Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Pregled rezultata glasanja: Koliko igrate avanture?
Igram isključivo avanture 1 2,17%
Najviše igram avanture ali ni ostali žanrovi mi nisu strani 15 32,61%
Desi se da odigram neku avanturu 24 52,17%
Jedina avantura koju sam igrao je "Syberia" 1 2,17%
Frag, frag, FRAAAAG!!!! 5 10,87%
Glasova: 46. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.10.2007, 12:40   #141
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

A i realno-sam kvalitet avantura je prilicno opao...
Izlaze nije da ne izlaze ali uglavnom su to polu prosecni naslovi uz pokoji izuzetak tipa novi Sam&Max
Ali opet-i sto se regularnih igara tice-skoro je ista situacija-par dobrih uz more krsa
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2007, 13:21   #142
Dusan Maksimovic
Član
 
Član od: 10.11.2006.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 258
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 20 puta na 20 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dusan Maksimovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Dusan Maksimovic
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

Dobro, ne kazem da su textovi avantura i dijalozi i sama prica smor, vec je gnjavaza ono sto treba da privuce mlade narastaje. Takvi textovi su smor, jer tu nema niceg ultra mega giga fascinantnog za mlade uszraste. Bar ne za vecinu.
Dusan Maksimovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2007, 13:44   #143
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
A i realno-sam kvalitet avantura je prilicno opao...
Možda, ali ima toliko starih legendi koje treba odigrati, da se do mnogih novih igara i ne stigne...
Lepo si primetio da se to da kvalitet opada može reći za sve žanrove.
Citat:
Dusan Maksimovic kaže: Pregled poruke
Takvi textovi su smor, jer tu nema niceg ultra mega giga fascinantnog za mlade uszraste. Bar ne za vecinu.
Jeste da se mlađi teže 'vataju za avanture, ali nema to (previše) veze sa godinama, nego sa interesovanjima. Ako nisi na toj talasnoj dužini, neće te avanture interesovati ni kad omatoriš.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2007, 12:09   #144
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

Postavljeno je glasanje.
Da vidimo u brojkama koliko i da li su avanturasi manjina u PC svetu.
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2007, 12:46   #145
Dio37
Starosedelac
 
Član od: 3.2.2007.
Lokacija: Rubacava
Poruke: 2.282
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 1.167 puta na 469 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dio37
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

Zasto bi neko ko ne igra avanture uopste i dolazio na ovaj podforum?
Dio37 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2007, 13:00   #146
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

Citat:
Dio37 kaže: Pregled poruke
Zasto bi neko ko ne igra avanture uopste i dolazio na ovaj podforum?
Pročulo se.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2007, 13:21   #147
Dusan Maksimovic
Član
 
Član od: 10.11.2006.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 258
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 20 puta na 20 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dusan Maksimovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Dusan Maksimovic
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

hahaaAAA... NOT!
Dusan Maksimovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2007, 14:47   #148
Sale013
Kind Of A Big Deal
 
Avatar korisnika Sale013
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Levo od Pakla
Poruke: 2.214
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 450 puta na 265 poruka
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

Citat:
Shlaymara kaže: Pregled poruke
Postavljeno je glasanje.
Da vidimo u brojkama koliko i da li su avanturasi manjina u PC svetu.
Pa naravno da jesu Pravi avanturisti ne traže avanturu po kompu..
Šalim se malo
Ja lično slabo igram avanture zbog gomile tekstova.. Ostala mi gadna navika iz škole da mi se prispava čim nešto čitam..
Kad bi već postojala neka avantura gde pričaju ljudi a da je kvalitetna..
Sale013 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2007, 12:41   #149
nets
Član
 
Član od: 1.12.2007.
Poruke: 64
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 16 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

Lijep pozdrav.

Od početka se tema razvija i unešeni su različiti elementi. Da su igrači lijeni, da više vole opaliti par metaka razbibrige, da ne znaju engleski, zoran je istakao zauzetost društva zbog preniskog životnog standarda (srećom japanci su sve ono dobili tako što su sjedili i igrali avanture; jes, zato ih i danas mogu mnogo igrati. Tj. mislim da u njihovoj populaciji ima slično igrača kao i u nekoj drugoj; samo što njih ima više nego drugamo), istaknuti su još neki razlozi, no... Mislim da se nije došlo na ono najvažnije [dobrim dijelom ću ponoviti što su drugi rekli].
Kako su nastale avanture i koja je bila prva prava, grafička avantura?
http://en.wikipedia.org/wiki/Adventure_gaming#Sierra Uočite riječi: Ken Williams, Roberta, Mystery House. Važna riječ je također Sierra.
1998. Ken je učinio nešto što mu mnogi nikad više nisu zaboravili. Prodao je firmu, otišao sa ženom na godišnji odmor. Nekoliko briljantnih ljudi uskoro je napustilo kompaniju. Čak ni kasnije želje da pomognu trećem vlasniku, Vivendiju kad su vidjeli što se radi od njihovih uradaka nisu zaživjele. Žanr je do početka .com booma -> propao.
Postojala je međutim još jedna kompanija. Lucas Arts. Obzirom da u portfelju nisu imali samo avanture, bili su nešto fleksibilniji. Kad je bilo očito da u benchmarku ne zarađuju kao ostali, pokušalo se komercijalizirati avanture -> ključni ljudi su uglavnom otišli. Posljednji tim koji je napustio kompaniju danas radi na priči koju vas vjerojatno većina željno iščekuje (Vampyre).
Kompanije koje također nisu preživjele turbulentna vremena:
-Sanctuary Woods
-Virgin Int. (stajali su iza mnogih Disney, rukom crtanih uglavnom akcijskih igara, no npr. i iza Broken Sworda 1)
-Interplay - kompanija koja je RPG dovela do vrhunca uz pomoć Black Islea (ako je tko unijeo elemente avantura u RPG, to su oni učinili)
-3DO. Nisu bile avanture, no bila su turbulentna vremena (3DO je pravio strategije, HOMM je jedini naslov koji se isplati spomenuti)
Zašto su propali?
-Mi Evropljani Amerikance doživljavamo kao tukce bez mozga. Da to nije točno možete dobro vidjeti u nastavku uve rasprave http://www.runaway2-thegame.com/foru...?p=24839#24839
No, da ima nešto u tome vidjelo se početkom 90.-ih (dakle MSFT sa svojom "dajte nam više RAM-a strategijom" nije postojao), naime, većina igrača avantura dolazila je iz Evrope. Studije koje su pravljene na ovu temu pokazale su da se radi o kulturološkom naslijeđu. Najmanje igrača avantura (no ne i apsolutno gledano) bilo je iz SAD-a.
Kako su Sega i Nintendo upadali u probleme i polarizirali tržište konzola, dizajneri su počeli praviti igre za PC koje su bile mnogo fleksibilnije. Nisi više bio vezan postavkama konzole kao prije. Dapače, cilj je bio imati radnu mašinu od 50.000 DEM jer kad završiš igru, ta mašina košta 2 ili 5.000 DEM i klinci je još mogu igrati. Trka sa samima sobom je njima pogodovala, a industriji elektronike i softvera, da ne govorimo.
nets je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2007, 12:46   #150
nets
Član
 
Član od: 1.12.2007.
Poruke: 64
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 16 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

Već do 1996. avanture su postale preslabe. Jednostavno, trebalo je zaposliti 20 ljudi da danonoćno crtaju, da bi ti 5 klinaca izbacilo FPS s kojim bi te poklalo do jaja. Momci iz financijskog odjela su to znali. Uostalom, većina ih je sjedila u uredima u SAD-u i igrala se trka auta poslije "radnog vremena".
Tu negdje te 1996. kad je Ken vidio kamo će sve to otići počeo je razmišljati o prodaji kompanije. Svi su znali što bi to značilo. Sierra nije bila samo proizvodnja, ona je bila snaga iza cijelog communitya. Ključno tržište, Evropsko postajalo je sve nezgodnije. Lokalni proizvođači na lokalnim jezicima činili su distribuciju ionako skupom (CD-ROM industrija je zaplašila francusku akademiju da će izgubiti dignitet svog diplomatsko-kuharskog jezika, da ga treba zaštititi), kao i zahtjevi lokalnih tržišta. Najveći problem koji se počeo javljati 97. je naplata. Evropa ima nešto drugačiju potrošačku kulturu od SAD-a. Kod njih nije normalno spržiti CD. Kod nas je izmišljeno ripanje i torrent, smješten Pirate Bay. I tu negdje 97. se novac od avantura počeo smanjivati. Naime, Evropa je došla do jeftinijih CD pržilica.
98. dolazi dark age. Mnogi su propali. Od starih linkova ostao mi je samo Just Adventure i Adventurearchiv.de
Žanr je preživio zahv. entuzijastima koji su za opće dobro avanturističke zajednice pravili naslove poput apprenticea i no action jacksona.
"Novi klinci" navikli na novu grafiku jednostavno nisu htjeli igrati stare igre (dakle, ni te). Zapravo, ni meni se često ne da. Ako mogu birati hoću li igrati KQ 1 u originalu ili rimejku, to je definitivno ovaj drugi. Kad ovom ekonomskom pogledu dodamo sve ostale razloge, jasno je zašto većina ljudi igra CS ili Solitaire.
Ključno pitanje je po meni "što učiniti da avanturisti ne budu manjina"?
-Odgovor bi trebalo tražiti u poticanju samih avantura.
Osobno, nezadovoljan sam današnjim stanjem u industriji jer se ide dva naprijed, dva natrag. Spellcasting 401 nikad nije izašao. BS me podsjeća na neki Die by the Sword (i gadi mi se). Skoncentriralo se na onih par tipki, i ko što je netko rekao, na Laru Croft. A ja nikad nisam bio sretniji, nego kad sam u MI-ju dobio inventory od tri tone predmeta.
Ili kad sam u nekim igrama mogao nositi stvari za koje nisam imao pojma da ih nikad neću upotrijebiti. (no to je druga tema)

Ljudi ne igraju avanture jer ne znaju što se krije u tom svijetu. Moj savjet svim avanturistima je da zaigraju i koju ne-avanturu. Unatoč tome što se smatram avanturistom, vjerujem da nijedna avantura (osim Longest Journeya) nije dosegla dubinu jednog običnog Planescape Tormenta. Taktičnost jednog "The Clue" (jel tko igrao? Treba mi hint. Prije 5-6 godina sam zapeo i nikako da nastavim igrati) ili HOMM III-a.
A da je Lara Kroft samo sise na štapu pokazuje i Blake Stone, već u njegovo vrijeme su postojali FPS-ovi, no tada ljudi nisu uzimali naš "adventure", to je bilo rezervirano za prave igre. Meni je Blake i danas bolji od te babe Lare (unatoč grafici kao u Pre2).

Poslednja ispravka: VojaM (10.12.2007 u 20:33)
nets je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku nets na korisnoj poruci:
Dio37 (3.12.2007), zoran845 (3.12.2007)
Stara 3.12.2007, 12:48   #151
nets
Član
 
Član od: 1.12.2007.
Poruke: 64
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 16 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

Ispričavam se što sam oduljio, ponovio ono što su drugi rekli, možda nekoga nepotrebno uvrijedio (naravno da ste svi igrali druge žanrove), jer sve što sam htio reći može stati u "ljudi ne igraju avanture zato jer se u industriji igara ne subvencira (interaktivna) umjetnost" (kao što je slučaj drugdje; subvencioniraju se i obične komercijalne stvari).
Pozdrav,

net
nets je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2007, 12:54   #152
nets
Član
 
Član od: 1.12.2007.
Poruke: 64
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 16 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

Citat:
Sale013 kaže: Pregled poruke
Pa naravno da jesu Pravi avanturisti ne traže avanturu po kompu..
Šalim se malo
Ja lično slabo igram avanture zbog gomile tekstova.. Ostala mi gadna navika iz škole da mi se prispava čim nešto čitam..
Kad bi već postojala neka avantura gde pričaju ljudi a da je kvalitetna..
Ukoliko imaš zvučnik zadnjih desetak godina većina avantura (i freeware) se može igrati tako da isključiš tekst ispod. Mada, ne vidim što ti tekst smeta, nitko te ne sili da ga čitaš. Obzirom da su novije avanture napravljene za ljude koji tuckaju PES na PS-u, jasno ti je da nema više igara u kojima ti ubaci knjigu od 5 stranica, pa je ti čitaš da dobiješ clue za zagonetku. Takav sistem je ionako bio za nemaštovite i neukusne autore (dokaz: postotak igara s gomilama teksta u igrama koje se smatraju najboljima u žanru).
nets je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2007, 12:58   #153
zidan grobar
Veteran
 
Član od: 27.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 774
Zahvaljeno 504 puta na 244 poruka
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

Razlog zasto nema avanturista je ta sto niko nece mnogo da razmislja kako ce preci neki deo u avanturi(zagonetku).Radije ce sesti za komp i ukljuciti countere.
U conterima nema sta da mislis,ides i pucas.
Ja sam igrao nekoliko avantura kao sto su:
Syberia 2
Runaway 2
Sam&Max
Broken Sword
Sherlock Holmes
NiBiRu
.................
Avanture su nesto najbolje.
zidan grobar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2007, 13:21   #154
next
Veteran
 
Član od: 17.8.2006.
Lokacija: Varvarin (Caught somewhere in time...)
Poruke: 868
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 212 puta na 114 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku next Slanje poruke preko MSN-a korisniku next
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

Citat:
ZIDAN GROBAR kaže: Pregled poruke
Razlog zasto nema avanturista je ta sto niko nece mnogo da razmislja kako ce preci neki deo u avanturi(zagonetku).Radije ce sesti za komp i ukljuciti countere.
U conterima nema sta da mislis,ides i pucas.
Ja sam igrao nekoliko avantura kao sto su:
Syberia 2
Runaway 2
Sam&Max
Broken Sword
Sherlock Holmes
NiBiRu
.................
Avanture su nesto najbolje.
Slazem se sa tobom,medjutim tu je i lenjost...
Sramota me je shto navodim lichni primer,ali igrao sam Myst Revalatations i jednostavno sam bo odushevljen igrom...Medjutim posle dugog,dugog igranja desi mi se da izgubim sve podatke sa hdd,i iako mi se igra stvarno mnogo dopala,nikad je nisam nastavio,jer me mrzelo da prelazim sve shto sam vec preshao...
To je moj primer...
Ali imash xzy ljudi koji kada shvate koliko ima da se igraju i muche,jednostavno batale...Ja hvala Bogu ne spadam u njih...
next je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku next na korisnoj poruci:
zidan grobar (3.12.2007)
Stara 3.12.2007, 15:15   #155
nets
Član
 
Član od: 1.12.2007.
Poruke: 64
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 16 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

Svi se mi vratimo. Prije ili kasnije. Kao kad upoznaš nekoga tko ti se učini jako_zanimljiv_sugovornik (ništa više). Jednog dana učiniš sve da rastočiš HDD, staviš ga pod kakve sve ne struje i vrtiš ga dok ne vrati stare save gameove. Ili jednostavno kreneš igru ispočetka.
Ono šti bih volio da uočiš je isti problem neovisno o žanru igranja. Ako je HL 2 EP 1 doista dobar, onda se vratiš jednom i odigraš sve ispočetka jer si zagubio stari save game (kad su jednostavno botovi bili prejaki jer nisi mogao dosegnuti dugme na tipkovnici). Mladi i neozbiljni igrači doduše imaju šifru za besmrtnost, pa im je igranje poprilično linearno i monotono (imho, iz moje perspektive), no jednom kad prestanu s tim i oni će se koji put u životu naći u situaciji da sjednu i odverglaju Wolfenstein nivo po nivo.
nets je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.1.2008, 20:40   #156
MaxXx
Član
 
Član od: 15.1.2007.
Lokacija: Freeport city
Poruke: 122
Zahvalnice: 114
Zahvaljeno 17 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

Sad mi je nesto (neverovatno ocigledno) palo na pamet.

Sta mislite, da li bi Siberia izazvala nesto od navedenog, da su oba dela izdata u sklopu prvog, tj. da postoji samo jedna Siberia?

Nevezano:
Ja, licno mislim da bi u SK-u dobila ocenu 95+, jer da se tako dugacka, lepa, zanimljiva (isterajte pingvine i monahe) pojavila u vreme kad avantura nije bilo ni od korova, "racunarski pustolovi" (kompjuterski avanturisti), bi poceli da masovno izostaju iz skola, sa posla, porodicnih okupljanja, vencanja, sahrana, a njhov broj bi se svakim danom polako, ali sigurno povecavao zanr bi bio ozivljen, na desetine kvalitetnijih klonova bi izaslo do danas, Siera bi se vratila u posao punom parom, Lukas arts bi prestao da smara otkazivanjima svih igara koje nemaju veze sa ratovima zvezda, ljudi bi ponovo poceli da koriste mozak, Hilari Klinton bi prestala da melje kako igrice zaglupljuju decu i tinejdzere (odrasli joj se, valjda, cine odvise "pametnim" da "gube" vreme uz njih), igre bi ponovo postale vid zabave, koji ne prekriva mozak sve debljim slojem prasine, vec poboljsava njegov rad, i ......

Ahhhhhhh Ja previse mastam, zar ne?

P.S. Odgovorite samo na prvo pitanje, drugo nije otvoreno za debatu!
MaxXx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.1.2008, 20:45   #157
Iilija64
Banned
 
Član od: 20.9.2007.
Lokacija: Tomislavgrad
Poruke: 1.547
Zahvalnice: 181
Zahvaljeno 281 puta na 200 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Iilija64
Određen forumom Re: Zasto su avanturisti u PC svetu manjina???

Jedina avantura koja mi je bila odlična i zbog koje sam umalo poludio je bila Gabriel Knight III. to je jedina avantura koju sam sam prešao. avanture izlude čovjeka. jednostavno poludiš
Iilija64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
adventure, avanture

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Zasto? Psihijatar Tekstovi u SK 7 24.2.2006 9:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com