Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Phone Zone > Aparati i oprema

Aparati i oprema Mobilni telefoni i dodaci

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.12.2017, 16:00   #1
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Šta vam se svidelo a šta nije u 2017-toj

Dakle da čujemo šta vam se to svidelo u vezi sa trendovima ove godine a šta nije? Čime ste oduševljeni a čime razočarani?

...

Evo da otpočnem sa par ličnih utisaka:

Svidelo mi se

Sviđa mi se što svi brendovi počinju da vode računa o kvalitetu izrade i kod nižih klasa, pa je aluminijumsko kućište sada potpuno normalna stvar čak i kod pristupačnijih telefona. Krenulo je prethodnih godina od kineskih proizvođalča ali se ove prelilo i na starije proizvođače, pa smo npr. dobili odlično izrađene unibody Galaxy J5 i J7, što je pre par godina bila samo mašta.

Drago mi je da su svi moderni čipsetovi vrlo štedljivi pa telefoni sa Snapdragon 625, 630, 450... postižu odlično trajanje baterije čak i sa baterijama umerenog kapaciteta. Dodatni plus je što se telefoni sa ovim čipsetovima skoro uopšte ne greju.

Neki od midrange čipsetova, npr. Snapdragon 660 su toliko moćni da prosečan korisnik skoro ne može da primeti razliku između njih i flagshipova SD 8xx.

Ne sviđa mi se

Zaista mi se ne sviđa konstantan trend rasta ekrana. Nekako sam progutao 5" ali sada je i to u izmiranju, svi noviji modeli počinju od 5.2 pa naviše. Najnoviji Redmi 5 ima 5.77" a 5+ 5.99", dok se 5" fura samo u Low budget telefonima koji su hardverski i dalje na nivou od pre par godina.

Drugi trend koji mi se ne sviđa je 18:9 ekran. Ne vidim i ne osećam potrebu za toliko izduženim ekranima koji ne nude baš neku korisnu radnu površinu već su tu čisto da nabudže inče u datasheet-u. Iako moram da priznam da neki od takvih telefona poput Galaxy S8 izgledaju spektakularno, ja bih lično glasao pre za npr. bolje zvučnike nego za ekran veći samo po visini.

Kao korisnika jeftinijih telefona me prilično iritira stagnacija na tom polju. Kada sam pre dve godine kupio Xiaomi Redmi 3 oduvao je starije telefone čak i nešto više cene. Za isti taj novac dve godine kasnije se dobija veći broj u nazivu ali gotovo identičan telefon. Dobro, € za € se sada u proseku dobije 1GB rama više ali na svim ostalim poljima nema bitnog pomaka.

Poslednje ali ne i najmanje bitno, iritira me što su u mnogim telefonima ove godine izbacili klasični 3.5mm priključak za slušalice i uključili USB na 3.5mm adaptere... još mi samo jedan dongle fali da se vuče i mrsi po džepu. Jako glupa ideja.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2017, 16:23   #2
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Šta vam se svidelo a šta nije u 2017-toj

Ja sam saglasan sa tobom, a dodao bih da mi se sviđa forsiranje manjih bezela (ivica oko displeja) i da mi se ne sviđaju nepotrebne dvotruke kamere.
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2017, 22:13   #3
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Šta vam se svidelo a šta nije u 2017-toj

I po meni bi bilo bolje da novac i trud za tu drugu kameru prosto ulože na bolji senzor, sočiva, OIS stabilizaciju... na jednoj glavnoj pa da ona kida. A nisam inače primetio da se ljudi nešto puno primaju na te duple kamere kada biraju telefon. Možda bude samo prolazni trend.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2017, 23:40   #4
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Šta vam se svidelo a šta nije u 2017-toj

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Drugi trend koji mi se ne sviđa je 18:9 ekran. Ne vidim i ne osećam potrebu za toliko izduženim ekranima koji ne nude baš neku korisnu radnu površinu već su tu čisto da nabudže inče u datasheet-u.
Meni su 18:9 ekrani nešto najbolje što se u poslednje vreme pojavilo na tržištu a evo i zašto.

1) Odlični su za split screen koji dolazi uz Nougat i Oreo. YouTube gore - Hangouts dole, Deezer gore - GMail dole. Nema potrebe za manijakalnim žongliranjem aplikacijama svaki put kad treba da se radi nekakav multitasking.

2) Skrolovanje je tako jednostavna i efikasna metoda listanja sadržaja da su ostale opcije (paginacija itd.) zbog toga praktično počele da se uklanjaju iz upotrebe. Listanje mailova (GMail), web stranice u browseru... Sav taj sadržaj debelo profitira od visine ekrana dok je širina obično ta na kojoj se najviše gubi neiskorišćenog prostora.

3) Neuporedivo lakše korišćenje 18:9 ekrana jednom rukom zato što uređaji koji ih koriste uglavnom dolaze sa bezel-less dizajnom koji za manje ukupne dimenzije uređaja i dalje daju veću upotrebljivu površinu ekrana.

Moja preporuka svakome ko nije držao 18:9 ekran u ruci je da odmah ispravi tu grešku pa da vidimo utiske nakon par dana korišćenja Ja sam se recimo bojao da će moj novi HTC U11+ biti problematičan zbog veličine i proporcije ekrana (2880x1440 na 6") ali već nakon par sati korišćenja sam shvatio da uređaj deluje manje i kompaktnije nego neki od 16:9 uređaja od 5,5" koje sam prethodno koristio.

Poslednja ispravka: Neutrino (28.12.2017 u 23:48)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2017, 0:29   #5
LIMAN
Veteran
 
Član od: 1.12.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 727
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 170 puta na 149 poruka
Određen forumom Šta vam se svidelo a šta nije u 2017-toj

Sviđa mi se:
1+5 T koji je konačno postao prava jeftinija zamena za flagship telefone. Napredak koji je ostvario Huawei u kvalitetu telefona.
Tanki bezeli.

Ne sviđa mi se:
Sve nenormalnije cene flagship telefona.
Potpuno nepotreban face id.
Naši operateri koji su potpuno ubili pakete ispod 10e.
Posebno MTS koji novim korisnicima daje 100GB a ostalima šipak.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
LIMAN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2017, 1:44   #6
OWERKLOKER
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2009.
Poruke: 2.557
Zahvalnice: 204
Zahvaljeno 333 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Šta vam se svidelo a šta nije u 2017-toj

Svidja mi se :
1. 18:9 ekran. Vrhunska stvar koja je dovela do znatno manjih bezela i izbacivanja ogavnog home dugmeta. Impresivnije izgleda i mnogo je bolje za portret upotrebu (to najvise koristim).
2. Kao sto je vec pomenuto, mnogo kvalitetnija izrada J serije.
3. Android je sve stabilniji i na jeftinijim uredjajima sa slabijim hardverom radi odlicno.
Ne svidja mi se :
1. Dizanje cena u nebesa mi se nikako ne svidja. Cene sve vece, a inovacije na kasicicu.
2. Iris scan i face id su apsolutno nepotrebne stvari (iris i nekako, bar moze da se iskljuci)


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
OWERKLOKER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2017, 4:11   #7
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Šta vam se svidelo a šta nije u 2017-toj

Sviđa mi se:

- Tanki bezeli, kao što već rekoše
- Aluminijum na sve više telefona u svim cenovnim rangovima
- iPhoneX dizajn (iako nisam ljubitelj Apple-a uopšte), naravno da cena spada u deo "Ne sviđa mi se"
- sve bolji i brži čitači otiska prsta na telefonima u svim cenovnim rangovima
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2017, 0:18   #8
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Šta vam se svidelo a šta nije u 2017-toj

Oko 18:9 ekrana... danas sam malo duže imao priliku da se poigram sa Galaxy S8 i začuđujuće lepo leži u ruci, jasno je uži i imam bolji grip nego na svom telefonu od 5" koji je sa sve bazelima na kraju opušteno 1.5 mm širi. Mada mi je vizuelno i dalje čudno duguljast verovatno bi navika učinila svoje, a i prvo sledeće plaćanje računa u split screen-u.

Ne sviđa mi se lično ovoliko izraženo zakrivljenje ekrana na bočnim ivicama, ali to je već druga tema.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
2017, ne sviđa, protiv, sviđa, telefoni, trend, utisci

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vaše iskustvo sa SBB-om vladale Internet usluge 3970 20.10.2023 20:13
So, I was bored as hell... Great_Sun_Jester Role-Play 5 5.11.2010 19:18
Greška u opisu - Koyote Free Video Converter nije besplatan! star-duster Tekstovi u SK 10 12.7.2010 20:03
Problem sa narezivanjem diskova od 8,5 GB milankk Nosači podataka 14 24.6.2010 9:31
Pise da jeste a nije (AVI)!? d_drazic Video/TV softver 7 28.12.2007 15:57


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com