Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.9.2010, 20:47   #21
Vulee
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.8.2009.
Lokacija: Csilla
Poruke: 3.672
Zahvalnice: 1.551
Zahvaljeno 1.820 puta na 888 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Vulee
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Najveći problem koji sam ja imao sa eTrgovinom jeste carinjenje.
Mislim, tu apsolutno nema pravila, nekad ti ga ocarine da te glava (a tek novčanik) zaboli, a nekad ne platiš ništa. Da bar imamo neka čvrsta pravila pa i ako je carina velika, mogu da je predvidim i da planiram shodno.
Takođe, ne bi bilo na odmet da konačno dobijemo prokleti PayPal.
Vulee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Vulee na korisnoj poruci:
player1 (11.10.2010), smarkovic (7.10.2010)
Stara 30.9.2010, 1:31   #22
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Mene muči nešto što ste skoro svi postavili - treba da dovedu PayPal:

1. Ko treba da dovede PayPal?
Država?
2. Šta je to PayPal? Privatna firma? Kako država može da natera privatnu firmu da posluje u Srbiji? Zašto se sada "udružujemo" sa Makedonijom da bi pozvali PayPal?
3. Zašto PayPal procenjuje da nema interesa da radi u Srbiji?
Da li je to zbog male količine protoka novca? Zakonske regulacije? Malog broja potencijalnih korisnika servisa?
4. Da li banke mogu da zamene donekle PayPal? I zašto ga ne menjaju, ako mogu?

Dakle, šta treba da se uradi da bi se doveo PayPal u Srbiju (i to sa servisiranjem novca "u oba smera")?
Dukes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dukes na korisnoj poruci:
smarkovic (7.10.2010)
Stara 30.9.2010, 21:00   #23
Kisr
Veteran
 
Član od: 1.7.2007.
Lokacija: Lost*in*space...And*time!
Poruke: 1.051
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 286 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Pošto znam da je na ovom forumu u prošlosti bilo dosta diskusija koje su se vodile na temu raznih prepreka za e-trgovinu, bio bih vam vrlo zahvalan (naročito moderatorima) ako biste u ovoj temi poslali linkove na te teme ili direktne linkove na individualne poruke koje opisuju neki problem.
Pade mi na pamet ova poruka iz teme "Online kupovina": http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...9&postcount=20
Kisr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Kisr na korisnoj poruci:
smarkovic (7.10.2010)
Stara 1.10.2010, 12:20   #24
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
Kisr kaže: Pregled poruke
Pade mi na pamet ova poruka iz teme "Online kupovina": http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...9&postcount=20
Zahvaljujem, to jesu veliki problemi. A ima ih još dosta, pobrojanih u toj temi.
Dukes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dukes na korisnoj poruci:
smarkovic (7.10.2010)
Stara 2.10.2010, 13:40   #25
Virus
Novi član
 
Član od: 8.2.2008.
Lokacija: Becej
Poruke: 23
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Angry Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

- Hocu da kad mi legne uplata na paypal iz neke Amerike ili Kine, odakle god, da mogu da je podignem, da taj novac mogu da koristim!
- Hocu da kad nesto platim 33 dolara, ne platim carinu i kojekakve idiotizme jos 67 dolara!
- Hocu da carina bude kao u normalnim drzavama, da bude u procentima, a da to ne bude 85 ili 185 procenata!
- Hocu da se osetim kao stanovnik neke napredne zemlje, a ne kao bednik!
- Hocu da na listi zemalja kojima neko isporucuje robu bude i ova moja jadna zemljica!
- Hocu da imam stalnu internet konekciju, a ne da se ona prekida konstanto.
- Hocu da stalno imam struje, da bih mogao da kupim kad hocu i sta hocu!
- Samo hocu da zivim normalno, da me niko ne muze i ne pravi budalu od mene. Da kad odem na neki sajt, niko ne prevrne ocima jer sam iz Srbije, bar sto se tice placanja i dostavljanja robe meni, tj. kupcu iz Srbije.
- Necu da budem ogranicen na velicinu ili tezinu robe koju kupujem.
- Kada hocu nesto negde da posaljem, da ne moram da prodam kucu da bih to uradio.

Ima mali milion stvari koje hocu, ali sam svestan da zivim u ovom zapecku civilizacije, ovde nikad nece biti onako kako treba da bude, jer smo ultra skloni mitu i korupciji. Zna onaj jedan pro**eti koji je... Sve nas drzi u mraku vec godinama, ako ne i vise. Da sam sacekao da se smirim, pa onda napisao ovo, mozda bi bilo smislenije...
Eh, hocu...
Virus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Virus na korisnoj poruci:
smarkovic (7.10.2010)
Stara 4.10.2010, 4:39   #26
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Ovde se prica o eTrgovini sa inostranstvom. Sta je sa eTrgovinom u zemlji?

Poslednje 3 godine zivim u USA. Sve racune placam preko neta. Provajderi interneta, TV, telefona, struje, vode.... svi imaju https protokol na svojim sajtovima. Registrujem se, unesem svoje podatke, nacin placanja (kreditna kartica, bankovni racun...) i to je to.

Druga stvar je primanje posiljki. Recimo, kupio sam prijatelju tastaturu za laptop, preko ebay-a (kompanija salje samo u USA). Paket je stigao sa ostalom postom oko 15h, ja tada nisam bio kod kuce. Paket je stajao ispod postanskog sanduceta (bio je veci) do 22h., kada sam ga pokupio. Postansko sanduce je napolju, na otvorenom, svima dostupno, a u tom kompleksu ima 20ak stanova. Niko ga nije pipnuo. Poslao sam to u Beograd, moja zena je nasla paket u haustoru pocepan, a kutiju praznu.

Razlika je u tome, sto je otvaranje tudje poste u USA federalni zlocin i za to se ide na tezu robiju.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
player1 (11.10.2010), smarkovic (7.10.2010)
Stara 4.10.2010, 6:05   #27
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Ma mogu i ovde računi da se plaćaju preko neta, nismo baš toliko zaostali... A to drugo za kazne... pa nije ni jedan narod rođen civilizovan i naučen.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2010, 17:23   #28
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Pitao bih ga da živi u Bruklinu...
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2010, 17:43   #29
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
pa nije ni jedan narod rođen civilizovan i naučen.
Samo što će Srbi zauvek da ostanu necivilizovani
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2010, 18:19   #30
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
JohnnyNT kaže: Pregled poruke
Pitao bih ga da živi u Bruklinu...
Plainsboro, New Jersey. U Bruklinu bio samo poslom

Poienta je u tome koliko drzava sprovodi svoje zakone. Nisu srpski i americki zakoni mnogo drugaciji, problem je sprovodjenje istih. Kljucna stvar za eTrgovinu u Srbiji je da drzava stane u zastitu svojih gradjana, sto joj je i posao, jel' te.

To je i poenta price sa PayPal-om, jeste da je privatna kompanija, ali drzava, u ovom slucaju Ministarstvo trgovine, mora da prepozna situaciju i adekvatno reaguje. S obzirom da je u pitanju privatna kompanija, najverovatnije da bi nekoliko mailova resilo situaciju u nasu korist.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2010, 18:38   #31
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
Kljucna stvar za eTrgovinu u Srbiji je da drzava stane u zastitu svojih gradjana, sto joj je i posao, jel' te.
Ma naša država ne može ni sebe da zaštiti, a kamoli gradjane

Nije da širim teorije zavere, ali ne bi me čudilo da zbog ovog neobjašnjivog odlaganja ulaska Paypal-a na naše tržište, osvane u novinama vest da je neko tražio mito da bi počeli da posluju kod nas...
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2010, 22:06   #32
real022
Veteran
 
Član od: 26.7.2007.
Poruke: 927
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 171 puta na 117 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Treba nam isto što i Norveškoj npr.
Ili Finskoj.
Ili Švajcarskoj.

Srbija nije Norveška ili Finska ili Švajcarska.

Zašto nije?

Zašto ne uradimo jedan lep copy/paste celog sistema jedne države za koju bi se većina složila (na referendumu) da je tamo med i mleko.

Pa zbog specifičnosti naše zemlje, mentaliteta i podneblja.....my a*s!

Kakva crna e-trgovina, šta, kao imamo neke geografske specifičnosti koje nas sprečavaju da na tom polju imamo isto što i "normalan svet"?

Zašto Srbije često nema na spisku zemalja gde se nešto IT kupuje ili prodaje ili registruje ili šta već? Svaki odgovor na ovo, debelo izlazi iz teme i karaktera ovog foruma uopšte...
real022 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 0:00   #33
smarkovic
Novi član
 
Član od: 18.9.2010.
Poruke: 10
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 14 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Zahvaljujem svima na učešću u diskusiji (koja je još uvek otvorena) i vrlo korisnim predlozima!

Što se tiče moje motivacije za ulaženje u celu ovu priču -- ona zaista nema nikakve veze sa dnevnom politikom. Ja jesam trenutno angažovan u MTID, ali nisam član partije, ne zanimaju me vaši glasovi i podjednako sam frustriran problemima o kojima ovde pričamo. Zato želim da iskoristim priliku koju imam dok sam u MTID i pokušam da iz nje izvučem maksimum na opšte zadovoljstvo Tražim malu pomoć, jer smatram da se ovde okupljaju oni koji su najpozvaniji da pričaju na temu e-trgovine, a ZAISTA nisam uspeo da nađem na jednom mestu objedinjen spisak svih mogućih i nemogućih problema, pa mi deluje logično da krenem od toga.

Što se tiče "prostog prepisivanja od drugih" -- uporedna pravna i poslovna praksa jeste korisna za analizu (i niko ne kaže da toga neće biti), ali to nije magični štapić. Cilj je da, na osnovu opisa, pravo napravimo ispravnu dijagnozu problema, pa tek onda formulišemo odgovarajuće rešenje. Džaba ti prepisan zakon, ako se njime ništa ne rešava. Takvih primera ima milion u Srbiji, a možda najbolji primer je važeći Zakon o elektronskoj trgovini (koji je divno preuzet iz prakse razvijenih zemalja EU, ali je malo koji problem e-trgovine u Srbiji rešio...)

Što se tiče pitanja o mogućnostima za uspeh ove akcije -- nekoliko stvari mi daju za pravo da budem optimista: prvo, do sada niko zaista nije sastavio spisak problema specifičnih za e-trgovinu i sa njim ciljano krenuo po državnim institucijama; drugo, iza te samoubilačke akcije ipak stoje dva ministarstva, na šta druge državne institucije ipak drugačije gledaju; treće, bez obzira koliko neki mislili da je sve isto kao pre 10 ili 20 godina, klima se promenila čak i u Srbiji, pa je birokratiji ipak teže da se opire konceptu elektronskog načina obavljanja raznih poslova i sve češće ih je potrebno samo malo usmeriti na pravu stranu.

Naravno, iza trenutnog stanja stvari leže duboko ukopani specifični interesi, "razrađene kombinacije", FT1P i sve drugo što svakodnevni život u Srbiji čini jednim neponovljivim doživljajem Niko nije rekao da će biti brzo & lako. Na posletku: nemamo šta da izgubimo, a ako nešto zatražimo postoji šansa da nešto i dobijemo, i to je meni sasvim dovoljno za početak.

Pozdrav,
Sloba
smarkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku smarkovic na korisnoj poruci:
Mario Pavićević (8.10.2010), player1 (11.10.2010)
Stara 7.10.2010, 0:39   #34
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Slobo hvala na obraćanju i informacijama, koliko sam razumeo prvi korak je da se ovi problemi "stave na papir" i formulišu, pa zatim kucati na mnoga vrata i tražiti, zahtevati, "gurati" čitavu stvar.Mene zanima da li je ovo do sada izneto na ovom i ostalim forumima dovoljno (jer ne verujem da ima šta više da se kaže) dakle-dijagnoza je tu, i šta je sledeći konkretan korak i kada da ga očekujemo (mislim, neko mora ovo formulisati pravno/prema propisima whatever)?Inače drago mi je da čujem da nisi stranački opredeljen, to uliva dozu optimizma
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 1:09   #35
smarkovic
Novi član
 
Član od: 18.9.2010.
Poruke: 10
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 14 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Ovo što je do sada pisano po forumima sasvim je dovoljno ne za početak. Nameravam da tokom narednih par nedelja sve to objedinim u jedan dokument, a sada gledam kako da organizujem sve što je do sada napisano u slobodnoj formi (a imam sa strane još dokumenata na ovu temu koje sam dobio od SRP-a, PKS i još par firmi). Kao što je pomenuto u prvoj poruci, biće prilike na ovu temu da popričamo i uživo u Subotici 13. i Nišu 27. oktobra, pa bih ja onda zatvarao ovu fazu. Od novembra bi onda krenuo prvi krug sastanaka/konsultacija sa MTU i još nekoliko prijateljskih kontakata iz sveta prava i finansija u okviru državne uprave, kako bismo videli šta su moguća rešenja, šta su quick wins, oko čega ćemo da rodimo mečku itd. Kako sam razumeo, MTU će takođe izdvojiti neke pare u narednih mesec-dva za detaljnu pravnu analizu tog spiska problema koji spremimo, kao i uporednu analizu najbolje prakse u EU, ali javiću više detalja kada ih budem imao.

Pozdrav,
Sloba
smarkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku smarkovic na korisnoj poruci:
JohnnyNT (7.10.2010)
Stara 7.10.2010, 10:57   #36
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
real022 kaže: Pregled poruke
Treba nam isto što i Norveškoj npr.
Ili Finskoj.
Ili Švajcarskoj.

Srbija nije Norveška ili Finska ili Švajcarska.

Zašto nije?

Zašto ne uradimo jedan lep copy/paste celog sistema jedne države za koju bi se većina složila (na referendumu) da je tamo med i mleko.

Pa zbog specifičnosti naše zemlje, mentaliteta i podneblja.....my a*s!

Kakva crna e-trgovina, šta, kao imamo neke geografske specifičnosti koje nas sprečavaju da na tom polju imamo isto što i "normalan svet"?

Zašto Srbije često nema na spisku zemalja gde se nešto IT kupuje ili prodaje ili registruje ili šta već? Svaki odgovor na ovo, debelo izlazi iz teme i karaktera ovog foruma uopšte...
E pa vidis ovako..sve to stoji sto si napisao (konkretno za Svedsku).Tamo je milina veruj mi .Drzava ti sve obezbedi,kad ne radis-oni ti placaju za zivot,porodi ti se zena u inostranstvu-oni ti placaju boravak u bolnici i jos ti salju dzeparac + privatni avion sa doktorom i med sestrom za transport zene i deteta,o brzini interneta da ne pricam,dobijas dok se skolujes 100 evra dzeparac svaki mesec od drzave itd itd . .ma tamo sve prosto funkcionise extra !

ALI !!! ima jedno ali
Vidis oni nisu Srbi i niti ce ikad biti kao ni mi oni . ..
-Tamo placas porez 33% drzavi od plate a kad ti je plata 5-6 000 evra placas porez od 40-50%,tako da ti drzava ne da da ti preterano zaradjujes.
-Mentalitet je ocaj zivi,pocevsi od toga gde na zurkama svako donosi svoje pice u kesama i kad ispije to sto je doneo ne trazi od drugog (na moje pitanje zasto ne daju svi pare pa uzmete pice za sve,odg je pa zato sto svako hoce da popije tacno za koliko je dao para )!
-Trece i mozda najvaznije !Ja ne pamtim kad su oni bili u ratu,a to veoma utice na drzavu !Plus da ne govorim da nisu imali jednog Slobodana Milosevica ali aj da ne ulazimo u politiku ...


Poenta je da tamo sve funkcionise zato sto drzava cepa debeli porez na sve i onda moze sve zivo da izfinansira!Tamo je sje*an mentalitet i tamo da te komsinica vidi da tuces svoje dete prijavila bi te socijalnom radniku !

Ja stojim iza ove teme i jesam za to da se obezbedi dobra eTrgovina ali ne moze neko tek tako to uraditi (misleci da preuzme neciji zakon) jer zamisli bede da nekom ko ima penzijicu od 17 000 da mi cepnes porez od 33% !Umro bi garant u roku od 5 meseci . ..
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 12:08   #37
altas
Veteran
 
Član od: 18.4.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.026
Zahvalnice: 222
Zahvaljeno 293 puta na 156 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
Starface kaže: Pregled poruke
Vidis oni nisu Srbi i niti ce ikad biti kao ni mi oni . ..
Vidis, meni je samo ovo dovoljno. To sa porezima, eh... Ne uporedjuj platu od 5000 evra sa 17000 dinara. Pice i zurke - ne vidim tu nista lose. Tuca deteta - pa da i ja vidim da neko bezobzirno bije svoje dete, ne bih zvao socijalnog radnika, sam bih ga izudarao. Sto moraju da imaju Slobu? Ovo mi nije jasno... Nama nije ni trebao Sloba, dovoljni smo mi sami sebi bili da shvatimo kolika smo g...

Edit: Naveo si tri stvari koje ti se ne svidjaju i onda ALI!!!?
Jel mogu ja da zamolim moderatore i urednike foruma da odem u offtopic (kao sto sad jesam) i da ti navedem 'LADNO milion stvari koje mi se ne svidjaju u nasoj zemlji?
altas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 14:02   #38
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
altas kaže: Pregled poruke
Jel mogu ja da zamolim moderatore i urednike foruma da odem u offtopic (kao sto sad jesam) i da ti navedem 'LADNO milion stvari koje mi se ne svidjaju u nasoj zemlji?
Ajmo vrlo realno - vođeni ne samo starom srpskom "U tuđega tatka, pogolema...", postoji ogroman broj i realnih i nerealnih problema, kojim ćemo da dokažemo da smo gori od država Evrope (i nekih drugih, svejedno), ali gde ćemo stići? I da li će to dokazivanje uopšte pomoći da imamo išta bolje u Srbiji, ne samo e-trgovinu?

Ok je da se poredimo sa razvijenijim zemljama od naše i da kopiramo neka rešenja. Ali, kao što reče Sloba - eto "prepisanog" Zakona o elektronskoj trgovini koji ne "radi" kao što "radi" u zemljama EU. Zašto?

Hajde da se mi bavimo konkretnim stvarima, što je i tema. Na primer, da li su za ignorisanje Srbije od strane privatne firme PayPal krivi naša vlada i naša zakonska regulativa? Šta je sve PayPal tražio od nas da bi došao (prošle godine) i zašto nije ispunjeno? To pitam (i) Slobu (kao nekog ko ovde učestvuje ispred MTID), jer je ta informacija bitna za dalju raspravu, kako bismo znali gde je zastoj. Ovako ostajemo samo sa pukom željom da PayPal dođe.
Evo još nekoliko pitanja za vas - da li je neko probao/uspeo da na svom sajtu uvede bilo kakav oblik e-trgovine i koliko bi/je to koštalo? Banke?
Dukes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 15:43   #39
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
altas kaže: Pregled poruke
Vidis, meni je samo ovo dovoljno. To sa porezima, eh... Ne uporedjuj platu od 5000 evra sa 17000 dinara. Pice i zurke - ne vidim tu nista lose. Tuca deteta - pa da i ja vidim da neko bezobzirno bije svoje dete, ne bih zvao socijalnog radnika, sam bih ga izudarao. Sto moraju da imaju Slobu? Ovo mi nije jasno... Nama nije ni trebao Sloba, dovoljni smo mi sami sebi bili da shvatimo kolika smo g...

Edit: Naveo si tri stvari koje ti se ne svidjaju i onda ALI!!!?
Jel mogu ja da zamolim moderatore i urednike foruma da odem u offtopic (kao sto sad jesam) i da ti navedem 'LADNO milion stvari koje mi se ne svidjaju u nasoj zemlji?
Ma nebitno,necu sad da se upustam u objasnjavanja kako je on tukao dete itd vec o tome da ne mozemo da se merimo sa nekim drzavama gde prosto imaju finansijske izvore a mi ne.

Kao sto neko rece ajmo mi konkretno.Sta oni traze od nas i dokle smo mi stigli sa tim ??
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 17:03   #40
Kisr
Veteran
 
Član od: 1.7.2007.
Lokacija: Lost*in*space...And*time!
Poruke: 1.051
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 286 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Hajde da se mi bavimo konkretnim stvarima, što je i tema. Na primer, da li su za ignorisanje Srbije od strane privatne firme PayPal krivi naša vlada i naša zakonska regulativa? Šta je sve PayPal tražio od nas da bi došao (prošle godine) i zašto nije ispunjeno? To pitam (i) Slobu (kao nekog ko ovde učestvuje ispred MTID), jer je ta informacija bitna za dalju raspravu, kako bismo znali gde je zastoj.
Citat:
Starface kaže: Pregled poruke
Kao sto neko rece ajmo mi konkretno.Sta oni traze od nas i dokle smo mi stigli sa tim ??
Pitanje sa bencha:
Citat:
Slobo, izvini, kratko pitanje. Da li je eBay poslao MTID bilo kakav spisak zahteva ili šta već?
Odgovor:
Citat:
@sirNemanjapro
eBay nije slao spisak zahteva, već se interesovao da li postoje prepreke u pružanju osnovnih usluga posredovanja u plaćanju (usluga koju nude u BiH i Hrvatskoj). Ispostavilo se, nakon konsultacija sa NBS, da takve prepreke ne postoje, a da slične usluge građanima Srbije odavno nude servisi kao što su Google Checkout ili MoneyBookers. Što se tiče usluge otvaranja merchant accounta, za to nisu ništa pitali, pa pretpostavljam da im to nije interesantno na našem tržištu za početak. Međutim, čak i da su se interesovali za uslugu otvaranja merchant accounta, bojim se da bi u ovom trenutku tako nešto bilo moguće jedino ako bi ostvarili saradnju sa nekom lokalnom bankom (što nije nemoguće, ali je malo verovatno).

Zato mislim da nam ne gine ono o čemu pričam sve vreme: da se napravi spisak problema i da se utiče na koga treba i koliko treba, sve dok problemi ne budu precrtani kao rešeni. Ja mislim da nije nemoguće ući u priču sa MFIN/NBS i tražiti da se relaksiraju uslovi za otvaranje merchant accounta u inostranstvu (makar za početak u ograničenim slučajevima, kao na primer, za određene vrste delatnosti i sl). Utoliko pre što do sada niko nije ozbiljno ušao u priču sa MFIN/NBS na tu temu...

Pozdrav,
Sloba
Ako je tačno da je upotreba interneta pokazatelj razvijenosti jednog društva i države onda o nekoj perspektivi e-trgovine u Srbiji mogu samo da kažem, mrka kapa...
Kisr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, e-trgovina, etrgovina, javna rasprava, paypal

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Treba da downloaduje sa MS site ali ne mogu... dzambo Operativni sistemi 4 7.1.2008 17:24
treba mi nova konfiguracija teodor Šta da kupim? 19 16.8.2006 19:02
da li nam treba server-hitno trnn Komunikacioni uređaji i umrežavanje 9 28.6.2006 1:43
Treba da kupim mikrofon... jovbranko ŠDK - Zvuk na računaru 8 2.6.2006 14:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com