Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Pregled rezultata glasanja: Da li ste za interactive fiction igru na forumu?
Da 25 65,79%
Da i zeleo bih da budem gamemaster 2 5,26%
Svejedno mi je 10 26,32%
Ne 1 2,63%
Glasova: 38. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.7.2009, 10:50   #1
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Lightbulb Interactive Fiction

Citat:
Interactive fiction, often abbreviated IF, describes software simulating environments in which players use text commands to control characters and influence the environment. Works in this form can be understood as literary narratives and as video games.[1] In common usage, the term refers to text adventures, a type of adventure game where the entire interface is text only.
Shlaymi je dao super ideju za IF u ovoj temi. Posle kratkog cavrljanja sa njim juce pred kraj mog radnog vremena () resili smo da sprovedemo malu anketu na forumu, da li su ljubitelji avantura zainteresovani za ovakav vid zabave. Pravila ce biti naknadno definisana pre pocetka igre i bice vezana mahom za formu i stil pisanja. Pored zainteresovanih igraca, potrebni su i kandidati za gamemastera, odnosno lika koji ce smisljati pricu u toku igre i komunicirati sa igracima.

Ono sto mi je na kraju cele price palo na pamet, jeste da bi na kraju jedne igre (ako predstavlja kvalitetno stivo u svome zanru) mogao da upakujem istu u obicnu windows aplikaciju koja bi normalno mogla da se igra iz konzole ili nekog jednostavnog grafickog okruzenja u stilu pravih old school textualnih avantura. Posao gamemastera bi bio da isporuci sve moguce textove koji se pojavljuju u igri, komande, pa cak i slike lokacija koje se mogu nastancovati obicnim setanjem po kraju i skljocanjem
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 12:18   #2
Dio37
Starosedelac
 
Član od: 3.2.2007.
Lokacija: Rubacava
Poruke: 2.282
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 1.167 puta na 469 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dio37
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Vrlo. I sam sam razmisljao o mogucim pricama, ali naporan je to posao. Imas vec nesto na umu?
Dio37 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 12:26   #3
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Definitivno za. Ali mislim da će biti veća frka naći jednog game mastera nego 20 igrača.
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 12:29   #4
marko river
Veteran
 
Član od: 13.8.2006.
Poruke: 654
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 119 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Sto se po glasanju i vidi
marko river je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 12:32   #5
Marko Radonjic
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.5.2008.
Lokacija: steam id: marcus
Poruke: 3.164
Zahvalnice: 963
Zahvaljeno 767 puta na 462 poruka
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Moj glas +

Sto ne bi postojalo vise gamemastera, da bi igra bila dostupna 24h?
Taj posao je jako težak i zahtevan...
Ja bih npr. voleo da sam jedan, ali nisam kvalifikovan da sve to izvedem sam...
U svakom slučaju, biću palyer, so count me in!
Marko Radonjic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 12:38   #6
VITKO
Starosedelac
 
Član od: 16.11.2008.
Lokacija: LOZNICA
Poruke: 1.806
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 301 puta na 247 poruka
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Citat:
Marko Radonjic kaže: Pregled poruke
Moj glas +

Sto ne bi postojalo vise gamemastera, da bi igra bila dostupna 24h?
Taj posao je jako težak i zahtevan...
Ja bih npr. voleo da sam jedan, ali nisam kvalifikovan da sve to izvedem sam...
U svakom slučaju, biću palyer, so count me in!
Moglo bi 2-3 coveka da reade igru po delovima, ali bi morali medjusobno da komuniciraju i da razmene delove koje su radili e-mailom da bi prica bila koliko-toliko povezana
VITKO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 14:06   #7
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Shlaymi se pokazao kao odlican GM, ali koliko sam ga skontao juce, ide za par dana na more. Ja bih se takodje privatio posla, ali ja idem na odmor krajem meseca, a pitanje je koliko bi se igra oduzila, pa da ne budem odsutan. Ja sam vise za varijantu da probamo sa nekom manje komplikovanom i kratkom avanturicom da vidimo kako ce to sve da ide.

Stoga predlazem da krenemo prvo sa jednim GM-om, da avantura bude nesto kraca (sa svega desetak lokacija), da se limitiraju komande koje se mogu koristiti - npr. klasican LucasArts set komandi: Pomeri, Povuci, Daj, Otvori, Zatvori, Procitaj, Idi, Uzmi, Iskoristi, Pogledaj, Ukljuci, Iskljuci... itd. Znaci maximalno da se pojednostavi. Naravno mora postojati i inventar, pa bi GM morao da vodi i o tome racuna. Mora unapred znati par sledecih lokacija i kako ce se dalje razvijati prica... itd... itd.

Ja sam vec pomalo poceo da razmisljam i o text-adventure game-makeru
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 14:23   #8
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Citat:
Patton kaže: Pregled poruke
Mora unapred znati par sledecih lokacija i kako ce se dalje razvijati prica... itd... itd.
Ja da umem ovo, dosad bi se dovatio AGS-a već 16 puta. Pa jel ima neki potencijalni GM koji ne ide na odmor?
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 14:38   #9
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Interactive Fiction

slazem se da bi igra trebalo da bude kraca i jednostavnija za pocetak ali mislim da bi trebalo biti vise ljudi koji ce voditi igru za prvi put. da bi sve to vodio jedan covek mora mnogo da se posveti tome, mozda je to malo teze u ovom momentu.

jednom coveku je naravno lakse da vodi igru koju je zamislio, i kada vise njih vodi onda treba i saradnja u stilu co-designed avantura i igara, mada bi moglo mozda da prodje i uz malo dogovora gde bi svaki od naratora unosio neki deo sto bi se na kraju pretvorilo u celovitu pricu.

predlazem da se napravi prijavljivanje za one koje zele da budu Game Masteri, a igraci bi mogli da glasaju za najbolje vodice po zavrsetku igre, kao sto bi se odredjivali i najbolji igraci, nesto u fazonu poena koji se dobijaju u avanturama, najoriginalnije zagonetke, resenja itd...
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 14:54   #10
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Citat:
dijego_ kaže: Pregled poruke
slazem se da bi igra trebalo da bude kraca i jednostavnija za pocetak ali mislim da bi trebalo biti vise ljudi koji ce voditi igru za prvi put. da bi sve to vodio jedan covek mora mnogo da se posveti tome, mozda je to malo teze u ovom momentu.
Pa evo Shlaymi se za sada dobro snalazi sam u "pogodi avanturu" temi. Ako se osmisli igra sa pet lokacija i neka mala pricica, to moze komotno voditi jedan GM. Mada slazem se u potpunosti da za vece igre treba i vise ljudi.

Citat:
dijego_ kaže: Pregled poruke
predlazem da se napravi prijavljivanje za one koje zele da budu Game Masteri, a igraci bi mogli da glasaju za najbolje vodice po zavrsetku igre, kao sto bi se odredjivali i najbolji igraci, nesto u fazonu poena koji se dobijaju u avanturama, najoriginalnije zagonetke, resenja itd...
Glasanje vec postoji u ovoj temi, tako da GM-ovi navalite
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 15:03   #11
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Sad sam pogledao rezultate, čak ni Šlaj nije glasao da bude GM.
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 15:03   #12
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Interactive Fiction

da, ali problem je mozda upravo u tome sto neko nije spreman sam da vodi jer nije bas siguran oko vremena ili nema bas toliko iskristalisanu pricu, pa i zato imamo trenutno odnos 10:0 za igrace-GM (ne kazem da se nece promeniti), ali mozda bi bilo drugacije kada bi on unapred znao da nece sam voditi, tj. da ce biti pomoci i smernica i od drugih.

e sad, ako neko stvarno ima svoju igru, ili zeli sam nesto da istera onda ok, u svakom slucaju, nece biti greska da se pokrene igra na bilo koji nacin

Citat:
Ketchua kaže: Pregled poruke
Sad sam pogledao rezultate, čak ni Šlaj nije glasao da bude GM.
ali zato imamo jednog za protiv
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 15:10   #13
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Ja bih pokusao da vodim solo, ali tek posto dodjem sa odmora. Sada imam toliko obaveza da ne mogu smisliti nista pametno, pa cak ni igru sa pet prostorija i nekom iole normalnom pricom.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 15:14   #14
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Interactive Fiction

nista onda, predlazem da Radiant krene sa igrom
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku dijego_ na korisnoj poruci:
icemama (14.7.2009), Ketchua (14.7.2009)
Stara 14.7.2009, 15:40   #15
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Ja sam DM, ali sam zauzet pen&paper partijama, tako da nista..
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 16:48   #16
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Da i ja kazem nekoliko stvari iz iskustva
Biti GM uopste nije problem koliko se to mozda cini na prvu loptu. Pogotovo jos ako neko ima smisla za pisanje (a ne kao ja).
Mislim da je bolje da u pocetku krene solo GM. Kad je sam ima vise prostora za improvizaciju i ispravljanja krivih drina u hodu. Ako bi bilo vise GM onda bi morali do u sitna crevca da se dogovore sve u vezi price, lokacija, predmeta i svega zivog.
Kad sam krenuo sa pitanjem, u glavi sam okvirno imao pricu i jednu lokaciju tj stan jednog drugara i prvu zagonetku sa passwordom (resenje sam smislio usput). Kako su poceli stizati unosi tako sam dobijao sve vise ideja kako ce prica da se odvija. Zato mislim da je bolje da se ne ogranice komande na jedan set, mada to moze biti problem kad Patton krene da pravi igru.
Inace, ova moja igra je vrlo kratka i moze se zavrsiti sa 10 komandi, mozda cak i manje, ali vidimo da se poprilicno oduzila (ja sam ocekivao da ce pass biti pogodjen za 20 minuta). Ne kazem da je problem u igracima vec da postoji veliki prostor za istrazivanje. A ako dodamo i to da je forumska prepiska relativno spora, eto zabave na duze staze.
Hocu da kazem da nema potrebe izmisljati kojekakve romane (mada ne bi bilo lose) ili ne znam kakve komplikovane zagonetke da bi igra licila na nesto. Eto da ekskluzivno ovde najavim da vas u PA ocekuju jos dve lokacije (za koje jos nemam zagonetke smisljene) i jedan lavirint. Ali posto sutra uvece idem na odmor, ako ne pogodite koja je igra u pitanju, kacim slike.
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 18:26   #17
Dio37
Starosedelac
 
Član od: 3.2.2007.
Lokacija: Rubacava
Poruke: 2.282
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 1.167 puta na 469 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dio37
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Imam neku ideju, ali trebace vremena da se napravi cak i relativno mala avantura. Ne obecavam nista, osim da ne idem na more.
Dio37 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 18:35   #18
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Itekako sam za nesto slicno.

Bio je veliki gubitak kada je Fallout avantura propala pre nekih mesec dana.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2009, 9:57   #19
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Dok jos trazimo zrtvu ko bi bio GM, hteo bih da skrenem paznju samo na neke stvari, odnosno da dam neke predloge...

Ne bi bilo lose da GM uvek ima razradjeno nekoliko lokacija unapred, koliko ja kontam, morao bi da vodi racuna o svemu sto se desava u temi, kad je koju lokaciju opisao, dal je igrac uzeo neki predmet, dal je otkljucao neka vrata... itd... itd.

Nema potrebe jednu lokaciju ili predmet opisivati po 100x, jer ce mozda neko ko se kasnije ukljuci pitati za opis lokacije koja je vec bila opisana. GM moze dati samo link na post gde je prethodno dao info o doticnoj lokaciji ili nekom predmetu.

Ne bi bilo lose da GM u svakom postu navede na pocetku trenutnu lokaciju, stanje u inventaru, moguce izlaze i mozda jos neke druge podatke koje misli da su od vaznosti.

Shlaymi je dao lep primer kako treba da izgleda forma texta i interakcija GM-a sa igracima.

Ako ima jos neko nesto da predlozi... neka vikne.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2009, 10:12   #20
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Interactive Fiction

Ako izgurate avanturu, javljam se da napravim "endžin" za nju. Radio sam već jedan endžin za tekstualne avanture, kao Windows program (što znači da je podržavao i ubacivanje slika jer je sve bilo u prozoru a ne u konzoli), obrisao sam ga davno ali bih mogao da ga napravim ponovo.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
adventure, avanture, interactive fiction, interaktivna fikcija, tekstualke, tekstualne avanture, text adventures


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Hearts of Iron 3 masteri Strateške igre 570 27.8.2015 14:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com