Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Zvuk na računaru

ŠDK - Zvuk na računaru Saveti u vezi sa kupovinom zvučnih karti, zvučnika, slušalica...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.12.2010, 12:11   #1
Mr.Simpson
Veteran
 
Član od: 7.11.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 822
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 189 puta na 157 poruka
Određen forumom PCI Express zvučna karta

Budzet: 100evra ± 20%. Bez obzira na zvucnike (i ovako planiran upgrade). Namena: Slusanje nekompresovane muzike. ŠDK?
Mr.Simpson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2010, 13:36   #2
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

Asus Xonar DX, osim ako nekom ludom srećom ne naletiš na nekog ko prodaje polovan STX za ~120e.
Ako uzmeš DX mogao bi da kupiš i neke fine sluškice za ostatak novca.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2010, 15:16   #3
Mr.Simpson
Veteran
 
Član od: 7.11.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 822
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 189 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

Ma kakav ostatak novca, to kod mene nema. Potrosi se to. Sad kupujem zvucnu i to je to. Plus ne koristim slusalice (kad sam kuci). Niti kupujem polovne stvari. Asus Xonar DX je bolja od Creative X-Fi Titanium?
Mr.Simpson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2011, 16:07   #4
Marko93
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.097
Zahvalnice: 513
Zahvaljeno 679 puta na 573 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

Ovako, ja sam skoro uzeo Xonar Essence STX.

Kartica je svakako bolja od bilo kog Creativa, za pocetak po driveru, a posle naravno i po kvalitetu.

Ja sam uzimao prvenstveno za slusanje muzike, a za to ti preporucujem ST ili STX modele, ne uklapa ti se bas u budzet ali kartica stvarno vredi.

DX ti ne bi odgovarao jer ima visekanalni zvuk i pravljen je za igre i filmove.

Sto se tice STX, kartica ima 2 RCA (cinc) izlaza, koji mogu prirodno da se povezu na bilo koje Hi Fi pojacalo, za razliku od drugih kartica koje imaju smesne 3.5mm izlaze koji su dobri samo za Skype slusalice, ne za ozbiljan Hi Fi sistem i muziku.

Tako da batali Creative i batali sve kartice sa 3.5mm izlazima ako oces ozbiljnu muziku.
Marko93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Marko93 na korisnoj poruci:
Mr.Simpson (8.1.2011)
Stara 4.1.2011, 16:33   #5
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

^
Ta kartica je odlicna, i vredi ulozenih sredstava ali... Da imam novca, radije bih koristio opticki (TOSLINK) izlaz integrisane zvucne (danas ga ima svaka nova ploca), a obradu signala prepustio risiveru/pojacalu.

Narocito sto se za cenu te kartice moze pronaci dobar polovni risiver.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2011, 16:41   #6
Marko93
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.097
Zahvalnice: 513
Zahvaljeno 679 puta na 573 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
Ta kartica je odlicna, i vredi ulozenih sredstava ali... Da imam novca, radije bih koristio opticki (TOSLINK) izlaz integrisane zvucne (danas ga ima svaka nova ploca), a obradu signala prepustio risiveru/pojacalu.
To si potpuno u pravu, i to sam i sam upocetku razmatrao planirajuci da pravim kucni bioskop sa nekim Yamaha risiverom. Ali onda sam odlucio da mi je muzika vaznija, i uzeo dobru zvucnu da bude D/A konverter, a planiram da kupim i dobro analogno pojacalo (stereo, bez digitalnih ulaza) da upotpunim sistem, sa nekim naravno odgovarajucim floorstanderima, ali to je dugorocni plan za sad.
Marko93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2011, 17:09   #7
bobiv
V.I.P. Zvuk na računaru
 
Član od: 30.10.2009.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 906
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 146 puta na 134 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

A kako bi sve to zvučalo da se nakči i dac konvertor?
http://www.cambridgeaudio.com/summary.php?PID=320
Jel ima neko iskustva sa ovim..?
bobiv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2011, 17:18   #8
Fibonacci
Veteran
 
Član od: 5.6.2010.
Lokacija: NBG
Poruke: 610
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 30 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

Zasto ne bi uzeo profesionalnu karticu, kao sto je M-Audio Audiophile 2496? U tom je cenovnom rangu, a boljeg je kvaliteta, od bilo koje ASUS-ove, po toj ceni . . .
Ja sam bio uzeo ASUS-a HDAV, pa sam se pokajao (mnogo je sustala pri reprodukciji MIDI-a) i vratio, te uzeo ovu . . .
Fibonacci je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2011, 19:15   #9
Marko93
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.097
Zahvalnice: 513
Zahvaljeno 679 puta na 573 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

Citat:
bobiv kaže: Pregled poruke
A kako bi sve to zvučalo da se nakči i dac konvertor?
http://www.cambridgeaudio.com/summary.php?PID=320
Jel ima neko iskustva sa ovim..?
Takav DAC je verovatno bolji od bilo koje zvucne kartice, samo moras da imas digitalni izlaz na svojoj integrisanoj, i to bi opusteno radilo, otprilike kao sto je Beagle rekao.

Citat:
Fibonacci kaže: Pregled poruke
Zasto ne bi uzeo profesionalnu karticu, kao sto je M-Audio Audiophile 2496? U tom je cenovnom rangu, a boljeg je kvaliteta, od bilo koje ASUS-ove, po toj ceni . . .
Ja sam bio uzeo ASUS-a HDAV, pa sam se pokajao (mnogo je sustala pri reprodukciji MIDI-a) i vratio, te uzeo ovu . . .
Nije tacno da je bolja od Asusa jer Asus podrzava 192kHz signal i ima manji procenat distorzije na izlazu, nemoj da pricas napamet.

Druga stvar, ta kartica je vise za muzicku produkciju, za povezivanje MIDI klavijatura i slicno, nije pravljena za slusanje muzike.

EDIT: Jos da ti dodam, Asus se kaci direktno na napajanje, ne crpi struju iz PCI-E slota, kao jake graficke kartice, zato sto je elektronika za zvuk totalno izolovana od naponske sekcije i ne mogu na zvuk da ti se prenose pistanja i smetnje iz drugih delova kompa. Takvu stvar M-audio takodje nema.
Marko93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2011, 4:57   #10
Fibonacci
Veteran
 
Član od: 5.6.2010.
Lokacija: NBG
Poruke: 610
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 30 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

Ne znam samo kako jedan brend, koji je specijalizovan za proizvodnju vrhunske audio tehnike moze biti losiji od jednog sveobuhvatnog brenda . . .
Ako ti je toliko stalo do 192KHz, imas i Audiophile 192. Ja sam muzicar po struci. Snimanje zvuka i tonsku reziju mi predaje jedan od nasih najboljih snimatelja zvuka, a studio na kom se obucavam vredi stotinama hiljada evra i moze se meriti sa najboljima u svetu, tako da znam par stvari. Mogu ti reci da u mom studiu nema nijednog ASUS-a . . .
- a, to da kartica nije za slusanje muzike, si odvalio samo tako . . .
Kartica je odlicna kako za snimanje, tako i za reprodukciju zvuka, a to sto ne podrzava tamo neki 4653.1 sistem, zna se sta je kvalitetan stereo . . .
Fibonacci je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2011, 10:32   #11
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

Citat:
Marko93 kaže: Pregled poruke
Takav DAC je verovatno bolji od bilo koje zvucne kartice, samo moras da imas digitalni izlaz na svojoj integrisanoj, i to bi opusteno radilo, otprilike kao sto je Beagle rekao.
Ne mora. DAC Magic ima i USB ulaz.

Citat:
Marko93 kaže: Pregled poruke
Nije tacno da je bolja od Asusa jer Asus podrzava 192kHz signal i ima manji procenat distorzije na izlazu, nemoj da pricas napamet.

Druga stvar, ta kartica je vise za muzicku produkciju, za povezivanje MIDI klavijatura i slicno, nije pravljena za slusanje muzike.

EDIT: Jos da ti dodam, Asus se kaci direktno na napajanje, ne crpi struju iz PCI-E slota, kao jake graficke kartice, zato sto je elektronika za zvuk totalno izolovana od naponske sekcije i ne mogu na zvuk da ti se prenose pistanja i smetnje iz drugih delova kompa. Takvu stvar M-audio takodje nema.
Podržavanje 24/192 standarda ne mora nužno biti prednost. Zapravo, cela fama oko ovog formata je krajnje diskutabilna [šta se (i da li se) time (nešto) postiže i šta slušalac zapravo uopšte čuje].

Povezivanje kartice direktno na napajanje jeste prednost, ali i ne mora biti ako dotično nije na nivou zadatka. U prevodu, da bi ove kartice pružile svoj maksimum, poželjno je da zaobiđu matičnu ploču, ali i da imaju stabilnu i kvalitetnu strujnu potporu u vidu što kvalitetnijeg izvora (npr. o napajanima ispod 50€ ne treba ni razmišljati, mada bih ja pre išao na kategoriju 100€ i više).

Poslednja ispravka: Neuro (5.1.2011 u 19:00)
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neuro na korisnoj poruci:
Mr.Simpson (8.1.2011)
Stara 5.1.2011, 10:36   #12
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

Citat:
bobiv kaže: Pregled poruke
A kako bi sve to zvučalo da se nakči i dac konvertor?
http://www.cambridgeaudio.com/summary.php?PID=320
Jel ima neko iskustva sa ovim..?
Solidan DAC, možda malo precenjen/izvikan. Za investiranje u ovakvu spravu treba imati i muzički sistem istog nivoa kvaliteta, da bi se iz nje izvukao maksimum.


Citat:
Mr.Simpson kaže: Pregled poruke
Ma kakav ostatak novca, to kod mene nema. Potrosi se to. Sad kupujem zvucnu i to je to. Plus ne koristim slusalice (kad sam kuci). Niti kupujem polovne stvari. Asus Xonar DX je bolja od Creative X-Fi Titanium?
Po nekim testovima iz druge ruke, gde su upoređivani STX, X-Fi i CA DACM, rezultati su bili prilično izjednačeni. Ako je cena jedan od determinišućih faktora, onda se odgovor nameće sam po sebi.

Poslednja ispravka: Neuro (5.1.2011 u 19:03)
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2011, 13:40   #13
Marko93
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.097
Zahvalnice: 513
Zahvaljeno 679 puta na 573 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

Citat:
Fibonacci kaže: Pregled poruke
Ne znam samo kako jedan brend, koji je specijalizovan za proizvodnju vrhunske audio tehnike moze biti losiji od jednog sveobuhvatnog brenda . . .
Ako ti je toliko stalo do 192KHz, imas i Audiophile 192. Ja sam muzicar po struci. Snimanje zvuka i tonsku reziju mi predaje jedan od nasih najboljih snimatelja zvuka, a studio na kom se obucavam vredi stotinama hiljada evra i moze se meriti sa najboljima u svetu, tako da znam par stvari. Mogu ti reci da u mom studiu nema nijednog ASUS-a . . .
- a, to da kartica nije za slusanje muzike, si odvalio samo tako . . .
Kartica je odlicna kako za snimanje, tako i za reprodukciju zvuka, a to sto ne podrzava tamo neki 4653.1 sistem, zna se sta je kvalitetan stereo . . .
Ok ok, nisam mislio da pocinjem raspravu, samo sam rekao da Asus nije bas ispod M-Audio, jer ipak Asus samo sklapa proizvod od tudjih cipova (npr plocu sklapa od Intel chipseta i njihovih chipova). Tako ova STX kartica ima DAC chip od Texas Instruments, ciji su cipovi i na mnogo skupljoj opremi (pa cak i na DacMagic koliko vidim).

A jel planiras da budes producent ili studijski inzenjer? I kakve kompove imate tamo u studiju, Mac il PC?
Marko93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2011, 14:39   #14
Fibonacci
Veteran
 
Član od: 5.6.2010.
Lokacija: NBG
Poruke: 610
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 30 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

Ne bih da idemo sada mnogo u off . . .
Ja sam kompozitor, tako da mi je rad u studiu neophodan. Ko zna, mozda nekada i budem producent . . .
Inace, u studiu su nam Mac-ovi . . .
Fibonacci je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Fibonacci na korisnoj poruci:
Marko93 (5.1.2011)
Stara 5.1.2011, 14:40   #15
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

O Fibonaccijevim planovima vezanim za školu, život i karijeru moraćeš da ga pitaš ličnom porukom. Ne možeš ćaskati s nekim o onom što te privatno zanima u javnim delovima foruma, složićeš se.

Admin
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
Marko93 (5.1.2011)
Stara 5.1.2011, 19:09   #16
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

Citat:
Marko93 kaže: Pregled poruke
Ok ok, nisam mislio da pocinjem raspravu, samo sam rekao da Asus nije bas ispod M-Audio, jer ipak Asus samo sklapa proizvod od tudjih cipova (npr plocu sklapa od Intel chipseta i njihovih chipova). Tako ova STX kartica ima DAC chip od Texas Instruments, ciji su cipovi i na mnogo skupljoj opremi (pa cak i na DacMagic koliko vidim).

A jel planiras da budes producent ili studijski inzenjer? I kakve kompove imate tamo u studiju, Mac il PC?
STX je ozbiljnija i kvalitetnija karta od 2496, ali joj je i cena takva.


@Beagle
Mogao sam i privatnom porukom da ga pitam, ali poenta je da svi naučimo nešto, a to je da u Srbiji ne postoji studio koji se može meriti sa najboljim u svetu i takvim (dez)informacijama ne treba olako baratati. Pomisliće neko da stvarno nešto takvo postoji kod nas...

Poslednja ispravka: Neuro (5.1.2011 u 22:28) Razlog: a mozes i privatnom porukom da ga pitas
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2011, 19:36   #17
Fibonacci
Veteran
 
Član od: 5.6.2010.
Lokacija: NBG
Poruke: 610
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 30 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvucna karta

Citat:
Neuro kaže: Pregled poruke
STX je ozbiljnija i kvalitetnija karta od 2496, ali joj je i cena takva.
Da, ali za taj novac moze da se uzme Audiophile 192, Emu 1010 a verovatno i 1212 . . .
Fibonacci je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2011, 20:27   #18
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvučna karta

Ako je verovati momcima koji su radili uporedni test koji sam pomenuo, STX je bio u rangu jednog DACM, koji košta preko 300€. Dakle, nije za potcenjivanje. Jedan od njih je, ako me pamćenje dobro služi, 2496 zamenio sa 1212M, pa je nju zamenio sa DACM, pa se skrasio sa STX-om.

Poslednja ispravka: Beagle (5.1.2011 u 22:08)
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2011, 2:03   #19
Fibonacci
Veteran
 
Član od: 5.6.2010.
Lokacija: NBG
Poruke: 610
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 30 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvučna karta

Ok, verujem. Voleo bih da bacim pogled na taj test, zvuci interesantno.
Fibonacci je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2011, 11:04   #20
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: PCI Express zvučna karta

Nije problem, evo linkova:

Page25 - post pri dnu strane, i nastavlja se na sledećoj
Page26
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neuro na korisnoj poruci:
Aibo (27.1.2011)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Da li mi je potrebna diskretna zvučna karta milan281 Zvuk na računaru 6 10.11.2010 13:29
Hitno, zvučna karta do 10 eura... Wastelander ŠDK - Zvuk na računaru 15 28.10.2010 20:45
Zvučna karta nikola 99 Zvuk na računaru 1 12.8.2009 23:44
Sennheiser slušalice i zvučna karta hooanpablo ŠDK - Zvuk na računaru 4 12.2.2009 12:58
Koja zvučna karta? TypeR ŠDK - Zvuk na računaru 6 19.3.2008 1:02


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:03.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com