Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi

Grafički softver i radovi Programi za pregled slika, programi za obradu vektorskih i rasterskih slika, programi za projektovanje, modelovanje i rendering, konvertori; takođe i primeri fotografija i radova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.10.2013, 21:08   #1
Serbiansword
Član
 
Član od: 14.12.2006.
Poruke: 203
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 47 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Serbiansword Slanje poruke preko Skypea korisniku Serbiansword
Određen forumom Digitalni umetnici u Srbiji, šta, kako, koliko.

Ukratko, zanimaju me digitalni umetnici u Srbiji iz ugla naručioca digitalnih radova. Kako se kreće odnos između mušterije i umetnika, na koji način se određuje cena radova i odakle početi kada je reč o pronalaženju odgovarajućeg umetnika.

E a sada opširnije...
Poslednjih desetak godina se bavim amaterskim pisanjem i nakon dosta "dela" koja sam napisao i potom odbacio u stranu kao nezadovoljavajuća, konačno pred sobom imam gotov roman od sto hiljada reči (108,000 da budem precizniji )

Do sada je tu knjigu pročitalo 5-6 ljudi i komentari su pozitivni, a ja iskreno verujem da sama knjiga ima potencijal. Međutim, ono što imam u glavi jeste početak neke male digitalne kampanje i pre nego što pokušam da doturim knjigu izdavačima; Naime, želim da određene likove i motive iz same priče prenesem na digitalno platno. Time želim da postignem sledeće:
  • Privučem pažnju ljudi, jer ma koliko govorili "ne sudi knjigu po koricama", svi znamo da impresivni artwork i te kako privlači pažnju.
  • Napravim veb sajt u čijem će prvom planu biti upravo artwork potkrepljen kratkim delovima određenih poglavlja. Mešavina teksta i slika dovoljna da zagolica ljudima (ponajviše izdavačima) maštu i zaintrigira ih toliko da me kontaktiraju. Sajt bi naravno bio profesionalno izrađen, što nije problem jer je web programiranje i web dizajn deo moje profesije.
  • Napravim reklamne brošure koje bih, kako znam i umem, poturao izdavačima. Prosti ali efikasni radovi u vidu postera na kojima bi bili prikazani glavni likovi priče, propraćeni zvučnim citatima iz same knjige.

Dakle, cela ta kampanja bi primarno služila za privlačenje potencijalnih izdavača, pa tek onda i čitalaca.
Što se samih čitalaca tiče, tajming početka kampanje jeste bitan, jer ukoliko ona počne suviše rano, velike su mogućnosti da će se potencijalni čitaoci "ohladiti" do samog izlaska knjige. Ali to je već druga tema.

I sada dolazim na glavnu stvar: Digitalni umetnici. Zaista ne znam kako funkcioniše način na koji oni rade, i verujem da to je to veoma opširna tema i da zavisi od mnogo faktora. Ali bilo kakvi podaci, ma koliko oni opšti bili, bi mi mnogo značili. Dakle interesuje me koliko obično naplaćuju jednu sliku visoke rezolucije i koliko naplaćuju seriju slika. Kako stoje stvari sa zaštitom autorskih prava što se tiče digitalnih slika? (kako na lokalnom tako i na internacionalnom nivou).

I da naglasim, bitno je da budu iz Srbije; Mislite o meni šta hoćete, ali pobornik sam kultivacije domaćih umetnika i zaista bi mi bilo mrsko da tražim po inostranstvu kada sam siguran da je Srbija prepuna mladih, talentovanih ljudi.

Za sada toliko, unapred se zahvaljujem svima koji će izdvojiti malo vremena da pročitaju ovo

Poslednja ispravka: Serbiansword (25.10.2013 u 21:39) Razlog: typo
Serbiansword je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Serbiansword na korisnoj poruci:
doctor (12.11.2013)
Stara 11.11.2013, 15:43   #2
Serbiansword
Član
 
Član od: 14.12.2006.
Poruke: 203
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 47 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Serbiansword Slanje poruke preko Skypea korisniku Serbiansword
Određen forumom Re: Digitalni umetnici u srbiji, šta, kako, koliko.

Uspeo sam da saznam bar neke detalje... Afirmisani ilustratori za jednu ilustraciju uzimaju od prilike oko 20€.
Serbiansword je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2013, 15:14   #3
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Digitalni umetnici u srbiji, šta, kako, koliko.

Hmh, ako ti trebaju ilustracije i grafički radovi mogao bi da se oprobaš tako što bi pokrenuo konkurs na GreenDesign. Tamo sam dosta puta viđao radove koji se tiču svega i svačega, od logoa do korica knjiga. Prošetaj do sajta i pogledaj da li ti odgovara način na koji frilenseri tamo rade pa ako pronađeš kvalitet koji ti je potreban - pokreni konkurs.

Ali grafički dizajneri nisu nimalo jeftini, to znaj unapred.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Serbiansword (13.11.2013)
Stara 12.11.2013, 15:28   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Digitalni umetnici u srbiji, šta, kako, koliko.

hm.. tebi baš treba neki crtač umetnik, koji će da crta likove, dok kod ovih uglavnom se rade logo-i i slično, crtanje je ipak po meni teže..
a što se tiče knjige, vidi i koliko košta izdavanje i kako to ide, pa ako ti ne odgovara možeš i ti da se baciš u digitalne vode pa da izdaš ebook, ili neki sličan princip, troškovi su daleko manji...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Serbiansword (13.11.2013)
Stara 12.11.2013, 16:33   #5
Serbiansword
Član
 
Član od: 14.12.2006.
Poruke: 203
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 47 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Serbiansword Slanje poruke preko Skypea korisniku Serbiansword
Određen forumom Re: Digitalni umetnici u srbiji, šta, kako, koliko.

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Hmh, ako ti trebaju ilustracije i grafički radovi mogao bi da se oprobaš tako što bi pokrenuo konkurs na GreenDesign. Tamo sam dosta puta viđao radove koji se tiču svega i svačega, od logoa do korica knjiga. Prošetaj do sajta i pogledaj da li ti odgovara način na koji frilenseri tamo rade pa ako pronađeš kvalitet koji ti je potreban - pokreni konkurs.

Ali grafički dizajneri nisu nimalo jeftini, to znaj unapred.
Pogledaću i tu, hvala
Znam da nisu jeftini, i spreman da sam da izdvojim veću sumu novca jer mi to dođe kao neki vid ulaganja.


Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
hm.. tebi baš treba neki crtač umetnik, koji će da crta likove, dok kod ovih uglavnom se rade logo-i i slično, crtanje je ipak po meni teže..
a što se tiče knjige, vidi i koliko košta izdavanje i kako to ide, pa ako ti ne odgovara možeš i ti da se baciš u digitalne vode pa da izdaš ebook, ili neki sličan princip, troškovi su daleko manji...
Ebook je najlakše izdati, i iako mi na prvom mestu nije zarada, ipak, želeo bih ako mogu bar nešto da izvučem, kao vid dodatne zarade uz posao kojim se bavim. A izdati Ebook u Srbiji... pa mislim da mi je bolje da odmah okačim torrent i pustim ljude da skidaju za dž.
Serbiansword je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2013, 16:41   #6
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Digitalni umetnici u srbiji, šta, kako, koliko.

pre bih rekao da će veći trošak da ti bude izdavanje knjige.. osim ako nisi profesor na nekom fakultetu pa da teraš studente da ti kupuju knjigu..
najvažnije ti je da proučiš kako to ide oko izdavanja da vidiš na čemu si, pa onda da vidiš koliko ti se isplati da uložiš u reklamu, da tako nazovemo taj deo oko ilustracija i sajta. U svakom slučaju, iako je manja zarada, imaš veću publiku i potencijalne kupce, svi normalni svetski izdavači prodaju i elektronsko izdanje i tu ne deliš zaradu sa ostalima, lektorima, štamparijom, izdavačem...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Serbiansword (13.11.2013)
Stara 13.11.2013, 13:33   #7
Serbiansword
Član
 
Član od: 14.12.2006.
Poruke: 203
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 47 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Serbiansword Slanje poruke preko Skypea korisniku Serbiansword
Određen forumom Re: Digitalni umetnici u srbiji, šta, kako, koliko.

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pre bih rekao da će veći trošak da ti bude izdavanje knjige.. osim ako nisi profesor na nekom fakultetu pa da teraš studente da ti kupuju knjigu..
najvažnije ti je da proučiš kako to ide oko izdavanja da vidiš na čemu si, pa onda da vidiš koliko ti se isplati da uložiš u reklamu, da tako nazovemo taj deo oko ilustracija i sajta. U svakom slučaju, iako je manja zarada, imaš veću publiku i potencijalne kupce, svi normalni svetski izdavači prodaju i elektronsko izdanje i tu ne deliš zaradu sa ostalima, lektorima, štamparijom, izdavačem...
Znam, izdavanje će biti najveća peripetija. Za sada imam neke kontakte u jednoj od većih izdavačkih kuća, ali videćemo šta će biti.
A što se elektronskih knjiga tiče, baš sinoć mi je ortak javio kako možda može da me poveže sa jednim elektronskim izdavačem iz Srbije, čisto da saznam bitne informacije od njih i čujem kako uopšte ide prodaja e-knjiga u Srbiji. Malo sam skeptičan kada je to u pitanju, jer, pod jedan, mi kao nacija ne čitamo puno, a pod dva, još uvek nemamo toliko razvijenu naviku kupovine e-knjiga. Mada možda i grešim, o tom potom.
Serbiansword je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2013, 9:40   #8
Retardinjo
Član
 
Član od: 9.8.2009.
Poruke: 177
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 173 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Digitalni umetnici u srbiji, šta, kako, koliko.

Ja sam jedan "digitalnih" umetnika, i mogu ti ormah reci da tog cara shto radi ilustraciju za 20e odmah zaposli jer jeftinije necesh naci(pod uslivom da je dobar).
Ono shto mozesh da uradish je da odesh na conceptart. org, i da da podforumu jobs/small freelance(under 500$) postujesh svoju poslovnu ponudu.
Under 500$ je budzet nizeg ranga, ali to ne podrazumeva da su umetnici loshi, samo ne toliko iskusni, i mozesh recimo da dash ponudu da za 500$ neki umetnik uradi 10tak ilustracija za knjigu.
Nadam se da ce ti ovo pomoci.
Isto tako probaj i na cghub. org ili com, ali tu je ekipa malo ozbiljnija, ali probaj, nishta ne gubish

Sent from my LT30p using Tapatalk 2
Retardinjo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2013, 9:46   #9
Retardinjo
Član
 
Član od: 9.8.2009.
Poruke: 177
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 173 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Digitalni umetnici u srbiji, šta, kako, koliko.

zqboravih da kazem, ovi su ti umetnici iz celog sveta, pa ce komunikacija biti uglavnom online.
Mozda ti je bolje da nadjesh ljude iz srbije/beograda(tj iz grada odakle si), jer cesh imati lakshu komunikaciju, tj moci cete da se vidjate i radite zajedno na artu.
Proshetaj se do FPU-a, karadjordjeva, i direktno prichaj sa ilustratorima tamo, na licu mesta, kapiram da ima dosta mladih koji bi hteli extra kintu

Sent from my LT30p using Tapatalk 2
Retardinjo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Retardinjo na korisnoj poruci:
Serbiansword (14.11.2013)
Stara 14.11.2013, 15:52   #10
Serbiansword
Član
 
Član od: 14.12.2006.
Poruke: 203
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 47 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Serbiansword Slanje poruke preko Skypea korisniku Serbiansword
Određen forumom Re: Digitalni umetnici u srbiji, šta, kako, koliko.

Citat:
Retardinjo kaže: Pregled poruke
zqboravih da kazem, ovi su ti umetnici iz celog sveta, pa ce komunikacija biti uglavnom online.
Mozda ti je bolje da nadjesh ljude iz srbije/beograda(tj iz grada odakle si), jer cesh imati lakshu komunikaciju, tj moci cete da se vidjate i radite zajedno na artu.
Proshetaj se do FPU-a, karadjordjeva, i direktno prichaj sa ilustratorima tamo, na licu mesta, kapiram da ima dosta mladih koji bi hteli extra kintu

Sent from my LT30p using Tapatalk 2
Hvala puno na informacijama.

Da, cilj mi je da nađem umetnika iz Srbije, što zbog lakše komunikacije što zbog toga što želim da kultivišem naše umetnike.
Na Metropolitan univerzitetu, na kome studiram i radim, imamo Fakultet Digitalnih umetnosti(FDU), i prošle nedelje sam u dogovoru sa dekanom FDU pokrenuo inicijativu pronalaženja studenata koji su zainteresovani za rad na projektu. Siguran sam da od njih 100 postoji bar jedna osoba koja je talentovana i koja bi želela da učestvuje u projektu.

Ali vidiš, to za FPU ti je super ideja, thx!
Serbiansword je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
kako videti koliko jedan pdf ili doc knjiga ima stranice uz pomoc php? KAMIKAZA Serverske aplikacije i baze podataka 0 7.11.2009 21:29
Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke šta i kako vasiljevic Ostale komponente 12 21.7.2009 9:45
Kako da saznam koliko korisnika dnevno poseti neki sajt? Salito Internet tehnologije 4 1.7.2009 12:18
Da li slike izgledaju bas onako kako ih vidimo? jonathan Fotografija 5 10.11.2007 16:37
kako da provjerim koliko mi je konekcija otvoreno? sasha vukelic Internet tehnologije 4 7.5.2007 14:21


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:33.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com