Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.11.2008, 15:37   #161
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Bez uvrede,za coveka koji poznaje materiju lupas neke stvari
Solaris nema glavu ni rep?Ajde begaj molim te-u pitanju je vrhunski operativni sistem i serverski(izmedju ostalog)OS prve klase-bio je dominanatan kao i ostali komercijalni Unix-i na serverima sve dok se nije rasirio linux pa gle cuda sada Sun izbacuje i OpenSolaris i hoce da strpne deo kolaca nazad
Da ti pojasnim malo-na enterprise nivou koji sadrzi na stotine cak i hiljade masina tj velike sisteme koju su povezani medjusobno sa ogromnim bazama podataka-nemas tu bato ni Linux ni Windows-tu imas OpenVMS,IBM AIX i pogadjas Solaris-pricam o velikim korporacijskim sistemima,bolnicama,naucnim ustanovama i sl na Zapadu a ne o Balkanu i firmama koje drze Pera i Mika i ne-ne mislim na exchange server i kuckanje u Wordu
Kod Unix-a i VMS-a nema sale
I ne postoje kvazi sistemi zapamti to strucnjaku moj-postoje OS-ovi koji su dobri/losi za odredjenu svrhu jer nista,naravno,nije savrseno-linux nije dorastao Windozama na dekstopu ali je vrlo dobar serverski OS
Sa druge strane postoji i HPC trziste na kome linux dominira i gde je Win prisutan u takoreci mrvicama,uostalom kao i za embedded uredjaje
Itd itd
Znaci po tvojoj logici QNX je kvazi OS jer ga niko na destkopu ne koristi,a zamisli to je prilicno rasprostranjen OS na polju pomenutih embedded uredjaja

Poslednja ispravka: Covenant (18.11.2008 u 15:55)
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 15:45   #162
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows 7

Neznam, ja to nisam sretao u bolnicama, elektroprivredi, velikim trgovackim lancima. Mora da srecem neke cudne stranke. **** ga sta cu sad. Da promenim misljenje na dugogodisnjem iskustvu u radu sa velikim strankama na zapadu u ime tamo nekih legendarnih sistema. E vidis bato oko mene su sistem do 1500 racunara koju su vrteli VMS (serversi deo) i sada presli na Windowse. Imaju Windows clustere, windows stanice itd. Klinicki centar kod nas u potpunosti bazira na Windows platformi. Najveci trgovacki lanac napusta stare Alfe i prelazi na Windows. Jedino se vidi da bazne sisteme tipa Oracle niko ne ljulja. Najveci hotelski lanac je na Windows sistemu. Dve vodece casopisne kuce su na Windows serverima, tacnije na HP EVA i Blade sistemima. Sta ti ga znam. Fakulteti koje znam unaokolo su na Windows sistemima ukljucujuci i MS SQL. Linux tu i tamo koji firewall, sambica z apotree piratizacije filmova i pokoji FTP.

Malo zalazimo sa teme ali mislim da je ok jer ipak nekako stvaramo sliku sta se Win7 ocekuje. ja bih vrlo voleo da mi neko argumentisano iz iskustva na temelju cega moje razmisljanje uveri da je situacija u svetu takva kao sta pricas. Po mojim iskustvima sam sretao samo tranzicije iz tih starih "legendarnih" sistema na Windowse. Da uopse ne ulaim u koncept windows domena.

Ah da, nisam rekao da solaris nema glavu i rep nego da ga cise ne srecem. Bio je pre jedno 4 godine kod jedne stranke sada ga vise nema. i naravno ne vlolim sarkazam u strucnjaku moj. Sta ja radim i koliko me cene mogu sam da presudim a ne da me ti imenujes.

Poslednja ispravka: korisnik (18.11.2008 u 15:57)
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 16:15   #163
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Dobro,Windows je zakon-samo ne znam od cega zaradjuju one silne pare Sun,IBM i HP a svi OS-evi koje sam nabrojao imaju current verzije-dakle redovan izlazak-pitam li se samo zbog cega,verovatno zato sto su donedavno tamo neki presli sa VMS-a na Windows

Cekam odgovor na drugi deo mog posta,strucnjaku-jer kvazi OS ne postoji(sem ako ne racunamo mozda ono Java/Symbian smece sto stavljaju na mobilne telefone)vec onaj koji je dobar za odredjenu svrhu

Nego evo ovde smo videli da se sve firme polomise da predju na Vistu

http://www.theinquirer.net/gb/inquir...el-dumps-vista

Medjutim gle sitnice-jedan Intel precutno kaze da je nesto musicavo za njegove potrebe

Price za malu decu to oko Viste,a posto ocigledno nevidjeno velicas MS(ko zna mozda te kao i Bryana Fury-a placaju po satu )ja mislim da ne bi vise nista trebao da dodam iako sam ja par strana pre govorio da je MS uradio vise dobrih stvari sa svojim OS-om za razliku do Apple-a,dok je kod tebe pak kvazi sve sto izgleda nije napraljeno u Redmondu sto samo govori o tome koliko si objektivan

Poslednja ispravka: Covenant (18.11.2008 u 16:28)
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 16:20   #164
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

-> korisnik, opet, stvarno ne znam na čemu baziraš svoje tvrdnje o "kvalitetu" NTFS-a kad ja još nisam naleteo na pozitivnu kritiku NTFS-a. Da ne bi pričali prazne priče, evo par svedočanstava:

Some Filesystem benchmarks - NTFS se pokazao smešno.
NTFS and fragmentation - bogo moj.
reiserfs vs NTFS vs WAFL - od Reisera lično.

EXT3 spor? ReiserFS se raspada? Čudo, meni ReiserFS se nije raspao zadnjih 5 godina kolko ga koristim. Jedini put kad je meni ReiserFS puko je kad je matori HDD podobijao gomilu loših sektora a i onda sam imao više uspeha pri vađenju podataka s njega (uspeo sam da vratim i neke davno obrisane stvari a kamoli nešto novije) nego sa NTFS-om i gomilom "profi" alata.

Još jedan dobar file system vredan pomena je BFS (Be File System) iz BeOS-a. Svojevremeno je bio jedan od najboljih file system-a. Tvorac ovog file systema je kasnije zaposlen u Apple-u da radi na unapređenju njegovog HFS+. I veruj mi, nije sedeo na lovorikama.

Što se tiče "security" i "ownership" parametara kod NTFS-a. Slažem se da je neprevaziđen. Toliko je komplikovan da mu nijedan file system nije ravan . S druge strane POSIX (RWX per owner, group and all) metod star 30 godina je i dalje toliko jednostavan i lak za upotrebu, i pre svega efikasan, da čovek jednostavno ne može da poveruje. Naravno on ima smisla samo u *nix sistemima zbog njihove karakteristične organizacije file systema, u Windowsu nikad ne bi mogao da se upotrebi.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 16:30   #165
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows 7

Mozda si u pravu ja sam imao slaba iskustva. Reiser je redovno pucao EXT3 ne ali mi je spor u radu. Kako sa rwx napracis da user moze da kreira i dopisuje a ne brise file? Ili da user moze da menja parametre prava na fileu ili kako dodajes vise usera da imaju prava na fileu a da ne kreiras grupu. ili da dozvolis grupi a excludas usera. Hmmm....

Prvi link koji si dao i na brzaka sam pogledao meri NTFS na linux sistemu. To je naravno daleko od NTFS u Windows okolisu.
Drugi link prica o tome da se file system fragmentuje. Jako otkrice. Treba ga degragmentovarti
Treci koliko sam preleto i ne prica mnogo.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 16:38   #166
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Dok sa druge strane kod ext3 defrag nije ni potreban jer je fragemntacija vrlo mala sem u slucajevima koje sam naveo
Sreca pa je MS izbacio NTFS koji je i dobar kakav je bio FAT-ne dao bog da se jos uvek koristi to smece
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 16:43   #167
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

-> korisnik, da si malo detaljnije pogledao prvi link, pročitao bi da je test NTFS-a rađen sa WinXP SP2 a NTFS-3G naravno iz Linux-a. Čak i da je NTFS duplo brži nego što ovaj test pokazuje i dalje je najgori. Drugi link priča o tome kako se NTFS fragmentuje i to mnogo. Već sam rekao da je fragmentacija neizbežna ali može da se pametno izbegava e tu je NTFS slab.

EDIT:
E da. Ono što ne možeš da postigneš sa RWX, radiš sa ACL (Access Control List).

Poslednja ispravka: bvitnik (18.11.2008 u 16:59)
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 16:56   #168
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows 7

Ma svedno. U pravu ste. Microsoft sux.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 17:04   #169
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Toliko im se izgleda gadi linux da su u svoje nove serverske proizvode ubacili tamo neki poboljasni power shell jer zaboga neko je konacno skontao da je konzola dobra alatka za administraciju sistema
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2008, 17:23   #170
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Windows 7

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
(sem ako ne racunamo mozda ono Java/Symbian smece sto stavljaju na mobilne telefone)
Zašto smeće
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2008, 18:33   #171
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Ma cuveni softver za SE telefone
Izvuces slucajno USB kabal i ode softver
A Symbian je pravi sampion brzine,stabilnosti i sigurnosti
Istina ovi novi i nisu toliko losi-ali serija 8.x-smece
Trziste mobilnih uredjaja prosto vapi za kvalitetnim resenjem bez obzira sto se Nokia iz petnih zila trudi da progura/omasovi svoj musicavi proizvod
Slicno kao trziste dekstopa svojevremeno-samo treba da se pojavi neka analogija Windows-a i da oduva sve te poluproizvode koji na prilicno ceste momente deluju kao da su nogama pisani
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2008, 20:17   #172
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Windows 7

Kakve sad veze ima OS za mobilni telefon sa novim Windowsom 7
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2008, 20:27   #173
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Odgovorio sam coveku na pitanje
Citaj malo bolje ubuduce
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2008, 22:07   #174
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Covece, ti pravis masakr ovde, ja ti i ne trebam!
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2008, 0:49   #175
PsyDuck
Veteran
 
Član od: 16.12.2005.
Lokacija: Celeblast
Poruke: 899
Zahvalnice: 88
Zahvaljeno 126 puta na 102 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku PsyDuck
Određen forumom Re: Windows 7

vista generalno jeste krsh,i to tezhak...
meni i dalje uz SP1 nakon odredjenog perioda korishtjenja [koji vremenski nije posebno odredjen,nekad je to dan,a nekad i mesec dana] odjednom izbaci BSOD i to je to,posle toga se ne digne...!?
i to je OS??
o chemu prichamo mi!?
a XP mi za nekih 5-6 godina korishtjenja 2-3 puta izbacio BSOD,no koliko se setjam,uglavnom sam sistem nakon toga uspeshno digao!
ali to je to-nekom radi,nekome ne...
ja ostadoh na XPu!

Win7 netju komentarisati,nisam ga probao,kad budem skinuo preBetu,mogu da pricham o njemu!

mali off-simbian je postao sasvim OK OS-momentalno koristim v9,serije 60 na E71 [nokia],brz je,stabilan... osmicu nisam koristio,ali 7 je bila zlo-recimo da se ponashala kao da na kompjuter iz 1998. instalirate Vistu [a da je to mogutje,i da ne postoji ogranichenje vezano za RAM]...
PsyDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2008, 8:45   #176
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows 7

Koji si ti lik Convenant. Ne propustas da me zoves strucnjakom. Bas slatko. A jos iz branze istoricar. Sasvim nepotrebno, ali moja greska sto odgovaram. Tema je Win 7 i iskustva sa njim.

@PsyDuck: Verovatno imas problema sa RAM-om. Vista ga koristi vrlo agresivno pa stoga nepotpuno ispravne kombinacije RAMa i ploce rezultuju sa BSOD.

Poslednja ispravka: korisnik (20.11.2008 u 8:57)
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2008, 17:07   #177
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Toliko im se izgleda gadi linux da su u svoje nove serverske proizvode ubacili tamo neki poboljasni power shell jer zaboga neko je konacno skontao da je konzola dobra alatka za administraciju sistema
Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Odgovorio sam coveku na pitanje
Citaj malo bolje ubuduce
Ajde PLZ, malo pusti druge nesto da kazu na temu...

BTW. Meni Vista64 sa 8GB rama i Photoshop CS4(x64) rade fenomenalno, jedva cekam finalnu verziju Windows-a 7
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2008, 17:38   #178
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Pa problem je sto kada nema sta pametnije da se kaze,onda se poseze za gledanjem u profile i titulisanjem
To sto meni IT nije profesija(jos uvek,planiram da polazem za RHCE sertifikat)ne znaci da mi neke stvari nisu poznate
Dok pravi strucnjaci ovde sa druge strane nazivaju kvazi sve ono sto nije iz MS tabora,linux OS-om za sirotinju(po toj logici ljudi koji koriste besplatan softver i na Winu spadaju u tu kategoriju ) a i lupetaju svasta za ext3 i ReiserFS
I ovo nije tema o Visti,niti sam je ja pravi pomenuo vec ako se ne varam onaj vasiljevic
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2008, 19:59   #179
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

@korisnik:

Onako usput receno, oko pomenutih firmi tipa klinicki centar, fakulteti, ili ti svi drzavni sistemi rade na MS proizvodima ne zato sto je to njihov izbor vec zato sto po naredjenju odozgo tako mora. U jednoj drzavnoj firmi ( gde slucajno ja radim) je instaliran kao server Linux i posle je moralo da se objasnjava na dugo i nasiroko zasto je to uradjeno. Jednostavno, od gore su vikali MS, MS, MS.... i nije ih bas mnogo bilo briga za objasnjenje. Kada se govori o ovome treba i ovo da se pomene, cisto istine radi.

@Covenant:

Dali sam prvi pomenuo Vistu, neznam, ali to je sa Win7 jednostavno tako, on je baziran na Visti i nastavlja tamo gde je stala Vista. Ono sto stoji je da oni koji nisu voleli Vistu od pocetka nece mnogo voleti ni Win7 i imace slicne zamerke i na njega. Od brzine, preko zauzeca mesta na HD, zauzeca RAMa pa do brzine igrica u njemu i ponasanja nekih programa i u vezi sa tim i ponasanja sistema u globalu. I to ima da prati i Win 7 kada se pojavi mada u manjem opsegu jer je baziran na Visti i samim tim ce mnogi pomenuti problemi biti koliko toliko ispeglani. U tom smislu mislim da je i opravdano pominjati Vistu, jednostavno receno,Vista je tu i ostaje u malo izmenjenom obliku. Sad, ponasala se ona kod nekih kao beta a kod drugih vrlo stabilno .

Ono sto meni nije jasno je kako je ova prica otisla u smeru rasprave o LInux sistemima, fajl sistemima, tome ko je strucnjak a ko istoricar i sl. Tu misteriju treba neko drugi da resi .
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2008, 22:31   #180
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
@korisnik:

Onako usput receno, oko pomenutih firmi tipa klinicki centar, fakulteti, ili ti svi drzavni sistemi rade na MS proizvodima ne zato sto je to njihov izbor vec zato sto po naredjenju odozgo tako mora. U jednoj drzavnoj firmi ( gde slucajno ja radim) je instaliran kao server Linux i posle je moralo da se objasnjava na dugo i nasiroko zasto je to uradjeno. Jednostavno, od gore su vikali MS, MS, MS.... i nije ih bas mnogo bilo briga za objasnjenje. Kada se govori o ovome treba i ovo da se pomene, cisto istine radi.
Tako nekako,mada sam ja izbegavao da idem u tom smeru u diskusiji jer je to tema za sebe o kojoj moze da se prica nasiroko
Dosta tendera niti je radjeno javno niti je radjen case study-mislim neka slobodno ispadne da je Win bolje resenje,ali i da se daju svi podaci koji potkrepljuju tu tezu na javan uvid-molim lepo
Kod nas nisu bas cista posla sto se toga tice...
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows Vista Service Pack 2 Beta NenadN Operativni sistemi 4 6.12.2008 22:30
Windows Vista SP1 beta preview Bryan Fury Operativni sistemi 0 6.9.2007 8:37
Apple Safari 3 Public Beta for Windows WU TANG CLAN Aplikativni softver 24 29.6.2007 16:51
Windows Vista Beta 2 official prikaz Kostarum Rex Persia Operativni sistemi 0 18.6.2006 4:59


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com