Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.11.2009, 18:24   #141
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Mac računari

Ajoj, sve ste pogrešno razumeli. Pomenuo sam Power Mac-ove G3 i G4 zbog kućišta jer su oni jeftini pa mogu da se bace PowerPC delovi iz njega i da se stave PC komponente a i kućište im je dosta bliže ATX standardu od G5 ili Mac Pro-a. Da ne govorim da je 10x lepše od bilo kog PC kućišta koje postoji, a i praktičnije je.
ivan90BG je offline  
Stara 26.11.2009, 20:01   #142
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Mac računari

Za sve koji koriste Pages za word processing iskopao sam iz mračnih kutaka Interneta srpski ćirilični i latinični rečnik koji se može dodati Mac OS X-u, tako da ovo nije samo za Pages nego za bilo koji program koji koristi sistemske rečnike za proveru pravopisa (spelovanja).

http://ooo.matf.bg.ac.rs/dict-sr/sr-20090213.zip

U arhivi na linku se nalaze četiri fajla - sr.aff i sr.dic za ćirilicu i sh.aff i sh.dic za latinicu. Treba ih kopirati u (vaš Home folder)/Library/Spelling. Zatim otvorite System Preferances -->Language & Text -->Text tab i u listi Spelling bi trebalo da se pojave dva nova jezika. Kliknite Setup... i štiklirajte nove jezike.

Ovi rečnici su pod GNU GPL licencom i u pitanju je otvoreni standard rečnika koji valjda koristi Mozilla, OpenOffice, Linux distribucije, a kao što vidite i Apple u Mac OS X-u.

Ako u Pagesu izdate naredbu iz kontekstnog menija da rečnik "nauči" novu reč ona će biti smeštena u tekstualni fajl bez extenzije, a istog naziva kao rečnik fajlovi u isom folderu Spelling, tako da bi taj fajl mogli periodično da bacup-ujet na drugu particiju ili da (ne znam da li je moguće) hardlink-ujete.

Nadam se da će vam pomoći.
ivan90BG je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivan90BG na korisnoj poruci:
Mithrandir (26.11.2009)
Stara 26.11.2009, 20:04   #143
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Mac računari

Isprobacu ovo sutra
DonCorleone91 je offline  
Stara 27.11.2009, 20:46   #144
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Mac računari

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn...112601232.html
Mickie je offline  
Stara 27.11.2009, 21:48   #145
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Mac računari

^Iako je u filmu Pirati silicijumske doline prikazan kao diktator i tiranin, mora se priznati da je svet bar malo bolje mesto zahvaljujući njemu. (kad budem imao MacBook biće još bolji)
ivan90BG je offline  
Stara 28.11.2009, 2:46   #146
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Mac računari

Znate li odakle je ovo?
pesmica
DonCorleone91 je offline  
Stara 28.11.2009, 2:59   #147
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Mac računari

To je ili pesma iz Apple-ovih reklama ili je tu pesmu koristio Verizone u svojoj reklami za Droid da parodira neku pesmu iz Apple-ovih reklama.

Edit: pregledao sam YouTube. Ta pesma je korišćena u raklami za MacBook Air.
ivan90BG je offline  
Stara 28.11.2009, 13:36   #148
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: Mac računari

E, jeste li culi da Nokia planira da proizvodi laptopove?
--ComputerBoy-- je offline  
Stara 28.11.2009, 13:44   #149
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Mac računari

Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
E, jeste li culi da Nokia planira da proizvodi laptopove?
Misliš na ovo?
miša topola je offline  
Stara 28.11.2009, 14:38   #150
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Mac računari

Jedini komentar koji mogu da mapravim u vezi Nokia netbook-a, a da ostane u vezi sa nazivom teme je da je ovo dizajnerski najuspeliji PC laptop računar koji sam video do sada i da nije ni loš što se tiče opreme (1280x720 - 10,1" ekran, ceo od aluminujuma),ali da nije lepši od MacBook Pro-a koji je još uvek na tronu dizajna.
ivan90BG je offline  
Stara 2.12.2009, 23:28   #151
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Mac računari

Pa ljudi kako ćemo sa ovakvim održavanjem teme doći do lepljenja na vrh. Moram opet ja al ne zbog teme nego što stvarno imam pitanje.

Jel zna neko koji je najbolji program za particionisajne diska za Mac OS X, pošto ovaj njegov ipak nije dovoljno napredan za ono što mi treba?
ivan90BG je offline  
Stara 2.12.2009, 23:58   #152
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Mac računari

Video sam pre jedno mesec dana na njihovom saitu u Download sekciji jedan takav program. Posto sam dzarao na miniu ali ne mogu da se setim kako se zove. Sad cu da procavrljam pa cu da ti javim
DonCorleone91 je offline  
Stara 3.12.2009, 22:39   #153
Mithrandir
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 371
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Re: Mac računari

Uzeh sada da isprobam Chrome. Nisam imao ranijih iskustava sa Googletovim brouzerom i zagriženi sam korisnik Opere. Prvo, moram primetiti jako siromašan Preferences meni, komplikovan sistem custom search-ova (u Operi je ovo mnogo bolje rešeno), generalnu siromašnost opcijama. S druge strane, stekao sam utisak da brzo učitava stranice i da ima manji footprint od Opere i Safari-a. Slično Operi i Safari-u, ima Speed Dial ili Top Sites, bez specijalnog naziva - the New Tab page, koji radi slično Safari-u (koji je makar "3D" ), ali daleko manje pompeznog izgleda. Isuviše sam navikao na Operu (i sve sjajne stvari u njoj), tako da se neću duže zadržavati na Chrome-u.

Naravno, Chrome za OS X je i dalje u developing fazi. Siguran sam da neće imati sve "napredne opcije" na koje sam navikao (mouse gestures i ostale akrobacije sa mišem pre svega), ali čini mi se da se lepo razvija.

Disclaimer: Ovo je pisao dugogodišnji korisnik Opere, potpuno razmažen od strane iste.
Mithrandir je offline  
Stara 4.12.2009, 14:09   #154
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Mac računari

Iskreno mislim da Chrome nije browser takvog kalibra kakvi su Safari, Firefox, Opera. Koliko znam Chrome koristi Apple-ov WebKit engine, zato su mu developer alati za analiziranje web stranica isti kao i u Safari-u.

Mislim da bi Tab bar mogao da bude tanji pošto mi izgleda kao da zauzima nepotrebnu površinu. Prva strana sa thumnail-ovima sajtova je siromašna. Ima samo 8 stranica bez mogućnosti prilagođavanja. Za mene bi savršen browser trenutno bio Safari sa potpuno prilagodljivim Top sites-om i podrškom za razne add-on-ove i user scripte.
ivan90BG je offline  
Stara 6.12.2009, 16:18   #155
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: Mac računari

E ovaj tip ivan90BG mi je nešto mnogo sumnjiv..
Nema Meka a ovamo samo o njemu .
"Hekintoši" su PC računari sa OSX a mene zanima na kakvoj mašini on vrtii OSX (mislim da je pisao da je morao da kupi drugi disk da bi radio OSX). Meni to deluje kao da 10.6 ne može a da ne zauzima ceo disk za sebe, pa se zato ne trpi na istom disku sa drugim sistemima? (E da, šta ivan90BG misli o tome? ;D )

Poslednja ispravka: nikolam (8.12.2009 u 12:43)
nikolam je offline  
Stara 6.12.2009, 18:30   #156
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Mac računari

Pa sta ako nema Mac, otkad je apple presao na intelove procesore mac moze da se instalira kao nativ OS na bilo koji intel procesor koji podrzava sse2 i sse3 instrukcije. Naravno zavisi dosta i od maticne ploce. Sad postoji i ona nova stvarcica koja emulira efi i koja dozvoljava da se instalira retial OS X uz kasniju manju dopunu sa nekim drajverima. Kod toga je prednost sto moze da se updatuje direktno sa apple-ovog saita


p.s.
Ni ja nemam Mac pa se borim za stiki temu
DonCorleone91 je offline  
Stara 6.12.2009, 22:37   #157
Mithrandir
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 371
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Re: Mac računari

Citat:
nikolam kaže: Pregled poruke
Meni to deluje kao da 10.6 ne može a da ne zauzima ceo disk za sebe, pa se zato ne trpi na istom disku sa drugim sistemima?
Ne znam da li si sarkastičan, ali 10.6 zauzima 6-7GB posle instalacije.
Mithrandir je offline  
Stara 6.12.2009, 23:06   #158
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Mac računari

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
^Iako je u filmu Pirati silicijumske doline prikazan kao diktator i tiranin, mora se priznati da je svet bar malo bolje mesto zahvaljujući njemu. (kad budem imao MacBook biće još bolji)
Stiv Dzobs jeste diktator i tiranin i nadam se da sto pre crkne od koje god bolesti ono bese boluje i da ode pravo u pakao. Pa nek tamo objasnjava djavolu zasto se obogatio na njegovom softveru a nije vratio skoro nista nazad u BSD.

Upravo sam pokusao naterati PC-BSD da montuje HFS+ particiju na kojoj su mi svi podaci... i nece zbog toga sto crApple samo uzima a nista ne daje.
Mickie je offline  
Stara 7.12.2009, 3:07   #159
kovacm
Član
 
Član od: 6.8.2007.
Poruke: 98
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 29 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Mac računari

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Stiv Dzobs jeste diktator i tiranin i nadam se da sto pre crkne od koje god bolesti ono bese boluje i da ode pravo u pakao. Pa nek tamo objasnjava djavolu zasto se obogatio na njegovom softveru a nije vratio skoro nista nazad u BSD.

Upravo sam pokusao naterati PC-BSD da montuje HFS+ particiju na kojoj su mi svi podaci... i nece zbog toga sto crApple samo uzima a nista ne daje.
Apple je sponzor GPL projekata kao sto su: webkit, CUPS... (ova dva su najvaznija; ima ih jos dosta ali ne mogu da se setim na keca).

pored toga postoje Apple tehnologije koje su sami dali pod OpenSource licencama. npr.: launchd, OpenCL, GrandCentral...

i ima jos toga... - sve sto im nije Core Bussines daju kao OpenSource, cak i dobar deo OS-a. Neke stvari, poput HFS-a koji si naveo, ili Quartza najverovatnije nikada nece biti OpenSource. (btw ja isto navijam da ZFS, ili neki drugi OpenSource FS, postane default FS na Mac OS X-u)

bottom line: jednostavno nije tacno da Apple nista ne vraca OpenSource zajednici - vraca u najmanju ruku isto koliko i IBM ili SUN/Oracle (a prakticno i mnogo vise!)

btw za HFS probaj: http://www.mars.org/home/rob/proj/hfs/
kovacm je offline  
Stara 8.12.2009, 12:19   #160
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Post Re: Mac računari

Citat:
kovacm kaže: Pregled poruke
bottom line: jednostavno nije tacno da Apple nista ne vraca OpenSource zajednici - vraca u najmanju ruku isto koliko i IBM ili SUN/Oracle (a prakticno i mnogo vise!)
Cilj Epla nije sloboda korisnika. Ništa od toga.
Epl vraća nazad samo onaj kod na koji je obavezan da ga vraća po licenci (GPL, CDDL). A ti projekti koje si pomenuo su upravo takvi.
Sve ostalo što radi, radi samo za sebe i to objavljuje kao zatvoreno.
Epl ima gomilu ljudi koji se trude da prebacuju programe sa drugih platformi na svoju i to im je glavni zadatak. (kao i prodaja lepo dizajniranih kućišta)
Ibm i San i drugi imaju pravo more programera koji sve što napišu odmah se objavljuje kao otvoren kod. I najvažnije, svi novi projekti su otvoreni.

Cilj Epla jeste prodati PC u lepom kućištu (Mek) i odavno je očigledno da Epl ima "dil" sa Mikrosoftom duugo vremena.
U ostalom, najveći Eplov rast profita dolazi pre svega iz prodaje prenosnih stvarčica a ne iz Mek PC računara.

Poslednja ispravka: nikolam (8.12.2009 u 12:42)
nikolam je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
apple, mac


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Laptop računari Sasa064 Prenosni računari 9 21.12.2008 12:16
Vaši i naši stari računari Bokile Brbljaonica 78 3.7.2008 23:11
DNK računari 100.000 puta brži od klasičnih Barni Brbljaonica 25 31.12.2007 3:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com