ima brdo kablova...

evo ga taj kabl za 4 dolara xD
http://www.amazon.com/USB-AV-Digital.../ref=pd_cp_e_1

edit: posto ne moze da se reklamira dajte na pm ako znatee za neku : )

Poslednja ispravka: Iceman_37 (17.10.2011 u 17:57)
Iceman_37 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
fotoaparat, web kamera

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Internet preko LAN-a virgo387 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 12 1.10.2009 18:44
Sony kamera DCR+HC24R - veza preko USB-a ništa ne prikazuje smeker Foto i audio/video 0 4.12.2007 15:55
internet sa desktopa na laptop preko bluetooth-a sasha vukelic Operativni sistemi 4 2.12.2007 15:57
Setovanje TVa i racunara preko S-Videa... Kantakuzin Grafika 2 15.10.2007 9:57
web kamera preko modema kako? Zliman Komunikacioni uređaji i umrežavanje 6 17.11.2006 20:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com