Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.1.2008, 1:30   #1
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Belief & Betrayal

Iako Italijani gaje “kult” igranja i pravljenja avantura, nikako da dodje cas da naprave igru koja ce zapanjiti avanturiste sirom sveta. Uvek zafali to “nesto” da bi se digla iznad linije koja razdvaja avanture i THE avanture. A kako stvari stoji i nova avantura, Belief & Betrayal iz Artematica Entertainmenta (Martin Mystere, Drunna), ce doziveti istu sudbinu ako ne i nesto gore.
No da krenemo redom…
Igra je klasicna 2.5D P&C avantura sa pogledom iz treceg lica (prerenderovana pozadina sa 3D objektima). Tera je isti engine kao i MM sa manjim poboljsanjima. To podrazumeva vrlo lepu grafiku (pomalo stripovsku), dosta pixel huntinga i prilicno “stabilnu” igru. Bar u teoriji… U praksi je malo drugacije. Grafika jeste lepa, ali nista spektakularno. Nije u MM fazonu vec je mnogo vise realisticnija. Pozadine su malo siromasnijeg kvaliteta sa podosta detalja ali na zalost bez animacija koje bi unele zivota scenama. Shodno tematici igre, lokacije gde se odigrava su fantasticne same po sebi, pa ni i u igri ne izgledaju lose. Trg Svetog Marka u Rimu, Vatikanski muzej ili lokacija u Veneciji su stvarno jako dobro odradjene.
No, da ne bude sve koliko toliko dobro, pobrinuli su se ljudi koji su bili zaduzeni za modelovanje likova. Likovi su toliko jadno odradjeni da se stice utisak, da su importovani iz nekog polueksperimenta od pre 10 godina. Sa jedne strane tu su ispeglane i detaljne pozadine a sa druge likovi sa 3 teksture krezavi kao stepenice. Ne pomaze ni povecanje kvaliteta grafike. Postoje tri nivoa kvaliteta, ali koji god nivo da se izabere, grafika je ista?! Evo i slicica najnizeg i najviseg kavaliteta. Ima li neke razlike?

Za razliku od izgleda, animacija likova je vrlo dobra (cak ni trcanje nije toliko komicno) sa izuzetkom kad se vode dva lika odjednom (u zagrljaju).

Druga bitna tehnikalija, muzika i zvukovi, su takodje polovicno dobri. Opet sa jedne strane imamo kvalitetnu pozadinsku muziku koja se menja u zavisnosti od lokacije i doprinosi atmosferi, a sa druge strane los voice acting pojedinih likova. Na stranu to sto glavni lik (amerikanac) ima jako iritirajuci glas, ali engleski likovi zvuce kao gomila teksasana. Jedino jedan sporedni lik (cistacica) zvuci kako treba. Italijanski likovi pricaju engleski sa italijanskim akcentom dok jedna italijanka prica na cistom americkoma. Stvarno su mogli vise da se potrude oko glasova. No ali ni to i nije toliko strasno, posto je opste poznato da je voice acting u vecini orginalno non-english avantura katastrofalan. A na kraju krajeva, tehnikalije (grafika i zvuk) su manje bitne u avanturama. Naravno ako sve radi kao podmazano…sto u ovom slucaju nije tako.

Igraj je prilicno bagovita. Dva puta sam ponovo morao da odigram pola igre zbog zamrzavanja a zadnji save je bio kilometrima daleko. Ponekad se desi da hot spot prestane da bude hot (kursor ne indikuje mogucnost neke akcije a samim tim se akcija ne moze izvrsiti), ali to se da resiti jednostavnim izlaskom sa lokacije i ponovnim vracanjem. Dok se bugcina sa zamrzavanjem igre moze resiti samo restartom ( pomaze jedino Alt+F4). Do zamrzavanja je uvek doslo prilikom prikazivanja svih hot spotova na ekranu (sa Space tasterom). Cesti save je pod obavezno.
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Shlaymara na korisnoj poruci:
Diego (4.1.2008), Garson (4.1.2008), zoran845 (19.4.2008)
Stara 4.1.2008, 1:33   #2
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Belief & Betrayal

A sad ono mnogo vaznije, prica i gameplay.
Razlog zasto sam izabrao da igram ovu igru a ne neki “top” naslov koji se pojavio u isto vreme, je to sto sam bio zaintrigiran pricom. U ulozi ste americkog novinara, Joa Dantera, koji na pocetku igre dobija vest da mu je davno “preminuli” ujak ponovo mrtav, ali ovog puta stvarno. Ostavljajuci sve, pakujete se i letite za London da vidite o cemu se radi. Posle price sa policijom saznajete da je ujak radio kao agent Vatikanske tajne sluzbe. Nedugo zatim neko pokusa i vas da ubije ali tu na scenu stupa jedna devojka (drugi glavni lik) koja vas spasava i uvlaci u celu pricu. Onda pocinju zavere, korupcija, ritualna ubistva, drevne misterije, tajni redovi…kao sto pretpostavljate tu su neizbezni Sveti Gral, Templari, Kamen mudrosti...pa putovanje u Francusku, Rim, Vatikan…Poznato nesto? Kad sam je zavrsio palo mi je na pamet barem 5 naslova gde sam sve ovo vec video. Jako dobra ideja (crkva i sve sto sa tim ide) je upropascena neorginalnoscu i maznjavanjem pojedinih delova iz drugih igara. Verovatno su toga svesni i sami autori pa su namerno ubacili neke sitnice da to bude sto izrazajnije i ispadne “Mi smo to namerno uradili” (avion se zova Amazon Queen, komentari na racun Broken Sworda u sceni koja je bukvalno copy/paste iz BS2 i slicno). A da stvar bude jos gora, prica je busnija od dzepa prosecnog Srbina, i to sa mnogo nelogicnosti koje su pokusali da zamaskiraju, na zalost neuspesno. Da nije tuzno bilo bi smesno. Ali ne, ovde nije kraj.
Logicno je da se prica polako odmotava kako se napreduje kroz igru. Ovde toga nema, prica ide u talasima (i to cunamijima). Celu pricu saznajete iz poduzih cutscenes dialoga, dok kad igrate bavite se nekim trivijalnim stvarima (kupi sok, nadji olovku, slikaj se za pasos…). Skoro da nema zagonetke i problema koji je povezan sa pricom. Sve se svodi na red price i red obavljanja nekih za pricu nevaznih poslova. Slobodno je radnja mogla biti o penzionerima koji pokusavaju da sprece vanzemaljsko osvajanje gerijatrijskog centra, a da igra ostane ista. I tu dolazimo do jos jednog loseg momenta igre (ima li neceg dobrog ovde?).

Zagonetka, briljantna tvorevina ljudskog uma koja sluzi, da kod onog ko je resi, izazove izlive efedrina, kez od uva po uvo i opaske tipa “You talking to me, punk?!”(dobro ovo zadnje mozda samo kod mene). U stvari tako bi trebalo da bude. Kreator zagonetki u B&B verovatno misli drugacije. Za njega je vrh kreativnosti zagonetka tipa nadji to i to i daj tome i tome ili iskoristi tamo i tamo. Ok, ajde da jos predjem preko toga, ali kad za to sta trazim moram da kliknem na isti objekat 25 puta da bi se magicno pojavilo, onda nemamo vise sta da pricamo. U pocetku mi se cinilo da igra bas nije laka, sve dok nisam provalio da na svaki objekat moram da kliknem najmanje 5 puta da ne previdim nesto. Posle toga je sve bilo lako, a najgore je prosao moj misonja sa usijanim levim dugmetom (umesto da se meni usija mozak). Srecom pa se “duhoviti” komentare glavnog lika mogu prekidati (ali ne bas svi, oni najgluplji se ne mogu). Zagonetke su uglavnom inventarske i toliko ocigledne da samo neko sa ozbiljnijim ostecenjem mozga ne bi mogao da ih resi. Takodje ima i kombinacija predmeta (retko kad vise od dva). A ti su i logicke zagonetke, ali i one su toliko lake da ih samo neko bez ruku, nogu i glave ne bi resio (a uz to su i nelogicne). Nadao sam se da ce bar poslednja zagonetka biti brain buster, kad ono nista! Nema finalne zagonetke! Sad sam sve video.
Doduse ima jedna zesca zagonetka. Zove se “Gde je inventar?”. Prvih pola sata igranja sam proveo trazeci inventar. I na moje cudjenje naso sam dnevik i beleznicu (takodje dobro sakriveni) ali inventara ni od korova. Iako sam pretpostavljao da je “trakasti”, da se nalazi u gornjem ili donjem delu ekrana i da se pojavi kad se sa kursorom lebdi iznad njega, prokletinja se nije pojavljivala. Kad sam vec pomislio da je bug, slucajno sam ostavio kursor skroz dole (izvan ekran) nekih 5 sekundi, i opa, iskoci inventar.

Poslednja ispravka: Shlaymara (4.1.2008 u 1:52)
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Shlaymara na korisnoj poruci:
Diego (4.1.2008), zoran845 (19.4.2008)
Stara 4.1.2008, 1:40   #3
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Belief & Betrayal

Dobra stvar je sto nema pixel huntinga, u stvari bilo bi ga ali se pomocu Space tastera prikazuju svi hot spotovi pa je kliktanje mnogo olaksano (ovo sam slucajno otkrio prilikom trazenja inventara). Kad sam vec kod hot spotova. U igri ima prilican broj lokacija, ali na retko kojoj lokaciji moze nesto da se uradi. Tek da se klikne na neku kantu ili lampu (i cuje glup i podugacak komentar koji nije moguce prekinuti). A na nekim lokacijam nema nicega. Recimo u Veneciji ima cak 6 “ekrana” koji sluze nicemu i opusteno ne morate ni da ih posetite. U MM je bilo cak i previse hot spotova (sto su neki naveli kao manu) pa su autori odlucili da odu u drugu krajnost i maksimalno sasekli broj hot spotova. Stvarno steta sto nisu iskoristili sve do maksimuma.
Vodi se vise likova odjednom (najvise tri) i ponekad napredovanje jednog lika zavisi od napredovanja drugog lika. Recimo sa jednim likom ne mozete da udjete u crkvu na jednoj lokaciji dok drugi lik na drugoj lokaciji ne sazna kako se moze uci u crkvu. Komunicirate specijalnim PDA uredjajima i mozete da saljete mailove kolegama ili da pregledavate multimedijalni sadrzaj (stavljeno sminke radi). Zanimljiva stvarcica ali steta sto se PDA retko koristi.
Mogao bih jos stosta reci ali se bojim da bih puno spoilerisao, pa necu. Ako nekog nesto interesuje, neka pita. I ovako sam ga oduzio.
Uglavnom, ovo je klasican primer kako se ideja sa ogromnim potencijalom moze upropastiti samo tako. Igra bas i nije za preporuku, ali ipak vredi da se proba. Pa kome se svidi… Mozda sam malo i preterao sa “pljuvacinom”, ali ja sam od ove igre ocekivao mnogo vise, a dobio sam samarcinu i to jas za Novu godinu (tako ti je to kad na citam opise po netu). Da se pitam, dao bih joj negde oko 65.
I za kraj oficijelni sajt i par slicica.





I ne Zorane, necu je skoro postaviti u PA.

Au, sry za podugacak post, nisam znao da ce ovoliki da ispadne.
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Shlaymara na korisnoj poruci:
Diego (4.1.2008), GaleOm (4.1.2008), metju (5.1.2008), zoran845 (19.4.2008)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
adventure, avanture, belief & betrayal, opis igre

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com