Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.4.2010, 23:10   #1
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Thumbs up Dark Seed



D a r k S e e d

UVOD

Dark Seed je fenomenalna igra kompanije Cyberdreams, koja je postavila neke nove standarde u svetu avanturističkih igara. Iako je nastala davne 1992. godine, nisam hteo da je "zavedem" pod stare igre, pošto ovaj podforum ionako ima najmanje tema od svih ostalih. Ova igra, u vreme kada je izdata, bila je jedna od prvih avantura koja je imala grafiku u visokoj rezoluciji (u to vreme 640x400 u neverovatnih 16 boja). Sigurno najzaslužniji čovek za uspeh igre i jako detaljnu grafiku je niko drugi do švajcarac H.R.Giger - skulptor, slikar, dizajner; u žanru koji se jako teško da opisati, jer predstavlja cyberpunk, futuristiški mix mašina i organskih bića. Za one sa jeftinijim ulaznicama, evo njegovog oficijelnog sajta, na kome možete videti da stoji iza dela "Necronomicon", koje je uočio više nego poznati režiser Ridli Skot i kasnije zamolio autora zbirke da dizajnira vanzemaljce i većinu predela u njegovom filmu "Osmi Putnik".

Koncept igre kreiran je od strane par momaka: Mike Dawson, John Krause, Patrick Ketchum i Michael Cranford. Pošto su svi bili fanovi dela Gigera, kontaktirali su ga sa predlogom da radi veći deo artworka. Posle nekoliko putovanja u Švajcarsku i posle nekoliko kofera punih zelenih novčanica, Giger je pristao da pozajmi neke svoje radove Cyberdreams momcima, uz insistiranje da igra mora da se digne u visoku rezoluciju zbog količine detalja. Mnoge njegove slike, ili delovi slika, uklopljeni su u mračni deo sveta Dark Seed-a, a Cyberdreams je pritom imao pristup čitavoj kolekciji dela ovog autora koja vredi milione. Slike su skenirane i obrađivane na računaru uz pomoć programa Deluxe Paint II i Digiview 5 na Amiga platformi (mnogi amigisti se sigurno sećaju ovih programa). Ove i još mnoge druge zanimljive informacije možete naći u originalnom manualu za igru. Kada developeri iznose ovakve činjenice o samom razvoju, to samo dokazuje koliko su ponosni na svoje čedo i koliki je trud uložen u celokupni projekat.

* * * * *
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Patton na korisnoj poruci:
DeCoy (24.4.2010), getawayblues (25.4.2010), Shlaymara (25.4.2010), Thunderman (25.4.2010)
Stara 24.4.2010, 23:11   #2
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Dark Seed


PRIČA

Priča u to vreme nije bila toliko izlizana. Vi ste u ulozi mladog pisca po imenu Mike Dawson. Da, zove se isto kao i jedan od glavnih dizajnera igre, čak izgleda isto kao on, pa s obzirom da vodite lika čije su radnje snimane pravom kamerom i potom digitalizovane, može se reći da je ovo neka vrsta preteče FMV avantura. Elem, Mike je skoro kupio skroz opremljenu kuću u malom mestu Woodland Hills. Šta se desilo sa prethodnim vlasnikom nikom nije poznato. Već posle prvog dana Mike ima košmare kako je otet od strane vanzemaljaca i kako mu isti implementiraju neko seme u lobanju. Budi se sa velikom glavoboljom i sa mislima da li je to zaista bio samo loš san. U tom trenutku počinje vaša avantura. Imate tri dana da razrešite misteriju i šta se konkretno dešava u malom gradiću.

* * * * *

UPRAVLJANJE

Likom upravljate tako što desnim dugmetom klikćete da bi ste promenili željenu akciju, koje su predstavljene kursorom koji se menja, a potom ih levim dugmetom izvršavate. Akcije bi se ukratko mogle opisati kao: otidi, iskoristi, pogledaj. Opcijama i inventaru se pristupa tako što mišem pređete preko gornjeg dela ekrana, nakon čega vam se pojavljuje meni. User interface je više nego jednostavan. Donji deo ekrana zauzima prozor u kome se ispisuju poruke u toku igre (neke od njih su i digitalizovan govor glavnih junaka), a središnji deo je naravno rezervisan za akciju. Prva stvar na koju morate da obratite pažnju jeste da morate lika "naučiti" neke stvari. Mike nece, na primer, moći da otvori neki tajni prolaz, ako pre toga nije negde pročitao da na tom mestu postoji tajni prolaz. Ovakvih primera ima još dosta.

Igra se sastoji od dva paralelna sveta: "nazovi" normalnog i mračnog. Ubačena je interakcija između ova dva sveta, tako da sve što učinite u jednom, to se reflektuje u drugi i obrnuto. Primetićete da su svetovi praktično identični, sem što je ovaj mračni pao pod uticaj fantastičnih slika Giger-a. Igra je vrlo kratka i ima koliko toliko logične zagonetke, pa su kreatori odlučili da je začine težinom tako što su ubacili smicalicu da se igra odigrava u realnom vremenu. Jedan minut u igri jednak je 5 sekundi "po našem vremenu". Budite se ujutru i do deset sati uveče morate da se vratite kući na spavanjac, jer ako ostanete napolju, sav inventar (sa sve disketom za opcije) će vam biti pokraden, što rezultuje učitavanje pozicije. Ako ostanete u mračnom svetu posle deset, jednostavno ćete umreti, što znači opet učitavanje pozicije. Dok teče dan trigeruju se razni događaji i ako se ne nađete na pravom mestu u pravo vreme, opet nazad na učitavanje pozicije. I ono najvažnije, igra dozvoljava da završite dan iako niste odradili sve taskove, tako da... ne moram opet da pričam šta treba da uradite sa pozicijom. Ovo, jednu najobičniju igru koja se može završiti za sat vremena šetnjom kao krož Diznilend, pretvara u pravu noćnu moru, goru od one koju sanja Mike. Često snimajte i budite spremni da mnogo učitavate, pa i da započinjete igru iz početka.

Pored ove otežavajuće okolnosti, igra poseduje i dosta nelogičnosti: neki put akcija za "iskoristi" vodi vas direktno na drugu lokaciju, u gradiću ima izuzetno malo ljudi, ima dve-tri situacije kada ćete morati da "piksel huntujete" objekat veličine 2x2 piksela, u jednom trenutku vam zatreba štap koji kupite na određenoj lokaciji iako ste okruženi šumom... siguran sam da ćete naleteti na još bisera.

Sa druge strane, igra ima sjajnu atmosferu; grafika, muzika i zvučni efekti se sjajno uklapaju u celokupnu priču. Pa svi ljubitelji oldschool avantura, ne bi smeli da propuste ovo ostvarenje.

* * * * *
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Patton na korisnoj poruci:
Shlaymara (25.4.2010)
Stara 24.4.2010, 23:15   #3
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Dark Seed

INSTALACIJA

Ja sam Dark Seed otkrio negde sredinom devedesetih, verovatno listajući neke bajate nemačke časopise za Amigu. "Avantura koja staje na čitavih sedam disketa, to mora da je nešto dobro", pa sam brže bolje potrčao do svog pirata na NBGD i nabavio igru. To je takođe bio period kada sam vikendom nosio Amigu 500 kod svog drugara iz komšiluka, pa smo zajedno dangubili ceo dan. Monitor je bio nešto teži za nošenje, pa smo koristili njegov za Commodore 128, koji je na Amigi davao crno belu sliku, što nam nije smetalo za Dark Seed.

Povučen tim lepim iskustvom i sećanjima, odlučio sam da ponovo pređem verziju za Amigu, a potom i za PC. Verzija za PC ima nešto oštriju grafiku, mnogo je dinamičnija, ali MIDI zvučni efekti i muzika su jednostavno prejadni u poređenju sa digitalizovanim zvukovima na Amigi. Dok sam tražio igru po netu, pošto je uveliko abandonware, saznao sam da postoji i specijalna verzija za Amigu CD32 koja sadrži dodatni digitalizovani govor junaka.

* Dark Seed Amiga
* Dark Seed Amiga CD32
* Dark Seed PC

Verziju za Amigu je malo tricky instalirati. Za emulaciju sam koristio najnoviji WinUAE, sa određenim kickstartom za Amigu CD32. Napravio sam posebnu konfiguraciju sa mapiranim direktorijumom koji će glumiti hard disk. Na njega sam instalirao Workbench 3.1 operativni sistem i potom WHDLoad, program koji vam omogućava da instalirate disketne i cd verzije programa za Amigu na hard. Igru sam raspakovao, neuspešno startovao i potom ovde provalio da će mi trebati još ovo. Negde sam pročitao da miš ne radi na CD32, a nije radilo ni snimanje pozicije. Miš sam zamenio kontrolama na tastaturi, a poziciju sam snimao tako što sam snimao čitav "state" emulatora.


Verzija za PC se mnogo lakše pokreće. Koristio sam najnoviju verziju DFend-a koji u sebi ima integrisan i DosBox. Igra radi sa defaultnim podešavanjima emulatora, eventualno pre startovanja prođite kroz kratak setup igre koji se poziva sa "ds /m".



* * * * *

DODATAK

Za sam kraj, verujem da ste primetili da nisam do sada postavio nijedan jedini screenshot iz igre. Posle nekoliko večeri igranja, mogu konstatovati da sam igru doktorirao, a taj period sam obeležio screenshotovima svih mogućih scena i animacija koje se pojavljuju u igri i kojih ima oko stotinak. Pošto verzija za Amigu koristi (interlaced) mod 640x512, a ne koristi se poslednjih 112 piksela po visini, materijal sam cropovao na 640x400. WinUAE čudno uklanja Amigin flicker, te igra izgleda mnogo bolje i oštrije na pravoj mašini (ali ipak i dalje lošije nego na PC-u). Sa druge strane, DosBox je pokrenuo igru u nekoj čudnoj 640x350 rezoluciji, te sam materijal odatle resizeovao na 640x400, kako bi vam bilo lakše poređenje sa slikama sa prijateljice. Animacije su skidane frejm po frejm i pakovane u animirane GIF-ove.

Uživajte u igri.
* * * * *
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Patton na korisnoj poruci:
getawayblues (25.4.2010), Shlaymara (25.4.2010)
Stara 24.4.2010, 23:20   #4
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Dark Seed





* * * * *

SPOILER ALERT
Sledi sav materijal iz igre.
Iako je pametno spakovan u spoiler tagove, može vam pokvariti užitak prelaženja igre.

* * * * *
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2010, 23:23   #5
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Dark Seed

Spoiler za Prvi dan:
PRVI DAN

Spoiler za Intro:



Spoiler za Zagonetke:









Spoiler za Zagonetke:

Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2010, 23:24   #6
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Dark Seed

Spoiler za Prvi dan:
PRVI DAN

Spoiler za Zagonetke:




Spoiler za Scena:





Spoiler za Zagonetke:



Spoiler za Zagonetke:

Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2010, 23:25   #7
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Dark Seed

Spoiler za Prvi dan:
PRVI DAN



Spoiler za Scena:




Spoiler za Zagonetke:




Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2010, 23:26   #8
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Dark Seed

Spoiler za Prvi dan:
PRVI DAN


Spoiler za Zagonetke:



Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2010, 23:27   #9
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Dark Seed

Spoiler za Drugi dan:
DRUGI DAN

Spoiler za Intro:


Spoiler za Zagonetke:







Spoiler za Zagonetke:




Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2010, 23:28   #10
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Dark Seed

Spoiler za Drugi dan:
DRUGI DAN








Spoiler za Zagonetke:




Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2010, 23:29   #11
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Dark Seed

Spoiler za Drugi dan:
DRUGI DAN






Spoiler za Zagonetke:





Spoiler za Zagonetke:

Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2010, 23:30   #12
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Dark Seed

Spoiler za Treći dan:
TREĆI DAN

Spoiler za Intro:


Spoiler za Zagonetke:






Spoiler za Kraj:

Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2010, 12:49   #13
Thunderman
Veteran
 
Član od: 11.1.2008.
Poruke: 1.112
Zahvalnice: 262
Zahvaljeno 575 puta na 168 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Thunderman Slanje poruke preko Yahooa korisniku Thunderman
Određen forumom Re: Dark Seed

Zar ti nije lakse da snimis sve,pa uploadujes video na neki vebsajt?
Thunderman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2010, 13:25   #14
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Dark Seed

Meni je Dark Seed uvek bio nekako odvratan grafički ali ne u smislu lošeg "crtanja" već baš baš tamne atmosfere pa se veoma retko dešavalo da ostanem duže u njemu od nekih par sati iako poznajem "amigose" (PC veziju nekako ne priznajem kao original a i ako se sećate to je bilo zlatno vreme ratovanja "Amiga vs. PC" ) koji se kunu u nju.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
adventure, avanture, dark seed, opis igre

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena DeCoy Akcione igre 196 22.3.2011 16:54
Problem sa igrama Dark Messiah i Double Agent!!! Apokalypsa O igrama uopšte 5 6.9.2007 22:42
Dark Oberon Dushan Strateške igre 1 5.7.2007 4:41


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:07.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com