Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.6.2007, 19:24   #1
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Mentalna blokada

Rešavanje najrazličitijih glavolomki je jedan od ključnih elemenata svake avanture. Koliko vam se puta samo desilo da "lupite glavom u zid" i da vam se činilo da izlaza nema, da nećete moći da nastavite neku prokletu igru (bar ne bez ždrakanja u walkthrough ili u UHS Reader)!

Mislim da bi bilo interesantno da sa ostalim "avanturašima" podelite ova svoja mračna iskustva i kažete nam koja vam je zavrzlama predstavljala najgoru noćnu moru u dosadašnjem igračkom "stažu".

Isto tako je interesantno da se vidi šta različiti ljudi rade da bi rešili ovakve probleme, kakvim se "tehnikama" služe u rešavanju raznoraznih zagonetki.

Kao što je red, da počnem ja.

Najveći problem koji sam imao u igranju neke avanture bio je i prvi veliki problem sa kojim sam se sreo u prvoj avanturi koju sam u životu igrao. Bila je to igra "Complete Waste of Time", prva od Pajton avantura.
Kao što oni koji su je igrali znaju, igra je podeljena u šest delova. Svaki deo ima niz manjih zagonetki (4 pitanja na koja morate odgovoriti na kraju prelaska lavirinta za taj nivo) i jednu finalnu zagonetku čije rešenje otključava prolaz u sledeći deo.
Prešao sam pet delova, odgovorio na 4 pitanja iz šestog dela i našao se licem u lice sa njegovom finalnom zagonetkom.

Prizor je bio sledeći: nekakva livada, na njoj ogromna glava francuskog maršala iz I svetskog rata (Galijenija), i tu sad nešto treba uraditi. Na različitim mestima na ekranu pojavljivali su se neki likovi: loony announcer iz MPFC, Baster Kiton, neka devojka obučena u stilu tridesetih godina prošlog veka, nekakav tip sa šiljatom kozjom bradicom i Graham Chapman kao lopov.

Likovi iskaču na različitim mestima, kliknem na nekog od njih a Eric Idle prdne i kaze "sorry". Kliknem levi, kliknem desni, sve isto - Erik prdi li prdi...
Kad se klikne na neku od ovih spodoba, od cele figure ostane samo glava, a ona nestane ako se na nju i dalje ne "klikće".
Primetio sam da se muzika menja pri svakom neuspelom pokušaju "kliktanja" na lik koji se pojavi, i uvideo da sigurno nešto sa njima treba da uradim, ali šta? Pokušao sam da kliktanjem izbacim glave sa ekrana primetivši da se pri svakom kliku sličica glave pomera pomalo nagore, ali samo bih uspeo da doguram nekog od njih do gornje ivice ekrana i onda bi se sličica izgubila. Ne znam kako mi Bog nije dao pameti da uradim ono što je trebalo (pazite, nivo se zove MEAT HEAD GRINDER), uglavnom tako zaglavim da sam posle jedno nedelju dana isprobavanja svega i svačega batalio igru i prešao na "The Meaning of Life"!

Na rešenje problema sam sačekao nekoliko godina, dok nisam dobio Internet i skinuo "prolaz".
I šta je trebalo uraditi? Jednostavno je trebalo kliknuti na spodobu koja se pojavi, držati taster pritisnut i (metodom "drag & drop") odvući jednu po jednu malu glavu u onu džinovsku glavu.

Eto, to je moje iskustvo. Pišite šta je vama zagorčalo život i kako ste (na zanimljiv način) našli rešenje.

Poslednja ispravka: zoran845 (8.7.2007 u 21:43) Razlog: boldiranje
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2007, 20:06   #2
lucifer
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: HELL mmmuuuaaaahhhaaahhhaa
Poruke: 115
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku lucifer
Određen forumom Re: Mentalna blokada

Meni je najveci problem do sad bila igra Still Life kad igas sa Gusom i trebas uz pomoc lockpick-a da otkljucas vrata.3 sata svog zivota sam protracio sa to zagonetkom sve lepo uradim dok ne stignem do treceg dela brave i tu nikako.Na kraju sam iskljucio igru malo prosetao razmislio i presao to iz cuga cim sam je ponovo ukljucio.Ali ja i u stvarnom zivotu tako resavam probleme stanem i razmislim i uvek pomaze , nemojte nikad da jurdisete jer hladna glava mnogo znaci!
lucifer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2007, 21:11   #3
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Mentalna blokada

Svakako nalazenje Knights Of The Round Table u igri Final Fantasy VII sa svojih 15 gdoina i bez pomoci interneta i bilo kakvog walkthrough-a... Otprilike sam ovaj summon trazio 2 nedelje dok ga nisam provalio... Najjaca igra ikada iz serijala, a mozda i jedna od najboljih igara ikada...[naravno ovo je subjektivno]... Svi ostali delovi koji su bili izdati za Playstation 1 su suvise latje, a pogotovu IX deo... Pozzz za sve fanove FF-a...
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2007, 21:39   #4
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Mentalna blokada

Day of the Tentacle

Ubih se trazeci kljuceve, sve sam j****o zivo probao. Ispostavilo se da su kljucevi na jako logicnom mestu - u vratima, ali je bilo potrebno zatvoriti vrata (close door) da bi se videli..
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2007, 23:00   #5
kligero
Član
 
Član od: 15.3.2006.
Poruke: 120
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 18 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Mentalna blokada

silent hill 4: deo igre kad sam kod one izgorele kuce i treba da osvetlim bunare da vidim sta je u njima i 5 sati sam trazio nacin kako to da uradim i pregledao svaki cm terena ali uzalud i na kraju sam legao da spavam a ujutru cim sam upalio naleteh na baklju u nekom cosku,,,,
kligero je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2007, 19:03   #6
MG-RAY
Starosedelac
 
Član od: 15.2.2006.
Lokacija: Midlands
Poruke: 1.523
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 307 puta na 207 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MG-RAY
Određen forumom Re: Mentalna blokada

Sentinel: Descendants in Time

Odmah na pocetku, kada treba preci onaj most... pogodio sam kombinaciju slucajno...posle 2 dana mucenja ... sada sam stigao do onog nivoa sa lavom i pokretnim mostovima...
MG-RAY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2007, 22:10   #7
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Mentalna blokada

Bese to "Resident Evil: Director's Cut" (na PSX), proleca gospodnjeg, 1999-te.
U pitanju je deo kada je trebalo naci metalne medaljone, koji se stave u mesta predvidjena za njih na jednoj fontani (koja predstavlja prolaz u zadnju deonicu igre - laboratoriju). Ono sto je trebalo da se uradi je: naci 2 knjiske, i otvoriti ih u inventaru (check>open). U njima su medaljoni bili sakriveni, a ja dotad mislio da check funckija sluzi samo za poblize proucavanje predmeta i ni za sta drugo (tj. nisam mislio da ce biti potrebna da bi se resila odredjena zagonetka, ma ni u snovima). Sto se tice doticnih knjiga, mislio sam da ce trebati da se ture u neku biblioteku il tako nesto, kako bi se otvorio neki tajni prolaz, no bejah u zabludi. A onda sam iz smora uzeo da prevrcem knjige u inventaru i otvorim ih (totalno slucajno).
Te veceri predjem ja igru (onako sav hepi), a sutra padao 1.april.
Izlazim ja napolje i pricam sa ortacima (koji su igrali RE), "kao ja preso RE, izvalio tu i tu zagonetku i pricam ukratko sa se desava posle", kad meni ortak kaze (nakon sto su me slusali, jedno, pola sata) "Jel ces sad da kazes aprililili?"
Ja na patosu...
Shang Tsung je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2007, 16:50   #8
tosheen
Član
 
Član od: 19.9.2006.
Lokacija: subotica
Poruke: 59
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 9 puta na 8 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku tosheen
Određen forumom Re: Mentalna blokada

e da te knjige, i ja sam imao isti problem, zato shto su htele da se otvore samo ako su bile pozicionirane po sredi, dok to nisam provalio otelio sam se .inace josh jedan problem gde sam glavu lomio jesu bili kolacici iz still life, po meni najveca glupost koja moze da se stavi u igricu ali inace dobra igra. Bilo bi dobro da bude nastavak mada cisto sumnjam.
poz
tosheen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2007, 23:10   #9
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Pazi, rupa!

Da li vam se nekad desilo da igrate neku avanturu, da bi, tek pošto ste podosta odmakli kroz radnju shvatili da nešto nije u redu i da ste beznadežno zaglavljeni.

Autori igara, u želji da svoj proizvod što pre izbace na tržište, često ostavljaju brojne propuste u programiranju ("bagove"), koji ne samo da sprečavaju igrača da bez trzavica odigra ono sto je započeo, već najčešće nisu ni bogzna kako dokumentovani, tako da player nema pojma šta ga je klepilo.

Cilj ove teme je da igračima avantura olakša igranje. Pozivam vas da iznesete primere bagova iz igara koje ste prešli i da navedete, ako znate, zakrpu/patch/update za istu, kao i (eventualno) neki link za mesta gde se mogu naći.

Navešću, za početak, svoje iskustvo sa par bagova iz igre "Gabriel Knight: Sins of the Fathers" (1993) (prva igra iz trilogije GK).

Radnja avanture podeljena je na 10 dana. Da biste prešli u naredni dan, potrebno je da u prethodnom uradite određene radnje.
Problem je u tome što igra nije isprogramirana tako da vas u naredni dan pusti SAMO ONDA kada ste uradili apsolutno sve u danu pre, nego može da vam se desi da (kao ja) uradite par stvari i nastavite dalje potpuno nesvesni da ima još toga što treba završiti.
Tako mi se desilo da dođem do petog dana u kome treba pitati nešto jednog od NPCova, a da to nisam mogao, jer nisam u prvom danu obavio zadatak koji bi mi omogućio da u prostoru za dijalog dobijem potrebno pitanje za tu osobu.
Druga stvar u vezi sa GK1: ako se igra ne "zakrpi" (važi i za flopi i za CD verziju), nemoguće je preći iz petog u šesti dan.

Za prvi od dva baga morate pomoć potražiti ili u "prolazu" (walkthrough"), ili pomoću UHS Readera.
Drugi bag se rešava zakrpom koju možete naći na sajtu http://www.tawmis.com/collector/Patc...esUpdates.html. Na istom mestu imate sve moguće zakrpe i za preostala dva dela trilogije.

Toliko od mene. Pišite na koje ste bagove vi natrapali i dajte (ako znate) neki savet za njihovo prevazilaženje.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2007, 0:15   #10
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Mentalna blokada

Hahah, eto vidis, ja sam se svojvremeno bio zaglavio u Gabrielu, moguce da je to bilo bas zbog tog baga (za koji do sad nisam ni cuo)
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2007, 1:52   #11
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Mentalna blokada

Jedino sto mi pada na pamet je bug u Sherlock Holmes: Secret of the Silver Earring, koji je inace sasvim fino isprogramiran, tako da vam ne dozvoljava da predjete jedan chapter pre nego sto sve uradite u njemu, sem na jednom mestu, u 1. chapteru gde vas igra pusta da nastavite dalje, cak iako ne pokupite jednu sliku koja ce vam kasnije trebati...

Mislim da nema resenja za ovaj bug ... Moguce je da postoji patch koji ovo ispravlja, ne znam, meni nikad nije trebao ...

Poslednja ispravka: caine (4.7.2007 u 9:11) Razlog: patch
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2007, 10:42   #12
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Mentalna blokada

Ako vam treba bilo kakva zakrpa za igru, predlažem svoje omiljeno snabdevalište - nemački sajt (ne plašite se, na engleskom je) The Patches Scrolls (http://www.patches-scrolls.de/).
Ja sam odatle skinuo i zakrpe za one igre koje tek nameravam da nabavim.
Bilo je ranije puno zakrpa i na sajtu Adrenaline Vault (http://www.avault.com/), ali ih, od kada su renovirali sajt, više nema.

@ Caine: Proverio sam - na TPSu nema nikakve zakrpe za "Silver Earring". Išao sam i na http://www.frogwares.com/sherlock&watson/ (zvanični sajt) i ni tamo nema ništa.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2007, 21:16   #13
qwerty
Član
 
Član od: 7.2.2007.
Poruke: 213
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 79 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Mentalna blokada

1. Na ZX Spectrum + igra Zorro - nikad nisam uspeo da dodjem do princeze.Nikad nisam ni trazio pomoc sa neta iako sam skoro ponovo igrao preko emulatora.
2. SEGA Mega Drive 2 - Mortal kombat 3 - za vreme rata '99 sam iz dosade igrao po 5 sati dnevno.Provalio sam sve magije, ali samo 2 fatality-ja.
3. Resident Evil i Silent Hill (PSX) - pred spavanje sam razmisljao: kako,kako,kako?
4. Soul reaver:Legacy of Kain (PSX) - mozak mi je verovatno bio za par stepeni topliji od mentalnog naprezanja.
qwerty je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2007, 22:25   #14
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.372
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.999 puta na 7.043 poruka
Određen forumom Re: Mentalna blokada

Mozda sam vec ovo i pominjao negde na forumu, ali...

Upravo zbog te "mentalne blokade" kako kazes i nemogucnosti pronalaska resenja u doba kada nije bilo neta sam i odustao od preteranog igranja avantura u zlatno doba Amige...

Ustvari to je bilo iz finansijskih razloga...Naime svakog meseca sam narucivao po 10-ak disketa sa novim igricama. Avanture su uglavnom bile prozdrljive sto se disketa tice(neretko 6-7 nekada cak i preko 10) tako da mi se nije isplatilo da za taj mesec uzmem samo jednu avanturu u kojoj cu eventualno da se zakucam posle sat vremena igranja i onda ceo mesec da vrtim palceve

Sad avanture igram uglavnom onako sportski...uz kaficu...kada zaglavim na nekom problemu duze od 10 minuta ja bacim pogled u solution
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2007, 23:44   #15
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Mentalna blokada

Internet je (kad je igranje avantura u pitanju, a i inače) koliko dobar, toliko i prokletstvo.
Zašto?
E, pa, kad nije bilo Interneta, ja sam mozgao i mozgao da rešim neki problem, i (čak i da sam hteo) nisam mogao da nađem "the easy way out". Kad sam se zaglavio sa "CWoT", kako sam to opisao na početku ove teme, mogao sam samo da uzmem drugu igru - "Monty Python's The Meaning of Life".

Shlay, pazi - SPOILER!

I šta se desilo? I tu se (opet negde pred kraj) zaglavim, u delu zvanom "Cottage", i ni makac. Imam 3-4 mesta na koja treba nešto staviti, za par mesta čak znam i šta, ali - no way! Video sam, na primer, da na jednu kočiju (prepoznao sam likove iz serije MPFC) treba staviti drumskog razbojnika Denisa Mura, ali gde da ga nađem? Elem, tu sam bio opasno zaglavljen, i posle jedno mesec dana debelog pokušavanja svega i svačega (čak sam uzeo da ponovo odigram sve pre "Cottagea"!) zabatalim MoL.

Kako sam dobio Internet, ja istog trena (bukvalno) na Google i skinem walkthrough. Je l' možete da verujete da uopšte nisam video jedna vrata kroz koja se ide u nekakav sobičuljak gde se uzimaju sve one stvari koje su mi trebale? Bilo je kasno popodne, a igra je pala sutradan prepodne. Ispostavilo se da ima da se igra mnogo više nego sto sam mislio, bagove i da ne spominjem.

Eto, to je još jedno moje iskustvo sa "zaglavljivanjem".

Poslednja ispravka: zoran845 (8.7.2007 u 21:44) Razlog: boldiranje
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2007, 4:16   #16
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Mentalna blokada

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Mozda sam vec ovo i pominjao negde na forumu, ali...

Upravo zbog te "mentalne blokade" kako kazes i nemogucnosti pronalaska resenja u doba kada nije bilo neta sam i odustao od preteranog igranja avantura u zlatno doba Amige...

Ustvari to je bilo iz finansijskih razloga...Naime svakog meseca sam narucivao po 10-ak disketa sa novim igricama. Avanture su uglavnom bile prozdrljive sto se disketa tice(neretko 6-7 nekada cak i preko 10) tako da mi se nije isplatilo da za taj mesec uzmem samo jednu avanturu u kojoj cu eventualno da se zakucam posle sat vremena igranja i onda ceo mesec da vrtim palceve

Sad avanture igram uglavnom onako sportski...uz kaficu...kada zaglavim na nekom problemu duze od 10 minuta ja bacim pogled u solution
Razumem te potpuno. Ja se secam vremena kada su se igre na CDima iznajmljivale a hardovi bili mali, pa si mogo da igras samo koliko si iznajmio. Tad sam izbegavao avanture jer mi se desavalo da se zakucam za sat vremena i da mi igra vise ne vredi
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2007, 18:46   #17
carobnjak
Novi član
 
Član od: 18.1.2007.
Poruke: 19
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Mentalna blokada

Uh,
kada se setim Gabriel Knight II i onog spajanja kaseta, uhvati me jeza.
Nekada sam stvarno imao zivaca da igram avanture postupno i da se danima lomim oko problema...ali danas sa svojih 24god , ukoliko se zakucam,nemam zivaca i odmah se bacam na net haha
Mada, moram priznati da tako igre malo gube na drazi,ali sta da radim kada jednostavno nemam verema a ni zivaca da ih igram kao u dobra stara vremena haha
carobnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
adventure, avanture, mentalna blokada, walkthrough


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com