Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Prst na čelo”

„Prst na čelo” O istoimenoj kolumni Momira Đekića

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.4.2015, 7:52   #1
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.850 puta na 1.161 poruka
Određen forumom 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Ako imate misljenje na temu aktuelne kolumne molimo vas da ga podelite sa ostalim forumasima u ovoj temi.

Citat:
Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2015, 12:25   #2
JohnnyB
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 213
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 40 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Iskreno, kolumna mi i nije nešto. Previše mi liči na sastav nekog srednjoškolca, sve sa prvim delom... Mnogo pisano, malo rečeno.

Sent from my HTC EVO 3D X515m
JohnnyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JohnnyB na korisnoj poruci:
Asmodeus (4.4.2015)
Stara 4.4.2015, 12:41   #3
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Mali Bobi u raljama korporativnog biznisa™
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Wolverine (8.4.2015)
Stara 4.4.2015, 12:42   #4
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Ja nešto nisam najbolje shvatio poentu, tj. u nedoumici sam.
Da li je poenta to što se neko razočarao kada je shvatio da kompanija (pre svega) želi da zarađuje novac?
Super su mi ljudi koji misle da je zarađivanje novca OK kada ga oni zarađuju, a nešto grozno i loše kada neko drugi zarađuje.

JBG, napravi kompaniju koja će svima sve da poklanja, ko ti brani.

Poslednja ispravka: namcor (4.4.2015 u 12:45) Razlog: poslednji pasus
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2015, 12:43   #5
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Pre bih rekao da je ovo poenta
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2015, 12:52   #6
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Čuveni izgovor svih luzera - neću da se prodam. A kao neko je hteo da ga kupi...
Nisam ni ja bio puno bolji, ali sam vremenom naučio da poštujem tuđi trud i ciljeve. Postoje, naravno, granice koje ne treba prelaziti, postoje neke vrednosti koje ne treba napuštati, ali izigravati moralistu kada su u pitanju tupave FB igrice, popularna muzika i sl. je samo odraz emotivne nezrelosti (da ne kažem opet infantilnosti pa da se neko nađe smrtno uvređen).
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku namcor na korisnoj poruci:
Asmodeus (4.4.2015), JohnnyB (12.4.2015)
Stara 4.4.2015, 20:17   #7
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Jedina stvar koja mi se svidela je pominjanje Soul Reaver-a. Enivejz, prezvakana tema i uzgred lose napisana... Boooring...
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Asmodeus na korisnoj poruci:
LoneWolf (5.4.2015)
Stara 5.4.2015, 14:33   #8
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Poenta
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2015, 15:40   #9
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Nije kolumna sama po sebi loša i opisuje stvarni fenomen, meni je generalno loš taj lik iz kolumne i taj nekakva naivni idealizam i kvazi-elitizam usmeren na potpuno nebitne stvari i nasedanje na tupave PR priče kompanije i igre koja je u startu napravljena da šiša ovce.
To mi nekako dođe kao da neko dođe u neki veliki fudbalski klub da pika loptu za par miliona i onda se razočara kada shvati da je njima glavni cilj šišanje ovaca, a da su sve priče o "igranju za publiku" i ostala šablonizirana *******vanja kojih je fudbalski rečnik prepun isključivo u toj funkciji.
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2015, 13:55   #10
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Meni je ova kolumna više potvrdila ono o čemu sam razmišljao pre čitanja iste... A to je činjenica da današnje kompanije (naročito USorEND) ostavljaju utisak mnogo kul mesta koristeći razne teambuildinge, stolove za stoni tenis, rest roomove i slične stvari. Suština je da se baš mnogo radi i cela ta opuštenost je po mom mišljenju izveštačena. Ne obazirem se preterano na Bobija, on je tu samo kao sredstvo da se prenese poruka o globalnom stanju, što na fakultetima, što na radnim mestima. Pohvala za Momira, ovo je definitivno "prst na čelo".
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
namcor (7.4.2015)
Stara 7.4.2015, 16:09   #11
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Citat:
Partybreaker kaže: Pregled poruke
... Suština je da se baš mnogo radi i cela ta opuštenost je po mom mišljenju izveštačena...
Suština jeste da se mnogo radi, a cela ta opuštenost je u funkciji toga da se bolje i više radi i zaradi više novca. Niko nije blesav da pravi kompaniju u kojoj će zaposleni da se izležavaju i ne rade ništa, samo što neki koriste štap, a neki šargarepu, da bi te radnike naterali/motivisali da što više rade.
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku namcor na korisnoj poruci:
JohnnyB (12.4.2015)
Stara 7.4.2015, 18:04   #12
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Jasna je meni poenta svih tih fensi stvari kojima firme privlače zaposlene, ali su pravila zapravo vrlo rigorozna. Super, imaš stoni tenis, ali ako igraš duže od 10 min, yebaće ti majku. Da ne govorim o tome što se u nekim firmama podrazumeva da više puta u toku nedelje ostaješ od 9 do 19h jer ti se ne isplati da ideš kući u 17h zato što nadređeni iz USA očekuje da budeš na Skypeu oko 18:30h. Ovo su neki okvirni primeri, ali jasno govore o trendu stvaranja te kvazi opuštene okoline. Tretirajte radnike normalno, pustite ih na vreme kući, lako će oni smisliti sebi zabavu sa porodicom i prijateljima nakon što izađu sa posla. Ne pokušavajte da budete novi Google i stvarate all-in-one rešenja. Posao je posao, uvek će tako biti.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
Sass Drake (12.4.2015), Serbiansword (12.4.2015), voodoo_ (11.4.2015)
Stara 8.4.2015, 10:23   #13
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Jedna moja rođaka, 3 godina faksa (ne mogu da se setim na brzinu šta tačno, ali državni i neka informatika), sasvim obična i normalna devojka, otišla je preko leta u jednu takvu firmu na praksu i toliko se razočarala da je razmišljala da napusti fakultet i potpuno promeni oblast. Nije se razočarala firmom kao takvom, nego ljudima, zaposlenima - kaže da nema normalnih ljudi, svi kao ludi ili drogirani, nije uspela pet smislenih rečenica da sastavi sa nekim... poput onog Šeldona iz "The Big Bang Theory". Takvim likovima bi verovatno odgovaralo da im stave i krevete da ne moraju nikada da idu kući.


btw. moj savet svakome ko ima kliker je da ne radi za takve kompanije za relativno sitne pare (koliko god da to u našim uslovi zvuči puno), nego da, ako baš hoće da ostane ovde, sam ili sa par kolega napravi neku svoju firmicu ili bude freelancer, a još pametnije je da ode u inostranstvo i radi isti posao za 5-10 puta veći novac (u zavisnosi od toga gde ode).

Poslednja ispravka: namcor (8.4.2015 u 10:30)
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku namcor na korisnoj poruci:
Serbiansword (12.4.2015)
Stara 12.4.2015, 10:15   #14
Serbiansword
Član
 
Član od: 14.12.2006.
Poruke: 203
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 47 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Serbiansword Slanje poruke preko Skypea korisniku Serbiansword
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Prvi deo ove kolumne nije ostavio veliki utisak na mene... ali kada sam čitajući drugi deo skapirao o kojoj se kompaniji radi... Haha, sada totalno drugačije gledam na čitavu kolumnu i zaista mi se sviđa

Stvar je u tome što sam pre par godina gledao reklamne spotove kompanije Nord... ups, USorEND , i sve je delovalo kao iz bajke. Ne kažem da ih sada mrzim, i ko zna da li bih ja drugačije postupio da sam na njihovom mestu, ali volim da verujem da bih ostao veran sebi i svojim idealima.

Tu sada dolazimo do one stare priče kroz koju su prošli mnogi, a trenutno mi prvo na pamet pada Blizzard... Ma, koga lažem, uvek mi je Blizzard prvi u glavi kada se započne tema o nekada pro-gamer kompaniji koja se okrenula ka zaradi i korporativnom modelu. Takvih primera je na sve strane, a ja uvek volim da spomenem CD PROJEKT RED kao kontratežu svih tih kompanija.

Sve u svemu zanimljiva priča i od mene će dobiti glas za najbolji tekst u ovom broju.
Serbiansword je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.4.2015, 10:19   #15
Serbiansword
Član
 
Član od: 14.12.2006.
Poruke: 203
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 47 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Serbiansword Slanje poruke preko Skypea korisniku Serbiansword
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Ja nešto nisam najbolje shvatio poentu, tj. u nedoumici sam.
Da li je poenta to što se neko razočarao kada je shvatio da kompanija (pre svega) želi da zarađuje novac?
Super su mi ljudi koji misle da je zarađivanje novca OK kada ga oni zarađuju, a nešto grozno i loše kada neko drugi zarađuje.

JBG, napravi kompaniju koja će svima sve da poklanja, ko ti brani.
Razumem šta hoćeš da kažeš, ali tu ima i sredine: Možeš da zarađuješ novac i da ostaneš veran svojim mušterijama. Sve zavisi od toga sa koliko si novca zadovoljan i gde ćeš se zaustaviti.

Citat:
Partybreaker kaže: Pregled poruke
Jasna je meni poenta svih tih fensi stvari kojima firme privlače zaposlene, ali su pravila zapravo vrlo rigorozna. Super, imaš stoni tenis, ali ako igraš duže od 10 min, yebaće ti majku. Da ne govorim o tome što se u nekim firmama podrazumeva da više puta u toku nedelje ostaješ od 9 do 19h jer ti se ne isplati da ideš kući u 17h zato što nadređeni iz USA očekuje da budeš na Skypeu oko 18:30h. Ovo su neki okvirni primeri, ali jasno govore o trendu stvaranja te kvazi opuštene okoline. Tretirajte radnike normalno, pustite ih na vreme kući, lako će oni smisliti sebi zabavu sa porodicom i prijateljima nakon što izađu sa posla. Ne pokušavajte da budete novi Google i stvarate all-in-one rešenja. Posao je posao, uvek će tako biti.
E ovo je lepo rečeno
Serbiansword je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.4.2015, 11:46   #16
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Citat:
Serbiansword kaže: Pregled poruke
Takvih primera je na sve strane, a ja uvek volim da spomenem CD PROJEKT RED kao kontratežu svih tih kompanija.
A inače CDProjekt sav profit (ne kažem prihode, nego profit, podrazumevam da zaposleni moraju od nečega i da žive) daje u humanitarne svrha za pomoć gladnima u Africi i spasavanje foka krznašica, a igre prave iz čisto altruističnih poriva. Činjenica da ne naplaćuju DLC-ove, što je postala normalna pojava kod drugih izdavača, je samo PR stunt a ne doslednost nekim principima.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Asmodeus (12.4.2015), Atwa013 (12.4.2015), Vulee (12.4.2015)
Stara 12.4.2015, 14:18   #17
Serbiansword
Član
 
Član od: 14.12.2006.
Poruke: 203
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 47 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Serbiansword Slanje poruke preko Skypea korisniku Serbiansword
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
A inače CDProjekt sav profit (ne kažem prihode, nego profit, podrazumevam da zaposleni moraju od nečega i da žive) daje u humanitarne svrha za pomoć gladnima u Africi i spasavanje foka krznašica, a igre prave iz čisto altruističnih poriva. Činjenica da ne naplaćuju DLC-ove, što je postala normalna pojava kod drugih izdavača, je samo PR stunt a ne doslednost nekim principima.
Ko pominje gladne u Africi, spasavanje foka krznašica i altruizam?
Ja ovde govorim o sledećem:

1. Odnos cene igre i kvaliteta i kvantiteta materijala koji dobiješ za tu cenu
2. Kvalitet i kvantitet besplatnih DLC-ova
3. Odsustvo DRM-a
4. Generalno ophođenje kompanije prema korisnicima

Ne kapiram uopšte čemu toliki cinizam u tvom komentaru, nisam rekao da je CDPR crveni krst koji leči sidu i slepilo za džabe, već kompanija koja je izbalansirala zaradu i odnos prema korisnicima.

Dok ćeš od drugih kompanija za 50-60 dolara dobiti generički izbljuvak od igre za čiji će ti prelazak trebati od 5 do 20 sati, Witcher 3 će za iste pare doneti nešto zaista kvalitetno, sa dušom i nešto što ćeš moći da igraš jaaako jaaako dugo.

Ako ti se ne sviđa Witcher serijal, i/ili ne misliš da CDPR ima drugačiji odnos prema korisnicima, predpostavljam da imaš argumentovane razloge i u potpunosti ih poštujem iako se verovatno ne bih složio sa tobom.
Serbiansword je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.4.2015, 15:00   #18
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Cena je ista kao kod svakog drugog AAA naslova, a ni kvantitet nije nešto preterano izdašan. Kvalitet je neosporan, mada u suštini to je samo još jedan akcioni RPG ali sa prilično dubljom pričom od konkurencije. Witcher prvi deo trebalo mi 44h da pređem, dvojka nešto malo jače od 20h, a recimo jedan DA:O sam igrao 100+ časova bez DLC-ova i bez ekspanzije. O kvalitetu i kvantitetu besplatnih DLC-ova ne mogu da pričam jer ih nije ni bilo do sada, a EE izdanja su praktično zakrpljene verzije osnovne igre uz malo proširenje u dvojci.To što nema DRM-a u Srbiji ne igra nikakvu ulogu jer će u svakom slučaju 80% igrača odavde igrati pirata, mada sam ovde dosta i subjektivan jer ne volim DRM-free igre. Ophođenje prema korisnicima je samo gimmick, to sam već rekao u prošloj poruci.

Koliko god da je ponašanje EA-a, Ubisofta i ostalih izdavača tog kalibra loše, toliko je loše i slepo idolizovati suprotnu stranu. Jer dobijaš gomilu brainwashed hipstera spremnih da brane DRM-free, PC master race politiku do poslednje arafatke.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Asmodeus (12.4.2015), Atwa013 (12.4.2015), Vulee (13.4.2015)
Stara 12.4.2015, 19:18   #19
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

U rečenici sa čokoladicama sam se prepoznao.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.4.2015, 19:24   #20
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: 4/2015 "Mi ili Kraj (2)"

Citat:
Serbiansword kaže: Pregled poruke

Dok ćeš od drugih kompanija za 50-60 dolara dobiti generički izbljuvak od igre za čiji će ti prelazak trebati od 5 do 20 sati, Witcher 3 će za iste pare doneti nešto zaista kvalitetno, sa dušom i nešto što ćeš moći da igraš jaaako jaaako dugo.
Zbog ovoga verovatno cinizam, generalizacije stvari i žigosanja svih drugih kompanija kao prevaranata koji samo izbacuju "izbljuvke" od 60 dolara, kao da nijedna vrhunska AAA igra ne izlazi svake godine. Ne samo jednom u pet godina izađe igra sa dušom, sve ostalo je đubre.
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Asmodeus na korisnoj poruci:
Atwa013 (12.4.2015), mvasic (14.4.2015)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:58.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com