Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.1.2013, 23:57   #201
Novica89
Član
 
Član od: 25.9.2011.
Lokacija: From Sombor, living in NS
Poruke: 296
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 50 puta na 40 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Novica89
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Citat:
Nebojsa111 kaže: Pregled poruke
Jel moze neko da pojasni malo bolje, kako funkcionise SEO optimizacija. Kapiram otprilike sta je, al npr kolike izmene mora da odrati neko ko ce optimizuje sajt. I kolko je tesko nauciti to [kolko sam shvatio treba dosta vremena]. I da li je mnogo 600e koliko taj trazi da odradi SEO optimizaciju. Kljucna rec za taj sajt ima dota rezultata tj "jakih" sajtova. Da li visina cene zavisi od toga koliko po trnju taj sajt mora da prodje da bi bio na prvoj strani. Garantuje da ce sajt da bude na prvoj strani.
Ovako. SEO ti pocinje od same izrade sajta. Kako je kod struktuiran, koji HTML elementi se koriste, koje reci se upotrebljavaju u sadrzaju sajta. Nekada je bilo dovoljno nabacati gomilu kljucnih reci za pretrazivaca na sajt i doci na vrh pretrage, medjutim, to se promenilo i to jos davno. Google i ostali pretrazivaci iz godine u godinu menjaju svoje algoritme za rangiranje, tako da ono sto je vredelo juce, ne mora da vredi i danas.Trenutno je jedna od najbitnijih stvari da se sto cesce moguce, dodaje novi tekstualni sadrzaj na sajt, da li to bilo u vidu bloga ili neceg drugog, jer sto vise sadrzaja imas, vece su sanse da se potrefe kljucne reci iz teksta i pretrage korisnika. Takodje je bitno pisati tekst sa "namenom" za SEO. To znaci da se pre pisanja teksta, napravi jedno manje istrazivanje na recimo google Adwords kampanji (iako se ne reklamiras ovde mozes da napravis account i koristis njihove alata za istrazivanje), koliko su odredjene teme, tj kljucne reci u stvari zastupljene. Recimo recenica "buy car" je neverovatno zastupljena na pretragama, i ima , lupam 10 000 000 pogodaka, dok recenica "where to buy Scoda Fabia gti260" (lupam ime auta jer se i ne razumem, ali shvatas poentu), ima 20 000 pojavljivanja i samim tim je mnogo veca mogucnost da izadje tvoj sajt u rezultatima UKOLIKO si dobro optimizovao sajt za tu kljucnu rec, tj recenicu. A optimizovanje se radi tako sto ponavljas "where to buy Scoda Fabia gti260" od 5 - 15 puta u jednom tekstu koji pises, ne samo u tekstu vec ga napises par puta i boldovanog, zatim u alt atributu slike auta recimo te skode koju ces ubaciti, u linku itd. Eto,ukratko
Novica89 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Novica89 na korisnoj poruci:
meggle (9.7.2015), Nebojsa111 (30.1.2013)
Stara 30.1.2013, 1:58   #202
Sinisa Vranesevic
Novi član
 
Član od: 23.1.2013.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 8
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Smile Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Dobio sam hosting od SBB-a i sad mi treba neko da mi pojasni kako da radim sa cPanelom. Google-ao sam i nisam nista korisno nasao. Ako imate neku konkretnu pomoc vi mi recite.
Sinisa Vranesevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2013, 2:23   #203
pedjastudio84
Veteran
 
Član od: 4.3.2009.
Lokacija: X:15 Y:22 Z:10
Poruke: 625
Zahvalnice: 126
Zahvaljeno 193 puta na 127 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

A sta da radis sa cPanelom? Imas sajt pa treba da ga postavis na server?
pedjastudio84 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2013, 11:36   #204
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Prilično je prosto, većinu stvari možeš i sam da shvatiš. Šta te konkretno zanima?
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2013, 16:13   #205
PlasticSoul
Član
 
Član od: 11.12.2009.
Poruke: 32
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Zdravo svima...

Iako sam iz skroz drugog polja, jako me zanima web development. I imam pitanje u vezi sa tim. Ako zelim da napravim neki dosta prost sajt, koji ce imati glavnu funkciju da dodjes i postujes nesto... Tipa status ili salu, sta god. Nema registrovanja, samo dodjes i postujes. Ali da taj post ima opciju lajkovanja i komentarisanja. Pretpostavljam da za to treba baza podataka i php skripta?

Nisam strucnjak, pa ako neko moze da mi pojasni u kom pravcu da istrazujem...

Hvala.
PlasticSoul je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2013, 16:20   #206
RexGrammer
Starosedelac
 
Član od: 18.7.2012.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 1.258
Zahvalnice: 105
Zahvaljeno 238 puta na 210 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Treba baza i neka back-end logika koja ce da vrsi konekciju sa bazom i obradu podataka. Sad da li ces to u PHP-u, C#ASP.NET-u, node.js-u ili bilo kom drugom jeziku, tvoj je izbor.
RexGrammer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2013, 16:35   #207
PlasticSoul
Član
 
Član od: 11.12.2009.
Poruke: 32
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Ok, hvala. Jel imaju negde nekakvi primeri u php, da proucim?
Nasao sam, otprilike na: http://www.w3schools.com/php/php_mysql_insert.asp

Poslednja ispravka: PlasticSoul (30.9.2013 u 16:46)
PlasticSoul je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2013, 0:16   #208
PlasticSoul
Član
 
Član od: 11.12.2009.
Poruke: 32
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Ok, za sada sam uspeo nesto. To su PHP MySQL komande INSERT INTO i SELECT. Ubacujem stvari u tabelu na serveru i exportujem ih u obliku HTML tabelice... Medjutim, meni na sajtu treba nesto poput facebookovih statusa (input samo ime i text poruke), ali da se to odmah vidi... Neki predlog?
PlasticSoul je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2013, 3:06   #209
Ivan452
Veteran
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 772
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 189 puta na 152 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan452
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Citat:
PlasticSoul kaže: Pregled poruke
Ok, za sada sam uspeo nesto. To su PHP MySQL komande INSERT INTO i SELECT. Ubacujem stvari u tabelu na serveru i exportujem ih u obliku HTML tabelice... Medjutim, meni na sajtu treba nesto poput facebookovih statusa (input samo ime i text poruke), ali da se to odmah vidi... Neki predlog?
Zavisi koliko hoces da to bude komplikovano, ja cu ti dati predlog za neku jednostavniju verziju.
Napravi tabelu u bazi cija ce struktura biti npr:
ID, autoincrement
IME, varchar
KOMENTAR, varchar
DATUM, date
LIKES, int
DISLIKES, int

Napravis komponentu za komentare, koja ce da prikazuje sve iz te tabele, npr: Ime: KOMENTAR i onda likes i dislikes kao mali brojevi u donjem desnom uglu. I da sortira to po datumu unosa.
Kada neko klikne na LIKE/DISLIKE to bi trebalo da u bazi poveca broj LIKES tj DISLIKES(update komanda)
Dodavanje komentara, se vrsi sa dva polja za unos i dugmetom. U jedno polje korisnik unese ime, u drugo komentar i u tabelu se ubaci novi red sa tim imenom, komentarom, automatski doda datum i LIKES i DISLIKES postavi na 0.

Sada sve zavisi koliko ti hoces da to bude kompleksno. Dalja unapredjenja bi bila:
1. Da mogu samo registrovani korisnici da salju pisu komentare. Onda bi taj deo mogao da napravis uz 2 vezane tabele (KORISNICI i KOMENTARI, veza 1 na vise).
2. Prilikom svakog klika na LIKE/DISLIKE ili dodavanja novog komentara trenala bi samo ta komponenta da se refresh-uje, a ne cela strana (ajax).
3. Da ti ne ucitava sve komentare odjednom (jer npr. ako imas milion komentara u tabeli to moze da potraje). Vec npr ucita poslednjih 50. I onda kada korisnik scroll-uje dole, ucita sledecih 50.
i sl.

A verujem da ima i gotovih komponenti koje ti mogu omoguciti komentare, ako bas hoces na najlaksi nacin da ovo odradis.
Ivan452 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Ivan452 na korisnoj poruci:
PlasticSoul (1.10.2013)
Stara 1.10.2013, 11:20   #210
PlasticSoul
Član
 
Član od: 11.12.2009.
Poruke: 32
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Citat:
Ivan452 kaže: Pregled poruke
A verujem da ima i gotovih komponenti koje ti mogu omoguciti komentare, ako bas hoces na najlaksi nacin da ovo odradis.
Gde su te gotove komponente? Hahahaha
Pa ne, super je sve, ali ja sam pocetnik i ne znam koliko cu uspeti u ovom. Ali nema veze, ucim. Ako znas da me uputis negde na netu, pusti link.
Inace, hvala ti puno!
PlasticSoul je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2013, 11:30   #211
Ivan452
Veteran
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 772
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 189 puta na 152 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan452
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

npr.
http://www.codeproject.com/Articles/...omments-Module

Ali veruj mi nije toliko komplikovano. I vredece ti da sam to odradis, jer je jednostavna a dobra vezba da se upoznas sa komunikacijom sa bazom.

Za pocetak ti je dovoljno deo za prikaz komentara(koji moze da bude i jedno multiline veliko tekstualno polje), 2 tekstualna polja za unos imena i komentara i jedno dugme koje ce da Insert-uje sadrzaj ta 2 polja u bazu.
A onda kada to uradis, mozes da prosirujes i ubacujes neke naprednije stvari.

Pocni, a onda pitaj ako se negde zaglavis.
Ivan452 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Ivan452 na korisnoj poruci:
PlasticSoul (1.10.2013)
Stara 1.10.2013, 12:41   #212
PlasticSoul
Član
 
Član od: 11.12.2009.
Poruke: 32
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

E super, hvala.
Pogledacu narednih dana, kad nadjem vremena, pa cu probati. Javljam ti se nakon toga. Veliki pozdrav!
PlasticSoul je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2014, 21:23   #213
Nikola Stankovic
Član
 
Član od: 15.1.2008.
Lokacija: Vranje
Poruke: 241
Zahvalnice: 235
Zahvaljeno 7 puta na 5 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nikola Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Nikola Stankovic
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Kada se registruje domen, da li je tu ukljucen hosting? Sta je sve neophodno odraditi prvi put i da li se sve moze kupiti na jednom mestu???
Nikola Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2014, 16:17   #214
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Domen je domen a hosting je hosting. Obično možeš i jedno i drugo na jednom mestu da kupiš. Pošto sam ja nub (samo sam pravio svoj sajt) uzeo sam i domen i prostor kod www.dream-hosting.co.uk. Vidim da mnogo ljudi koristi GoDaddy, nisam proveravao ali čini mi se da su cene slične svuda.

Što se tiče mog sajta: izabrao paket koji želim da uzmem, platio, ulogovao se i pratio uputstva što i kako. Sa par klikova instalirao WordPress i posle u njemu podešavao zezalice za svoj sajt. Ništa komplikovano ako želiš osnovnu veb prezentaciju. Ako već želiš nešto komplikovanije onda treba da izučiš gomilu stvari (da te ne prepadam - nije to nešto strašno ako se posvetiš tome) ili da unajmiš nekoga ko zna da ti napravi sajt.
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku hacker_aca na korisnoj poruci:
Nikola Stankovic (29.1.2014)
Stara 28.1.2014, 17:28   #215
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Citat:
hacker_aca kaže: Pregled poruke
Vidim da mnogo ljudi koristi GoDaddy, nisam proveravao ali čini mi se da su cene slične svuda.
GoDaddy ima kupone i akcije, pa domen možeš da kupiš za 1$, 2$, 3$ (i još koji cent).


@Nikola Stankovic ako ne poseduješ karticu i nemaš načina da elektronski platiš (PayPal, Skrill, itd.), možeš kupiti domen i hosting od nekog od domaćih hosting provajdera jer svi nude plaćanje uplatnicom, tj. popuniš je i uplatiš novac u pošti ili banci na njihov račun (imao sam u prošlosti uglavnom dobro iskustvo sa: ContraTeam, hosting022, AdriaHost, uglavnom su ovi poznatiji dobri).

Inače, možeš da kušiš jedno odvojeno od drugog, ili samo domen ili samo hosting, ili da kupiš od različitih provajdera. U slučaju da kupiš samo hosting, dok ne kupiš domen imaćeš mogućnost da mu pristupiš putem "ružnog" linka, sastavljenog obično od IP adrese servera i tvog usernamea na tom hostingu (npr: 123.56.32.33/users/~test. Domen, ako je kupljen na drugom mestu, moraš da "usmeriš" na hosting nalog, to se radi tako što podesiš name servere na tom domenu, kontaktiraj podršku hostinga za detalje, uglavnom su spremni da pomognu.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku JohnnyNT na korisnoj poruci:
hacker_aca (29.1.2014), Nikola Stankovic (29.1.2014)
Stara 23.8.2014, 1:50   #216
Renche
Starosedelac
 
Član od: 30.12.2007.
Lokacija: Šid
Poruke: 1.582
Zahvalnice: 486
Zahvaljeno 473 puta na 241 poruka
Određen forumom Pomoc oko sajta!

Pozdrav svima,

Planiram da napravim sajt za obuku pasa (za sebe), kupio sam hosting na godinu dana i domen, ali ne znam kako da napravim sajt. Necu nikome da plati jer cu verovatno znati i sam, ne treba nista komplikovano, nego 3-4 taba sa tekstom, 6-7 slika i po kojim videom.
Sajt ce biti slican ovome
http://lagottotartufi.com/

Sa kojim programom bi ja to mogao napraviti?

Hvala svima unapred.
Renche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2014, 3:09   #217
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Wordpress
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2014, 12:32   #218
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

To je WordPress sa jedom od njegovih default tema (twentyten). WordPress je jednostavno instalirati (imaš gomilu tutorijala na internetu), a još je jednostavnije ako u cpanelu hostinga ima opciju da automatski instaliraš WP (traži "Softaculous" ikonicu u kotnrolnom panelu hsotinga, ili možda Fantastico ili slično).
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2014, 13:46   #219
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Pošto naleteh na ovu temu...već dugo nameravam da sklepam neku vrstu sajta/bloga, ništa extravagantno. Da li bi WordPress bio adekvatan za to i koji biste mi hosting preporučili (i free i non-free)?
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2015, 13:01   #220
meggle
Novi član
 
Član od: 8.7.2015.
Poruke: 3
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Wordpress je prvenstveno namenjen blogovima tako da tu nema greske... Ja imam par sajtova na dreamweb hostingu i rade bez problema... Nisam pristalica free hostinga, jer nema dzabe ni kod babe pa moze da se dese razne situacije a jedna od situacija je npr. da ti izbrisu blog sa free hostinga...
meggle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
izrada sajta, napraviti sajt

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com