Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Prenosni računari

ŠDK - Prenosni računari Saveti u vezi sa kupovinom PDA, notebook, laptop i ostalih prenosnih računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.5.2021, 13:55   #1
sofronijev
Član
 
Član od: 7.3.2008.
Poruke: 53
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Pomoć oko izbora laptopa do oko 80k

Pozdrav ljudi, treba mi pomoć oko izbora laptopa za devojku, ona je student i najviše koristi laptop zbog čitanja i pisanja radova, ima par programa za analizu podataka koji nisu nešto preterano zahtevni, što se tiče gledanje filmova i serija to jako retko radi na laptopu. Tražim neki laptop koji će joj trajati dugo i da ima dobar ekran, njen jedini zahtev je da ekran bude 14 incha jer joj odgovara da je manji pošto ga često nosi na faks i posao. 256 SSD joj je dovoljan i 8 gb rama, ako može da se nadogradi kasnije bilo bi dobro, jedino za procesor nisam siguran koji joj je najbolji.

Ovo su par koji mi izgledaju ok:

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/l...2lm0046ya.html - nema OS ali ima IPS ekran, AMD procesor

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/l...1wd00u9us.html - ima windows i intel procesor, ne znam da li je za nju bolje AMD ili Intel

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/l...-not16578.html - ima windows i grafičku (nisam siguran da li joj je potrebna), AMD procesor

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/l...-dq1077wm.html - malo jeftinija verzija sa i3 procesorom, windowsom i IPS ekranom. Samo ne znam da li je i3 ok na duže staze.

Vidim da nemaju ljudi dobro mišljenje o Acer laptopovima, pa su većina ovih Lenovo i jedan je HP, ali ako imate drugu preporuku slobodno recite. Hvala unapred.
sofronijev je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.5.2021, 14:55   #2
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko izbora laptopa do oko 80k

Prvi je top izbor, najjači procesor sa većim SSD-om (prostor zatreba vremenom) i IPS-om.
i3 nije dobar izbor na duže staze, a bilo bi ... nepametno kupiti laptop tog ranga bez IPS-a. Moje mišljenje, možda se neko neće složiti.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
sofronijev (23.5.2021)
Stara 23.5.2021, 15:16   #3
Gadoguz
Veteran
 
Član od: 8.9.2006.
Lokacija: South Park
Poruke: 1.172
Zahvalnice: 421
Zahvaljeno 117 puta na 111 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko izbora laptopa do oko 80k

Prvi je best buy u odnosu na ostala tri laptopa sa liste. pozdrav
Gadoguz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Gadoguz na korisnoj poruci:
sofronijev (23.5.2021)
Stara 23.5.2021, 18:00   #4
sofronijev
Član
 
Član od: 7.3.2008.
Poruke: 53
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko izbora laptopa do oko 80k

Hvala na odgovorima, otići ćemo do prodavnice da ona vidi i uživo kako izgleda.
Ako se desi da nema ovaj, znači da ne ide što se tiče procesora ispod i5 ili ryzen 5?
sofronijev je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.5.2021, 21:33   #5
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko izbora laptopa do oko 80k

Citat:
ona je student i najviše koristi laptop zbog čitanja i pisanja radova, ima par programa za analizu podataka koji nisu nešto preterano zahtevni
Jedini argument za davanje tolikog novca je dugotrajnost laptopa tj njegova duga upotrebna vrednost. Za to sto njoj treba, ako nece da bude u klasi vecitih studenata, vec zavrsi za 4-6 godina taj laptop je i vise nego dovoljan a mogla bi opusteno da radi i na mnogo slabijem. Ako idete na dugotrajnost izrada laptopa mora da bude kvalitetna. Sarke, tastatura, touchpad, kuciste - to sve mora da valja. Dzabe komponente dobre unutra ako ce laptopu da se polomi sarka posle par godina ili se isupa iz donjeg lezista kucista. Obratite paznju i na hladnjenje tj bar temeljno procitajte utiske ljudi o laptopu pre nego sto ga pazarite.

Ako nece da koristi eksterni monitor gledajte da je ekran anti glare tj mat. Mnogo je bolji za rad.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.5.2021, 21:58   #6
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko izbora laptopa do oko 80k

I da izgubi oči sa fullHD rezolucijom na 14" ekranu...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Laskaris (23.5.2021)
Stara 23.5.2021, 22:31   #7
sofronijev
Član
 
Član od: 7.3.2008.
Poruke: 53
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko izbora laptopa do oko 80k

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Jedini argument za davanje tolikog novca je dugotrajnost laptopa tj njegova duga upotrebna vrednost. Za to sto njoj treba, ako nece da bude u klasi vecitih studenata, vec zavrsi za 4-6 godina taj laptop je i vise nego dovoljan a mogla bi opusteno da radi i na mnogo slabijem. Ako idete na dugotrajnost izrada laptopa mora da bude kvalitetna. Sarke, tastatura, touchpad, kuciste - to sve mora da valja. Dzabe komponente dobre unutra ako ce laptopu da se polomi sarka posle par godina ili se isupa iz donjeg lezista kucista. Obratite paznju i na hladnjenje tj bar temeljno procitajte utiske ljudi o laptopu pre nego sto ga pazarite.

Ako nece da koristi eksterni monitor gledajte da je ekran anti glare tj mat. Mnogo je bolji za rad.
Njoj će trebati laptop i kad završi fakultet jer joj je takav posao. Koja bi bila neka minimalna specifikacija? Da znamo šta da gledamo i obratimo pažnju na kvalitet izrade. Ja imam polovni Lenovo Thinkpad koji sam uzeo pre skoro 3 godine i odlično me služi, možda tako nesto da pogledamo jer su oni dobrog kvaliteta.

Poslednja ispravka: sofronijev (23.5.2021 u 22:50)
sofronijev je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.5.2021, 23:02   #8
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko izbora laptopa do oko 80k

FullHD na 14 incha je besmislica, zaista. Ne znam cime se osoba bavi tj koje programe koristi ali ako je za Word, Excel i slicno, taj laptop je jednostavno previse brz za ono sto njoj za vreme studija treba. E sad, za sta ce joj trebati posle studija ne zna ni ona a kamoli mi. Kupovina "da bude dobro za deset godina" je jednostavno preskup sport a i solidno nemoguca misija. Polovno moze ali otvoriti cetvoro ociju. Lenovo je verovatno i najbolji izbor sto se tice kvaliteta kucista, sarki itd.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.5.2021, 23:36   #9
sofronijev
Član
 
Član od: 7.3.2008.
Poruke: 53
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko izbora laptopa do oko 80k

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
FullHD na 14 incha je besmislica, zaista. Ne znam cime se osoba bavi tj koje programe koristi ali ako je za Word, Excel i slicno, taj laptop je jednostavno previse brz za ono sto njoj za vreme studija treba. E sad, za sta ce joj trebati posle studija ne zna ni ona a kamoli mi. Kupovina "da bude dobro za deset godina" je jednostavno preskup sport a i solidno nemoguca misija. Polovno moze ali otvoriti cetvoro ociju. Lenovo je verovatno i najbolji izbor sto se tice kvaliteta kucista, sarki itd.
Jel moze bilo kakva preporuka za model, specifikaciju, veličinu ekrana... nije to excel i word, ima par programa za analizu podataka, R programski jezik, to joj je i deo posla i možda budu u buducnosti i zahtevniji programi.
sofronijev je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2021, 13:00   #10
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko izbora laptopa do oko 80k

Pre dve godine sam uzela ovaj https://www.tehnomanija.rs/it-shop/l...xgd0ex052.html , veci je ekran, procesor mu je 2/4, kostao je manje od 40000 i stvarno mi je bio dovoljan za diplomski i za praksu u firmi, programiranje u javi, angularu, mysql. Diplomirala sam na njemu, jos radi kao prvog dana, naravno moze se koristiti za multimediju, surf i tako to.
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ETR1 na korisnoj poruci:
sofronijev (24.5.2021)
Stara 24.5.2021, 17:35   #11
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko izbora laptopa do oko 80k

Npr neki od ovih:

link ka filtriranom sadrzaju ovde.
Linkovi ka pojedinacnim uredjajima od 54 do 65 hiljada npr:
https://www.tehnomanija.rs/it-shop/l...-pro02069.html
https://www.tehnomanija.rs/it-shop/l...-not17688.html
https://www.tehnomanija.rs/it-shop/l...1w1006eya.html
https://www.tehnomanija.rs/it-shop/l...-not17275.html
Ne kupovati dok dobro ne prepipas i ne obavestis se o pojedinacnom modelu. Acer daje uvek nesto bolje komponente od ostalih za iste pare ali cicijasi na kucistu i periferijama pa i na kvalitetu stedi gde ne treba i zato bih njih zaobisao. Ako laptop nece mnogo da se nosi vec da uglavnom stoji na stolu moze eventualno i Acer. Da li je ekran IPS ili TN, VA i sl zaboravi. To su previse mali ekrani da bi pravilo neku razliku. Najbolje je da bude anti glare jer ce se nesto i raditi na njemu a nece sluziti samo za zabavu.i5 procesor u odnosu na i3 jednostavno ne vredi tu razliku u ceni. Neki laptopcic sa Ryzenom 5 je svakako najisplativiji sto se procesora tice. Ta integrisana grafika svakako nije sasvim losa, ako se uzima sa 256 GB SSD neka bude unutra i jedan klasicni (optika) hard disk od 1TB. 256 GB se zacas napuni. 512 GB SSD je bolje ali takodje nije neki bas veliki prostor.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
sofronijev (24.5.2021)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pomoć oko izbora laptopa talicni67 Prenosni računari 10 12.8.2016 11:42
Pomoć oko izbora novog laptopa (do 100k) glavonožac ŠDK - Prenosni računari 3 15.6.2016 20:49
Pomoć oko izbora kvalitetnog i izdržljivog laptopa podunavac Prenosni računari 19 29.12.2010 15:33
Pomoć oko konfiguracije (do 50000) Marko_26 ŠDK - Osnovne komponente 12 28.6.2009 22:19
Pomoć oko kupovine laptopa - ASUS A6M gosn.prirodni ŠDK - Prenosni računari 7 28.4.2007 13:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com