Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.12.2022, 7:29   #1
TDK's Villain
Član
 
Član od: 16.10.2009.
Poruke: 157
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

Ovako, posto sam u procesu sastavljanja novog kompa, zanima me koji bi monitor bio dobar za gaming na 1440p rezoluciji?(Vise za bolju grafiku, npr tipa dosta modovan Skyrim)
Sa kombinacijom rtx 3060Ti i i5 12400F

U tom rangu sam bacio pogled na sledece:

AOC Q27G2E/BK https://www.monitor.rs/monitori/AOC-Q27G2E-BK

HP 27xq 3WL54AA https://www.monitor.rs/monitori/HP-27xq-3WL54AA

Asus VG27WQ https://www.monitor.rs/monitori/Asus-VG27WQ

Naravno pisite ako ima boljih ponuda od ovih sto sam iskopao.
Mogu izvuci i veci budzet ako je razlika ogromna npr u tom smearingu, tearingu, ghostingu ili kako se vec kaze

Poslednja ispravka: TDK's Villain (24.12.2022 u 10:06)
TDK's Villain je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2022, 7:36   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

nisam stručnjak za monitore ali kad gledam specifikacije ovaj asus vodi, 165Hz, kontrast, zvučnici, ugao gledanja, 400cd/m2, garancija 3 god. Sad ne znam koji je bolji tip ekrana što je isto bitno, ni AOC kao jeftinija varijanta nije za odbaciti. Asus kao više zakrivljen izgleda na slikama..
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2022, 8:08   #3
TDK's Villain
Član
 
Član od: 16.10.2009.
Poruke: 157
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
nisam stručnjak za monitore ali kad gledam specifikacije ovaj asus vodi, 165Hz, kontrast, zvučnici, ugao gledanja, 400cd/m2, garancija 3 god. Sad ne znam koji je bolji tip ekrana što je isto bitno, ni AOC kao jeftinija varijanta nije za odbaciti. Asus kao više zakrivljen izgleda na slikama..
ima i IPS varijanta: https://www.monitor.rs/monitori/Asus-VG27AQZ

koja bi po pravilo trebalo da ima dosta manje onog tzv ghoasting/black smearing efekta koji je prisutan kod VA.

Ali ako nije strasno na ovom Asusu prvom, radije bih uzeo VA zbog boljeg kontrasta i jacih crnih.
TDK's Villain je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2022, 12:07   #4
TDK's Villain
Član
 
Član od: 16.10.2009.
Poruke: 157
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

Uzgred jel neko moze da mi objasni u cemu je štos sa ovoliko razlicitim cenama za isti model:
https://www.kupujemprodajem.com/komp...glas/123606099 560eur

https://www.kupujemprodajem.com/komp...glas/140446717 450eur

Idu tako u nedogled a ima ih dosta na KP.
Trazio sam jer sam citao da taj G7 ima najbolji tj minimalan black smearing effekat kod 120+hz.
TDK's Villain je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2022, 12:54   #5
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

Baci pogled i na Gigabyte M27Q monitor. Hardware Unboxed ga preporučuje iznova i iznova. Imamo i SKF recenziju ovde. Doduše, on je ~3K iznad budžeta.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2022, 19:40   #6
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

Možda vredi razmotriti 1080 monitor višeg kvaliteta.

Sa 3060 Ti grafičkom se na toj rezoluciji može dobiti pristojan broj frejmova i uz high nivo detalja.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2022, 23:56   #7
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

Citat:
TDK's Villain kaže: Pregled poruke
Uzgred jel neko moze da mi objasni u cemu je štos sa ovoliko razlicitim cenama za isti model...
To su oglasi ovih koji donose iz Madjarske, njima cena zavisi od cene u Madjarskoj i ko zna kad su je updateovali. Njih moras da kontaktiras da bi znao tacnu cenu.

Gigabyte M27Q koji je Partybreaker pomenuo, u medjuvremenu se pojavila varijanta koja nema taj bgr raspored piksela, za tacan naziv vidi Hardware Unboxed recenzije monitora.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2022, 0:43   #8
TDK's Villain
Član
 
Član od: 16.10.2009.
Poruke: 157
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, IPS vs VA itd itd

Citat:
Remedy kaže: Pregled poruke
To su oglasi ovih koji donose iz Madjarske, njima cena zavisi od cene u Madjarskoj i ko zna kad su je updateovali. Njih moras da kontaktiras da bi znao tacnu cenu.

Gigabyte M27Q koji je Partybreaker pomenuo, u medjuvremenu se pojavila varijanta koja nema taj bgr raspored piksela, za tacan naziv vidi Hardware Unboxed recenzije monitora.
Dosta sam jutros istrazivao i izgleda da je taj black smearing veliki problem kod 144hz.

Dva monitora koja to dobro hendluju a koja su tu do 500evra ili malo vise su:
Dell 27 Curved Gaming Monitor – S2722DGM
i
ovaj g7 sto sam ranije slao koji je skuplji:
SAMSUNG Odyssey G7 27" LC27G75TQSRXEN

ako je vidan black smearing na oba, jednostavno ima bas malo dobrih primera po internetu, ne znam da li mi se isplati vise ipak da uzmem neki dobar IPS, pa i da premasim budzet, ali se plasim da li je dobar za igranje nocu zbog tog ips glow-a i previse loseg kontrasta, posebno za igre tipa Skyrim, Arkham Knight itd koje imaju malo mracniju atmosferu.

Sto me ostavlja na izbor da se pomirim sa black smearingom kod VA ili da probam da podesim IPS da bude sto bolji kontrast i jace crne...
TDK's Villain je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2022, 3:38   #9
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

Meni monitori prvenstveno sluze za rad, tako da ne gledam zakrivljene, a VA ne gledam zbog onog efekta kod skrolovanja teksta (to je valjda taj black smearing), tako da tu ne mogu da te posavetujem. Samsung VA paneli vaze za dobre kada je gej-Ming (© Neutrino) u pitanju.

Sto se tice IPS panela (glow, uniformnost, backlight bleed), slike i klipovi koje vidis na netu su prenaglaseni da bi se ljudima prikazao efekat, to uzivo ne izgleda tako. Bolji IPS monitori imaju i bolje panele, veci kontrast, itd... ali crna nikad nije skroz crna. Ako narucis u prodavnici preko Interneta imas 2 nedelje da ga vratis, i s obzirom da vecinu monitora ne mozes da vidis uzivo u prodavnici, tako bi trebalo i raditi.

Pre par meseci sam neplanirano uzeo Dell s2421hs zbog ergonomije (da mi stoji vertikalno kao pomocni), posto je bio na akciji 180e. Asus proArt od 24'' (koji sam merkao za tu namenu) nije bio ispod 340 evra, mogu skoro dva Dell-a za te pare pa reko da probam. Pretpostavio sam da cu ga vratiti zbog panela (posto panel na tom monitoru ne vazi za neki dobar). Backlight bleed je neprimetan, tj kad gledam Netflix u mraku ne primecujem osim ako ga trazim (ali i tad je jedva primetno). Siva je uniformna, nema onih "fleka" na jednobojnoj pozadini, crna je za nijansu svetlija nego na TN panelu (pored mi stoji LG 22'' sa TN panelom, probijanje pozadinskog osvetljenja na njemu je mnogo primetnije, i boje su bledje). IPS glow postoji malo u donjim uglovima, ali i to je u normalnoj upotrebi neprimetno (sad sam gasio svetlo i stavio srkoz crnu sliku da proverim gde ga ima, morao sam i LG da ugasim jer se inace ne vidi, a zaboravio sam gde je). Ovo je panel koji vazi za losiji, paneli na skupljim gaming monitorima su bolji, kontrast i crna su sigurno bolji. Niko od nas ne sedi u mraku i bulji u crni ekran, tj vecina ovih problema nisu realni problemi, malo se preteruje sa time i treba covek uzivo da vidi da li mu nesto odgovara. Trenutno ne postoji idealan panel za opstu upotrebu, tako da neki kompromis mora da se napravi.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2022, 4:23   #10
TDK's Villain
Član
 
Član od: 16.10.2009.
Poruke: 157
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

Citat:
Remedy kaže: Pregled poruke
Meni monitori prvenstveno sluze za rad, tako da ne gledam zakrivljene, a VA ne gledam zbog onog efekta kod skrolovanja teksta (to je valjda taj black smearing), tako da tu ne mogu da te posavetujem. Samsung VA paneli vaze za dobre kada je gej-Ming (© Neutrino) u pitanju.

Sto se tice IPS panela (glow, uniformnost, backlight bleed), slike i klipovi koje vidis na netu su prenaglaseni da bi se ljudima prikazao efekat, to uzivo ne izgleda tako. Bolji IPS monitori imaju i bolje panele, veci kontrast, itd... ali crna nikad nije skroz crna. Ako narucis u prodavnici preko Interneta imas 2 nedelje da ga vratis, i s obzirom da vecinu monitora ne mozes da vidis uzivo u prodavnici, tako bi trebalo i raditi.

Pre par meseci sam neplanirano uzeo Dell s2421hs zbog ergonomije (da mi stoji vertikalno kao pomocni), posto je bio na akciji 180e. Asus proArt od 24'' (koji sam merkao za tu namenu) nije bio ispod 340 evra, mogu skoro dva Dell-a za te pare pa reko da probam. Pretpostavio sam da cu ga vratiti zbog panela (posto panel na tom monitoru ne vazi za neki dobar). Backlight bleed je neprimetan, tj kad gledam Netflix u mraku ne primecujem osim ako ga trazim (ali i tad je jedva primetno). Siva je uniformna, nema onih "fleka" na jednobojnoj pozadini, crna je za nijansu svetlija nego na TN panelu (pored mi stoji LG 22'' sa TN panelom, probijanje pozadinskog osvetljenja na njemu je mnogo primetnije, i boje su bledje). IPS glow postoji malo u donjim uglovima, ali i to je u normalnoj upotrebi neprimetno (sad sam gasio svetlo i stavio srkoz crnu sliku da proverim gde ga ima, morao sam i LG da ugasim jer se inace ne vidi, a zaboravio sam gde je). Ovo je panel koji vazi za losiji, paneli na skupljim gaming monitorima su bolji, kontrast i crna su sigurno bolji. Niko od nas ne sedi u mraku i bulji u crni ekran, tj vecina ovih problema nisu realni problemi, malo se preteruje sa time i treba covek uzivo da vidi da li mu nesto odgovara. Trenutno ne postoji idealan panel za opstu upotrebu, tako da neki kompromis mora da se napravi.
Da to je taj efekat black smearinga, koji je je jos upecatljiviji kod 144hz.

Filmove ne gledam na monitoru, monitor mi sluzi takodje za posao ali nemam nista zahtevno za tipa grafiku pa mi nije bitno. Za gejming jeste jer kao sto rekoh filmove gledam iskljucivo preko TVa koji je oko 40tak inca.

E da uzimam za filmove sigurno bi isao na VA panel jer prosto kontrast u nekim filmovima koji su mracnijeg tipa je previse bledo kod IPSa i barem meni je bas iritantno.

Isto tako kod gejminga imam osecaj da bi se lakse navikao na bledje crne i slabiji kontrast kod IPS-a, nego li konstantan black smearing dok se krecem:
Evo primera gde bas smeta, iliti bas distracting VA Panel black smearing

Mislim i ne kapiram cemu onda super duboke crne i dobar kontrast na VA panelima ako upravo tu gde je najjaci se pojavljuje bas rebound efekat da to onda postane zapravo najgori dozivljaj.(Kapiram na samsung g7 i plus toga nema ali velika vecina prosto ne zeli da da 550+ na monitor samo zbog toga)
TDK's Villain je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2022, 7:48   #11
TDK's Villain
Član
 
Član od: 16.10.2009.
Poruke: 157
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

Citat:
Partybreaker kaže: Pregled poruke
Baci pogled i na Gigabyte M27Q monitor. Hardware Unboxed ga preporučuje iznova i iznova. Imamo i SKF recenziju ovde. Doduše, on je ~3K iznad budžeta.
Izgleda super osim tih crnih koji su bas sivkaste, i ima dosta glow-a u mracnijim scenama. Budzet je ok jer bih iscedio jos para s obzirom da bi pazario nesto sto ce mi odgovarati ali da ne trpim black smearing kod VA ili loseg tj ispranog kontrasta kod IPS-a.
Tako da ne znam sta mi je ciniti ali nadam se da cu moci da nadjem nesto oko 51.000din, jer preko toga mi je za sada nepojmljivo za monitor.

Kada bih nasao neki IPS koji mugu da tvikujem da te crne barem malo izgledaju pristojno bilo bi vrh.
Jer glupo bi bilo da odem sa ovog starog 1080p asusa koji je TN(panel koji skoro svi pricaju u negativnom kontekstu), a evo ja ne primecujem nista od pomenutih nus pojava, i da kupim neki monitor koji je za 300evra skuplji i krene da se pojavljuje nesto iritantno poput ghostinga, smearinga, glowa ili loseg kontrasta..
TDK's Villain je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2022, 14:46   #12
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

Citat:
TDK's Villain kaže: Pregled poruke
Izgleda super osim tih crnih koji su bas sivkaste, i ima dosta glow-a u mracnijim scenama. Budzet je ok jer bih iscedio jos para s obzirom da bi pazario nesto sto ce mi odgovarati ali da ne trpim black smearing kod VA ili loseg tj ispranog kontrasta kod IPS-a.
U potpunosti te razumem. Ja sam jedno vreme terao IPS monitor (sa slabim contrastom) i VA televizor (sa neminovnim black smearingom). I uvideo sam tačno mane i jednog i drugog Black smearing je nešto što ubija određene tamne scene sa brzim kadrovima u filmovima. Crna, iako jeste crna, povremeno imaš osećaj kao da gledaš u ekran od nekoliko desetina milisekundi odziva.

Citat:
TDK's Villain kaže: Pregled poruke
Tako da ne znam sta mi je ciniti ali nadam se da cu moci da nadjem nesto oko 51.000din, jer preko toga mi je za sada nepojmljivo za monitor.
Iz pomenutih razloga sam pre 6 meseci stis'o zube i toliko para dao za MSI MAG274QRF. On ima contrast bliži ~1200:1, što je za IPS primetno bolje. I dalje je to daleko od savršenog, ali je dobar kompromis između crne boje i responzivnosti slike. Do nekog OLED-a...

Na žalost, već neko vreme ga nema u domaćim radnjama. Jedino da pokušaš da najuriš preko oglasa, ali realnost je da bi sada verovatno koštao više.

Citat:
TDK's Villain kaže: Pregled poruke
Kada bih nasao neki IPS koji mugu da tvikujem da te crne barem malo izgledaju pristojno bilo bi vrh.
Uvek možeš da pojačaš contrast i smanjiš gammu. Meni je i pored boljeg contrasta na ovom MSI-ju gušt da to uradim, lepše mi izgleda slika. Ali, ne očekuj previše, to je kao kad loše ozvučenje pokušavaš da popraviš equalizerom.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2022, 14:48   #13
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

U 21. veku ljudska rasa nije u stanju napraviti kršten monitor?

Hohštapleraj i kapitalizam u punom sjaju.

Biraš manje zlo spram namene, ali ni jedan nije k’o svet - ili zeza prikaz boja, ili brzina osvežavanja (ili oba u izvesnoj meri ako ne platiš bubreg ipo).
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2022, 14:53   #14
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

Tehnologija (bilo da je razvoj hardvera ili softvera) je jedno veliko igranje sa tradeoff-ovima. Hteli smo kompaktnije monitore od CRT-a? Može, nema problema, ali izvol'te sad niz drugih izazova koje donosi ta nova tehnologija

OLED će dobar deo pomenutih bubica ispeglati, ali kao i sve - i on ima svoje mane (burn-in, cena...). Do tada uzmeš najbolje što možeš u datom momentu. Za nekih 5~10 godina, kada stasa nova tehnologija, prodaš stari i promeniš svoj sadašnji setup.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2022, 14:56   #15
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

pa stvarno kad se setim na početku veka/milenijuma kad sam kupio hansol od 15 inča...
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2022, 15:15   #16
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

Ravni CRT ekrani sa vernim prikazom boja i pristojnom brzinom osvežavanja se danas smatraju zastarelim i neekološkim.

Dok su grafičke koje vuku kilovat ekološke.

Karikiram malo, ali ne previše. Ubedili su ljude da je normalno da za 500€ nema monitora koji daje sliku bez falinki.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2022, 15:28   #17
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

pa dobro ima i jeftinije za one sa plićim džepom, nisu ti monitori neekološki zbog potrošnje nego olova i šta sve nije išlo u njih..
Ja pre par god kupio za 100e dva dell-a od 24.. 60Hz doduše, ali eto stalno neki napredak, išlo je 14, 17,19,21x2, pa 24x2 eto ja za 20 god izmenjah 7 monitora.. al što je najgore znam neke koji još koriste crt, ima ih i po državnim ustanovama.. sećam se kad sam vadio lk slikali me pa komp rendao sliku 5 minuta ono ceo hodnik čeka red, pa mislim se ono koliko para uzmete dnevno kupite neki bolji komp da brže ide poso....
Još kako senka padala odozgo ispao sam ko da imam brčiće ko Hitler, a oni sve tako slikaju haha propas..
Ili što se tiče štednje sedim u opštini ono neko postavio sve ekrane da im se pali screen saver umesto da idu u stendby, još leto a kompjuteri rade na pod opterećenjem, pa onda u svaku kancelariju klima da to rashladi, u eldis kad odem odmah počnem da se znojim koliko temperaturu nabili itd

Poslednja ispravka: water wizard (25.12.2022 u 16:10)
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2022, 16:30   #18
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

Citat:
Partybreaker kaže: Pregled poruke
Iz pomenutih razloga sam pre 6 meseci stis'o zube i toliko para dao za MSI MAG274QRF. On ima contrast bliži ~1200:1, što je za IPS primetno bolje. I dalje je to daleko od savršenog, ali je dobar kompromis između crne boje i responzivnosti slike. Do nekog OLED-a...
Ima ga u radnji koja se zove isto kao i sam uredjaj (bar tako pise na sajtu, MSI vode pod punim imenom Microstar u filteru pa se lako previdi), ali je cena 56k. Jel tvoj MSI MAG274QRF-QD ili onaj bez QD? Citao sam da je razlika minimalna, ali ipak da pitam posto mi deluje da si zadovoljan a i mene interesuje taj monitor.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2022, 18:28   #19
TDK's Villain
Član
 
Član od: 16.10.2009.
Poruke: 157
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

Citat:
Partybreaker kaže: Pregled poruke
U potpunosti te razumem. Ja sam jedno vreme terao IPS monitor (sa slabim contrastom) i VA televizor (sa neminovnim black smearingom). I uvideo sam tačno mane i jednog i drugog Black smearing je nešto što ubija određene tamne scene sa brzim kadrovima u filmovima. Crna, iako jeste crna, povremeno imaš osećaj kao da gledaš u ekran od nekoliko desetina milisekundi odziva.



Iz pomenutih razloga sam pre 6 meseci stis'o zube i toliko para dao za MSI MAG274QRF. On ima contrast bliži ~1200:1, što je za IPS primetno bolje. I dalje je to daleko od savršenog, ali je dobar kompromis između crne boje i responzivnosti slike. Do nekog OLED-a...

Na žalost, već neko vreme ga nema u domaćim radnjama. Jedino da pokušaš da najuriš preko oglasa, ali realnost je da bi sada verovatno koštao više.



Uvek možeš da pojačaš contrast i smanjiš gammu. Meni je i pored boljeg contrasta na ovom MSI-ju gušt da to uradim, lepše mi izgleda slika. Ali, ne očekuj previše, to je kao kad loše ozvučenje pokušavaš da popraviš equalizerom.
Hmm po specifikacijama ja i dalje vidim da je kontrast 1000:1, i da spominju mane da crne izgledaju sivo, kao i kod vec gore pomenutog gigabyte m27Q.
https://www.rtings.com/monitor/revie...x-mag274qrf-qd
TDK's Villain je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2022, 18:51   #20
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: 27" 1440p Monitor pomoc, do nekih 37.000din

Citat:
Relja kaže: Pregled poruke
Ravni CRT ekrani sa vernim prikazom boja i pristojnom brzinom osvežavanja se danas smatraju zastarelim i neekološkim.

Dok su grafičke koje vuku kilovat ekološke.
Zamisli da ti na stolu stoji CRT od 27"
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
Relja (25.12.2022)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Laptop do nekih 700 eura quality ŠDK - Prenosni računari 8 7.9.2010 13:44
Komp za klinca, do nekih 30.000din Genije_Online Šta da kupim? 20 4.3.2010 1:05
Notebook do nekih 630€ dbaja Prenosni računari 9 29.9.2009 11:01
Dobar monitor 19" do nekih 150 evra? Flajko ŠDK - Grafika 14 8.3.2009 19:27
AGP grafika upotrebljiva za novije igre ?? Knele ŠDK - Grafika 259 5.3.2008 9:16


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com