Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.12.2012, 16:54   #1
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Praktica DF 4.7

Nabavio sam Praktica DF 4.7 digitalni foto ram. Baciću koju reč iz sećanja, i eventualno dopuniti kada se dokopam rama jer je prosleđen u stilu Deda Mraza

Mala napomena: slike koje ću linkovati nisu moje.



  • Specifikacije

Veličina: 232x192x25
Ekran: 7" (17.8cm) | 480x234px | TFT
Format slika: JPG
Storage: SD(HC), MMC, MS
Napajanje: AC adapter

... ostatak ...

  • Sadržaj pakovanja
  1. Ram
  2. Daljinski upravljač
  3. Adapter za napajanje
  4. Uputstvo
  5. "Kanapčić" i "metalni podupirač" (objasniću namenu dalje u tekstu)

Pakovanje izgleda ovako nekako.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
Devilish Soldier (2.1.2013)
Stara 30.12.2012, 16:54   #2
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Praktica DF 4.7

  • Izgled

Ram lepo izgleda, naročito sa prednje strane jer je elegantnog crnog dizajna. Model koji sam ja uzeo je sa zadnje strane sive boje. To ga čini manje elegantnim, znajući da ima i skroz crnih modela, ali je sasvim prihvatljivo. Uostalom, biće uvek postavljen tako da ga gledamo spreda, logično, te ne smeta.



  • Izrada

Izrada je solidna. Jeste da plastika odaje blagi jeftini utisak, ali se ne ugibava i ne krcka pod rukom.

Tasteri na zadnjoj strani mogu da odmene daljinski upravljač pri navigaciji u menijima.



Na slici se vidi da ih ima 7 komada, a to su: Up, Down, Left, Right, Power, Enter i Esc. Nisam oduševljen izradom jer ispuštaju neprijatan kineski zvuk pri pritisku. Takođe, treba vremena za privikavanje da bi se koristili, utoliko što je nemoguće šetati kroz menije gledajući u ekran i u isto vreme znati u svakom trenutku šta ćete kliknuti na zadnjoj strani. Tako se dešava da se umesto Enter tastera pritisne Esc, umesto Up se stisne Down i slično.

Za ugodnije šaltanje po menijima, tu je daljinski upravljač. Ima iste funkcije kao i tasteri na samom ramu, plus neke dodatne, za direktan pristup željenom meniju - npr. Date, Time... Izrada je slična izradi tastera na ramu. Dakle, sličan kvalitet kao na onim daljinskim upravljačima što se dobijaju uz MP3 spravu za kola. U svakom slučaju, to nije nešto što treba da igra veliku ulogu u recenziji, bitnije je da je daljinski responzivan i da obavlja dobro svoju funkciju.

Primetićete da se sa strane nalazi i slot za memorijsku karticu i priključak za napajanje. Na slici, pored ta dva, vidim i USB priključak i priključak za slušalice (), ali verujte da nisam primetio ta dva za pola sata koliko sam čačkao ovaj ram. Ispraviću se ako grešim, bolje bi bilo da ima, ali čisto sumnjam, naročito za slušalice jer ne "guta" nikakve formate sem JPG slika.

Na "backplate"-u se vidi sivi "podupirač", kako sam ga nazvao gore u stavkama. Namena je jasna, ako ram držite na nekoj površini, ušrafićete ovu spravicu i stajaće stameno. U pakovanju se dobija i kanapčić koji je moguće vezati na dva kraja rama i okačiti ga na šraf, baš kao pravu sliku. Korisno, jednostavno i interesantno.

  • Softver
Softver na ovakvim gedžetima kod mene igra bitnu ulogu i prilično sam iščekivao da ga probam. Pri paljenju se prikazuje slika nekog okeana, valjda da prekrati ionako kratki boot-time. Nakon toga se dolazi do glavnog (root) menija u kome su prisutna 3 podmenija - Photos, Clock i Settings.




Najinteresantniji je Settings meni. U njemu se nalazi više podešavanja nego što sam očekivao. Ajmo redom:

- mogućnost odabira puno jezika (po defaultu je nemački)
- gomila opcija za način prebacivanja slika u slide show-u - liče na animacije prebacivanja slajdova u Powerpointu, moguće je podesiti i random, da se svaki put pojavi nova animacija
- podešavanje vremena, tipa sata, kalendara
- perioda trajanja jedne slike u slide show-u
- resize slike - jako fina opcija, može se odabrati da slika bude "po svaku cenu" fullscreen, da se zadrži u prirodnoj veličini (ali i sa prirodnim aspektom), i u fullscreenu, ali zumirana tako da ne razvlači sliku
- opcije za brightness, contrast
- ...


***

Ono što je mene najviše interesovalo je korišćenje rama kao sata. Konkretno, priželjkivao sam da je moguće imati hibridnu spravu, u smislu da prikazuje slike i sat u isto vreme. Praktica je to, na moju veliku sreću, implementirala. Moguće su četiri opcije prikazivanja vremena:

1) analogni sat
2) veliki kalendar + digitalni sat
3) mali kalendar (samo trenutni datum) + digitalni sat
4) mali kalendar + digitalni sat + slika

Analogni sat, ruku na srce, očajno izgleda. Jedva se vide kazaljke, te ne treba trošiti mnogo reči na tome.

Veliki kalendar i digitalni sat podrazumeva prikaz celokupnog tekućeg meseca u kombinaciji sa trenutnim vremenom.

Za poslednja dva slučaja je najlakše pogledati sliku:



Ovo na ^ slici nije DF 4.7 već 3.8, ali vrlo slično izgleda pomenuti hibrid koji sam priželjkivao, samo umesto ovog ful kalendara piše 29. decembar npr. Slike se dinamično menjaju sa strane, a vreme ostaje na ekranu.

Većina JPG slika je bivala prepoznata. Slučajno sam ubacio i po koju PNG sliku i ram ju je zamenio jednim znakom pitanja. Iako su slike velike rezolucije, ne primećuje se značajno kašnjenje pri otvaranju. Sve koje prepozna, ram brzo uspeva da otvori i prikaže. Nisam imao mnogo vremena da zađem u detalje, ali desilo se da ne prepozna i neke JPG slike što bi se vrlo verovatno moglo rešiti blagim resizeom slike s obzirom da su neke bile rezolucije i po ~4000x3000, a ram ima 100x manju rezoluciju.

Ram je savršeno radio sa Kingstonovom SDHC memorijskom karticom kapaciteta 4GB. Naravno, moguć je hot-swap dok je ram upaljen, pa čak i dok je uključen slide show; ram nije "vileneo" pri iznenadnom vađenju/ubacivanju SDHC kartice.

Sve u svemu, prijatno sam iznenađen softverom i sem par nekih sitnica (poput surovo ružnog analognog sata), nemam zamerki.

Poslednja ispravka: Partybreaker (30.12.2012 u 17:02)
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
Devilish Soldier (2.1.2013)
Stara 30.12.2012, 16:54   #3
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Praktica DF 4.7

  • Ekran

I za kraj, ono najbitnije. Ekran je veličine 7", što je sasvim dovoljno i solidan je za ovaj cenovni rang. Da je slabiji, upadao bi u oči nekvaltitom, da je bolji, ram bi bio mnogo skuplji. Boje se okej prikazuju, nisu prezasićene. Oštrina je možda nešto što najviše fali ekranu. Vidi se na slici u pasusu za softver o čemu pričam. Možda na njoj izgleda malo mutnije nego što je uživo, ali činjenica je da bi "sharpness" mogao da bude bolji. Iz daleka gledajući, ovo ne predstavlja neki trn u oku, ali kada ram držite na razdaljini na kojoj držite mobilni telefon, primetne su slabosti. Ekran se može dodatno blago modifikovati pomentuim opcijama u Settings meniju (brightness i ostalo) u skladu sa potrebama korisnika.

  • Zaključak

Praktica DF 4.7 je vrlo dobar digitalni ram za slike. Ono što ga odvaja od ostalih je najpre povoljna cena (nešto preko 4000 dinara trenutno) u kombinaciji sa dobrim brendom. Ukoliko se progleda kroz prste na par nedostataka koje ima, a koje su nužne za najpovoljniji cenovni rang, dobija se best buy proizvod koji zadovoljava veliki deo kriterijuma za ovaj tip proizvoda.

Poslednja ispravka: Partybreaker (30.12.2012 u 17:03)
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
A M G (30.12.2012), Devilish Soldier (2.1.2013), JohnnyNT (1.1.2013), todos (31.12.2012)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
4.7, df 4.7, digitalni, foto, praktica df 4.7, ram, review, test, user

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Praktica DF 4.7 ili neki drugi digitalni ram za slike Partybreaker ŠDK - Foto i audio/video 1 2.12.2012 22:09
PRAKTICA DPix 1100Z - Marka nemacx ŠDK - Foto i audio/video 11 5.2.2011 15:17
Praktica DVC 5.2FHD Borowatz ŠDK - Foto i audio/video 0 8.5.2009 19:15
Praktica Mtl 3 ekvi Foto i audio/video 8 19.3.2009 14:07
Praktica Aleksandar Fotografija 5 26.8.2008 22:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com