Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.10.2013, 18:31   #81
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Bad sektori na HDD-u

(Napisao bih kraće, ali ne umem da budem sažet. Koga mrzi da čita može da preskoči prvi pasus )
Juče upalim računar i posle par minuta bsod. I nastavlja tako, posle 5-10 minuta rada, ili bsod, ili samo zakuca i jedino dugme pomaže. U tom trenutku ništa ne radim, tj čitam vesti/forum (znači avast, mcshield i firefox je sve što radi), jedino primetim da neki servis/program krene nešto – zasvetli lampica od hdd-a na trenutak, pa zakuca. U safe modu radi bez problema, po dump fajlovima kriv je ntoskrnl.exe (google nije dao neku ideju, a ni ja nisam imao jer ništa nije instalirano prethodnih dana). Posle skeniranja sa mbam, uklanjanja avasta, memtesta, reinstalacije drivera za grafičku (što me ostavilo u situaciji da ne mogu ni u safe mode, pa sam morao Windows disk da iskoristim), chkdsk je pregledao C particiju: 4 bad file records processed, 2 EA records processed, ... replaced bad clusters in file windows/system32/en-us/wiaservc.dll.mui. Posle toga se pc unormalio, pa sam ponovo instalirao avast (popio neku grešku u prvom pokušaju, iz drugog uspeo) i onda se zakucao prilikom podešavanja opcija za zvučna upozorenja u avastu.

Onda sam napravio butabilan flash sa Hdd regeneratorom i pustio da skenira (trajalo oko 2 sata). Prijavio je 24 bad sectors found, isto toliko i recovered bili su na (95, 113 i 3250 MB). Posle podizanja Windowsa, Hdd regenerator je prijavio nešto tipa „neki parametar se promenio, bekapuj odmah“, i mislim da kod statusa u SMART prozoru bila crvena lampica i pisalo je to „backup immediately“. Ostalo je pokazivao „current pending sector count - 1“ i „uncorrectable sector count – 2“. To je bilo sinoć, posle toga sam ugasio komp. Danas ceo dan radi normalno, Hdd regenerator pokazuje „status – ok“ i lampica je žuta a ne crvena. Ovi pending i uncorrectable sektori su na istom broju, vidim i nešto „multi-zone error rate – 2“ (ne znam da li je to bilo i sinoć), temperaturu je gurao do max 30C. Hdd je: 1TB WD Caviar Blue WD10EZEX, star je oko pola godine.

Nemam iskustva sa hdd-ovima, nekako mi se nikad nisu kvarili, imam one Maxtor od 80Gb stare 10-ak godina koji i dalje rade. Jel ovaj spreman da crkne ili može još da gura? Fajlove iz kategorije „bolje da se ubijem“ bekapujem redovno, ali imam neke veće fajlove (ugavnom virtuelne mašine i video fajlovi) koje nemam gde da prebacim a ne bih da ih ponovo skidam/podešavam. U skladu sa time, kakva je WD red serija (ili neki drugi predlog od 2-3 TB za skladište do oko 100 evra)?

Edit:

Sinoć mi je Hdd regenerator prijavio da se "current pending sector count" povećao sa 1 na 2. Onda sam pokrenuo WD Data Lifeguard, to je WD-ov program za dijagnostiku hdd-a. Pokrenuo sam "quick test" koji je odmah izbacio neki error i prekinuo test, a kad sam pokrenuo "extended test" ceo komp je zakucao posle par sekundi. Pošto više nije mogao da se podigne Win (ni u safe mode), ponovo sam butovao Hdd regenerator sa flasha, on je našao 16 bad sector-a i recover-ovao ih sve. Posle toga se podigao Windows, Hdd regenerator je prijavio da je "current pending sector count" pao sa 2 na 0, i onda je odradio oba testa iz WD Data Lifeguard-a do kraja. Danas ga nisam uključivao. Bilo kakav savet?

Poslednja ispravka: Remedy (3.10.2013 u 17:38)
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2015, 15:19   #82
Mile021
Novi član
 
Član od: 22.2.2012.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

imam takodje problem sa bad sektorima , hdd je inace prazan i mislio sam ga ubaciti u jedan thin client da mi radi kao servercic sa win7+apache tomcat i js jesto

seagate podeljen u dve particije
chkdsk za prvu od 93Gb kaže 0kb u bad sektorima !!!
chkdsk za drugu od nekih 130-tak gb kaze oko 240Mb bad sekori
hd sentinel kaze da je performance 100 ali healt 4% !
pustio sam chkdsk H: /f /r i posle pola dana naravno nije resen problem.

Moje pitanje je mogu li ja kako od te loše particije otcepiti ono sto valja da formiram zdravu particiju makar i od 50GB, nije bitno, ili ako ne moze mogu li je obrisati pomocu acronis disk direktora ili gparted-a da bude unallocated disk space jer bi mi i onih 93gb sasvim bilo dovoljno. Da li to što se javljaju bad sektori znači da će disk dumre potpuno ? p.s. imam neki sw partition bad disk ako sta to moze pomoci, hd sentinel, seagate tools, acroni disk direktor. Ako imate kakve predloge izvolite. Ako treba otvoriću novu temu, recite.

Hvala
Mile021 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2015, 19:58   #83
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Sve to može samo je pitanje koliko će to da ti traje??? Bad sektori imaju lošu naviku da se umnožavaju kao pečurke posle kiše. Ako je health 4% spremaj ti pare za nov.
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku analayzer na korisnoj poruci:
Peruzzi (21.6.2015)
Stara 20.6.2015, 20:00   #84
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Prostor gdje su bad sectori i oko njega stavi kao unallocated, a preostali zdravi prostor particioniši. Jeste da tako nećeš imati veliki izbor u veličinama particija, ali nemaš druge ako hoćeš da koristiš taj disk.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2015, 20:43   #85
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Bad sektor na HDD-u

Meni je tako uspjelo da od 320 GB skršenog diska napravim stotinjak GB korisnog prostora i pretvorim ga ladicom u eksterni
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2015, 22:58   #86
Mile021
Novi član
 
Član od: 22.2.2012.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Postupio sam po http://www.hdsentinel.com/hard_disk_case_weak_sectors.php

Nakon toga healt je 9%, ceo prostor je postao unallocated pa sam acronis direktorom formirao dve particije koje su sada 120Gb i 110Gb, ostalo je free oko 2.7GB
chkdsk za obe kaže 0kb bad sektora... ALI

"There are 1944 bad sectors on the disk surface. The contents of these sectors were moved to the spare area.
9567 errors occured during data transfer. This may indicate problem of the device or with data/power cables. It is recommended to examine and replace the cables if possible.
It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.
""


Ali koliko razumem teško da će ostati tako, tj. pogoršaće se? Ima li smisla da pustim sutra još jednom taj Reinitialise disk surface? Ima li smisla da uopšte planiram sa tim diskom bilo šta? Nije mi nikakva šteta inač, kako došao tako otišao ali jbg, krivo mi što nije ispravan a taman mi takav sata 2.5" trebao
Mile021 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2015, 22:06   #87
MARE GSX R
Starosedelac
 
Član od: 25.12.2013.
Lokacija: Moto Land... ;)
Poruke: 1.945
Zahvalnice: 361
Zahvaljeno 354 puta na 312 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Citat:
Mile021 kaže: Pregled poruke

"There are 1944 bad sectors on the disk surface. The contents of these sectors were moved to the spare area.
9567 errors occured during data transfer. This may indicate problem of the device or with data/power cables. It is recommended to examine and replace the cables if possible.
It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.
""


Ali koliko razumem teško da će ostati tako, tj. pogoršaće se? Ima li smisla da pustim sutra još jednom taj Reinitialise disk surface? Ima li smisla da uopšte planiram sa tim diskom bilo šta? Nije mi nikakva šteta inač, kako došao tako otišao ali jbg, krivo mi što nije ispravan a taman mi takav sata 2.5" trebao
Pazi ovako ja imam neki stari ata hard maxtor od 80 gb, na njemu sam imao 800 bad sektora pomerenih u taj spare area, odradio sam low level format, napravio novu particiju, i vec par meseci mi na njemu inst igrice, niti seca niti se pojavljuju novi bad sektori, a ne zaostaje ni po brzini read/write za ispravnim diskovima, tako da mozes i to da probas, ako ne planiras nesto ozb da drzis na tom disku...
MARE GSX R je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2015, 23:11   #88
Peruzzi
Veteran
 
Član od: 16.5.2006.
Poruke: 1.198
Zahvalnice: 664
Zahvaljeno 183 puta na 135 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Citat:
analayzer kaže: Pregled poruke
Sve to može samo je pitanje koliko će to da ti traje??? Bad sektori imaju lošu naviku da se umnožavaju kao pečurke posle kiše. Ako je health 4% spremaj ti pare za nov.
Meni je vec 3 godine health 0...
Peruzzi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2015, 23:39   #89
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Bad sektor na HDD-u

Meni jedan disk sa dosta bad sectora radi jedno 3 god... Ali ocekujem da crkne stalno i ništa... Seagate je mislim.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
hdd

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com