Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Modovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Modovi Budite jedinstveni - modifikujte svoj računar

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.3.2007, 22:51   #1
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Ako zelite da vam racunar bude "tih" uradite sledece

Par stvari koje se moraju znati:

1. Dovoljan je jedan glasan ventilator pa da komp vise ne bude tih;
2. Čim je vise ventilatora i buka je veća;
3. Kad se pogase svi ventilatori, dakle totalno pasivno, uvek ostaju diskovi, a tu su najgori Maxtor i Seagate, ovi drugi zato što nemaju AAM.
4. Više ventilatora ne znači bolje hladjenje, kao ni njihov visok broj obrtaja.
5. Veći ventilatori će dati daleko veći protok nego manji, uz isti protok će nudit daleko veću tišinu .
6. NIJE dovoljno da ventilator radi na 5 ili 7V da bi bio tih. Problem su ležajevi, malo koji ventilator ima dobre ležajeve, a najgore imaju Thermaltake ventovi. Npr. Glacialtech SB ventovi imaju dobre ležajeve, ali znaju im ti isti otić, a tad ni podmazivanje ne pomaže.
7. Preporucljivo je promjenit ventilator na VF700/VF900 jer imaju bučne ležejeve .
8. Treba izbegavati ventilatore na bočnim stranicama (čitaj otvori = buka) iako nije pravilo.
9. Sunđer i zvučnu izolaciju stavljajte samo ako imate tihi računar, inače nema učinka.
10. Problem su i nekvalitetna kućišta koja znaju zvoniti i sl.
11. Izbegavati kontakt HDD-a s kućištem jer prenosi vibracije na njega i stvara "drndanje" - upotrebiti gumu, lastiš, sunđer...
12. Napajanje također odvojiti od kontakta sa kućištem (guma, sunđer), isto učiniti i sa ventilatorima
13. Izbegavati grilove za ventilatore, stvaraju buku i smanjuju protok, izrezati limove na kućištu gde idu ventilatori, ovisno o izgledu protok zna biti jako smanjen
14. Zatvoriti sve bespotrebne rupe na kućištu.
15. Srediti kablove da ne ometaju protok vazduha.
16. Pripazite da ne ugušite diskove u sunđeru da se ne počnu pregrevati.
17. Općenito, nemojte žrtvovati stabilnost i trajnost PC-a (previsoke temp.) zbog utišavanja.
18. Komp stavite na pod dalje je od ušiju i po mogućnosti na tepih jer i on upija zvukove.
19. Trudite se da imate samo jedan HDD, posebno ako nemate kvalitetno kućište. Dva diska često stvaraju velike vibracije.
20. Smanjite AAM na minimum pomoću Hitachi Feature Toola.
21. Koristite diskove sa FDB motorima (mislim da danas svaki noviji diskovi imaju takve motore).
22. Skuplji kuleri ne znači nužno da su bolji.
23. Vezano za stišavanje diska, sunđer služi da upije ZVUK, a guma da upije VIBRACIJE.

Poslednja ispravka: VojaM (13.3.2007 u 12:20)
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku jonathan na korisnoj poruci:
Stara 13.3.2007, 11:20   #2
SuperG
Veteran
 
Član od: 16.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.057
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 20 puta na 16 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku SuperG
Određen forumom Re: Ako zelite da vam racunar bude "tih" uradite sledece

Citat:
Marko Stanojkovic kaže: Pregled poruke
Par stvari kazes, ovde ih ima 23.
Sa kog sajta si prekopirao?
http://forum.hardwarebase.net/viewto...c156a3ab7845f2

Izgleda da ima i ovde.

Poslednja ispravka: VojaM (13.3.2007 u 12:21)
SuperG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2007, 18:45   #3
VelisQ
Član
 
Član od: 21.11.2006.
Poruke: 216
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Ako zelite da vam racunar bude "tih" uradite sledece

Opcenito si trebao navesti odakle si copy8/pasteovao ovo.
Jes' da i nije neki tekst, ali ispostuj i to malo.
VelisQ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2007, 19:54   #4
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Ako zelite da vam racunar bude "tih" uradite sledece

Da, stavite kućište na pod i onda vam usisivač ni ne treba!
Text je nikakav! Thermaltake-ovi ventovi najgori? Oni kao da nisu čuli za milion no name "kineza" koji su posle pola godine zreli za đubre? I ovaj sunđer i gumu što poimnju : nisu rekli ni kako ni gde da se postave. Pa ne misle valjda ceo hard da se zamotva u sunđer? Nema tu mnogo mudrosti : Nekoliko sporih, ali velikih ventova i komp ima samo da prede!
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Bl4cK_DoOm (16.3.2007), nerro7 (23.12.2010)
Stara 13.3.2007, 20:02   #5
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Ako zelite da vam racunar bude "tih" uradite sledece

dobro.. tekst je ukraden, ne valja k***u i eto.. nek se tema brise
sto se mene tice, meni i ne treba.. ..
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2007, 20:56   #6
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Ako zelite da vam racunar bude "tih" uradite sledece

Citat:
jonathan kaže: Pregled poruke
dobro.. tekst je ukraden, ne valja k***u i eto.. nek se tema brise
sto se mene tice, meni i ne treba.. ..
Nemoj da se ljutiš, nisam ništa protiv tebe rekao! Tema je odlična, ali bolje da dajemo predloge iz ličnog iskustva, nego da slušamo ove predloge koji su zaista diskutabilni.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Bl4cK_DoOm (16.3.2007), PixelTerror (25.5.2007)
Stara 13.3.2007, 20:59   #7
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Ako zelite da vam racunar bude "tih" uradite sledece

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Nemoj da se ljutiš, nisam ništa protiv tebe rekao! Tema je odlična, ali bolje da dajemo predloge iz ličnog iskustva, nego da slušamo ove predloge koji su zaista diskutabilni.
ako je tako onda OK.. nije da se ljutim al eto, nije ni za bacit, i cinjenica je veci kuleri biolje hlade a da su dosta tisi i da bolje posao obavljaju,... cinjeni ca je da se sa nekim zvucnim izolacijama ne dobija mnogo toga ako je racunar bas bucan, znaci nebi ga mnogo utisali, cinjenica je da ima zvonjavih kucista pa je potrebno postavit gumu na stranice kako se ne bi tresla, naj vise se to trese kad se snimaju CD-ovi
eto daj te predloge i sugestije a ja cu glavni post promenit kako zahtevate i da onda ova tema bude savrsena i kompletna
znaci koji deo da izbacim, koji da prepravim itd itd..

poz
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2007, 3:39   #8
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Ako zelite da vam racunar bude "tih" uradite sledece

Citat:
jonathan kaže: Pregled poruke
7. Preporucljivo je promjenit ventilator na VF700/VF900 jer imaju bučne ležejeve .
9. Sunđer i zvučnu izolaciju stavljajte samo ako imate tihi računar, inače nema učinka.
13. Izbegavati grilove za ventilatore, stvaraju buku i smanjuju protok, izrezati limove na kućištu gde idu ventilatori, ovisno o izgledu protok zna biti jako smanjen
18. Komp stavite na pod dalje je od ušiju i po mogućnosti na tepih jer i on upija zvukove.
20. Smanjite AAM na minimum pomoću Hitachi Feature Toola.
Ovako, imam par pitanja u vezi ovih tipova:
7. Sta si mislio, da stavimo Zalmana jer je tisi ili da ga menjamo jer nije tih?
9. Ako imam tih komp, zasto bih stavljao sundjer (i time ga, ustvari "ususkavao" )
13. Pretpostavljam da su u pitanju resetke na ventovima... Rostilj
18. Komp na tepihu znaci brze skupljanje prasine unutar kucista i u samim ventilatorima. To znam iz iskustva i ni u kom slucaju ne preporucujem!
20. Nasao sam nekih tekstova, mada nisam siguran da moja Barakuda koristi AAM (na njihovom sajtu ne pise nista korisno)... Zna li iko ista?
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2007, 5:13   #9
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Ako zelite da vam racunar bude "tih" uradite sledece

Citat:
glitch kaže: Pregled poruke
20. Nasao sam nekih tekstova, mada nisam siguran da moja Barakuda koristi AAM (na njihovom sajtu ne pise nista korisno)... Zna li iko ista?
U npr. HDD Life PRO programu, imaš opciju kojom možeš da izabereš dve stvari :
Da disk radi brže i bude bučniji ili da radi nešto sporije i bude nešto tiši. Ja imam SG i Maxtora. Kod Maxtora ovo može da se podesi, ali kod SG je slider podešen na brzo/bučno i ne može da se menja. Mada, ja nisam primetio nikakvu razliku ni u brzini ni u glasnoći Maxtora a baš sam se detaljno igrao sa tim. SG je opet tiši. Za smanjenje vibracija, dobro je postaviti gumene ili kartonske odstojnike između uređaja i kućišta i to dva komada: prvi odmah ispod glave šrafa (tu šraf pravi kontakt sa kućištem) i drugi da dodiruje sam uređaj jer tu se uređaj spaja sa kućištem. Ovo prilično pomaže, naročito kod ventova i optičkih uređaja. Mislim da sam bio jasan, ako nisam, mogu da vam skiciram.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
glitch (14.3.2007)
Stara 14.3.2007, 11:29   #10
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Ako zelite da vam racunar bude "tih" uradite sledece

Citat:
glitch kaže: Pregled poruke
Ovako, imam par pitanja u vezi ovih tipova:
7. Sta si mislio, da stavimo Zalmana jer je tisi ili da ga menjamo jer nije tih?
9. Ako imam tih komp, zasto bih stavljao sundjer (i time ga, ustvari "ususkavao" )
13. Pretpostavljam da su u pitanju resetke na ventovima... Rostilj
18. Komp na tepihu znaci brze skupljanje prasine unutar kucista i u samim ventilatorima. To znam iz iskustva i ni u kom slucaju ne preporucujem!
20. Nasao sam nekih tekstova, mada nisam siguran da moja Barakuda koristi AAM (na njihovom sajtu ne pise nista korisno)... Zna li iko ista?
7. ne kontam.. cini mi se da pod 7 to ne pise
9. u principu a to je i istina, kucista se ne mogu utisat nekim zvucnim izolacijama ako je kuciste jako bucno (i od kulera, ventova, HDD itd itd)
e evo i zasto je to receno
ako imas racunar koji stvara buku viskokih tonova, ne toliko veliko ali ipak da nervira, to se moze utisat i jedostavno zvucnom izolacijum, sundjerom, gumama na poklopcima taj ton se zagusi i jednostavno je ucinkovito..
ako imas jako bucan komp koji bas bruji, nesto tipa kada odu lezajevi, stvara buku u bukvalnom smislu, kada se stavi ta izolacija dobijes brujanje indenticno brujanju napona i na to se misli da ne pomaze puno zvucna izolacija

13 da, mada je to retkost ali imao sam par slucajeva gde se to jednostavno trese i jako nervira, i ako su u pitanju bile bolje marke napojne j.

18 to si upravu, to trebam izbacit ali dok se setim necega pametnijeg da stavim, neka za sad ovako stoji
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2007, 15:49   #11
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Ako zelite da vam racunar bude "tih" uradite sledece

Gledaj 'vako:
Citat:
7. Preporucljivo je promjenit ventilator na VF700/VF900 jer imaju bučne ležejeve .
e, sada: ja bih rekao da treba menjati lose ventilatore iz tacke #6 sa ovim Zalmanovim VF700/VF900 ali me buni ovo u nastavku: "jer imaju bucne lezajeve"...


__________________
Da li ste se uključili? http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2007, 18:31   #12
ALEX S.C.
Novi član
 
Član od: 2.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ako zelite da vam racunar bude "tih" uradite sledece

Ja imam 5 Cooler Master ventilatora(svi su Ball Bearing),1x90mm SU1 i 4x80mm SU1 u kucistu BX-02B-B-SL.U pocetku mi je smetala,ne mogu reci buka,vec vise huk strujanja vazduha.Preko dana se to i ne registruje,ali nocu,to je sasvim druga "pesma" Problem sam resio kad sam ih prebacio da rade na 7V.Po meni, ne treba stedeti pri kupovini.Ventilatori moraju imati kuglicne lezajeve i moraju biti od neke renomirane firme,jer to garantuje kakav-takav kvalitet.BTW,po deklaraciji vent od 90mm ima 18,7dBA/1700 R.P.M./29.53CFM na 12V,a ovi od 80mm 26dBA/2500/29.07CFM/12V i mogu vam reci da odlicno rade svoj posao.
ALEX S.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com