Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.8.2014, 20:23   #441
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

T ooni napišu čisto da se ograde. Osnova je ista, samo je neko iz zajednice dodao drugo okruženje, nema šta da bude nestabilno, ne brini.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2014, 22:07   #442
korisnickoime
Član
 
Član od: 15.12.2011.
Poruke: 150
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 49 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Netrunner rolling release je baziran na Manjaru a po mom misljenju dosta lepse izgleda, pa mozes i njega da probas.
korisnickoime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2014, 22:14   #443
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
dzajo5 kaže: Pregled poruke
skidam manjaro kde, nisam hteo xfce mada ću i nju možda probati. Openbox i minimal neću ni da probam. Šteta što nemaju još neku opciju pored kde i xfce, ali dobro i ovo je dovoljno.

Istestiraću pa ću javiti kako i šta.


Što se tiče solyd-a, probao sam devojci da instaliram, ali nisam uspeo da pokrenem liveusb pa sam odustao. Možda pokušam i to posle manjara. Nisam čačkao više od mesec dana, pa me hvata nostalgija. :d
Неколико пута сам испробао Мањаро КДЕ али сам сваки пут одустајао, некако ми то није било то... бар пре пар месеци... Што се тиче багова могу да се десе код програма које су развијали сами и које умају да заштекају у другим окружењима..
СолидИКС користим неколико месеци на стоном рачунару и сасвим пристојно ради (до сада је преживео 2 доградње после инсталације) с тим да сма га недавно пребацио на Гном шел јер ми с ене допада како је одрађен поступак при повезивању рачунара и ТВ-а - год Гнома то ради без иакаквих проблема... Из тог разлога тренутно тестирам Дебиан тестинг издање у виртуелној машини с великом вероватноћом да ћу у догледно време пребацити рачунаре директно на Дебиан тестинг (са додавањем сид складишта због неких новијих верзија програма).....

КАко било Мањаро је симпатична дистрибуција и ако не буду претеривали са копирањем Минта могли би направити занимљив производ за све који желе Арч али без губљења превише времена око инсталације..
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2014, 14:30   #444
MaRe
Član
 
Član od: 8.6.2011.
Poruke: 112
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 14 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Pozdrav svima. Hocu da instaliram ubuntu na usb. Koristio sam onaj usb installer sa pendrive sajta, medjutim kada se sve zavrsi i kada treba da pokrene sistem stoji crn ekran i crtica koja treperi non stop kao i lampica na usb-u. Da li mozda znate gde gresim? Konfiguracija je phenom x3 8450, 4 gb ddr2 i hd6670 512 ddr5. Hvala.
MaRe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2014, 16:51   #445
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Nisam nikada koristio taj metod instalacije. Imaš opciu preko unetbootina da staviš ubuntu, i odrediš mu koliko prostora da imaš na njemu za podatke i podešavanja. To znam da provereno radi. Ranije je uz ubutnu tolazio i usb installer, ne znam da li ga ima i sada, ali se mogao recimo dići ubuntu sa cd-a ili u virtual box-u, uštekati usb i tako na njega instalirati.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2014, 17:20   #446
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Има и сада УСБ инсталер на Убунту али и даље је најбољи начин преко Unretbootin-а, исти УСБ можемо користити и за похрањивање других података а не само за постављање система на њега..
Такође за оне који би да имају Убунту на флешки препоручујем AIOUbuntu (потребно је мало више простора на флешки али је и „ужитак“ већи)
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2014, 18:46   #447
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom усб

Маре, усб инсталер који помињеш од .исо фајла прави бутабилан усб. Подржава многе Линукс дистрибуције. И затим са тога усб можеш покренути систем уживо и инсталирати систем на хард диск. Да ли теби треба то или хоћеш да инсталираш Линукс баш на усб?
Ја сад овде први пут чујем од вас за инсталирање Линукса на усб.

Poslednja ispravka: Боле (6.8.2014 u 18:57)
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2014, 19:29   #448
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Svaku distribuciju možeš instalirati na USB fleš, a neke su čak i specifično pravljene baš za tu svrhu kao što su recimo Puppy Linux i Slax.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2014, 20:14   #449
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Mogao i da proba da stavi nomodeset umesto quiet splash u Grub meniju.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2014, 20:43   #450
MaRe
Član
 
Član od: 8.6.2011.
Poruke: 112
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 14 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Da, hocu da instaliram na usb. Ovaj komp je bio moj. Sada je kod brata i on ima win7, mislio sam da napravim dual boot medjutim imam samo 5gb slobodnog prostora. Mom bratu je navodno sve potrebno. Tako da mi jedino preostaje na flesku od 16gb... Sada cu da probam unetboot-in, jer ovaj usb installer definitivno nesto ne radi kako treba. Probao i 32 i 64bit, ali nista se ne pokrece. Hvala.

Edit:
Ne mogu da napravim bootabilan usb nikako. Unetbootin sam probao i isti problem, pokrene usb i jedino sto se desava je da treperi crtica kao u dos-u i lampica na usb-u... Probao i xubuntu i isto. Prosto neverovatno.

Poslednja ispravka: MaRe (6.8.2014 u 22:29)
MaRe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2014, 23:13   #451
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: усб

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Маре, усб инсталер који помињеш од .исо фајла прави бутабилан усб. Подржава многе Линукс дистрибуције. И затим са тога усб можеш покренути систем уживо и инсталирати систем на хард диск. Да ли теби треба то или хоћеш да инсталираш Линукс баш на усб?
Ја сад овде први пут чујем од вас за инсталирање Линукса на усб.
Ne radi se samo o dobijanju instalacionog medijuma nego i o perzistenciji podataka na tom medijumu tj. mogućnost i da sačuvaš promene i fajlove iz tekuće live sesije na taj isti usb. A i ne mora biti usb. U skupljoj varijanti, može i na prenosivi hdd.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2014, 23:23   #452
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

@MaRe
Koja je grafička u tom kompu, da nije neka iz ATI kuhinje?
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
MaRe (6.8.2014)
Stara 6.8.2014, 23:32   #453
MaRe
Član
 
Član od: 8.6.2011.
Poruke: 112
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 14 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

^ Jeste. Hd 6670 512mb ddr5... Uspeo sam puppy linux na 10 godina starom racunaru da instaliram, a ne mogu ovde. Doduse taj stari komp je imao geforce...
MaRe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2014, 23:44   #454
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Imaš par postova iznad od ColdBoot-a post šta da probaš. Mislim da se sa TAB ulazi u izmenu grub menija kada je preko unetbootina. To ti je onaj ekran što se prikaže pri pokretanju. Ali ne znaš gde tačno treba da ubaciš to javi se. Fora je u tome što opensource drajveri za tu grafiku ne rade kako treba, tako da ih treba isključiti po dizanju tom komandom. Tako dobijaš malo usporen sistem, ali sistem koji radi. I onda kada ga digneš instaliraš vlasničke drajvere iz Addiotional drivers automatski pa bi trebalo da bude ok.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
MaRe (6.8.2014)
Stara 7.8.2014, 1:27   #455
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom

Маре, ја би пре рекао брату да ако му је све са диска потребно нека пребаци петнаестак ГБ на усб флеш или на двд и инсталирао би систем на хард диск, сигурно се не би мучио са инсталирањем и коришћењем оперативног система преко усб.

Поздрав.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2014, 10:50   #456
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Eeee.... Nisi ti delio komp sa bratom/sestrom, posebno nisi pravio dual boot win/linux, ne znaš kako je to, ja znam skroz u kakvoj je on situaciji, prošao sam to.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2014, 14:57   #457
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
Dzajo5 kaže: Pregled poruke
Cao.
Razmisljam da uzmem desktop racunar posle 8 godina i na njemu windows nece ugledati sunca. Ono sto sam hteo da pitam, za koje komponente se odluciti? Mislim da AMD ima problema sa drajverima, ali nisam siguran. Imam 2 laptopa, jedan AMD drugi Intel kombinacija i rade bez primetnih problema na Mintu. Kako stoje stvari sa proizvodjacima ostalih grafickih karti?
Btw, konfiguracija oko 500 evra, cisto da znate oko cega se moze vrteti. Najvise gejming i ofis. ponesto html,php...
Da se razumemo, ne pitam da mi sklapate konfu(ako hocete ok) to je pitanje za drugi podforum,nego bih zamolio za savet cisto da znam u kojem smeru da idem
Nikako ne uzimaj AMD/ATI kombinaciju, zvanična podrška za grafičke drajvere je loša, ne u smislu da drajveri loše rade nego imaju realtivno kratak period podrške za kartice koje nisu Evergreen, pa onda ne možeš da koristiš novije distribucije jer se drajveri osvežavaju samo za sveže modele kartica i tako u krug (problem je što starije verzije drajvera za starije kartice ne rade na novim distribucijama)
Kao alternativa, postoje otvoreni ATI drajveri koji rade fino, ali vodi računa da im power managment ne radi kako treba (laptop se više greje) ali ako je u pitanju desktop konfiguracija tih problema ne bi trebalo biti
Bolje uzmi Intel ili Nvidia kombinaciju, manje će te boleti glava

Poslednja ispravka: Covenant (7.8.2014 u 15:07)
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2014, 22:04   #458
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

^I ja mislim da su Intel & nVidia bolji izbor ako se sklapa desktop konfa koja će da radi pod Linuxom pa još i za gaming.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2014, 22:13   #459
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Mare ovo ispod probaj najverovatnije je taj problem:
Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Mogao i da proba da stavi nomodeset umesto quiet splash u Grub meniju.
Nije mnogo teško.
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2014, 13:52   #460
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Hi.
Komp se ozbiljno sali sa mnom, treba mi neki program da proveri sav hardware na laptopu.
Sta bi ste preporucili?
Hvala.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Forumotion - pomoć, saveti, pitanja miša topola Web razvoj 7 15.12.2011 11:01
Pređoh na SuSE - trebaju mi odgovori na nekoliko pitanja Bokile Slobodni softver 1 21.6.2009 21:40
Editovanje pitanja u Milioneru stefanACM Male igre 12 12.5.2008 22:04
Spisak pogođenih pitanja - Muzički kviz [Imzadi] Kvizovi 5 4.4.2008 21:06
Spisak pogođenih pitanja - Filmski kviz [Imzadi] Kvizovi 2 30.10.2007 20:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:22.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com