Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.2.2023, 16:38   #641
shonee
Član
 
Član od: 7.8.2011.
Lokacija: Dembelija
Poruke: 433
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 56 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

Ne videh da si pisao da si probao drugu RAM memoriju?

A da probaš da otkacis konektore za prednji panel i da probaš sarafcigerom da stojiš pinove i tako pokrenes, jer onda jedino to ostalo od svega što si izmenio ako sam dobro skontao.
shonee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2023, 17:38   #642
Jaganjac
Član
 
Član od: 28.2.2010.
Poruke: 58
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

Citat:
shonee kaže: Pregled poruke
Ne videh da si pisao da si probao drugu RAM memoriju?

A da probaš da otkacis konektore za prednji panel i da probaš sarafcigerom da stojiš pinove i tako pokrenes, jer onda jedino to ostalo od svega što si izmenio ako sam dobro skontao.
Probao sam i drugu memoriju, ali mogao bi da probam šrafcigerom da spojim pinove. To mi nije palo na pamet

Na žalost ni to nije uspelo

Poslednja ispravka: Jaganjac (27.2.2023 u 19:06)
Jaganjac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2023, 19:57   #643
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

Napravi kombinaciju koja radi. Dakle, stavi drugi procesor, drugi RAM, drugu grafu i drugo napajanje da masinica proradi pa onda polako vracaj stare komponente jednu po jednu sve dok ponovo dobijes crni ekran. Ako je sve ispravno (a sumnjam da jeste) onda ti kombinacija hardvera pravi problem.
Ili menjaj komponentu po komponentu pa ces dobiti na kraju kombinaciju koja je ispravna.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2023, 20:53   #644
shonee
Član
 
Član od: 7.8.2011.
Lokacija: Dembelija
Poruke: 433
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 56 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

Apdejtuj bios ako nećeš izgubiti podršku za taj procesor koji imaš, ne košta te ništa a možda je samo ploča zaglupila.
shonee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2023, 7:24   #645
Jaganjac
Član
 
Član od: 28.2.2010.
Poruke: 58
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Napravi kombinaciju koja radi. Dakle, stavi drugi procesor, drugi RAM, drugu grafu i drugo napajanje da masinica proradi pa onda polako vracaj stare komponente jednu po jednu sve dok ponovo dobijes crni ekran. Ako je sve ispravno (a sumnjam da jeste) onda ti kombinacija hardvera pravi problem.
Ili menjaj komponentu po komponentu pa ces dobiti na kraju kombinaciju koja je ispravna.
Sve sam izmenjao, sve komponente rade u drugim računarima bez problema, zato sam napisao da su ispravne (nije da sam probao i skinuo odmah nego su bile u drugim računarima danima). Kombinacija hardvera mi je pala na pamet ali pre toga je radio jedno 4 godine i nije bilo nikakvih problema. Što se tiče toga da napravim drugu kombonaciju (mogu jer imam 3 računara), *****ava me to što u druga dva sve radi i nema problema a u ovom neće ništa, ni druga memorija, ni grafika, ni ploča...

Citat:
shonee kaže: Pregled poruke
Apdejtuj bios ako nećeš izgubiti podršku za taj procesor koji imaš, ne košta te ništa a možda je samo ploča zaglupila.
Nisam radio update BIOS-a ali mogu da probam. Samo treba upaliti računar

Poslednja ispravka: DeCoy (1.3.2023 u 20:40)
Jaganjac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2023, 12:03   #646
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

uzmi sklopi što radi i batali da gubiš vreme na taj krš, staro je to vredi po 1000 din svaka komponenta, još ovako bandoglavo ne vredi ni toliko
Ps, promeni bateriju
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2023, 19:34   #647
Jaganjac
Član
 
Član od: 28.2.2010.
Poruke: 58
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
uzmi sklopi što radi i batali da gubiš vreme na taj krš, staro je to vredi po 1000 din svaka komponenta, još ovako bandoglavo ne vredi ni toliko
Ps, promeni bateriju
I ja mislim da će da završi u kanti. Danas se nekim čudom upalio i radi, rekao sam ćerki da ga ne gasi više. Dok radi radi, mada se nikada nije sam gasio, kao što sam već napisao problem je kad treba da se uključi. Ovako neka radi dok ne nestane struje slučajno. Kad se ugasi ide u kantu

Hvala svima na predlozima i vremenu

Poslednja ispravka: DeCoy (1.3.2023 u 20:40)
Jaganjac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2023, 18:02   #648
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

Forum mi ne dozvoljava ceo dan da otvorim posebnu temu, pa evo da probam makar da pitam ovde...

Imam neki stari Asus Eee PC 1215B, radio je normalno do skora, kada mu se nekoliko sekundi nakon ukljucivanja ugasio ekran i od tad se to stalno ponavlja.
Dakle, pojavi mu se logo i brzo zatim crni ekran nakon cega ni na sta ne reaguje.

E sad, fora je sto mozes da udjes u BIOS i dokle god si u BIOS-u ekran radi, ali cim krenem dalje od BIOS-a (bilo u windows ili kada pokusam da boot-ujem novu instalaciju windowsa preko USB-a), ekran pocrni. Znaci, nije da se zatamni, nego skroz se iskljuci.

A kada ga resetujem iz BIOS-a, onda ekran nece ni da se ukljuci na tih nekoliko sekundi. Mora da se ugasi i upali.

Vadjenje baterije i menjanje mesta RAM-u nije pomoglo, drzanje power on dugmeta minut nije pomoglo.

Ne znam dal vredi pokusavati sa clear CMOS. To jos nisam radio jer deluje da nije najjednostavnije rasklapanje ovog modela, ali ako je dobra ideja, da probam.

Ako je neki deo otisao, verovatno mi se ne isplati da ga popravljam. Star je 13 godina, ima samo 1 GB RAM-a, ali mi sluzi svrsi (da moze da drzi bateriju 4 sata, da udje u word i posalje e-mail, nista vise).

Jel postoji neko jeftino novo resenje da se kupi? Svi laptopovi po radnjama su barem 30.000 a meni treba nesto najjadnije, za ovo sto sam naveo, samo da radi.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2023, 19:29   #649
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

možda hard disk ne valja. a jeftino polovno po oglasima vidi
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
polarnimeda (21.4.2023)
Stara 20.4.2023, 23:28   #650
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

Pa 30 hiljada i jeste "beton" cena za nesto najjeftinije, a da je novo i samo da baca sliku.

Sve ispod toga su samo polovnajci.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
polarnimeda (21.4.2023)
Stara 21.4.2023, 4:23   #651
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

cini mi se da mi je na ucitavanju prvog ekrana napisao da je ram memorija 1gb i 0 Mhz. mozda je onda memorija, ako nije greska u ocitavanju. da li bez ram-a hoce da radi bios normalno? to bi bilo najbezbolnije.

da li ima smisla probati sa eksternim hardom, u fazonu da ako ni sa njim ne radi, da ne upirem prstom na hdd od laptopa?

a 30k mi je zao da dam kad mi trebaju samo word i net. znam da negde preko ima da se uzme to sto mi treba za 60e, novo, al dzabe.

mozda probam sa memorijom i vidim polovan, ali nezgodno je sa polovnima sto mi treba 4h baterije. ne sme tu da izda. videcu.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2023, 9:23   #652
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

možeš da probaš memoriju, možeš da probaš da digneš linux sa fleške, sad novo za 60e teško da ima negde, a polovno ja sam pre 5 god prodavao nešto slično za te pare sa dobrom baterijom, mada jeste da ti polovni uglavnom drže po sat dva max.
Utvrdi prvo kvar to ti je najpovoljnije u svakom slučaju ako može da se popravi
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
polarnimeda (21.4.2023)
Stara 21.4.2023, 9:31   #653
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

ne mogu da podignem nista, cim izadje van biosa, ekran se gasi.

mogu da probam sa memorijom prvo, sve i da se ispostavi da nije ona, ako ga na kraju popravim dobro ce mu doci da ima 2GB umesto dosadasnjeg jednog.

nego, ako ga ne popravim, samo sam dzabe uzimao memoriju. a servis bi me opet odrao za nesto sto je ionako krs. videcu vec.

a evo tog videa o najjeftinijem laptopu (pa ka najskupljima). neki "coda 1.1" za $70.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2023, 10:57   #654
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

To je cest problem sa tim modelom. Moras da sacekas da ode u sleep/suspend mode pa da ga onda podignes iz njega i radice. Probao bih da to sve formatiram i stavim neki lagan linux distro. Mozda bi mogao preko power tastera da ga odmah poteras u sleep/suspend tj da ne cekas. Mozes i jednu skripticu da sklepas da pri bootovanju ide sam u sleep mode pa da ga iz njega probudis i imas odmah funkcionalan uredjaj. Mozes i vreme do sleep/suspend moda da skratis na minut ali onda ce da se uspavljuje cim mrdnes od njega

Spoiler za Problem:
I'm on the 1215B as well, and also having similar issues. Actually, the drivers are working, but for some reason, get "switched off "right after the boot screen. In order for it to work, you have to leave the laptop on (with the black screen) until it goes into suspend / sleep mode (the lights on the front will change and start blinking). At this point, just touch the spacebar to wake up the laptop, and the screen will start working again.

I'd like to think that this would be an easy straightforward fix, since it's clear that the graphic drivers are still working in the background. On the other hand, this chipset is really showing it's age, so I sorta understand neverware not wanting to support this device. Obviously, having to wait the X minutes the laptop needs to sleep isn't convenient, but I kinda enjoy wringing every bit of life out of this old laptop.

Poslednja ispravka: Laskaris (21.4.2023 u 11:23)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
polarnimeda (22.4.2023)
Stara 22.4.2023, 0:23   #655
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

bilo bi sjajno ako je tako nesto u pitanju, ali nemam pojma na koliko mu je podesen sleep i koliko treba da cekam da udje u njega, pre nego sto probam kao da izadjem. ako TO bude problem, posle cu da razmisljam sta dalje i kako resiti.

ali ponavljam, ja na njemu sada ne mogu ni da pokrenem instalaciju za novi windows. zar ne bi trebalo da je barem to moguce ako je problem da treba da izadje iz sleep-a.

dal bi, ako ga prikacim na tv preko hdmi kabla, to trebalo odma da baci sliku na tv ili ne moze bez dodatnih podesavanja... cackacu ga ja ovih dana jos malo, pa cu se javiti, ali mi se cini kao da sam sve probao. bio sam mu davao i vreme i sve... mozda samo nisam bas toliko da udje u sleep.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2023, 10:04   #656
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

Prilicna je misterija zasto se to desava. Moguce je da si u pravu i da graficka kartica radi samo u BIOS-u bez drajvera a cim krene da ucitava neki drajver zabode jer nije ispravna. Ne mozes biti sasvim siguran dok ne probas alternative. To sa bacanjem slike na drugi ekran takodje mozes da probas. Kakva dodatna podesavanja? Pritiskas windows taster + p (od win 7/Viste pa nadalje, za XP se ne secam da li je tako) dok sliku ne vidis na drugom monitoru. Koji je uopste OS na tom uredjaju sada instaliran? XP? Mislim da je na tom netbooku precica na tastaturi fn+f5 da baci sliku i na tv. Nikakva druga podesavanja ti ne trebaju niti ti je potrebna slika za to.
Mozes da probas i neki laganiji linux. Vidi npr ovde.
Mnoge od ovih distribucija imaju live varijante tj mozes da ih probas bez instaliranja. Moguce je da ce drajver raditi i posle bootovanja. Ne kosta te bas nista (osim malo vremena) da probas. Za samo 1 GB RAM bi verovatno bio najbolji Puppy linux ili AntiX a slicnih ima jos.

Poslednja ispravka: Laskaris (22.4.2023 u 10:17)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
polarnimeda (23.4.2023)
Stara 5.7.2023, 21:46   #657
Wolf72
Član
 
Član od: 28.8.2012.
Poruke: 106
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

Aj da pitam i ovde

Uzeo sam rmx850 shift napajanje, i ne mogu da ukljucim pc. No name kinesko od 500w radi normalno. Na multimetru sam ocitao sve ispravne parametre na rmxu. Sta moze da bude? 🙁
Wolf72 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2023, 22:52   #658
shonee
Član
 
Član od: 7.8.2011.
Lokacija: Dembelija
Poruke: 433
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 56 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

Glupo pitanje jesi li sve spojio kako treba? Jel se upali napajanje kada pritisnes dugme ako ne pali ventilator ubaci sata kabal ako je modularno ili molex pa proveri voltaže.

Proveri da li neki od pinova u dzeku nije uvučen više nego ostali tj izvučen pa ne pravi kontakt, imam sličan problem sa napajanjem.
shonee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2023, 23:38   #659
Wolf72
Član
 
Član od: 28.8.2012.
Poruke: 106
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

Citat:
shonee kaže: Pregled poruke
Glupo pitanje jesi li sve spojio kako treba? Jel se upali napajanje kada pritisnes dugme ako ne pali ventilator ubaci sata kabal ako je modularno ili molex pa proveri voltaže.

Proveri da li neki od pinova u dzeku nije uvučen više nego ostali tj izvučen pa ne pravi kontakt, imam sličan problem sa napajanjem.
Spojio sam sve kako treba.
Ne upali se uopste napajanje, kad drzim power dugme kao da krene i stane odma. Na gpu svetli crvena lampica, ne verujem da je do gpu jer i bez nje nece da pokrene.
Probao sam sa spajalicom i radi. Naponi na 24 pin ok i na 4 pin za cpu isto.
Probao sam i na nekom starom kršu od kompa i na njemu radi mada mi to nije neko merilo

Bez 4pin cpu se upali napajanje ali maticna ne daje post.
Wolf72 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2023, 0:00   #660
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Problem sa pokretanjem računara?!?

I meni se jednom desilo. Kupio matičnu i ni da pisne. Odensem u servis upali normalno, probam drugo napajanje radi.
Bez 4 pin cpu nema power pa zato ne postuje.
Možda neka moderna štednja struje na napajanju, čini mi se i da sam na gigabyte z68 imao neki problem kad sam uključio neku opciju za štednju struje. Tako da može da bude svašta. Možda i matična ima neki defekt a dobro napajanje neće da upali
Citat:
Ne upali se uopste napajanje, kad drzim power dugme kao da krene i stane odma. Na gpu svetli crvena lampica, ne verujem da je do gpu jer i bez nje nece da pokrene.
Probaj drugu grafičku... mislim ono jer to normalno kad svetli ili javlja neku grešku?
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa mišem Natasa Ostale komponente 8 31.12.2015 1:36
Problem sa kablovskom konekcijom! Nikola_BN Internet usluge 5 17.5.2006 22:04
Problem sa video capture karticom LoneWolf Video/TV softver 4 14.1.2006 14:47


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com