Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi

Grafički softver i radovi Programi za pregled slika, programi za obradu vektorskih i rasterskih slika, programi za projektovanje, modelovanje i rendering, konvertori; takođe i primeri fotografija i radova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.8.2007, 20:50   #121
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Photoshop saveti

Kao prvo zar ne misliš da ti je ta slika malo velika za zaglavlje?

No verovatno znaš šta radiš

Kao prvo, nemoj da snimaš sliku u .png format jer si pomenuo da imaš podosta efekata na njoj tako da može da se desi da postoji i neki deo koji je transparentan a Internet Explorer u određenim verzijama je alergičan na transparentne .png-ove.

Koji ćeš konkretno format da koristiš zavisi isključivo od toga kako ti ta slika izgleda, tip šare, broj boja itd.

Generalno ako slika nije preterano komplikovana i ima mali broj boja (primera radi neki crtež, skica i sl.) onda je sasvim okej koristiti .gif format. Izabereš opciju "Save for web" iz "File" menija u Photoshopu (nadam se da o njemu pričamo), određen broj boja (maksimalno 256) i snimiš sliku.

Ako je ipak u pitanju neka fotografija ili bilo kakva slika koja ima veliki broj boja onda je definitivni izbor .jpg. Generalno maksimalan kvalitet uz razumnu kompresiju pa samim tim i smanjeni fajl se dobija sa stepenom kompresije od 60%. Ako ti ta veličina daje ipak preveliku veličinu fajla možeš da nastaviš sa smanjivanjem kvaliteta ali nemoj da isti ide na uštrb izgleda sajta.

E sad profesionalni web dizajneri često pribegavaju jednom triku koji znatno smanjuje krajnu veličinu podataka koje je potrebno downloadovati za prikaz sajta i taj korak se naziva optimizacija. Ovaj proces bukvalno podrazumeva da se ta tvoja slika isecka na delove koji recimo poseduju određenu osobinu ponavljanja pa je recimo uz pomoć ove tehnike često moguće smanjiti ukupnu količinu podataka koje je potrebno downloadovati i do 90%

No da bi mogli da ti damo neki predlog oko toga da li i kako je moguće izvršiti optimizaciju tvoj eslike bilo bi dobro da je prvo postaviš ovde
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2007, 8:31   #122
Gabriel Blackheart
Član
 
Član od: 8.7.2007.
Poruke: 82
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Photoshop saveti

Uspeo sam da je smanjim na 20 kb . Dimenzije su joj 1200x300 (ili tako nesto) . Jpg i 30 % quality . Hvala. Btw ocekujte jos ovakvih noob pitanja .
Gabriel Blackheart je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2007, 21:57   #123
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Photoshop saveti

elem, da napisem nesto o retusiranju slike:

Da bi se neka slika uspesno retusirala, ipak treba da zadovoljava neke kriterijume, dakle, ostrinu, osvetljenje (da ne bude pregorela tj preexponirana)
Ostalo, manje vise se sve moze srediti, samo je razlika u tome sto ce za retusiranje dobre fotke trebati 1-2 minuta, dok neke druge fotke retusiranje moze trajati satima.

Recimo da imamo sirovu fotku sa aparata. Ako slika sadrzi noise, treba ga ukloniti nekim od pluginova, recino noise ninja, neat image, ili sto ja preporucujem noiseware.
Nakon toga se moze srediti levels, curves. Levels i curves treba primenjivati u Lab colornom modu, na 16bita. Kada se zavrsi sa obradom, treba se vratiti u RGB, jer neki alati ne rade u lab-u. 16 bita treba ostaviti.
Nakon toga alatom Healing brush tool i Patch tool treba ukloniti sve detalje koji smetaju, akne, mladeze...itd. Tamo gde ne funkcionise alat kako treba moze se koristiti stamp tool. Za sve te sitnije korekcije nije potrebno koristiti layere.
Na kraju ostaju bore koje treba ukloniti. Za to ima vise nacina. Najlakse je koristiti neki plugin kao sto je Portraiture ili Kodak GEM. Portraiture automatski prepoznaje lice na slici i sam je umeksava i sredjuje, cuvajuci detalje pri tome. Drugi nacin je da se to radi rucno, gde treba koristiti gomilu layera i gde uglavnom pomaze iskustvo. Poenta je da se na jednom layeru urati smooth, a da se preko njega stavi originalni layer na kome bi se primenila blending opcija tako da se ne izgubi textura koze.

Za slucaj da treba istaknuti neki detalj, taj deo lica se moze grubo selektovati, kopirati u novi layer, i zatim mekom cetkom obrisati visak. Nakon izvrsenih promena (menjane boje, kontrasta ili sl), za slucaj da se objekat dovoljno ne istice (oci na pr) moze se primeniti sledeca caka:
Kopirati layer, ici na filters> other> high pass Paramentre podeseti na neku srednju vrednost, odokativno odrediti, posto sve zavisi od velicine slike. Nakon primenjenog filtera promeniti blendings u overlay ili soft/hard light. time se pojacava kontrast, detalji su izrazeniji.

evo mog obradjenog oka


Poslednja ispravka: kinteC (24.8.2007 u 22:05)
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku kinteC na korisnoj poruci:
alesandro (26.8.2007), galebns (4.9.2007), sena92 (27.5.2010)
Stara 4.9.2007, 9:28   #124
mr.marvin
Član
 
Član od: 28.4.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 435
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 112 puta na 81 poruka
Određen forumom Re: Photoshop saveti

==Panorama==

Pokusavam da sredim 5 slika tako da cine panoramsku fotografiju. Problem mi je sto ne znam kako da podesim boje/ekspoziciju tako da je to postepeno i da se uklopi kako treba. Pokusavao sam da meko cetkicom obrisem ivice da se ne vidi prelaz, ali kad krenem da podesim svaku sliku pojedinacno, nikako da to izgeda kao cjelina.

Kako ovo da izvedem?
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	panorama_photoshop.jpg
Viđeno:	99 puta
Veličina:	10,6 KB
ID:	11325  
mr.marvin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2007, 19:15   #125
alesandro
Veteran
 
Član od: 31.1.2007.
Lokacija: Beograd/Zrenjanin
Poruke: 1.150
Zahvalnice: 438
Zahvaljeno 587 puta na 232 poruka
Određen forumom Re: Photoshop saveti

Citat:
kinteC kaže: Pregled poruke
elem, da napisem nesto o retusiranju slike:
evo mog obradjenog oka
Hajde postavi i neobradjeno.
alesandro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2007, 22:17   #126
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Photoshop saveti

Vidim da pricate o Photoshop savetima pa evo sto je meni Stumble (Firefox-ov add-on)
izbacio prije neki dan---> http://www.mccannas.com/pshop/photosh0.htm

Znaci nemam pojma o radu u Photoshopu,nisam ni isprobao ove tutorijale pa prastajte ako su bezveze
Sacuvao sam stranicu bas iz razloga da naucim nesto malo u Photoshopu,ali nikako da krenem...

Poslednja ispravka: Marko 0401 (4.9.2007 u 22:58)
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Marko 0401 na korisnoj poruci:
galebns (4.9.2007)
Stara 4.9.2007, 22:27   #127
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Post Re: Photoshop saveti

Ovi tutorijali su ti dovoljni za početak i sasvim su ok. A povrh toga, lepo su i sažeto objašnjeni. Za sat, dva možeš pomoću njih da imaš neke najosnovnije osnove
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2007, 21:26   #128
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Photoshop saveti

Evo ih jos malo ---> http://www.eyesondesign.net/pshop/tuts.htm
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2007, 20:19   #129
alesandro
Veteran
 
Član od: 31.1.2007.
Lokacija: Beograd/Zrenjanin
Poruke: 1.150
Zahvalnice: 438
Zahvaljeno 587 puta na 232 poruka
Određen forumom Re: Photoshop saveti

Citat:
mr.marvin kaže: Pregled poruke
==Panorama==

Pokusavam da sredim 5 slika tako da cine panoramsku fotografiju. Problem mi je sto ne znam kako da podesim boje/ekspoziciju tako da je to postepeno i da se uklopi kako treba. Pokusavao sam da meko cetkicom obrisem ivice da se ne vidi prelaz, ali kad krenem da podesim svaku sliku pojedinacno, nikako da to izgeda kao cjelina.

Kako ovo da izvedem?
Nadam se da ce ti ovaj tutorial pomoci. To je video tutorial na youtube.
P.S. Moras! da imas PS CS3
alesandro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2007, 17:31   #130
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Photoshop saveti

Mozda je malo glupo pitanje ali.... kako se dobija alpha mapa u photoshopu?
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2007, 17:14   #131
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Post Re: Photoshop saveti

Evo još jednog primera retuširanja... I ovo nije ništa na kakve sam primere upropašćenih fotografija naletala...
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	retush.jpg
Viđeno:	137 puta
Veličina:	28,4 KB
ID:	12537  
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2007, 13:05   #132
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Photoshop saveti

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Mozda je malo glupo pitanje ali.... kako se dobija alpha mapa u photoshopu?
Napraviš selekciju gde će da ti bude alpha kanal, pritisneš CTRL-C, pa onda CTRL-V i time napraviš novi layer od selekcije. Otvoriš blending options i uključiš mu colorise (valjda se tako zove,) i obojiš taj layer u belo. Napraviš novi layer, odeš na kanticu, šibneš mu crnu boju. I zatim samo prevučeš da ti pređašnji layer koji si obojio u belo, bude preko crne pozadine.

Simple as that
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2007, 21:04   #133
jjjaaa
Novi član
 
Član od: 26.12.2007.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jjjaaa Slanje poruke preko Skypea korisniku jjjaaa
Određen forumom Re: Photoshop saveti

ljudi ja koristim photoshop cs3 od nedavno mozda nedelju dana i nisam provali kako da koristim efekte(gde su) ako na primer hocu da promeni iza pozadini kako i kako da napravim da mi bude slika providna u pozadini naravno ne mnogo ,cisto da se vidi bolje ona prva(jace)
hvala unapred
jjjaaa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.1.2008, 22:56   #134
k0ldreks
Novi član
 
Član od: 12.1.2008.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Photoshop saveti

Citat:
==Panorama==

Pokusavam da sredim 5 slika tako da cine panoramsku fotografiju. Problem mi je sto ne znam kako da podesim boje/ekspoziciju tako da je to postepeno i da se uklopi kako treba. Pokusavao sam da meko cetkicom obrisem ivice da se ne vidi prelaz, ali kad krenem da podesim svaku sliku pojedinacno, nikako da to izgeda kao cjelina.

Kako ovo da izvedem?
e da za pravljenje panorame ti je odličan program panorama maker (ja mislim da se tako zove),ja sam ga davno koristio i bio mi je odličan
k0ldreks je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku k0ldreks na korisnoj poruci:
mr.marvin (16.1.2008)
Stara 28.2.2008, 17:52   #135
jovanjok
Novi član
 
Član od: 28.2.2008.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Photoshop saveti

ja hocu da naucim kako da spustim auto u photoshopu,pomozite plz
jovanjok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.5.2008, 1:18   #136
MC WyYt ?1
Član
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 159
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 14 puta na 14 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku MC WyYt ?1
Određen forumom Re: Photoshop saveti

Citat:
jovanjok kaže: Pregled poruke
ja hocu da naucim kako da spustim auto u photoshopu,pomozite plz
Da ti ne bih objasnavao/li kako to ide,evo ti sajt na kojem imas,osim za spustanje automobila,jos neke tutorijale...odlicno za pocetak....
http://www.digimods.co.uk/tutorials/tutorials.htm
pozz
MC WyYt ?1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2008, 13:27   #137
sunce86
Član
 
Član od: 14.4.2006.
Poruke: 103
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Photoshop saveti

E ovako, treba mi za sutra za lokalne novine jedna zezancija... posto ja nisam vest sa photoshopom mislio sam ovde da zamolim za pomoc... naime treba mi slika na kojoj se ja predstavljam kao jedan od kandidata za predsednika drzave, tj slika treba da sadrzi zastavu u pozadini, deo mojeg trupa i glavu, zatim u levom uglu moje ime i prezime, podvuceno, i broj liste ciji sam kandidat... imam cak i primer sliku, tj. treba samo da mi se zameni glava i da se malo dotera, da bi izgledalo verno... znam da ovde ima majstora koji bi to uradili za veoma kratko vreme pa sam resio da zamolim... jako mi je vazno da do kraja dana to odradim pa ako neko ima malo viska vremena neka se javi ovde da dostavim slike pa da to sredimo... hvala unapred svima...
sunce86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2008, 20:33   #138
mezzano
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Pertate (selo kod Leskovca)
Poruke: 394
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mezzano
Određen forumom Re: Photoshop saveti

Imam jedno pitanje za poznavaoce photoshopa, pa da ne bih otvarao novu temu, rekoh da ga postavim ovde, nadam se da nisam pogresio?!

Kako da napravim shape, da bude po 5-10 px veci od originalnog? Konkretno zelim da napravim podlogu za grb, da sa svih strana "viri" belo. Pokusao sam sa "stroke", nije uspelo, takodje, sam pokusao i sa "pen tool-om" (ukljucim magnetic, pa onda napravim shape od originalnog objekta, pa ga onda povecam za 5%) ali mi, opet, ima neravnina. Evo linka sa jednim od grbova koji zelim da odradim.
Kako da napravim shape, da bude po 5-10 px veci od originalnog? Konkretno zelim da napravim podlogu za grb, da sa svih strana "viri" belo. Pokusao sam sa "stroke", nije uspelo, takodje, sam pokusao i sa "pen tool-om" (ukljucim magnetic, pa onda napravim shape od originalnog objekta, pa ga onda povecam za 5%) ali mi, opet, ima neravnina. Evo linka sa jednim od grbova koji zelim da odradim.



Zna li neko kako da ovo izvedem? Ili mi barem, dajte link sa nekim tutorijalom koji bi mi pomogao.



Zna li neko kako da ovo izvedem? Ili mi barem, dajte link sa nekim tutorijalom koji bi mi pomogao.
mezzano je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2008, 17:02   #139
Aljosa
Veteran
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Beograd - Zemun
Poruke: 504
Zahvalnice: 116
Zahvaljeno 51 puta na 38 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Aljosa
Određen forumom Re: Photoshop saveti

Ljudi pomagajte izludecu sa ovim problemom. U photoshopu nikako ne mogu da nacrtam krivu zbog ovog problema.



Znam da je neka glupost u p[itanju al se ubih trazeci sta je.

Svaka pomoc dobrodosla.

Aljosa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2008, 23:01   #140
BorisBG
Član
 
Član od: 22.3.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 149
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 7 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Photoshop saveti

Jedna pomoc za PS pocetnika...

Koji su prvi editi koje treba da radim na slici da bi izgledala bolje? Znaci prvih 5,6 stvari koje vi obavezno uradite da bi popravili fotku.

Hvala
PS. Ako mogu puni nazivi tih tool-ova, kako bi ih lakse nasao.
BorisBG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
obrada fotografija, photoshop

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Adobe Premiere Pro, Photoshop zombi Grafički softver i radovi 8 23.1.2008 0:37
Besplatni Photoshop filteri (freeware) oluja Grafički softver i radovi 3 9.2.2007 15:16
Adobe Photoshop CS bounty hunter :) nightshift Grafički softver i radovi 10 30.12.2005 0:21


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com