Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.3.2022, 23:58   #1
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Gigabyte M27Q

Gledao sam nekoliko vrlo pozitivnih recenzija ovog monitora i rešio da ga kupim, kad ono praktično niko kod nas nema na lageru. Imaju uglavnom G27Q koji ide do 144Hz za ~45K. Za hercažu me baš briga ali sam želeo baš M27Q zato što je na njemu overdrive rešen tako da jedno podešavanje odgovara svim frejm rejtovima, pa je svejedno da li se vrti igra na 50 ili 170 fps, uvek je isti mod najbolji što po meni dosta olakšava život.

Dok sam se tako razmišljao, naleti 6 meseci star primerak na oglasima za 32K din, još dve ipo godine u garanciji i rekoh prodato. Evo osnovne specifikacije ko ne zna, da ne mora da gugla:

- 27" IPS
- 1440p
- 170 Hz
- FreeSync

Spoiler za Izgled:




Pa da počnemo.

Izrada i ergonomija

Monitor je izrađen od sasvim OK plastike, ništa se ne uvija, krca i puca. Sveukupno deluje čvršće i kvalitetnije od mog matorog BenQ G2420HD kog je zamenio. Stalak je vrlo stabilan, sa podešavanjem po visini i tiltom... ali nema pivota levo-desno. Meni sasvim dovoljno.

Od ulaza su tu 2 HDMI porta, jedan Display port i jedan USB-C. Ja sam ga trenutno spojio na HDMI koji je već bio tu na kompu i na njemu je 144Hz limit. Za punih 170Hz mora DP da se koristi... ali me je u ovih prvih 5 dana mrzelo da se zavučem i promenim kabal. Inače poseduje i izlaz za slušalice.

Boje i uglovi

Nakon TN-a starog 11 godina, ovo je displej izuzetno živih boja. Saturacija je čak jača nego što je potrebno za sRGB, pa se stiče onaj osećaj kao kada gledate u AMOLED ekran na telefonu a uključeno Vivid. Ali to se da rešiti na više načina, opisaću u dodatnom postu posvećenom kalibraciji. Uglavnom, monitor je već ovako fabrički prilično tačnih boja pa i nema potrebe previše se cimati oko toga ko ne želi. Kontrast je takođe prilično dobar za IPS panel, oko 1100:1 je meren na testovima. To nije VA ali je opet bolje od starog TN-a i većine LG IPS panela koji su 800~900:1 (ovaj je Sharpov).

Uglovi gledanja su zaista odlični i boje jedva da se menjaju sa uglom. Postoji IPS glow koji je bele nijanse i nije nešto primetan u 99% slučajeva... ali jeste kada se gleda u nešto vrlo tamno, pogotovo iz ugla. U odnosu na neke matore Dell-ove koje sam isprobavao pre 6-7 god. i koji su imali roz i žut glow, ovo je super. Evo i par sličica. Prvo nekoliko gde se vide kako su dobri uglovi gledanja, a onda jedna tamna na kojoj je aparat hvata jasno više isijavanja nego što se vidi golim okom.

Spoiler za Slike:









Odziv

Iako sam za sada koristio samo 144Hz osvežavanje, sumnjam da bih u ovom trenutku mogao da razlikujem to i 170Hz. Uglavnom, odziv je vrlo brz i glatkoća se vidi već u Windowsu dok mrdate strelicu miša i prozore okolo po dekstopu. Skrolovanje u browseru je jasno glatkije takođe. Već zbog ovoga mislim da je visok refresh rate odlična stvar.

Od igara sam probao GoW i They Are Billions, pri čemu ova prva radi na 50-70 fps kod mene, a druga izbija i preko 100. FreeSync tj. VRR radi sasvim lepo i takođe se primećuje da je sve maznije nego nekada na 60Hz monitoru. Sa magarca na konja se razlika ne čini prevelika, ali očekujem da nakon par meseci ima da bude mrštenje samo tako na 60Hz monitore. Već sam iskusio sa telefonom nešto slično.

Što se tiče overdrive podešavanja, tu ovaj model baš blista. Najniži nivo nazvan Picture Quality pruža dobru brzinu uz potpuno odsustvo ghostinga. Što je još bitnije, overdrive ne menja ponašanje u zavisnosti od fps-a pa je celo VRR iskustvo odlično. Srednje podešavanje zvano Balance pruža još oštriju sliku u pokretu i to se vidi odmah, ali uvodi i overshoot iliti inverse ghosting. Po meni je i dalje upotrebljiv, čak i oštrije malo deluje ako niste osetljivi na overshoot. Poslednji nivo zvani Speed ima toliki overshoot da je po mom mišljenju neupotrebljiv.

Rezolucija, subpixeli i oštrina

Ovaj model koristi malo specifičan Sharpov panel koji umesto tradicionalnog RGB rasporeda subpixela ima BGR. U teoriji ovo ne bi trebalo da pravi nikakav problem, i u većini slučajeva ne pravi. Npr. na MacOS je sve savršeno, na Linuxu takođe... Na Windowsu ništa ne fali u igrama i filmovima ali tekst ima vidljiv fringing (ljubičasto-rozu ili plavičastu nijansu oko crne linije). Ovo je izazvano ClearType algoritmom u Windowsu koji pretpostavlja RGB raspored subpixela. Iz onog wizarda nema načina da se to promeni, ali može u registry, a postoji i mali programčić koji se skine i u njemu podesi BGR raspored... i tekst odmah postane oštriji.

Jednom kada se to sredi, ja više ne vidim nikakav problem po pitanju subpixela. Ono što ostaje da mi lično smeta je što je na 27" i 1440p sve suviše sitno za moj ukus. Zbog toga aktiviram scaling na 125%. U samom Windowsu to radi odlično ali poneki program prosto izgleda mutnjikavo jer je scaling odrađen traljavo. Ovo nema nikakve veze sa ovim monitorom konkretno već sa svima ove rezolucije i dijagonale.

Ukupan utisak

Baš zaista nemam na šta da se požalim. Izrada dobra. Boje, uglovi i brzina su odlični. Kontrast je vrlo dobar za IPS standarde, što istina ne govori mnogo. IPS glow postoji ali je minimalan i čisto beo.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (20.3.2022), Partybreaker (20.3.2022), Remedy (14.5.2022)
Stara 20.3.2022, 0:17   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Gigabyte M27Q

Podešavanja boja i Kalibracija

E sada malo detaljisanja koga zanima.

Ovako iz kutije u standard modu monitor baca sasvim OK sliku dovoljno tačnih boja. Nema nikakvog upadljivog odstupanja boja i tinte bele. Prosečan korisnik multimedije verovatno i neće želeti blio šta da šteluje sem željenog osvetljenja.

Verovatno najupečatljivije odstupanje, kome je stalo do preciznosti, su prezasićene boje jer ovaj model pokriva 92% DCI-P3 opsega, što je baš fino za HDR sadržaj. Ali to znači da je zasićenje na 140% sRGB opsega... što znači da će klasičan sadržaj, a u to spada i sam OS, web browser, skoro sve slike... biti prezasićen. Jedan od načina da se ovo sredi je aktiviranjem sRGB moda na monitoru. M27Q u tom slučaju zaključa skoro sva podešavanja ali vam ostavi pozadinsko osvetljenje (dosta monitora čak i to fiksira u sRGB modu). Ovo mi se ipak nije svidelo jer su boje malo hladnije nego što bi trebalo ispale na mom modelu. Druga opcija je da se boje zaključaju u okvire sRGB-a pomoću drajvera grafičke karte. AMD ima ovu opciju i ona po meni radi bolji posao od samog monitora, pogotovo zato što mi sve kontrole boja i game na monitoru ostaju otključane.

Jednom kada se reši sRGB pitanje, zakačio sam Spyder 2 kalibrator. Njegova fabrička aplikacija nešto debelo brlja i podešava ICC profil koji unosi jasnu crvenu tintu i presvetlu gamu. Probam više puta i uvek isto, batalim to. Pokrenem 3rd party softver zvani HFCR i vidim ono što sam rekao u početku... boje su i bez ikakvog podešavanja vrlo dobre. Na mom modelu je zelena malo jača, a plava malo kaska... podesim to u OSD-u samog monitora i dobijem gotovo savršen white balance. Još bolje od toga, tinte nema ni u tamnijim bojama... ovo je bitno zato što monitor nema naprednu kalibraciju u 10 tačaka i jedini način da se tako nešto sredi bi bio putem ICC profila.

Na kraju proverim gammu, i ispostavi se da je onaj default mod Gamma 3 presvetao. Pređem na Gamma 4 i to bude najbliže nekoj željenoj vrednosti od 2.2. Nije baš savršeno jer su najtamnije nijanse i dalje malo izdignute ali je zapravo vrlo dobro za umereno osvetljenu prostoriju.

Evo finalnih rezultata, sve iz samog OSD-a monitora, bez ikakvog ICC profila. Odlličan rezultat.

Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.3.2022, 17:07   #3
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Gigabyte M27Q

Ja koristim ovaj monitor vec par mjeseci i zaista je odlican. Sto se mene tice VRR aka FreeSync Premium je najveci plus, konacno igranje bez screen tearing-a XD
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2022, 11:43   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Gigabyte M27Q

U svojoj lenjosti sam od kupovine monitora do danas bio prikačen na HDMI port jer je to već bilo utaknuto u komp. I nisam menjao na DP jer sam mislio da neću moći da registrujem razliku između 144 i 170Hz. Danas zakačim DP, prebacim na maksimalni refresh rate i iznenadim se kako se oseća skok u odzivu bez problema. Dok vučem prozor po desktopu ili skrolujem web stranu sve prosto deluje ubrzano koliko je odziv svakog pomeraja miša instant. Sad potpuno razumem profi gejmere koji voze online naslove na ekstremno visokom frejm rejtu i jure ovakve, pa i brže monitore. Osećaj nepostojanja laga je prosto fenomenalan. Odličan monitor.

P.S. Evo i dalje kao dijabola mrdam prozore po desktopu samo da bih gledao kako se brzo kreću.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (10.4.2022)
Stara 10.4.2022, 12:41   #5
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Gigabyte M27Q

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
I nisam menjao na DP jer sam mislio da neću moći da registrujem razliku između 144 i 170Hz. Danas zakačim DP, prebacim na maksimalni refresh rate i iznenadim se kako se oseća skok u odzivu bez problema.
Ovo je zanimljivo jer ja (pod uticajem prokletog Hardware Unboxed) merkam MSI MAG274QRF. I isto sam bio u fazonu šta će mi preko 144Hz, kad se oduševljavam sa Xiaomi-jevih 90Hz Čak sam i na nekom review-u video da tip tvrdi kako ne oseća razliku između 144Hz i, u slučaju MSI-a, 165Hz.

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Dok vučem prozor po desktopu ili skrolujem web stranu sve prosto deluje ubrzano koliko je odziv svakog pomeraja miša instant. Sad potpuno razumem profi gejmere koji voze online naslove na ekstremno visokom frejm rejtu i jure ovakve, pa i brže monitore. Osećaj nepostojanja laga je prosto fenomenalan.
Samo ti se perspektiva prebaci iz "ovo je luksuz" u "ovako bi svaki monitor trebalo da radi"
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2022, 13:10   #6
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Gigabyte M27Q

Gledao sam taj review ali sam zaboravio zašto je on trenutni izbor no1. Ne bih se svakako ustručavao ni od 144, ne može da ti fali ono što nisi ni probao. A i razlika iako se oseća nije nešto nebo i zemlja.

Jedino što bih lično baš izbegao su oni brzi LG paneli što im je kontrast samo 800:1. Viđao sam takve IPS i primeti se da je crna sivija od ovih što bacaju 1100~1200.

Poslednja ispravka: Aibo (10.4.2022 u 14:49)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2022, 21:29   #7
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Gigabyte M27Q

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Gledao sam taj review ali sam zaboravio zašto je on trenutni izbor no1.
Od onog što sam ja video - RGB, malo bolji response time i malo širi color gamut. U suštini ništa epohalno.

Meni je presudan RGB jer bih voleo to out-of-the-box da imam. Šaltam se po Linux-ima i Windows-ima, pa nisam siguran da imam i živaca i mogućnosti da podešavam sve za BGR.

I to što se MSI od nedavno pojavio po radnjama, dok bih M27Q bih morao da jurim po oglasima (čitaj: baš nemam sreće sa monitorima, mrtvim pikselima i garancijama ).

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Jedino što bih lično baš izbegao su oni brzi LG paneli što im je kontrast samo 800:1. Viđao sam takve IPS i primeti se da je crna sivija od ovih što bacaju 1100~1200.
Iskreno, da sam osuđen na 800:1 kontrast kao kod LG-ja, dobrano bih razmislio da li ići uopšte na IPS ili juriti neki "premium" VA.

S druge strane, LG tera nano-IPS za koji se pojedini žale da izaziva eye-strain, a s obzirom na to da i radno i deo slobodnog vremena provodim uz taj monitor...
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
nexexcalibur (12.4.2022), Remedy (14.5.2022)
Stara 12.4.2022, 11:04   #8
nexexcalibur
Deo inventara foruma
 
Član od: 23.2.2009.
Lokacija: Belgrado
Poruke: 9.725
Zahvalnice: 1.639
Zahvaljeno 3.775 puta na 1.843 poruka
Određen forumom Re: Gigabyte M27Q

Pih kakvi ste, taj LG sam pikirao za prelazak na 1440p, najnoviji model 27GP850-B

Za taj msi sa isto video u HU da je best buy 1440p, moram jos malo da se informisem
nexexcalibur je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.4.2022, 17:58   #9
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Gigabyte M27Q

Možda ti IPS niskog kontrasta ne bi smetao toliko, zavisi od čoveka. Ja lično bih isto kao Party radije i na VA išao da su samo oni opcija, mnogo im sija crna za moj ukus.

Apropo BGR layouta, koliko vidim i iOS i Linux kontrolišu samo na nivou celog pixela, tj. potpuno im je svejedno koji je layout, oštrina je uvek ista. Čak i u Windows u multimediji problem ne postoji jer ga izaziva isključivo ClearType pre nego što mu se naglasi layout. ClearType nekako koristi logiku koja se oslanja na strukturu podpiksela da iscrta tekst... Pa ako očekuje crveni subpixel sa leve strane piksela (obrnuto važi i za plavi) a on se nađe na suprotnoj... eto fringinga. Ali čim se kaže u opcijama da je BGR monitor, algoritam se prilagodi i problem više ne postoji. Slikaću sitan tekst ako bude moglo da se uhvati telefonom, da se vidi kako to sada izgleda. Po meni je odlična oštrina sada.

Ali M27Q u našim prodavnicama svakako nema više. Ima G27Q ali on nema jednako dobar overdrive. Pa je taj MSI verovatno najbolja varijanta trenutno. Ne znam šta je fora sa našim prodavnicama ali uvek kada se neki popularan model rasproda, uvoznik uopšte ne reaguje da ponovi turu. Baš smo kao slepo crevo što se izbora tiče.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
gigabyte, m27q, monitor, recenzija

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Gigabyte Recalling X79 UD3, UD5, G1.Assassin 2 Motherboards Picard Vesti 1 28.12.2011 16:07
Gigabyte: sprdnja ili nesto drugo? Thaedass Vesti 3 9.9.2011 17:09
Gigabyte Open Overclocking Šampionat - GO OC (finale u septembru 2010.) Chivan Dešavanja i događaji 7 30.7.2010 6:37
::GOOC 2009:: Gigabyte Overclock Event and contest! Regionalno takmičenje! psyman Dešavanja i događaji 14 27.4.2009 20:58
Gigabyte P35 Zbrka Y2K986 Osnovne komponente 20 19.12.2007 15:30


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com