Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.5.2023, 10:04   #1541
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Nvidia koliko vidim po vestima očekuje da razbije sa zaradom na Ai tržištu koje je buknulo. Mislim da njih ne dotiče puno što se gejmerske karte slabo prodaju. AMD sa druge strane ni sam nije ništa bolji i manje alav. Raduje me samo što se igrači ne ponašaju kao ovce pa je i prodaja ovih modela loša. 4060Ti već spuštena ispod MSRP na nekim mestima.
Sto se tice nVidije, njih sigurno boli uvo sto se gejmerske karte slabo prodaju, ali izgleda ne bi voleli da izgube udeo u tom delu trzista (u prvom kvartalu su tu imali pad skoro 40%, AMD ispod 10% cini mi se). Twitter nalog techepiphany (ili tako nesto) objavljuje nedeljne statistike prodaje za nemacki Mindfactory, pa to povremeno pogledam. Osim sto je prodaja gpu-ova u globalu jadna (2-3 k karti nedeljno), udeo prodatih karti poslednjih nedelja je negde 50-50. Desavalo se da bude prodato vise AMD karti (npr ako je 6950xt na akciji). Koliko vidim po youtube kanalima koji se bave ovim stvarima, i u USA se ta ravnoteza pomera u istom pravcu, sto i nije cudno kad svi veci tech kanali na youtube preporucuju AMD maltene u svakom segmentu. Juce je bilo vesti o spustenim cenama nVidia karti u USA, videcemo da li se konacno nesto desava ili samo neko prazni lager. Inace, AMD AI cip se ocekuje u drugoj polovini godine.

Ono sto je sigurno, prodaja je svuda jadna. Nova generacija karti je skroz nezanimljiva (osim kome treba 4090). AMD je dobio 10-15% losije performanse nego sto su ocekivali i ne uspevaju da rese taj problem, zato jos ne izbacuju mid-range karte. Bar takve su nezvanicne vesti, najave za 7900 su tako ispale praksi, a i 7600 vise deluje kao 7500xt. nVidia ima dobar cip, ali su resili da pomere karte jedan segment navise (ovo bi bio sasvim pristojan 4050ti), malo iskasape memorijsku magistralu (pa u memorijski zahtevnim situacijama 3060ti bude brzi od 4060ti) i prodaju generisanje frejmova kao performanse. Niska potrosnja nije naroctno bitna za gejming, ako se igra 2-3 sata dnevno u proseku, ustedi se nekoliko kwh mesecno (meh). Nova generacija kad se pogleda P2P maltene deluje kao sastavni deo prethodne, sto verovatno i jeste namera posto valja rasprodati zalihe.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2023, 16:37   #1542
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Ja sam definitivno resen da menjam grafu..Jedan od glavnih razloga je vram....Prodacu je i preci na amd....Uzeti grafu sa osetno vise vrama...
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2023, 18:39   #1543
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
Ja sam definitivno resen da menjam grafu..Jedan od glavnih razloga je vram....Prodacu je i preci na amd....Uzeti grafu sa osetno vise vrama...
Instaliraj vise RAM-a preko net-a
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2023, 11:01   #1544
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Ja i dalje smatram da 8GB nece biti znacajniji limitirajuci faktor makar za RTX 3060 Ti, ako ti je dovoljno 1080p sa high podesavanjima. Kada u tom scenariju 8GB bude premalo, vec ce i sama kartica biti preslaba za nove naslove, nezavisno od RAM-a.

Prevelika se buka oko VRAM-a podigla po izlasku The last of us i Jedi survivora, a posle dva meseca su tada neoptimizovano smece doveli u red. TLOU cak moze da se tera u 4k + high sa DLSS balanced, da frejmovi gotovo ne padnu nikad ispod 60.

Prelazak na AMD je gubitak DLSS-a, koji nije mali plus. za koplje je iznad FSR-a, tako da kad igre uz upscaling poravnas vizuelno, na kraju dobijes vise frejmova sa Nvidia. Naravno, lepo je imati i 4GB VRAM-a vise, prednost AMD-a je jasna kada se cilja ultra i 1440p, a bez DLSS/FSR. ali po meni, kad saberes i oduzmes... sve to ima svoje i dodje na dosta slicno.

drugo je ko se ispruzio za RTX 3070 ti, a dobio samo 8GB za nju. to je vec ozbiljna disproprcija za znacajno vise novca.

uglavnom, ako bih ja sada menjao moj rtx 3060 ti, uradio bih to uz doplatu tako da predjem bar na RX 6800, eventualno jos jace da se doda pa 4070 ti. ovo ostalo bi mi bilo maltene iz supljeg u prazno.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
evil_geko (2.6.2023), Lex987 (30.5.2023), Markius (30.5.2023)
Stara 30.5.2023, 12:51   #1545
maxx
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 368
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 56 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Ja sa 1080ti(11gb) prešao na 6900xt (16gb)......za 2160p gaming je odlično

Prvo sam mislio da uzmem neku 4080 i ostanem sa nvidiom,ali cene su previsoke...a tako će izgleda i ostati u narednom periodu iako više nema glupog rudarenja....

Medjutim ukalazala mi se prilika da dam 1080ti i doplatim oko 300 i kusur eura i uzmem pomenutu 6900xt koja je još uvek u garanciji.....pa ispada da sam sa 300 i kusur eura osposobljen za 2160p igranje,bar što se tiče grafičke
maxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2023, 13:17   #1546
Markius
Veteran
 
Član od: 12.7.2007.
Lokacija: Požega
Poruke: 513
Zahvalnice: 303
Zahvaljeno 56 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

pa 1080ti nije zanemarljiv kusur..
Markius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2023, 13:20   #1547
maxx
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 368
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 56 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Pa trenutno je cene oko 200-220 eura,ako su u odličnom stanju.....a sa tim karticama to je sve redje jer su ipak stare po 5-6 godina,mnoge su rudarile itd...
maxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2023, 15:41   #1548
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Skroz je "dobar" osecaj kada cekas mesecima da developeri optimizuju igru da mozes da je igras kako treba, ako nemas skroz nov hardver. Frka sa video RAM-om je ozbiljna, ne samo za The last of us i Jedi Survivor, vec i dosta novih naslova. I niko se ne bi zalio da lepo optimizuju igru, da moze da radi na 4,6 ili 8GB video RAM-a, a ne da na takvim grafickim karticama imas slide show, fps drop-ove i/ili muljave teksture kao iz doba PS keca. Primera radi Doom Ethernal je mogao da adresira do 12GB video RAM-a, a radio je odlicno na RX 570 ili GTX 1050ti sa 4GB.

I ta cela stvar sa DLSS, FSR i slicnim upscale metodama mi je u fazonu . Uvek je bilo lakse bilo staviti setovanja na High i terati tako igru, imati ostar nativni prikaz slike, nego se zezati sa time. Svi ti upscale metodi, manje-vise u zavisnosti od verzije ili implementacije imaju muljaviju sliku i artefakte na ekranu kao sto je ghosting. Po meni je to totalno neprihvatljivo za igranje. Ovo narocito vazi za 1080p i 1440p, dok je situacija sa 4k dosta bolja. Na 720p upscale raditi je retardirano.

Jos mi vise prevrcu oci na DLSS 3 i generaciju frejmova. Dokazano je da tim generisanjem frejmova se stvara lag, i objektivan osecaj je kao da se igra na manje FPS-a, i ako graficka izbacuje mnogo vise. Generacija frejmova je za ljude koji ima 60+ FPS-a i hoce da imaju 100+ zbog high refresh rate monitora. Drugu svrsishodnost ne vidim.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2023, 17:22   #1549
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

DLSS je mocna stvar, ume da doda i po 30-40% vise frejmova, ponegde izgleda cak bolje nego native. i kad zamulja malo ili bude artefakta, gotovo uvek je (barem meni) vredno dodatnih frejmova ili podizanja po kojeg drugog podesavanja.

problem je sto se developeri oslanjaju na njega, izbacuju system requirements racunajuci na njega. nije ok platiti grafu 500+ evra i da svejedno moras da pravis kompromise te vrste.

ali stanje je takvo. svakako je prednost imati ga.

Za DLSS 3 se slazem da nije preterano koristan ako ne mozes bez njega da izvuces 60 frejmova. mozda dobro dodje ako se igra neki turn based rpg, ili nesto gde brzina reakcije nije tako vazna. ali i od njega napravise selling point. nece me cuditi da i njega u buducnosti uracunaju kad ciljaju zahtevnost po koje krs igre.

Narednih meseci bi trebalo da izadje i FSR 3, ali bi on trebalo da bude jos gori po pitanju dodavanja laga.

Sustina je svakako da su majneri i korona maksimalno i bestidno iskorisceni kao izgovor da se preko noci zauvek podignu cene grafa. Kupiti solidnu grafu za 200 evra je nazalost istorija.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
Lex987 (31.5.2023), ogisha (30.5.2023)
Stara 31.5.2023, 15:54   #1550
zexns73
Član
 
Član od: 21.2.2016.
Poruke: 112
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 19 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

jos samo da bude jedan talas da majneri opet polude i onda mozemo da prekrijemo kucista sa nekom cipkom i drzimo cvece
Nema granice bezobrazluku ajd razumem nove serije pa takve cene al karte stare vise godina par generacija unazad e to nemogu shvatim te cene ,degradirace cipovi od stajanja al ne cene tako sporo idu nadole ko da se za njih svi otimaju
zexns73 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2023, 21:49   #1551
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
Ja i dalje smatram da 8GB nece biti znacajniji limitirajuci faktor makar za RTX 3060 Ti, ako ti je dovoljno 1080p sa high podesavanjima. Kada u tom scenariju 8GB bude premalo, vec ce i sama kartica biti preslaba za nove naslove, nezavisno od RAM-a.

Prevelika se buka oko VRAM-a podigla po izlasku The last of us i Jedi survivora, a posle dva meseca su tada neoptimizovano smece doveli u red. TLOU cak moze da se tera u 4k + high sa DLSS balanced, da frejmovi gotovo ne padnu nikad ispod 60.

Prelazak na AMD je gubitak DLSS-a, koji nije mali plus. za koplje je iznad FSR-a, tako da kad igre uz upscaling poravnas vizuelno, na kraju dobijes vise frejmova sa Nvidia. Naravno, lepo je imati i 4GB VRAM-a vise, prednost AMD-a je jasna kada se cilja ultra i 1440p, a bez DLSS/FSR. ali po meni, kad saberes i oduzmes... sve to ima svoje i dodje na dosta slicno.

drugo je ko se ispruzio za RTX 3070 ti, a dobio samo 8GB za nju. to je vec ozbiljna disproprcija za znacajno vise novca.

uglavnom, ako bih ja sada menjao moj rtx 3060 ti, uradio bih to uz doplatu tako da predjem bar na RX 6800, eventualno jos jace da se doda pa 4070 ti. ovo ostalo bi mi bilo maltene iz supljeg u prazno.
8gb je malo za tu karticu i tu nema sta da se debatuje na tu temu .Kartica je obogaljena sa 8gb,a dlss je samo nuznost koju koristis jer u native rezimu gpu nije dovoljan da neku igru isprati.Ko misli drugacije neka uziva u svojoj iluzijici,ne branim mu...Stace mi dlss kada igram igru i imam dovoljno snage u grafickom procesoru da izvucem 75 zakucanih fps,a memorija me limitira...Treba da ukljucim dlss i da se tesim sa upscaling metodama...Kao sto rekoh dlss je nuznost i nista drugo..Hvala im na toj velikodusnosti i jeste dobra stvar,ali kada je gpu limit,a ne kada grafa nema dovoljno memorije,pa treba iz tog razloga da ga palim...I nije u pitanju samo jedan naslov,nego vise komada i nazalost sve vise takvih dolazi...
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2023, 0:07   #1552
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
8gb je malo za tu karticu i tu nema sta da se debatuje na tu temu .Kartica je obogaljena sa 8gb,a dlss je samo nuznost koju koristis jer u native rezimu gpu nije dovoljan da neku igru isprati.Ko misli drugacije neka uziva u svojoj iluzijici,ne branim mu...Stace mi dlss kada igram igru i imam dovoljno snage u grafickom procesoru da izvucem 75 zakucanih fps,a memorija me limitira...Treba da ukljucim dlss i da se tesim sa upscaling metodama...Kao sto rekoh dlss je nuznost i nista drugo..Hvala im na toj velikodusnosti i jeste dobra stvar,ali kada je gpu limit,a ne kada grafa nema dovoljno memorije,pa treba iz tog razloga da ga palim...I nije u pitanju samo jedan naslov,nego vise komada i nazalost sve vise takvih dolazi...
pa nista brate, onda kupuj i budi srecan, do nekog sledeceg trenda bezidejnih youtube kanala.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
evil_geko (2.6.2023), Johnny-24 (1.6.2023), Lex987 (1.6.2023), MARE GSX R (1.6.2023), Markius (1.6.2023)
Stara 1.6.2023, 6:19   #1553
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
pa nista brate, onda kupuj i budi srecan, do nekog sledeceg trenda bezidejnih youtube kanala.
Uopste se ne radi o yt kanalima nego o licnom iskustvu.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2023, 7:04   #1554
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
8gb je malo za tu karticu i tu nema sta da se debatuje na tu temu .Kartica je obogaljena sa 8gb,a dlss je samo nuznost koju koristis jer u native rezimu gpu nije dovoljan da neku igru isprati.Ko misli drugacije neka uziva u svojoj iluzijici,ne branim mu...Stace mi dlss kada igram igru i imam dovoljno snage u grafickom procesoru da izvucem 75 zakucanih fps,a memorija me limitira...Treba da ukljucim dlss i da se tesim sa upscaling metodama...Kao sto rekoh dlss je nuznost i nista drugo..Hvala im na toj velikodusnosti i jeste dobra stvar,ali kada je gpu limit,a ne kada grafa nema dovoljno memorije,pa treba iz tog razloga da ga palim...I nije u pitanju samo jedan naslov,nego vise komada i nazalost sve vise takvih dolazi...
Tako si isto pricao za GTX 1060 6GB, navodno obogaljena u odnosu na RX 480 8GB... Objasnio sam ti kako stoje stvari u realnosti, kasnije si i sam shvatio.. Nikada RX 480 nie docekao da tih 2GB "viska" donesu prednost u igrama gde su obe karte sposobne za ~60fps. Kada se pojave igre gde pomenute karte ne mogu ni blizu 40fps, ta prica tek onda postaje besmislena.
RTX 3060-Ti nema snage za zakucanih 75fps u najzahtevnijim naslovima, ti smatras da ima, to je tvoja prva zabluda. Mislis da ti fps pada zbog manje memorije a zapravo karta ne moze da drzi stabilno 75fps jer su novije igre ocajno optimizovane i dosta zahtevnije. Hoces da se uveris? Probaj negde da pokrenes iste igre na RTX 3060 12GB, videces da je situacija jos gora nego sa 3060-Ti 8GB.
RTX 3060-Ti 8GB vs RTX 3060 12GB
Tvoja xx60 karta je predvidjena za 1080p sadasnje naslove, nemoj da gledas to sto je jaca od nekih matorih flagship modela, zahtevnost se svake 2-3 godine drasticno povecava, tako da xx60 nikada ne bude "ultra kartica", pogotovo na rezolucijama iznad 1080p. Ne mozes sa xx60 kartom da odvrnes sve na ultra/hyper, kome bi onda prodavali 4070 i 4080..
Prelaskom na jacu kartu bi dobio vise fps-a. Jace karte bi lepo iskoristile i vise memorije ali to ne znaci da je 3060-Ti obogaljen jer nema 12-16GB VRAM-a. Recimo 4070-Ti ce da oduva 3060-Ti, i ne bi nista promenilo da 3060-Ti ima vise video memorije (12GB), jer je 4070-Ti znacajno brza karta, predvidjena da "zvace" sve u 1440p.
Trenutno imas 1080p VeryHigh kartu ali ti hoces da je koristis kao 1440p Ultra/Max, nece da moze..

Poslednja ispravka: Lex987 (1.6.2023 u 7:12)
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Lex987 na korisnoj poruci:
evil_geko (2.6.2023), M.C. (1.6.2023), Markius (1.6.2023), player1 (1.6.2023), polarnimeda (1.6.2023)
Stara 1.6.2023, 7:50   #1555
DBrave
Starosedelac
 
Član od: 7.5.2006.
Lokacija: Lion
Poruke: 1.885
Zahvalnice: 460
Zahvaljeno 496 puta na 345 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Problem je u tim igrama koje su izasle u ocajnom stanju. Ne treba na osnovu njih donositi zakljucke.
DBrave je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DBrave na korisnoj poruci:
polarnimeda (1.6.2023)
Stara 1.6.2023, 11:27   #1556
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

delimično je u pravu što se tiče stipsarenja pojedinih na memoriji
https://youtu.be/CQd_FzZe8qE
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
polarnimeda (1.6.2023)
Stara 1.6.2023, 17:00   #1557
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

ma niko nije rekao da ne bi lepo legao koji koji GB vise (jer BI), niti je iko pricao o DLSS-u kao ekskluzivnom pomagalu za nedostatak VRAM-a.

poenta je bila da konkretni model, RTX 3060 ti, ima i druge limite i da joj VRAM nece znacajnije skratiti vek (ako i uopste), ukoliko se koristi sa razumnim podesavanjima.

kada kazem razumnim, onda mislim na to da ne mozes od mid tier kartice prosle generacije ovekivati da u svakoj novoj igri tera ultra @1440p i to dve godine nakon sto je izasla. ona nije za to pravljena i ne bi to mogla da izvede ni da ima 128GB VRAM-a.

koliko para toliko muzike, a od svih nivida kartica iz poslednje 3 generacije (ne racunajuci najskuplje modele), rtx 3060 ti ima jedan od najboljih price/performance ratio-a. medju poslednjima je na koje se treba upirati prstom.

jeste, mozes za iste pare da uzmes AMD slicne snage sa 4GB RAM-a vise, ali gubis DLSS i svejedno ce i ona zastareti u slicno vreme. mozda ces dici koji slider u predelu tekstura vise i to je to.

ako si spreman da dodajes novac, to je onda nesto totalno drugo i za to nije kriva kartica.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2023, 19:08   #1558
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

pa dobro, bila je dobra kad je izašla, SAJEVAC može da se osveži novom a ove da se reši na vreme dok još vredi dosta ako mu je malo. Još ako je u garanciji može da traži lepu cifru, za 2 god verovatno neće da vredi ni pola
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2023, 21:38   #1559
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Kao neko ko ima RTX 3060 12GB, mogu slobodno da kazem da tih 12GB i te kako znaci u modernim AAA igrama. Poredio sam direktno graficku sa RTX 2070 kod drugara, i ono sto sam primetio jeste da je prosecan FPS slican, dok je minimalni FPS veci kod 3060. Takodje ima manje pop-in tekstura, ili uopste tekstura nize rezolucije koje igra prikazuje na ekranu, i ako su setovanja ista. Kada se setuju teksture sa Ultra na High ili Medium, onda VRAM ne predstavlja nikakvu prednost za 3060, a kvalitet prikaza je isti.
Dodajem da je za ovakvu situaciju kriva i losa optmizacija igara, a ne samo manjak video memorije. Ali to je surova realnost u kojoj zivimo.
Iskreno, mogu da zivim sa losijim senkama, losijim refleksijama i post processing efektima, ali muljave teksture mi bodu oci, ali to je subjektivna stvar. Zato sam bio u pravu kada nisam menjao 3060 za 3060ti, a mogao sam uz 50e doplate.
Isto tako mi je nebuloza da ako placas 500+ evra/dolara za graficku, da moras da obaras detalje, palis DLSS ili FSR, zbog manjka video memorije. To je glupo i za midrage graficke, koje su sada 300 do 500 evra/dolara, ali je lakse svarljivo.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
SAJEVAC (2.6.2023)
Stara 2.6.2023, 0:13   #1560
zexns73
Član
 
Član od: 21.2.2016.
Poruke: 112
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 19 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Kao neko ko ima RTX 3060 12GB, mogu slobodno da kazem da tih 12GB i te kako znaci u modernim AAA igrama. Poredio sam direktno graficku sa RTX 2070 kod drugara, i ono sto sam primetio jeste da je prosecan FPS slican, dok je minimalni FPS veci kod 3060. Takodje ima manje pop-in tekstura, ili uopste tekstura nize rezolucije koje igra prikazuje na ekranu, i ako su setovanja ista. Kada se setuju teksture sa Ultra na High ili Medium, onda VRAM ne predstavlja nikakvu prednost za 3060, a kvalitet prikaza je isti.
Dodajem da je za ovakvu situaciju kriva i losa optmizacija igara, a ne samo manjak video memorije. Ali to je surova realnost u kojoj zivimo.
Iskreno, mogu da zivim sa losijim senkama, losijim refleksijama i post processing efektima, ali muljave teksture mi bodu oci, ali to je subjektivna stvar. Zato sam bio u pravu kada nisam menjao 3060 za 3060ti, a mogao sam uz 50e doplate.
Isto tako mi je nebuloza da ako placas 500+ evra/dolara za graficku, da moras da obaras detalje, palis DLSS ili FSR, zbog manjka video memorije. To je glupo i za midrage graficke, koje su sada 300 do 500 evra/dolara, ali je lakse svarljivo.

Sa ovime se slazem mnogo puta sam se zadesio u raspravi da nije vazna kolicina memorije nego brzina iz iskustva mnogo je losije bilo iskustvo kad zafali memorije,dzaba brzina i jacina,sad optimizacija igara je druga tema
zexns73 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Potrošnja struje aktuelnih grafičkih kartica Rocker Grafika 64 29.5.2018 11:18
Razmatranje jedne veoma loše ponude grafičkih kartica star-duster ŠDK - Grafika 14 22.1.2011 14:45
SDHC Sundisk kartica i sony hdr-cx115e zhaki Nosači podataka 1 3.12.2010 18:55
Isplati li se kupovina bilo koje od sledećih kartica trenutno? holodoc Grafika 13 26.10.2010 6:36
Cene novih memorijskih kartica mess Aparati i oprema 7 30.12.2007 13:30


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com