Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj > Serverske aplikacije i baze podataka

Serverske aplikacije i baze podataka PHP, Perl, ASP, ASP .NET, ColdFusion...
MySQL, PostgreSQL, MSQL, Oracle...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.5.2014, 16:10   #1
drow
Član
 
Član od: 23.6.2008.
Poruke: 364
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 54 puta na 40 poruka
Određen forumom Koji php framework?

Trenutno koristim CI al zelim da predjem na neki drugi.

Koji je po vasem misljenu sad najatraktivini i da ima buducnost xD?
drow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2014, 17:27   #2
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

Laravel
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2014, 20:35   #3
nikola25
Član
 
Član od: 18.3.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 49
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

Laravel ili Symfony2. Oba se u ovom trenutku dosta koriste.
nikola25 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2014, 12:40   #4
drow
Član
 
Član od: 23.6.2008.
Poruke: 364
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 54 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

hvala
drow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2014, 2:31   #5
Dark Phoenix
Član
 
Član od: 23.1.2009.
Lokacija: Smederevo - Kragujevac
Poruke: 467
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 36 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

Koji je preporuka za pocetak i ulazak u svet framework-a? Hteo sam da pocnem od Laravela ali nisam siguran koliko ima kvalitetnih tutorijala za pocetnike
Dark Phoenix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2014, 2:56   #6
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

Citat:
Dark Phoenix kaže: Pregled poruke
Koji je preporuka za pocetak i ulazak u svet framework-a? Hteo sam da pocnem od Laravela ali nisam siguran koliko ima kvalitetnih tutorijala za pocetnike
Ima Laravel dosta dobru dokumentaciju, tutorijale i knjige. Kreni od dokumentacije - http://laravel.com/docs/
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Dark Phoenix (8.5.2014)
Stara 8.5.2014, 3:29   #7
Dark Phoenix
Član
 
Član od: 23.1.2009.
Lokacija: Smederevo - Kragujevac
Poruke: 467
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 36 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

Sa vise strana sam cuo da je CI najbolji za pocetnike ali sam takodje cuo da je vec pregazen vremenom pa ne bih se bazirao na njemu, a i po nekim istrazivanjima Laravel se sada najvise koristi. Da naglasim da nisam imao dodira do sada sa framework-om, samo sam koristio cist php pa bih malo da prosirim znanje
Dark Phoenix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2014, 8:27   #8
drow
Član
 
Član od: 23.6.2008.
Poruke: 364
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 54 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

Citat:
Dark Phoenix kaže: Pregled poruke
Sa vise strana sam cuo da je CI najbolji za pocetnike ali sam takodje cuo da je vec pregazen vremenom pa ne bih se bazirao na njemu, a i po nekim istrazivanjima Laravel se sada najvise koristi. Da naglasim da nisam imao dodira do sada sa framework-om, samo sam koristio cist php pa bih malo da prosirim znanje

i ja sam tako razmisljao pa sam krenuo sa CI i dosta mi je pomogao da shvatim citavu koncepciju, tako da sad nije veliki problem preci na drugi.
drow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2014, 12:40   #9
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

Počni sa CodeIgniterom, to je moj savet. Možda nije skroz 'up-to-date' framework, ali ima popriličnu funkcionalnost, dobru dokumentaciju, stabilan je i bezbedan. Kad već pomenuh bezbednost, isto sam bio u dilemi da li da radim u Laravelu ili u CI i rečeno mi je da je Laravel dosta "šupalj" bezbednosno u odnosu na CI. Nisam zalazio u detalje, krenuo sam sa CI i, ako ništa drugo, stvarno postoji brdo video tutorijala koji ti mogu pomoći u izradi sajta, a koje Laravel (kao još uvek mlad framework) nema.

Pitanje je i da li je CI zaista mrtav, trenutno traže novog vlasnika. A kada sa tim završe, prema nekim najavama bi trebalo da krenu sa izbacivanjem verzija 3.x.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2014, 13:40   #10
Dark Phoenix
Član
 
Član od: 23.1.2009.
Lokacija: Smederevo - Kragujevac
Poruke: 467
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 36 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

To me je i zanimalo, znaci ipak nije glupo nauciti CI pa kasnije preci na nesto drugo.

Zbog tutorijala sam najvise razmisljao sa CI da pocnem, ima ih brdo na netu. Imate li neki savet po kojim tutorijalima raditi ili da pronadjem bilo sta i pocnem polako ?
Dark Phoenix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2014, 14:07   #11
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

Definitivno Laravel - CodeIgniter je stvar prošlosti. Evo u čemu je problem - kao neko ko je radio na CodeIgniter projektu znam da je CodeIgniter 3.0 završen pre više od tri godine! Međutim, problem je u tome što se njegova arhitektura i kodna baza zasnivaju na funkcionalnostima iz PHP 5.2 kojeg je vreme odavno pregazilo (zvaničan prestanak podrške u januaru 2011.) tako da bez ozbiljnog pisanja "trojke" od nule CI 3.0 nema šta da traži pored savremenijih framework-a. S obzirom na to kroz šta je CodeIgniter sve prolazio do sada (svađe i podele u timu, zastoji u radu...) i da je EllisLab rešio da ga se otarasi, nisam optimističan da će taj framework imati nešto preterano svetlu budućnost. Framework koji u 2014. godini i dalje nema podršku za autoloading, apstrakciju rada sa bazom i ORM jednostavno nema šanse.

Da se razumemo, Laravel nije upotrebljiv baš za svaki scenario, baš kao što nije ni CodeIgniter kod kojeg se jako brzo osete nedostaci u radu na većim projektima. Tu i dalje prednost imaju Symfony, CakePHP, Yii i ajde da pomenem ZendFramework. Ali u onome za šta je dobar (manji projekti) svakako spada u sam vrh ponude trenutnih framework rešenja za PHP.

Što se sigurnosti Laravela tiče tu ne treba brinuti, ima sve što ima i CodeIgniter pa još i više (enforced bcrypt enkripcija, automatsko "saltovanje" podataka u bazi, filtere za čišćenje "tainted" podataka i prevenciju XSS-a, PDO prepared statements kao default mehanizam interakcije sa bazom itd.)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Dark Phoenix (8.5.2014), Partybreaker (8.5.2014)
Stara 8.5.2014, 14:57   #12
Dark Phoenix
Član
 
Član od: 23.1.2009.
Lokacija: Smederevo - Kragujevac
Poruke: 467
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 36 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

Izgleda sam pokrenuo vecno pitanje koji je framework bolji

Tek sad ne znam odakle da pocnem xD
Dark Phoenix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2014, 17:33   #13
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

Neutrino je ipak razjasnio detaljnije celu priču a na tebi je da prelomiš. Mislim da se sada sve svodi na način na koji ti je lakše da učiš. Ako nemaš problem sa iščitavanjem dokumentacija i knjiga - onda idi na Laravel. Doduše, ima i par dobrih step-by-step video tutorijala poput ovog. Neka ti neko upućeniji naglasi da li je pametno da pratiš taj tutorijal s obzirom da se tu obrađuje Laravel 3, a trenutno je aktuelna četvorka. Uz to, naravno, uvek imaš i YouTube.

U suprotnom CodeIgniter i ovako nešto. Kad malo napreduješ, imaš i tutorijal o tome kako da napraviš svoj CMS i, naravno, ne treba izostaviti Lynda.com i njihov tutorijal.

Eto, nadam se da smo ti pomogli. Srećno.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2014, 17:58   #14
drow
Član
 
Član od: 23.6.2008.
Poruke: 364
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 54 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

https://www.youtube.com/watch?v=KMg-...vTzbW4Y5Vn8Wsp


eo ako hoces ci da pocnes.. ovi phpacademy imaju svasta i laravel. +dzaba

https://phpacademy.org/
drow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2014, 18:22   #15
Dark Phoenix
Član
 
Član od: 23.1.2009.
Lokacija: Smederevo - Kragujevac
Poruke: 467
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 36 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

Probacu onda malo sa Laravelom pa da vidim kako ide, hvala svima na savetima
Dark Phoenix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2014, 2:04   #16
dusandevic
Član
 
Član od: 23.8.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 105
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 16 puta na 12 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dusandevic Slanje poruke preko Skypea korisniku dusandevic
Određen forumom Re: Koji php framework?

Laravel ima veoma pametno osmišljen koncept. Ili da budem konkretniji, pokupili su dobre stvari iz drugih frameworka (mnogi koncepti su iz Railsa) i zaista predstavlja stabilnu osnovu za rad uz koju dugoročno ne moraš da razmišljaš da će arhitektura sistema postati usko grlo. Želim ti od srca da ti prvi projekat uspe pa da izvučeš neki konkretan benefit od toga, realnost je ipak sasvim drugačija i ovo ne treba da ti bude glavni reper pri izboru frameworka.

Neki će reći "ako ne znaš objektno orijentisano projektovanje nemoj da koristiš Laravel". Kvaka je u tome da nije dovljno razlikovati ključne reči kao što su new, static, abstract, implements, extends, nego treba da znaš kako se to zaista primenjuje u svakodnevnim programerskim problemima.

Ipak, ako nemaš dovoljno vremena i strpljenja, bolje se prvo oprobaj u frameworku koji je mnogo "pitkiji" - CodeIgniteru. Laravel ume da izazove pain in the ass ako ne razumeš dobro njegove koncepte. Laravel je previše kompleksan za nekoga ko nije imao susreta sa frameworkom do sada, ima ORM, template engine, rute, filtere, evente, zmajeve... Sve je to lako za shvatiti kada se poseduje određena framework osnova.

Moja topla preporuka za početnike je CodeIgniter + GroceryCRUD. Za kratko vreme moći ćeš da napraviš nešto zaista opipljivo i konkretno. Često je to sasvim dovoljno za neke manje (usudiću se da kažem i srednje) projekte. Pusti činjenicu da CodeIgniter ne napreduje, iza njega stoje godine aktivnog rada i i dalje ogromna i jaka korisnička baza. Pogledaj na Google Trends ako te baš zanima...
dusandevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dusandevic na korisnoj poruci:
Dark Phoenix (10.5.2014)
Stara 10.5.2014, 4:12   #17
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

Mogu Laravel i CodeIgniter itekako da se koriste bez poznavanja OOP-a jer su oba opinionated tipa. To znači da je alat (framework) taj koji diktira kako će da se koristi i da se u stvari uči framework a ne podloga kojom je framework pisan. Rails je recimo odličan primer opinionated alata.

I upravo tu nastaje problem sa opinionated rešenjima. Svako proširivanje sistema dodatnim funkcionalnosti ili odstupanje od načelne filozofije frameworka stvara probleme. Zato je opasno i kontraproduktivno razmišljati na način da jedan framework može univerzalno da se koristi za sve. CodeIgniter, Laravel, php-mvc, Silex, Lithium itd. za jednostavnije projekte. Symfony, Yii, Zend za znatno veću slobodu po ceni kompleksnosti i pisanja boilerplate koda. Phalcon za apsolutno vrhunske performanse, delimično zbog činjenice da dolazi sa sopstvenim modulom/ekstenzijom za servere.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Dark Phoenix (10.5.2014)
Stara 8.6.2014, 20:39   #18
Nebojsa111
Veteran
 
Član od: 22.11.2006.
Poruke: 523
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 22 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

Neutrino, jel mozes da das kraci opis yii frameworka, posto vidim da si upucen dosta u frameworke
Ako si koristio YII, onda neko banalno poredjenje ako je moguce Laravel vs YII
I ako moze preporuka za Laravel knjigu. (nasao sam Learning Laravel 4 aplication development, al nisam siguran koliko je dobra)
Ja sam se odlucio isto za Laravel, al nekako po strani mi je na umu i YII, videcu kad izadje stabilna 2.0 verzija.

Poslednja ispravka: Nebojsa111 (8.6.2014 u 20:58)
Nebojsa111 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2014, 17:43   #19
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

Detaljno poređenje Yii i Laravel frameworka bi zahtevalo dosta vremena tako da ću se zadržati na najbitnijim stvarima. Treba uzeti u obzir da sve ovo govorim sa stanovišta poređenja stabilnih verzija framework-a tj. Yii 1.1 i Laravel 4.x. Yii 2.0 je dosta problematičnih stavki rešio i uveo nove funkcionalnosti ali pošto je još uvek u debeloj beta fazi ne mogu da ga koristim kao osnovu za poređenje jer nije "production ready".

Pozitivno:
  • Yii nije toliko opinionated kao Laravel, to znači da pruža nešto malo veću slobodu u radu. Dok Laravel recimo izričito zahteva dependency injection Yii tu pruža određenu slobodu (što ume da bude i problem, videti dole vezano za unit testing).
  • Yii i dan-danas ima jedan od ubedljivo najboljih sistema za automatsko generisanje CRUD koda. Dovoljno je iskoristiti neki od alata koji se isporučuju iz paket (recimo yiic) i za par sekundi imaš kompletan kod i aplikaciju koja može direktno da dodaje (Create), izlista (Read), izmeni (Update) i obriše (Delete) zapise iz tvoje baze. Jako moćan sistem.
  • Za razliku od Laravela Yii ima izrazito čitljivo jezgro frameworka pa je zato proširivanje funkcionalnosti samog frameworka relativno jednostavnije. Dok u Laravelu moraš da se petljaš sa IoC kontejnerom u Yii-u možeš da dobiješ direktan pristup svim klasama jezgra frameworka.
  • Yii ima jako dobru podršku za WSDL, nešto što recimo Laravel ne podržava "out of the box". Ako radiš dosta sa servisima Yii zna itekako da skrati muke svojim alatima za automatsko generisanje svega i svačega.

Negativno:
  • Unit testing u Yii frameworku je košmar! Ako tim usvoji Test driven development (TDD) negde na pola puta Yii će postati veoma ozbiljan problem jer će za svaki test morati da se piše gomila dodatnih testova. To je posledica činjenice da Yii ne zahteva dependency injection tako da ako je TDD cilj Laravel je mnogo bolji izbor.
  • Laravel ima punu podršku za RESTful kontrolere/routere dok Yii zahteva dodatan plugin/API. Sve veći broj aplikacija je RESTful tipa tako da je ovde Laravel u jasnoj prednosti.
  • Yii nema svoju podšku za ORM već koristi Doctrine 2, dok Laravel nativno podržava ORM (Eloquent). Yii takođe forsira ActiveRecord.
  • Laravel trenutno ima bolju podršku zajednice i dokumentaciju mada je ovo možda moj subjektivni utisak.
  • Za razliku od Laravela koji eksplicitno zahteva Composer za automatski menadžment međuzavisnosti (dependency management) Yii apsolutno nema nikakvu podršku tog tipa. Yii ima svoj interni repozitorijum paketa pod nazivom zii ali on ne može ni približno da zameni sjajni Composer i packagist repozitorijum.
  • Laravel dolazi sa alatkom zvanom artisan koja može da posluži za jako puno stvari. Između ostalog da u kombinaciji sa PHP 5.4, koji je recimo instaliran loklano kao CGI (dakle bez web servera), pokrene PHP server.

Ako bih morao da donesem sud na osnovu mog iskustva rekao bih da Yii 1.x više ne može da se takmiči sa savremenim PHP framework rešenjima. Previše toga fali što nova rešenja imaju "out of the box" a rad u TDD okruženju ume da bude užasno problematičan. Trenutno, Laravel je taj koji igra ulogu pionira na polju PHP-a pošto je među prvima koji debelo promoviše Composer, ORM, RESTful kontrolere, odličan unit testing i što je najbitnije, dependency injection. Međutim, kada Yii 2.0 konačno bude pušten u stabilnu fazu svakako će biti jako dobra konkurencija Laravelu. Problem je samo u tome što će Laravel nastaviti da se razvija, hoće li Yii uspeti da održi korak?

Što se učenja Laravela tiče, za nešto iskusnije developere "Laravel: From Apprentice to Artisan" je defintiivno jedna od najboljih preporuka (autor, Tejlor Otvel, je inače tvorac Laravela).

Za sve ostale apsolutno i bez ikakve rezerve bih preporučio registraciju i pretplatu na https://laracasts.com/. Za $9 mesečno dobijate pun pristup kolekciji od oko (trenutno) 250 tutorijala koja se svake nedelje uvećava za bar 4-5 snimaka i koje možete po želji da preuzmete (download). Što je najbitnije autor se ne zadržava samo na Laravelu već govori i o svemu što je bitno za savremen razvoj PHP aplikacija: SOLID, MVC, ORM, REST pa čak i na to kako možete da optimizujete rad u trenutno najboljem IDE-u za PHP razvoj, PHPStorm.

Eto, s malim zakašnjenjem

Poslednja ispravka: Neutrino (11.6.2014 u 17:52)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Geralt (24.10.2014), JeSuis (9.2.2016), JohnnyNT (8.4.2015), Nebojsa111 (11.6.2014), Partybreaker (15.6.2014)
Stara 23.10.2014, 16:33   #20
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Koji php framework?

EllisLab je uspeo da udomi CodeIgniter: https://ellislab.com/blog/entry/your...has-a-new-home

Inače, ja se sad igram sa Laravelom i mogu reći da mi je dosta logičniji i bolji. Ne znam da li je zbog toga što mi je CI postavio osnove, pa mi ide lakše, ili mi Laravel zaista više leži, ali sam prijatno iznenađen frameworkom.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji antivirus koristite? doctor Zaštita 982 16.12.2017 15:59
Pomoc oko php sendmail authentication! Everlast Web razvoj 2 22.4.2010 17:00
PHP Session Tracking iMa_NeKo_PljUgU Serverske aplikacije i baze podataka 18 8.4.2009 19:35
PHP ili .NET ? Deusdies Programiranje 9 25.8.2007 12:55
Koji player koji se puni preko USB dodo Foto i audio/video 8 1.6.2006 21:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com