Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje

ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje Saveti u vezi sa kupovinom modema, mrežne opreme…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.8.2020, 10:42   #1
Milan2
Novi član
 
Član od: 3.8.2020.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Ruter ili Mesh

Pozdrav forumasi,

Imam jedno pitanje. Selim se u stan sa sbb net-om (kazu 250Mbps, provericemo) i nezgodnom lokacijom sbb rutera (Ubee) u odnosnu na prostor (sam cosak stana, tesko ce biti pomeriti ga odatle sa obzirom da ne bih da busim zidove zbog kabliranja niti da razvlacim kablove kroz hodnike). Stan je malo veci (iako je na 1 nivou) i prilicno sam siguran da Ubee nece dobaciti do svih prostorija (izmedju spavace i Ubee-a ima na primer 4 zida).

Sada sam u trilemi:
1. Da li da uzmemo neki od rutera koji podrzava wifi 6 i ima solidan range (TP-Link Archer AX50 mi izgleda kao ok izbor)
2. Da li da uzmem wifi mesh (Tp-Link Deco M4 sa 2 node-a mi izgleda kao da ce korektno uraditi posao)
3. Da li da se privremeno opredelim za neki cheap wifi extender i da cekam da se nesto bolje pojavi na trzistu (nova generacija wifi 6 rutera, wifi 6 mesh po pristupacnim cenama...)


Svaka pomoc je dobrodosla.
Milan2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2020, 11:40   #2
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Ruter ili Mesh

4. Powerline i još jedan AP.

Dakle, Ubee <> Powerline <> WiFi AP <> WiFi klijenti
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2020, 11:47   #3
BiTrAtE
Član
 
Član od: 25.2.2009.
Poruke: 398
Zahvalnice: 59
Zahvaljeno 53 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Ruter ili Mesh

Pa to mu dođe skuplje znatno od npr. TP-Link Deco M4 mesh sistema koji meni završava posao fantastično.

Kod mene je situacija sledeća:

WiFi router od providera spojen UTP kablom sa Decom Node 1 (isti podešen da radi kao AP, može i kao router direktno ali su podešavanja za otvaranje portova oskudna, tj. nema ih pa sam iz tog razloga zadržao od provajdera router), dok je Node 1 spojen sa Node 2 bežično (Node 2 se nalazi u drugom dijelu stana).

Rezultat je da svugdje u stanu imam full WiFi signal a što se tiče brzine u najgoroj varijanti je ona prepolovljena samo (Umjesto 100Mbit bude 50Mbit), dok je u prosjeku tu oko 70Mbit. (sve radi jako stabilno bez ikakvih osilacija, fast roaming između nodova je fanastičan, preuzimanja su savršena)

U dnevnoj gdje je centralni router i Node 1 imam punu brzinu tj. 120Mbit (logično, zbog lošijeg range-a kod 5Ghz)
BiTrAtE je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2020, 11:56   #4
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Ruter ili Mesh

Može i tako. Mada ja ne volim te repeater/extender/mash bežične opcije, ali stvar mirisa.

Inače 2 komada poweline je ~3600 dinara za 100Mb vezu, a ~6900 za gigabitnu.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2020, 11:57   #5
Milan2
Novi član
 
Član od: 3.8.2020.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ruter ili Mesh

Nisam razmisljao o powerline extenderu, to mi deluje kao prevelika egzotika i mozda primerenije velikim kucama na vise nivoa, garazi, radionici van kuce... kod mene su svi zidovi pregradni, gipsani, to koliko znam nije materijal koji pruza neki poseban otpor wifi signalu.

Vezano za 1 router setup, da li mislite da 1 solidan ruter nece moci da pokrije potrebnu povrsinu? Ubee koji trenutno imam radi ok kroz 2 zida, kroz treci vec ozbiljno stuca... valjda bi to trebalo da znaci da neki ozbiljniji ruter komotno moze kroz 3+ ...
Milan2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2020, 12:02   #6
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Ruter ili Mesh

Pa pazi, ako su ti svi zidovi takvi kakve si naveo, 99% su šanse da će 2,4GHz proći bez problema.

Za 5GHz je upitno kakva će situacija biti u poslednjoj prostoriji.

Sa WiFijem se nikad ne zna.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2020, 21:08   #7
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Ruter ili Mesh

Blagi necro, ali moje iskustvo sa Ubee modemom je uzas. Cesto sam gubio wifi cak i na metar od modema bez zidova, raskaci se se 5 GHz pa nece da se vrati. Cak i preko kabla se cesto desavalo da prilikom startovanja racunara dodeli zauzete IP adrese desktopu pa sam morao da enable/disable mreznu karticu da bi internet proradio na desktopu. Sreca pa ga se ratosiljah. Eh, a onaj Huawei mali koji je isao sa mts ADSLom, bacao wi fi do 3 kuce od mene, komsija hvatao na prozoru (jes da je imao samo 2.4 GHz mrezu, al za onih "do 10 Mbps" dovoljno).
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
ruter, wifi, wifi ruter

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Specifican wireless ruter. Bozidar007 ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 6 30.1.2014 16:29
Bolji ADSL ruter veljaaa ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 26.1.2014 15:19
Ruter sundjer bob kockalone Komunikacioni uređaji i umrežavanje 7 11.11.2012 13:09
Ruter ne daje signal?! GameFREAK Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 4.1.2012 15:34
Wireless ruter, spajanje više računara u LAN, a da svi imaju izlaz na net Master Neo Komunikacioni uređaji i umrežavanje 6 16.6.2009 19:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com