Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.1.2012, 16:35   #1
vonKitsch
Novi član
 
Član od: 21.1.2012.
Poruke: 16
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 16 puta na 3 poruka
Thumbs up Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Dakle, link: daeity.blogspot.com/2011/12/pavlovs-dog-achievement-unlocked

Interesantna tema, samo na kratko obrađena u videu (16'10''), ali svakako podstiče na dalje razmišljanje/istraživanje.

Takođe, obratite pažnju na sam blog. Izuzetno interesantni tekstovi, najviše vezani za rad Blizzard-a — kako njihovih igara, tako i onoga što je iza njih.

Prijatan dan svima,

— V
vonKitsch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku vonKitsch na korisnoj poruci:
Asmodeus (23.1.2012), ezenkiel (29.1.2012), Lich_king2 (23.1.2012), Miki1987 (23.1.2012), Nergal (23.1.2012), Pinball Wizard (23.1.2012), SirDuck (23.1.2012)
Stara 23.1.2012, 17:22   #2
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Da, primetio sam to o čemu priča u igrama. Dobar je
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2012, 21:24   #3
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Vrlo zanimljivo izlaganje. Ima tu nečega...
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2012, 21:40   #4
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Ima nego šta, kako ćeš da stvoriš armiju zavisnika nego angažovanjem psihologa da ti kažu kako se prave zavisnici
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2012, 22:09   #5
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Ukratko



Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Nash Knight na korisnoj poruci:
JohnnyNT (23.1.2012), vonKitsch (23.1.2012)
Stara 23.1.2012, 22:50   #6
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

^ Čoveče... Potpuno tačno, ja uglavnom zbog ovoga igram eRepublik (a nekad i još neke mmorpg)
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2012, 23:05   #7
vonKitsch
Novi član
 
Član od: 21.1.2012.
Poruke: 16
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 16 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Meni je super kad parafraziraju Šigerua Mijamotoa (Shigeru Miyamoto) o tom-takvom sistemu nagrada, i kako on to potpuno izbegava prilikom dizajniranja igara. A, on je ipak čovek čije reči ne odbacuješ olako, da se ne zamisliš pre toga.

Evo i mali komad teksta, preveden sa japanskog na engleski, gde kaže nešto o tome.
vonKitsch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2012, 9:53   #8
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Citat:
vonKitsch kaže: Pregled poruke
Meni je super kad parafraziraju Šigerua Mijamotoa (Shigeru Miyamoto) o tom-takvom sistemu nagrada, i kako on to potpuno izbegava prilikom dizajniranja igara. A, on je ipak čovek čije reči ne odbacuješ olako, da se ne zamisliš pre toga.

Evo i mali komad teksta, preveden sa japanskog na engleski, gde kaže nešto o tome.
Bas zbog toga sto nema sistema ubacenih u ove "hard core" igre, vecina igraca prica da su Nintendove igre decije, a lepo je rekao lik u videu, one su cista zabava i mozda su jedine u kojima mozete da osetite tu cistu nevinu zabavu kao dete. Zasto bezati od toga!

Ovo sto je rekao na linku je potpuno tacno! Zasto ljudi igraju RPG tipa Skyrim i MMO RPG-ove? Jure lvl-e da bi bili jaci i otisli da ubiju ____________(popuni prazninu) protivnika koji je do tad bio jaci od njih. Na drugoj strani su igre poput nintendovih gde nije bitno koliki ste lvl vec umece igranja koje se ne svodi na umece pretiskanja nekog dugmeta vec ukljucivanja mozga za resavanje problema i naravno nagrade u vidu zabavnih likova, citata, nivoa... Tu su igre kao sto je Witcher u kojem je sistem za lvl-ovanje kao neki dodatak odlicno isprepredanoj prici, gde nema bezumnog jurcanja i ubijanja!
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2012, 11:52   #9
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

I lol`d

O veliki dragomixe, hajde prosvetli me i otkrij mi tajnu koja je to Nintendo igra o kojoj govoriš, u kojoj nisu dovoljni refleksi nego je potrebno uključiti i mozak? O veliki stručnjače gejminga, to što u Witcheru nema klasičnog levelovanja lika ne znači da nema i "jurcanja da bi bio jači i otišao da ubiješ tamo nekoga". Zašto si ulagao talente u veštine baratanja mačem ili one magijske znake, zašto nisi jednostavno otišao i snagom svojih moždanih vijuga savladao Strigu ili koga već? Porediš babe i žabe, tj. open-world igru (Skyrim) gde možeš da se šetaš po svom nahođenju, sa streamline-ovanom igrom (Witcher) koja te vodi od chaptera do chaptera sa vrlo ograničenim prostorom za istraživanje. To što se tebi to više sviđa ne znači automatski da je ona druga varijanta glupa.

Svaka, ali svaka igra, u sebi krije filozofiju magarca i šargarepe čime igrača nekom vrstom nagrade ili lične satisfakcije tera da nastavi sa igranjem. Pa i u Nintendovom Super Mariu je bilo ljudi kojima nije dovoljno da samo pređu igru, bilo je i onih koji su posle želeli da je pređu a da pritom ne izgube nijedan život, itd... Danas to možeš da dokažeš crno na belo sa achievementom, nekada si morao da pričaš lovačke priče ili igraš u prisustvu svedoka.

BTW kaže se pritiskanje, neobrazovani čoveče.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Bascelik (24.1.2012), Krilce (24.1.2012)
Stara 24.1.2012, 14:11   #10
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Uuu DeCoy-e, ti si postao još ogorčeniji od mene

Sad ste me naterali na razmišljanje o tome koje sam igre igrao u kojima je zabavnije igrati ih nego preći, i ništa sem MineCraft-a mi ne pada na pamet.

Edit:

I Scribblemania. I Civ-type igre. U stvari, sve gde imaš veću slobodu da budeš kreativan i igraš kako ti hoćeš. Tom logikom je Skyrim bolji od Maria. This gives me something to ponder upon..
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2012, 17:08   #11
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
I lol`d

O veliki dragomixe, hajde prosvetli me i otkrij mi tajnu koja je to Nintendo igra o kojoj govoriš, u kojoj nisu dovoljni refleksi nego je potrebno uključiti i mozak? O veliki stručnjače gejminga, to što u Witcheru nema klasičnog levelovanja lika ne znači da nema i "jurcanja da bi bio jači i otišao da ubiješ tamo nekoga". Zašto si ulagao talente u veštine baratanja mačem ili one magijske znake, zašto nisi jednostavno otišao i snagom svojih moždanih vijuga savladao Strigu ili koga već? Porediš babe i žabe, tj. open-world igru (Skyrim) gde možeš da se šetaš po svom nahođenju, sa streamline-ovanom igrom (Witcher) koja te vodi od chaptera do chaptera sa vrlo ograničenim prostorom za istraživanje. To što se tebi to više sviđa ne znači automatski da je ona druga varijanta glupa.

Svaka, ali svaka igra, u sebi krije filozofiju magarca i šargarepe čime igrača nekom vrstom nagrade ili lične satisfakcije tera da nastavi sa igranjem. Pa i u Nintendovom Super Mariu je bilo ljudi kojima nije dovoljno da samo pređu igru, bilo je i onih koji su posle želeli da je pređu a da pritom ne izgube nijedan život, itd... Danas to možeš da dokažeš crno na belo sa achievementom, nekada si morao da pričaš lovačke priče ili igraš u prisustvu svedoka.

BTW kaže se pritiskanje, neobrazovani čoveče.
Kad odigras neku Nintendovu igru, javi... Do tad ne pricaj sta je Super Mario, Zelda ili Metroid, niti kako se te igre igraju, a veruj mi mozdano su zahtevnije od bilo kog super mega giga Skyrima za nekoliko desetika IQ poena u kom punis lvl-e tako sto drzis blok i cekas da te neka budala udara pola sata! Za cas posla eto tebi block 100 i jedno 5 lvl-a! To ja zovem GLUPA igra!
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2012, 17:35   #12
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Dečko, ja sam Zeldu igrao na NES-u dok si ti još bio samo prljava misao svog oca!

Ja nisam rekao da je sistem levelovanja u TES igrama iz Raja izašao. Ima svojih prednosti ali i mana, ustvari pre bih rekao exploita. Tebe apsolutno niko ne tera da držiš blok dok te neko udara, igra se sasvim normalno može igrati i bez toga. Čak i u tim Nintendo igrama koje, ne znam ni sam zašto, uzdižeš u nebesa postoje slične stvari, recimo u prvim Zeldama postoje propusti u gameplay-u zahvaljujući kojima možeš odmah da nakupiš gomilu rupija i srca.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2012, 18:13   #13
_Grotesque_
Veteran
 
Član od: 16.2.2006.
Lokacija: Negotin
Poruke: 505
Zahvalnice: 263
Zahvaljeno 102 puta na 73 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Ovo u vezi MMO-a je potpuno tacno.
Pa kad se tim sastane da brejnstormuje novu igru, prvo razmisljaju sta je glavni hook.. Sta ce to drzati igraca sto duze uz igru.

Citava ta prica je povezana samo i iskljucivo sa endorfinom.
Bilo koja, BILO KOJA aktivnost koja prija coveku je repetitivna.
I tu nema puno *******jenja sad, ne treba da meditiras 10 godina da to skontas.
Stvar je u tome da covek ne dopusti da to ode u kompulsivnost, onda ode sve u kurast.
_Grotesque_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku _Grotesque_ na korisnoj poruci:
Nash Knight (24.1.2012)
Stara 25.1.2012, 2:11   #14
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Ух кад се сетим оног звука звона или удара грома који означава добијање левела у Arcanum-у
Или је то у ствари удар грома у звоно
Тада постајеш најсрећнији човек на свету. Толико опција, где уложити.
Miki1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2012, 17:32   #15
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Sve je ovo istina, ali je i takođe samo stating the obvious. Postavlja pitanje da li je etički koristiti Exploit našeg genetskog koda. Ma daj! Gomila stvari koje u životu radimo je aktivirano na isti način. Zašto bi game developeri brinuli o etici, kada o tome ne brine ni jedna jedina organizacija koja za cilj ima profit? Prošetaš se centrom a sa bilborda, izloga itd. vrište razne vrste exploit-ova naše psihe: kupite proizvod x ili platite uslugu xx i sve će biti shiny.

Sve je to neko nadmetanje i dokazivanje, samo što ne radi isti exploit na svakome pa ih prave u raznim oblicima i varijacijama, pri čemu su neki manje ili više suptilni od drugih. So, Mario or WoW? Whatever makes you happy.

Poslednja ispravka: Aibo (25.1.2012 u 17:44)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
_Grotesque_ (26.1.2012)
Stara 25.1.2012, 21:41   #16
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Cenjeni Extra Creditovci su uradili par epizoda na ovu temu:

Game Addiction part 1
Game Addiction part 2
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2012, 21:45   #17
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Prošetaš se centrom a sa bilborda, izloga itd. vrište razne vrste exploit-ova naše psihe: kupite proizvod x ili platite uslugu xx i sve će biti shiny.
Za mene je dovoljno da stave polu golu ribu i potrčaću i tampone da kupim ako to reklamiraju
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2012, 18:17   #18
vonKitsch
Novi član
 
Član od: 21.1.2012.
Poruke: 16
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 16 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Čak i jedan J.L. Picard teško odoleva...

http://www.youtube.com/watch?v=LCmu0gC3SAc
vonKitsch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2012, 17:14   #19
Ice-Man
Veteran
 
Član od: 8.2.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 1.076
Zahvalnice: 2.076
Zahvaljeno 574 puta na 229 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ice-Man
Određen forumom Re: Kratki video o »neetičkom dizajnu igara«

Jos nisam pregledao linkove iz teme ali moram da dam moj komentar na tvrdnju da je cilj Skyrima (mada shvatam da je to banalizovano) da budzis level da bi bio jaci:
Meni nije. Ja Skyrim, kao i maltene skoro sve igre igram na najlaksem mogucem nivou tipa Easy, Novice, ili kako vec. Ako cak i tada nece na prvu - palim cheat.
E sad to ne znaci da su moji motivi igranja tj. ono na sta se palim, lozim, what makes my buttons click, bolji i plemenitiji ili losi, zli. Jednostavno ja kad igram igru , najcesce me interesuje sta ce da se desi sledece. Kada je Skyrim, Oblivion ili tako nesto u pitanju, ja upalim wikia-u za tu igru i gledam koji sve questovi postoje i onda ih resavam. Hocu da vidim sve price koje ta igra ima da isprica. Osim main questa, to ne mogu sebe da nateram da igram ni u Skyrimu, ni u Falloutu.
Ice-Man je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
blizzard, daeity, design, dizajn, unethical

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kvalitetna video obrada? starx Video/TV softver 1 25.11.2010 2:49
Šta uraditi sa protected video fajlom? Koja0357 Video/TV softver 12 29.8.2010 11:48
Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica Deusdies Slobodni softver 14 18.4.2010 21:25
YouTube mi iskasapi video :( BugA Video/TV softver 6 4.4.2010 22:13
Kako napraviti internet tv olujnik Video/TV softver 4 11.6.2008 19:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com