Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.7.2009, 0:17   #21
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Mac racunari

Није баш све црно што се тиче игара. Имате Football Manager ********************************јал који има верзије и за Windows и OS X .
Sass Drake je offline  
Stara 21.7.2009, 19:32   #22
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Mac racunari

Ja mislim da Mac računari uopšte nisu precenjeni jer stvarno vrede toliko. To je zato što Apple nije napustio old school (way back) način proizvodnje računara, a to je da jedna kompanija samostalno proizvodi i dazajnira sve komponente računara, pri tom nabavljajući samo glavne elektronske komponente i svaku sledeću generaciju dizajnira iznova (a tek korišćeni materijali). Plus Apple pravi svoj operativni sistem koji je ugrađen u cenu Mac-a.

Ali mi se čini (ispravite me ako grešim) da Mac-ovi u pro segmentu imaju bolji odnos cene i performansi od nego recimo Dell ili HP.
ivan90BG je offline  
Stara 21.7.2009, 21:17   #23
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Mac racunari

Zahvaljujuci nesledjenu tog "old school" nacina, PC je postao, od racunara koji je bio koriscjen samo za kancelariske i biznis potrebe (dok su ga drugi, kao Amiga i stari Macintiosh sisali u svim pogledima kao multimedijalne masine), mainsteam sa najvecim udelom na danasnjem trzistu.

Poslednja ispravka: player1 (21.7.2009 u 21:26)
player1 je offline  
Stara 22.7.2009, 22:16   #24
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Mac racunari

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Ja mislim da Mac računari uopšte nisu precenjeni jer stvarno vrede toliko. To je zato što Apple nije napustio old school (way back) način proizvodnje računara, a to je da jedna kompanija samostalno proizvodi i dazajnira sve komponente računara, pri tom nabavljajući samo glavne elektronske komponente i svaku sledeću generaciju dizajnira iznova (a tek korišćeni materijali). Plus Apple pravi svoj operativni sistem koji je ugrađen u cenu Mac-a.

Ali mi se čini (ispravite me ako grešim) da Mac-ovi u pro segmentu imaju bolji odnos cene i performansi od nego recimo Dell ili HP.
Da, nisu precenjeni kod njih, ali kod nas jesu jel je kod nas dosta veca cena nego u americi, uzgred oni imaju i odlicnu podrsku za svaki njihov proizvod tako da je cena kod njih sasvim Ok!
DonCorleone91 je offline  
Stara 29.7.2009, 1:39   #25
toology
Član
 
Član od: 26.5.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 99
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 28 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Mac racunari

Pošto imam iskustva sa MacBook Pro koji igrom slučaja povremeno sređujem, mislim da bi dotični laptop mogao da preporučim ljudima koji ne brinu previše o novcu za tehniku i ljudima koji se bave fotografijom, videom i muzikom (stvaranjem i sređivanjem iste, za reprodukciju je Windows kud i kamo bolji).

Laptop je inače stvarno lep, lagan, solidno napravljen i sa odličnom baterijom. Ipak, prema cenovnicima i komparacijama koje sam ja video, nisu precenjeni samo ako uzimate bazične modele. Svaku dogradnju u vidu bržeg procesora i većeg rama papreno naplaćuju.

Kao rešenje za prosečnog korisnika ili one koji vole da koriste široku paletu multimedialnog softvera (tipa ripperi, media centri, plejeri i sl) ne bih ga preporučio u odnosu na Windows, pa čak ni Ubuntu.

Pre svega, Apple filozofija da sve prosto radi važi samo sa jednim velikim ALI: ako koristite njihov softver, periferijalni hardver i formate. Primera radi, iPhone naravno radi odmah bez problema, dok za Blackberry i Nokiu morate da jurite dodatan softver koji ponekad nije ni dostupan za vaš model.

Konkretno taj čovek čiji je laptop se prvi put susreo sa OSX, pa ga je dao meni da odradim instalaciju softvera i podešavanje pošto imam višegodišnje iskustvo sa Windowsom i Linuxom (jes da to nema veze sa OSX ).

Prvo je naravno probao da pusti neki DivX film, tako da je palo standardno jurenje kodeka. Pošto to nije Windows i nisam znao šta da tražim poimenice, na kraju sam iskopao Perian. To mu dođe ffmpeg plugin za QuickTime, preko koga se čitaju raznorazni AV formati. Potom je probao da strimuje dnevnik sa Pinkovog sajta koji je WMV formatu, a za to je opet trebao poseban codec pošto je to u okviru Safarija.

Onda mu je trebalo da otvori rar fajl koji je dobio preko maila. OSX može da otpakuje zip, ali ne i RAR. Pošto ne postoji WinRAR, na kraju sam našao program Stuff It koji je ekvavilentan.

Potom mu je palo napamet da plati račun preko Banka Inteza e bankinga, a to naravno ne radi ni u Safari, ni u Firefox... Moguća rešenja su Crossover Office Mac koji podržava IE7, VMware ili Paralels ili naposletku dual boot preko Boot Camp sa Windowsom.

Pošto je dotični uzeo Mac delimično zato što je hteo da montira HD filmove i kupio Blu Ray rezač kompatibilan sa OSX u to ime, zamislite koliko se razočarao kada je saznao da Leopard ne može da napravi Blu Ray film kompatibilan sa samostalnim plejerima preko Final Cut. Ne može ni da pušta Blu Ray filmove kupljene u radnji. Ispada da se Stivu Džobsu ne sviđa licenciranje od Sonija tako da ništa od toga. U ovom slučaju je jedini lek montiranje filma u Final Cut, a onda bootovanje u Windows kako bi se napravila blu ray struktura diska preko drugih programa. Za puštanje takvih filmova opet treba Windows pošto virtuelizacija nema dovoljno snage da procesuira 720p HD film.

Još jedna, doduše skroz subjektivna zamerka, je da mi se kod interfejsa nikako ne dopada što su file, edit, view i slični meniji na vrhu ekrana mesto u prozoru aplikacije. Svestan sam da je to usled navike na Windows i Linux, ali mi se redovno onda desi da mislim da sam zatvorio aplikaciju pošto je zatvoren prozor. Da ne pričam što zaboravim da je fokus na drugoj aplikaciji i onda se čudim što nema neke opcije u file meniju. Isto mi je ponekad teško da vidim koje su aplikacije aktivne pošto su im ikonice iste kada su upaljene ili ugašene.

I za kraj bi da spomenem da je dotični laptop nakačen na Apple Time Capsule WiFi ruter, sa kojime je bio u svađi više meseci. Naime zahvaljujući nekom updateu koji se pojavio kako smo upalili laptom, signal je počeo da puca na desetak minuta. Bag je otklonjen oko tri meseca kasnije, a u međuvremenu je jedini lek bio ponovna instalacija OSX i izbegavanje tog updatea.

Zaključak je da, da bi se OSX doveo do nivoa prosečnog našeg korisnika koji gleda divx, skida rar fajlove, koristi MS Office i hoće da koristi elektronska plaćanja, potrebna je ista, ako ne i veća gimnastika nego za Windows. Ako ste pak jedan od spomenutih umetnika koji koriste Aperture, Final Cut i Pro Tool, onda je Mac odličan. Eventualno bi još potencijalna publika bili poslovni ljudi koji imaju dosta para i žele lep, lagan i baterijski dugoročan laptop. Pod uslovom da im je dovoljno da čitaju mail, surfuju, rade u ofisu i slušaju muziku.

Moj poznanik koji je vlasnik jedne od starijih IT firmi iz Beograda se kune u Mac i koristi veliki Mac Pro. Ironija je što pola stvari radi iz VmWare Fusion, pošto ostatak firme koristi Microsoft CRM kojem mora da se pristupa preko IE. Inače on opet koristi MS Office, tako da se njegovo native Mac iskustvo svodi na VNC program i iTunes. Njegov sistem administrator koristi CentOS i Fedoru sa virtuelizovanim Windows XP uz sličan nivo učinkovitosti kao taj višestruko skuplji Mac

Da ne ispadnem hejter, da imam dovoljno para kupio bih MacBook Pro, ali bih odmah stavio Windows 7 na njega. Apple uvek ima odličan hardver (vlasnik sam iPod Touch i vrlo sam zadovoljan), ali softver van kreativnog mi je uglavnom slab. A o njihovim tendencijama da silom zakucaju korisnika za sebe putem ograničenih formata i DRM neću ni da pričam....

Poslednja ispravka: toology (29.7.2009 u 2:06)
toology je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku toology na korisnoj poruci:
player1 (29.7.2009)
Stara 29.7.2009, 10:34   #26
Mithrandir
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 371
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Re: Mac racunari

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
Laptop je inače stvarno lep, lagan, solidno napravljen i sa odličnom baterijom. Ipak, prema cenovnicima i komparacijama koje sam ja video, nisu precenjeni samo ako uzimate bazične modele. Svaku dogradnju u vidu bržeg procesora i većeg rama papreno naplaćuju.
Voleo bih da su im cene niže, ali mislim da opravdaju visinu istih kvalitetnim hardverom, sjajnim OSom, (iz mog iskustva) dugim životnim vekom hardvera (mislim na iPodove) i sjajnom podrškom, tj. opštem odnosu prema mušterijama.
Što se tiče nadogradnje, mislim da su im cene potpuno sulude. Odsustvo konkurencije... S jedne strane je dobro što jedna kompanija pravi sve (pruža stabilnost i bolju integraciju), ali se to plaća cenom.

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
Prvo je naravno probao da pusti neki DivX film, tako da je palo standardno jurenje kodeka.
Nema potrebe za jurenjem kodeka, VLC je sve što je potrebno.

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
Isto mi je ponekad teško da vidim koje su aplikacije aktivne pošto su im ikonice iste kada su upaljene ili ugašene.
Hm, ja imam OS X 10.5.7 i kada su aplikacije upaljene u docku se pojavi kružić ispod njih.


Citat:
toology kaže: Pregled poruke
Da ne ispadnem hejter, da imam dovoljno para kupio bih MacBook Pro, ali bih odmah stavio Windows 7 na njega.
Iako mislim da je Windows 7 dosta dobar OS, smatram da je OS X bolji. Naravno, dual-boot je poželjan, upravo zbog nekih sitnica koje si pominjao ili njima sličnih. Banca Intesa on-line me je nervirala i na Windowsu - svaki uslov da upalim IE je užasno iritirajuć.
Ne slažem se po pitanju aplikacija za OS X. Naravno da na Windowsu ima više aplikacija, ali one aplikacije na OS Xu koje postoje (i koje su za mene bile zamena sa Windows programe, jer sam made-the-switch sa Windowsa) su sjajne i u većini slučajeva bolje nego Windows pandani. Nisam uninstalirao nijednu aplikaciju sa OS Xa zato što je loša, što ne mogu da kažem za Windows.
Meni fali AIMP (iako je iTunes OK), dbpoweramp (ali za potrebe convertovanja me ne mrzi da uđem u Win) i nisam se zbližio sa Finderom (koristim Pathfinder koji ima mnogo više opcija).
Da li bih uzeo Mac da imam para? Apsolutno.
Do tada, hackintosh radi sasvim fino.
Mithrandir je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Mithrandir na korisnoj poruci:
ivan90BG (29.7.2009), toology (29.7.2009)
Stara 29.7.2009, 10:54   #27
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Mac racunari

@toology

Pa i na windowsu su za divix potrebni kodeci (sad dal win7 ima sve kodeke to ne znam, al čini mi se da ima) ali se na mac-u nedostatak kodeka rešava elegantnije nego na windows-u - Perian je skoro uvek dovoljan a ako on ne može onda VLC. Ni win odma ne može da radi sa RAR fajlovima nego treba WinRAR
ivan90BG je offline  
Stara 29.7.2009, 12:57   #28
toology
Član
 
Član od: 26.5.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 99
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 28 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Mac racunari

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
@toology

Pa i na windowsu su za divix potrebni kodeci (sad dal win7 ima sve kodeke to ne znam, al čini mi se da ima) ali se na mac-u nedostatak kodeka rešava elegantnije nego na windows-u - Perian je skoro uvek dovoljan a ako on ne može onda VLC. Ni win odma ne može da radi sa RAR fajlovima nego treba WinRAR
Slažem se sa tobom, moja poenta je samo bila da OSX nije tako lak kako ga Apple predstavlja. Ako hoćeš da pokreneš nešto osim Apple linije proizvoda opet ti trebaju dodatne aplikacije, drajveri i kodeci. Nije to ništa loše, ali ga to ne čini lakšim od Windowsa.

Jeste, sedmica ima kodeke za DivX, h264, MPEG, a čita DVD i Blu Ray diskove odmah.Ali meni to ne odgovara pošto ne mogu da koristim ffdshow u Media centru. Za početak ne mogu da poteram titlove pošto taj novi Windows Media Foundation ne podržava .srt titlove.

Kad smo kod toga nivo elegancije pri instalaciji kodeka mi je otprilike isti, Mac ima Perian, a windows K Lite Codec Pack standard. Faktički to je samo ffdshow + spliteri za razne formate u jednom paketu. VLC za Mac je ok, ali mi je draži perian pošto se integriše u QuickTime, a samim tim i u aplikacije koje se pozivaju na njega. Pride ako neko hoće plejere sa integrisanim kodecima, Windows nudi VLC, KM Player i MPlayer koji su svi odlični programi.

Inače kao što rekoh ja sam dugogodišnji zadovoljni korisnik raznoraznih iPod-ova i jedina im je mana što ovaj Touch bez iTunes ne može. iTunes je dobar na Mac, ali je na Windowsu previše spor i sklon zakucavanju za moj ukus. Pride imam dosta muzike u FLAC tako da moram prvo da je konvertujem preko foobar2000 pa tek onda da je bacim na iPod. Na žalost treba mi da instaliram aplikacije, a i navukao sam se na Genius koji je odlična funkcija da ne moram da pravim plejliste u pokretu.

Poslednja ispravka: toology (29.7.2009 u 13:05)
toology je offline  
Stara 29.7.2009, 13:24   #29
saleSK
Član
 
Član od: 13.7.2009.
Lokacija: Nis
Poruke: 112
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Mac racunari

Ma da ti kazem nestoooo.Nista bez MICROSOFT-A
HTML kod:
http://www.microsoft.com
saleSK je offline  
Stara 29.7.2009, 13:51   #30
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Mac racunari

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
Pride ako neko hoće plejere sa integrisanim kodecima, Windows nudi VLC, KM Player i MPlayer koji su svi odlični programi.
Sta bre nudi Windows? Nista od toga ne nudi Windows, to su prvobtno opensource Linux programi koji su portovani na OS X i Windblows. KMPlayer dolazi uz KDE, a Mplayer je isto to samo za GNOME, mada rade oba i tamo i 'vamo. I naravno oba su portovani na OS X i Windws. VLC je napravljen da bude krosplatformski, radi na sve tri najvece platforme + BeOS i Syllable. Znaci nema tu nista sto je Windows ekskluziva, a kako si rekao zvucalo je k'o da ta tri programa pravi M$ nedaj Boze.

Sto se tice "lakoce OS X-a", zar je tako tesko instalirati nekoliko programa? Ja ne koristim nista od Apple dodatnog softvera, samo OS X i third party programe pa mi nista ne fali. Rad u OS X-u mi je mnogo laksi i prirodniji nego u Windowsu. Za placanje preko IE neznam, ali znam da ima IE za OS X mada su prekinuli dalji razvoj jer ga niko ziv nije koristio. http://mac.softpedia.com/get/Interne...Explorer.shtml
Eto link mozda pomogne... jeste staro ali IE ko IE, smrdeo tada, smrdi i sada.
Citat:
saleSK kaže: Pregled poruke
Ma da ti kazem nestoooo.Nista bez MICROSOFT-A
HTML kod:
http://www.microsoft.com
Mickie je offline  
Stara 29.7.2009, 16:23   #31
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Mac racunari

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
KMPlayer dolazi uz KDE, a Mplayer je isto to samo za GNOME, mada rade oba i tamo i 'vamo.
Errrrrrr. Postoje dva KMPlayer-a. Jedan je "KMPlayer", KDE frontend za MPlayer, i dostupan je samo na Linux-u. SMPlayer je ista stvar ali je mnogo bolji izbor. Drugi player se zove "The KMPlayer" i to je klasični Windows player baziran na DirectShow-u. Dostupan samo na Windows-u. MPlayer je čisto konzolski player ali ima svoj zvanični GUI frontend koji se zove GMPlayer. On koristi GTK biblioteke i to je ono što si ti pomenuo kao "verzija za GNOME".
bvitnik je offline  
Stara 29.7.2009, 23:19   #32
toology
Član
 
Član od: 26.5.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 99
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 28 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Mac racunari

@ Mithandir

Hvala na savetu za aktivnu aplikaciju, nisam primetio do sad. Aplikacija ima kvalitetnih, ali pre svega ako si pirat. Konkretno je na ovom MacPro veći deo softvera legalan i naravno da su Aperture i Final Cut express koštali đavo i po, ali tako i treba s obzirom da su to pro aplikacije. Što se tiče media plejera, ja nisam neki fan VLC. Ima li neka alternativa iTunes koja je sličnija foobaru za Windows? Pogotovu da bi se puštali FLAC fajlovi i dodavali u library. Što se media centra tiče neki su mi preporučili XBMC, ali ga izbegavam pošto se nije proslavio na Windowsu.

@Mickie

Da, mislio sam na Km Player koji spominje bvitnik, kome je puni naziv valjda Korean Media Player. Svestan sam frontendova za MPlayer, koristio sam Ubuntu i PCLinuxOS. Ja čak preferiram Linux, ali sam vezan za Windows zbog toga što mi OpenOffice nije adekvatan u odnosu na MS Office i volim da igram igrice.

Što se tiče samih media playera, bolji je Microsoft. Iako ja ne koristim njihove codece, realno Windows 7 podržava sve popularne video formate, a ima i media centar pride. Apple iz kutije podržava samo iTunes koji je ograničen sa QuickTime formatima, što te ograničava na njihov osakaćeni h264 standard i mp3/aac muziku.

Ok, ne daje ti većinu programa sam Microsoft, ali je to platforma koju podržava najviše programa. Nisam video ni jedan DVD ripper za Mac koji je bolji od DVDFab (koji ima i džabe verziju), ni jedan program koji mi omogućuje da mountujem virtuelne diskove svih formata koji mi trebaju kao UltraISO ili Daemon Tools, ni jedan program za puštanje i organizaciju muzike koji je bolji od foobar2000 sa svojim fantastičnim pluginovima, niti je Perian blizu opcijama koje nudi ffdshow. Ako nisi pirat, za neko naprednije rezanje moraš da kupuješ Roxio i slično za Mac, dok na Windows imaš ImgBurn, Infra Recorder i CD Burner XP. Za datoteke na Mac moraš da juriš Stuff It koji ima osakaćenu besplatnu verziju, dok Windows ima 7zip i IZArc. O igricama i Blu Ray ne moram ni da pričam...

Ako si kompjuterski iskusan korisnik i imaš pristup piratskom softveru, onda maltene svaki OS može da bude super.

Što se Internet Explorera tiče, spomenuo sam i ja Crossover Office (komercijalni port WINE sa linuxa) koji ima trenutno na naslovnoj strani RLSLOG. On zvanično može da potera ie6, dok ie7 radi uz razne bagove. Jeste da su ti problemi izazvani lošim web dizajnom, ali to ne menja činjenicu da neki prosečan korisnik mora dobro da se pomuči da potera IE preko emulacije, vituelizacije ili dual boota.

I opet se vraćamo na to kome je sve to namenjeno. Ako si napredan korisnik koji voli ili mu bar ne smeta da konfiguriše i instalira (kao ja) onda sve možeš postići sa Linuxom ili Windowsom i neće ti OSX biti mnogo bolji. Ako si kreativan tip, Mac je super jer ima odličan softver koji je u potpunosti integrisan i intuitivan. Ako si neki prosečan korisnik koji malo kuca u ofisu, čita mail i sluša muziku onda ti Windows, OSX i Ubuntu odgovaraju, samo je pitanje koliko para hoćeš da daš i koliko voliš tehniku.

I opet se nadam da ne zvučim napadno sa svojim postovima, trudim se da budem objektivan i rado ću da prihvatim ako grešim negde. Za interfejs OSX sam iskreno priznao da je to verovatno do moje navike na Windows koji koristim od verzije 3.11 i Linuxa koji pratim u GNOME varijanti jedno četiri godine.

U suštini originalni poster je trebao da kaže za šta koristi računar i koliko bi da potroši da bi mu se dala dobra preporuka.

Poslednja ispravka: toology (29.7.2009 u 23:37)
toology je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku toology na korisnoj poruci:
player1 (30.7.2009)
Stara 30.7.2009, 13:17   #33
Mithrandir
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 371
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Re: Mac racunari

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
Što se tiče media plejera, ja nisam neki fan VLC. Ima li neka alternativa iTunes koja je sličnija foobaru za Windows? Pogotovu da bi se puštali FLAC fajlovi i dodavali u library.
Ja sam od "muzičkih" plejera probao samo Songbird i nije mi se svideo. Jeste free, ima nekih zanimljivih pluginova, ali sveukupan utisak koji sam dobio nije sjajan. S druge strane, ima ljudi koji ga obožavaju.
OS X zaista ima jako siromašnu ponudu muzičkih plejera.
Što se tiče FLAC-a: ovaj format možeš puštati u iTunesu, preko Fluke-a. Međutim, kako iPod ne podržava FLAC, ja lično sam sve prebacio u Apple Lossless (ALAC)... i to iz Windowsa
Ipak, iako mi se ne sviđa iTunes, moram priznati da sam primetio razliku u kvalitetu reprodukcije zvuka (između Windowsa i OS Xa). Ne znam da li je do programa ili OSa...

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
...ni jedan program koji mi omogućuje da mountujem virtuelne diskove svih formata koji mi trebaju kao UltraISO ili Daemon Tools...
Vidiš, sjajna, zaista sjajna stvar kod OS X-a je što je svaki image u .dmg formatu. Još bolje od toga je što OS X podržava mountovanje sam po sebi - ovo je nešto što me je oduševilo na samom početku mog korišćenja istog. Double click i to je to. Nema raznih programa za mountovanje i slično.

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
I opet se vraćamo na to kome je sve to namenjeno. Ako si napredan korisnik koji voli ili mu bar ne smeta da konfiguriše i instalira (kao ja) onda sve možeš postići sa Linuxom ili Windowsom i neće ti OSX biti mnogo bolji. Ako si kreativan tip, Mac je super jer ima odličan softver koji je u potpunosti integrisan i intuitivan. Ako si neki prosečan korisnik koji malo kuca u ofisu, čita mail i sluša muziku onda ti Windows, OSX i Ubuntu odgovaraju, samo je pitanje koliko para hoćeš da daš i koliko voliš tehniku.
Uglavnom se slažem, ali smatram da napredniji korisnik može više da izvuče iz OS X-a nego iz Windowsa. Po mom mišljenju, OS X je hands-down bolji OS, što, opet, ne govori puno. To each his own, zar ne?
Mithrandir je offline  
Stara 30.7.2009, 21:40   #34
saleSK
Član
 
Član od: 13.7.2009.
Lokacija: Nis
Poruke: 112
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Mac racunari

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Sta bre nudi Windows? Nista od toga ne nudi Windows, to su prvobtno opensource Linux programi koji su portovani na OS X i Windblows. KMPlayer dolazi uz KDE, a Mplayer je isto to samo za GNOME, mada rade oba i tamo i 'vamo. I naravno oba su portovani na OS X i Windws. VLC je napravljen da bude krosplatformski, radi na sve tri najvece platforme + BeOS i Syllable. Znaci nema tu nista sto je Windows ekskluziva, a kako si rekao zvucalo je k'o da ta tri programa pravi M$ nedaj Boze.

Sto se tice "lakoce OS X-a", zar je tako tesko instalirati nekoliko programa? Ja ne koristim nista od Apple dodatnog softvera, samo OS X i third party programe pa mi nista ne fali. Rad u OS X-u mi je mnogo laksi i prirodniji nego u Windowsu. Za placanje preko IE neznam, ali znam da ima IE za OS X mada su prekinuli dalji razvoj jer ga niko ziv nije koristio. http://mac.softpedia.com/get/Interne...Explorer.shtml
Eto link mozda pomogne... jeste staro ali IE ko IE, smrdeo tada, smrdi i sada.

I ajde kazi mi ti koji sistem koristis....OK...Nebitno...SKoro sve se radi na WIndows Operativnim sistemima i cinjenica je da ni jedna firma ne moze da pridje Microsoft-u... http://www.microsoft.com
saleSK je offline  
Stara 30.7.2009, 21:54   #35
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Mac racunari

Sto ne mora da znaci da nema i neceg boljeg od Microsofta, u ovom slucaju OSX.
Marti Misterija je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Marti Misterija na korisnoj poruci:
User (14.2.2011)
Stara 2.8.2009, 13:18   #36
kovacm
Član
 
Član od: 6.8.2007.
Poruke: 98
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 29 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Mac racunari

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
A o njihovim tendencijama da silom zakucaju korisnika za sebe putem ograničenih formata i DRM neću ni da pričam....
da li si primetio koliko si naveo "problema" na Mac-u koji su posledica MICROSOFTOVIH zatvorenih standarda?

- strimovanje Pinka u WMV formatu...
- Banka Inteza koja zahteva Microsoftov ActiveX koji postoji samo za IE...
- "onda Microsoft CRM kojem mora da se pristupa preko IE" (zasto su se uopste trudili da se prostupa preko webbrowsera ako moras da koristi IE? - salim se, ovo je potpuno ocekivano od M$-a... )

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
Pre svega, Apple filozofija da sve prosto radi važi samo sa jednim velikim ALI: ako koristite njihov softver, periferijalni hardver i formate. Primera radi, iPhone naravno radi odmah bez problema, dok za Blackberry i Nokiu morate da jurite dodatan softver koji ponekad nije ni dostupan za vaš model.
postoje iSync driveri za gotovo sve modele telefona. dovoljno je ukucati u google: "mac os x isync driver <pa ime telefona>"

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
Nisam video ni jedan DVD ripper za Mac koji je bolji od DVDFab (koji ima i džabe verziju)
za Mac OS X postoji bar 10tak DVDripera, da li je neki bolji to ne bih znao raci

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
ni jedan program koji mi omogućuje da mountujem virtuelne diskove svih formata koji mi trebaju kao UltraISO ili Daemon Tools
Mac OS X "out-of-box" podrzava mountovanje disk imagea (DMG, ISO...). Za nesto vise tu je Toast (ex. WinOnCD na Windowsu...)

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
Za datoteke na Mac moraš da juriš Stuff It koji ima osakaćenu besplatnu verziju, dok Windows ima 7zip i IZArc.
Pored StufIt postoji jos i 5-6 arhivera... Springy je cak delo domaceg autora

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
Ako si napredan korisnik koji voli ili mu bar ne smeta da konfiguriše i instalira (kao ja) onda sve možeš postići sa Linuxom ili Windowsom i neće ti OSX biti mnogo bolji.
Mac OS X "podesavanje" i "konfigurisanje" dize na jedan visi nivo sa programima poput: QuickSilver, DefaultFolderX, xGestures... ovi programi povecavaju jos vise produktivnost na Mac OS X-u provereno (ako se na to odnosi "konfigurisanje")

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
realno Windows 7 podržava sve popularne video formate, a ima i media centar pride.
Mac OS X ima media centar - zove se FronRow (default precica Command+Esc ili dugme "menu" na daljinskom...)

ispade da pola stvari koje si naveo je usled neupucenosti u Mac OS X...
kovacm je offline  
Stara 2.8.2009, 14:43   #37
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Mac racunari

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Errrrrrr. Postoje dva KMPlayer-a. Jedan je "KMPlayer", KDE frontend za MPlayer, i dostupan je samo na Linux-u. SMPlayer je ista stvar ali je mnogo bolji izbor. Drugi player se zove "The KMPlayer" i to je klasični Windows player baziran na DirectShow-u. Dostupan samo na Windows-u. MPlayer je čisto konzolski player ali ima svoj zvanični GUI frontend koji se zove GMPlayer. On koristi GTK biblioteke i to je ono što si ti pomenuo kao "verzija za GNOME".
Eto to nisam znao zato sto ne koristim Win mnogo. Znam samo da ima nesto sto se isto zove, a neznam kako izgleda

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
Ako nisi pirat, za neko naprednije rezanje moraš da kupuješ Roxio i slično za Mac, dok na Windows imaš ImgBurn, Infra Recorder i CD Burner XP. Za datoteke na Mac moraš da juriš Stuff It koji ima osakaćenu besplatnu verziju, dok Windows ima 7zip i IZArc.
Ne zezaj da ne znas za Burn? http://burn-osx.sourceforge.net/Pages/English/home.html
Nista napredinije od njega nije potrebno, ako te zanima rezanje. Ako hoces da transkodujes video ima poseban program koji se zove Handbrake http://handbrake.fr/?article=download

Za arhive ja koristim Better Zip (mislim da se tako zove, ne mogu da pogledam sad), ali nadjoh danas neke neoficijalne portove od 7-zip pa cu da probam...

http://web.me.com/krmathis/
http://www.macupdate.com/info.php/id/19139
http://sixtyfive.xmghosting.com/
Mickie je offline  
Stara 8.8.2009, 23:15   #38
saleSK
Član
 
Član od: 13.7.2009.
Lokacija: Nis
Poruke: 112
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Red face Re: Mac racunari

Citat:
Marti Misterija kaže: Pregled poruke
Sto ne mora da znaci da nema i neceg boljeg od Microsofta, u ovom slucaju OSX.
Probao sam OSX nije los,ali programi koje ja koristim rade samo na Windowsu!!!
saleSK je offline  
Stara 8.8.2009, 23:25   #39
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Re: Mac racunari

Svaki Windows program ima dostojnog ekvivalenta i na OSX i na Linux platformi. POnekad su čak i bolji od Windowsoih proizvoda. A imaš i OFFic za MAc.
Djordje Turjacanin je offline  
Stara 8.8.2009, 23:50   #40
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Mac racunari

Citat:
saleSK kaže: Pregled poruke
Probao sam OSX nije los,ali programi koje ja koristim rade samo na Windowsu!!!
Sto znaci da koristis lose programe. Nije problem u operativnom sistemu nego u programima i programerima koji prave te programe. Nemoze Apple da portuje tudje programe koji su pisani nogama i rade samo na OS-u koji je pisan nogama.
Mickie je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
doctor (10.8.2009), User (14.2.2011)
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
apple, mac


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Laptop računari Sasa064 Prenosni računari 9 21.12.2008 12:16
Vaši i naši stari računari Bokile Brbljaonica 78 3.7.2008 23:11
DNK računari 100.000 puta brži od klasičnih Barni Brbljaonica 25 31.12.2007 3:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com