Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Vesti

Vesti Vesti koje se tiču osnovnih komponenti (procesora, ploča, memorije...)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.8.2017, 20:36   #61
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Citat:
Mare! kaže: Pregled poruke
Mene vise zanima u kom smeru ce da napreduju procesori. 10nm, mozda 8nm i dalje se ne moze, takodje i broj jezgara ne moze da se gura u beskonacnost, sta ce biti posle? Da li ce biti neki veci kvantni skok, ili cemo samo gledati optimazacije od 5% godinama?
Broj jezgara zapravo može mnogo da se gura, eno ga AMD-ov Infinity Fabric i "glued together" jezgra. Pretpostavljam da će da se dešava ovo, tim redosledom:
1) developeri su konačno primorani da razvijaju dobro multithreadovan softver
2) proizvodni proces će doći do 5-6-7nm, koji god bude sledeći korak, i udariti o zid
3) broj jezgara po CPU će rasti iz generacije u generaciju, IPC će se poboljšavati inkrementalno, kao sada
4) AMD/Intel će konačno preći na novu non-x86 ili x86-compatible arhitekturu jer će single core performanse uvek biti relevantne i moraće da se poradi na tome (ne može se svaki workload paralelizovati niti paralelizovati podjednako efikasno) a ova arhitektura dostiže svoj limit; postoje i glasine da Intel već radi na novoj arhitekturi koja neće biti potpuno x86-kompatibilna jer žele da uklone stare instrukcije koje više niko ne koristi i uštede prostor na silikonu
5) ???
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2017, 22:21   #62
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Па када су игре у питању, осим пар изузетака, и они q6600 и ксеони вуку пристојно за 720p, 10 година архитектура стара... Мислим да ко није луд за јаким детаљима да i5 2500 служи сврси врхунски.... А упоредите 2007. годину и 1997. Као Back to Future III део.
Моје мишљење је да ко је год купио i5 i7 у задње 4 генерације да му је исти ђаво, боље дати паре за графу =]

Ето утјешних ријечи за неког ко је горе кукао :Д И истините су.

А интел мора само да се избори против свеопштег одушевљења АМДом чак иако је интел процесор и даље неприкосновен у већини тестова за гејминг.

Професионално је другсчија ситуација. Ту се баш ништа не разумем, али мање више сте сами рекли поенту
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2017, 0:33   #63
Sam633
Član
 
Član od: 7.8.2012.
Poruke: 102
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 37 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
i uštede prostor na silikonu
Koliko ja znam, ima ga na sve strane.
Sam633 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2017, 1:05   #64
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Šta?
Ako odstrane nepotrebne stvari sa silikona ostaje prostora da se budži nešto drugo ili pak smanji potrošnja, poveća yield, itd.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2017, 8:40   #65
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Професионално је другсчија ситуација. Ту се баш ништа не разумем, али мање више сте сами рекли поенту
Sve zavisi šta podrazumevaš za profesionalnu upotrebu jer osim za render i neke servere veliki broj jezgara nije potreban. Skoro sve ostalo u profesionalnim IT granama (npr. programiranje) traži mnogo slabiji komp nego igre. Zato su po meni igre dobar test i za procesor. Realniji nego render npr. jer je broj ljudi koji se bavi time realno jako mali.

G4560 koji i sam imam tera sve igre na max u 40+ FPS-a, i one koje mogu više jezgara da iskoriste. Čak, šta više, veći problem procesorski predstavljaju igre koje koriste samo jedno jezgro ili imaju jedan primarni thread. Npr. GW2 mi zagreje procesor više nego Prime95, ista igra je skoro neigriva (u PvP-u i WvW-u) na blago kloknutom FX8300. Kod mene je PvP npr. zaključan na 60 FPS-a i ne pada nikad, kod ortaka i jednog iz gilde je uglavnom ispod 15 (jedan ima OC FX-8300, drugi klot FX-8350). U WvW-u (u velikoj gužvi) meni pada do 20 FPS-a, dok kod njih ide na 1, stane bukvalno sve. S druge strane, i kod mene i kod njih GTA5 (koji koristi više jezgara) radi na max u 45+ FPS-a, slično važi i za BF1. Oni tu dobiju malo više, ali se to u igri ne primećuje, nema priče o lošem framtime-u, to važi samo za čiste dvojezgarce.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2017, 16:36   #66
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
sve zavisi šta podrazumevaš za profesionalnu upotrebu jer osim za render i neke servere veliki broj jezgara nije potreban. Skoro sve ostalo u profesionalnim it granama (npr. Programiranje) traži mnogo slabiji komp nego igre. Zato su po meni igre dobar test i za procesor. Realniji nego render npr. Jer je broj ljudi koji se bavi time realno jako mali.

G4560 koji i sam imam tera sve igre na max u 40+ fps-a, i one koje mogu više jezgara da iskoriste. Čak, šta više, veći problem procesorski predstavljaju igre koje koriste samo jedno jezgro ili imaju jedan primarni thread. Npr. Gw2 mi zagreje procesor više nego prime95, ista igra je skoro neigriva (u pvp-u i wvw-u) na blago kloknutom fx8300. Kod mene je pvp npr. Zaključan na 60 fps-a i ne pada nikad, kod ortaka i jednog iz gilde je uglavnom ispod 15 (jedan ima oc fx-8300, drugi klot fx-8350). U wvw-u (u velikoj gužvi) meni pada do 20 fps-a, dok kod njih ide na 1, stane bukvalno sve. S druge strane, i kod mene i kod njih gta5 (koji koristi više jezgara) radi na max u 45+ fps-a, slično važi i za bf1. Oni tu dobiju malo više, ali se to u igri ne primećuje, nema priče o lošem framtime-u, to važi samo za čiste dvojezgarce.
Ма знам, играм БФ, од тројке сваки убија процесор... Свих 8 тредова на БФ1 су ми на око 70-80 заузеће.
Ž
eDIT: Nabudžio sam laptopu ram uz procesor 7700HQ... AU koja razlika u BF1. Sad ću u drugoj temi..

Poslednja ispravka: NjegovaWisost (30.8.2017 u 18:00)
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2017, 6:55   #67
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Prilikom poređenja, i za ST i za MT performanse treba uključiti i softver koji se koristi.

Meni je besmisleno juriti 10% veće ST performanse ako mi to dnevno uštedi 2-3 minuta vremena (dobar test je puget radio sa klokovanjem i7 i SolidWorks-om). Jer programi koji se oslanjaju na ST uglavnom ne opterećuju proceosr 100% tokom celog radnog dana. Dok programi koji su optimizovani za višejezgarne procesore mogu da rade satima ili danima.

Takođe, besmisleno je juriti procesore sa gomilom jezgara kad različiti programi različito koriste multi-core procesore i HT/SMT. Može se gledati prosek, ali to samo ako neko koristi mnogo različitih programa ili ne zna još uvek šta će tačno koristiti.

Za igre će verovatno najbolja kupovina biti novi i3 sa 4c/4t i i5 sa 6c/6t. Sve preko toga će imati mizeran efekat u poređenju sa dodatnom cenom. Što ne znači da su drugi procesori loši. Sasvim suprotno, razlika u odnosu na starije intel generacije ili Ryzen se neće ni videti golim okom, baš kao ni sada. U blind testovima niko ne može da tvrdi šta se tačno nalazi u PC-u. Što dovoljno govori o kvalitetu procesora i besmislenim testovima.
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2017, 13:54   #68
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Dosta novih informacija o CF, od čega je najvažnija da stiže 5-og okt.

Svi proizvođači su spremni sa Z370 i neki modeli su već procureli. Ostaje nepoznanica da li će Sky/Kaby ploče biti podržane, al mislim da je 99% da neće jer Intel ne podržava više od 2 generacije procesora.

Ono što je pogotovo zanimljivo jesu više nego prihvatljive cene, barem ako je verovati ovoj tabeli sa Guru3d (ne znam ko im je izvor), al nadam se da je tačan :


Lično sam zainteresovan za non K varijante, i posebno mi je zanimljiv i5-8400. Za one koji imaju novac 8700k je pun pogodak.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2017, 14:54   #69
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Зашто 8700K, када 8700 делује као много бољи избор (није да ће овај -К моћи да се оверклокује још много у односу на турбо).

i3-8100 делује као убедљиво најбољи избор овде, чак и ако су ове цене без пореза.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2017, 15:03   #70
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Citat:
Rockstar kaže: Pregled poruke
Зашто 8700K, када 8700 делује као много бољи избор (није да ће овај -К моћи да се оверклокује још много у односу на турбо).

i3-8100 делује као убедљиво најбољи избор овде, чак и ако су ове цене без пореза.
Ja se slažem za 8700, i meni je to mnogo bolja kupovina. Rekao sam 8700k, jer sve nešto verujem da će moći neke abnormalne OC vrednosti da postigne (tipa 5.5 Ghz) što bi verujem da većinu ljudi bio razlog da ga kupe. Ne verujem da će stati na 5Ghz, jer je po def-u jako blizu te vrednosti.

Lično ću da jurim non K procesore, jer sam se igrao sa OC 10 god i dosta, sad samo sirova snaga i što povoljnije .

Čujem i da uvode B chipset, pa možda se uštedi nekih 100e na non K procu i ploči u odnosu na otključane modele.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2017, 15:14   #71
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Citat:
helen kaže: Pregled poruke
Rekao sam 8700k, jer sve nešto verujem da će moći neke abnormalne OC vrednosti da postigne (tipa 5.5 Ghz) što bi verujem da većinu ljudi bio razlog da ga kupe.
Сумњам да ће моћи и 5 Ghz, ово је ипак 6-core процесор, а нема најаве да ће променити технологију израде (читај - држаће се пасте). А 5.5 Ghz неће моћи још годинама, поготово како се буде повећавао број језгара.

Иначе неки други портали најављују поскупљење.

It's also becoming ominous that with increasing core counts across the lineup, Intel is also raising prices by anywhere between 12.5 to 25 percent.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2017, 15:35   #72
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Sada svi nagađaju oko cene, to je očekivano jer izlazi uskoro.

Ipak mislim da je cenovna strategija Intela da malo ide ispod pojasa, tj da stavi sve cene u razmaku od 50e za bolji model (ko što stoji na tabeli gore). I da bude malo skuplji od Ryzena, i opet bolji. Npr. ne očekujem da 8600k košta 300e već 250e, što je svega 50e više od AMD-a, a opet dosta moćnija opcija.

Ne trebi zaboraviti da će sada biti mnogo anti-Intel vesti, sve sa namerom da se naprodaju Ryzeni pre prvih CF bench-eva. Vidim već se priča i o Zen+ reviziji što je po meni suludo i ne treba očekivati te modele minimum godinu dana. A i ne menjaju se procesori svake godine (bar za prosečnog korisnika).
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2017, 15:54   #73
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Ja sam jako sumnjicav u ove cene. Prva stvar je da na lagerima firmi ima mnogo Intelovih procesora 6xxx i 7xxx generacije, i suludo bi bilo da Intel bude ovoliko agresivan sa cenama. Pucao bi sebi u nogu na taj nacin. Mislim da bi bilo to dobro za nas potrosace, ali uvek budu malo jace cene prilikom izlaska. Takodje preko 5GHz moze i sada, ako si spreman da platis tezni azot. Moze tako i preko 7GHz bez frke. U sustini verujem da bi mogli sa kvalitetnim vazdusnim hladjenjem, samo da se Intel ne cicijasi sa termalnom pastom. U svakom slucaju ovde ce biti dobrih kupovina kada se sve slegne.

@helen
Price o Zen+ postoje od kada je izaso prvi Ryzen, i zna se da dolazi negde u 2018-oj godini. Nece to biti nova arhitektura, nego samo unapredjena. Malo veci IPC, malo manja potrosnja i/ili veci klokovi. To slicno radi Intel godinama sada. Nista novo. Ali to nije ovde tema. Samo bez tih fanbojizama ako mozes, mucno ih je citati. Zamolio bi te drugarski.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2017, 15:56   #74
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

То никада није била стратегија Intela, чак ни када је био спорији, тако да се не бих ја превише надао на твом месту

Иначе тек ће Cannonlake бити нова архитектура, а то значи и нови socket, чип-сет, све.. Ово ће живети само једну генерацију изгледа.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2017, 16:09   #75
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Meni se ovde i5 bas svidja, malo ga kloknes, i imas odlican all-around procesor
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2017, 16:12   #76
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Takodje preko 5GHz moze i sada, ako si spreman da platis tezni azot.
Pa jeste 7700k nikad nije čuo za 5Ghz, nema veze što je net pun takvih OC. Taj proc i služi za OC, ja 2550K držim na 4.8Ghz 5 godina, odlemio bi se dosad od 1.4 voltaže

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Samo bez tih fanbojizama ako mozes, mucno ih je citati. Zamolio bi te drugarski.
Nema problema, molba odbijena. Ja se ipak moram držati činjenica i konkretnih izvora, pa nek sam fanboj 100 posto.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2017, 16:29   #77
sp01
Veteran
 
Član od: 5.9.2017.
Poruke: 900
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 283 puta na 205 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

8400 и 8700 уз неку јефтину 70-80 евра плочу (b360) обећавају.
sp01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2017, 17:51   #78
s[C]ream Zombi[E]
Veteran
 
Član od: 17.11.2011.
Poruke: 1.010
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 212 puta na 204 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake




Bas su neki ovde stvoreni za ban zbog fanbojizma. Banalizovanje teme i foruma.
Nevezano za te budalastine, 8100 dijeluje stvarno odlicno.

Poslednja ispravka: s[C]ream Zombi[E] (8.9.2017 u 18:33) Razlog: slika
s[C]ream Zombi[E] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2017, 19:35   #79
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Ako 8700 bude kosta toliko, ja ga kupujem. I Q370 plocu. Uz Ryzen mora graficka sto mi izgleda kao nepotreban trosak u ovom trenutku. Ipak su intel integruse najbolje.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2017, 22:19   #80
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Bilo kome ko se bavi ozbiljnijim poslom treba graficka kartica. Pa makar to bile budzetske varijante. Za office i obicne korisnike su nebitne takve stvari. Tu moze bilo koja integrusa da baca sliku, ali sumnjam da ce takvi da kupuju masine koje imaju procesore koji kostaju preko 100$, tako da ta prica oko integrisane grafike i ne pije toliko vodu.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
INTEL ili AMD budućnost? bellatron Osnovne komponente 7 8.8.2017 14:02
Asus P4800SE ita12 Osnovne komponente 11 16.3.2014 1:47
Intel i AMD zakopali ratnu sekiru!!! O_O bvitnik Vesti 15 18.11.2009 15:30
Intel Pentium 4 3.0 GHz vs Intel Core duo T4200 2.0 GHz? TDK's Villain ŠDK - Osnovne komponente 2 17.10.2009 23:31
Next Stops On Intel Chip Roadmap illidan Vesti 0 30.11.2007 23:31


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com