Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.5.2016, 12:43   #2121
Zuti Bar
Starosedelac
 
Član od: 9.12.2010.
Poruke: 1.516
Zahvalnice: 188
Zahvaljeno 333 puta na 206 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Ruku na srce nemam ja racunar za ovo. Sedmica radi bolje na starijem racunaru.
Zuti Bar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2016, 12:49   #2122
Sam633
Član
 
Član od: 7.8.2012.
Poruke: 102
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 37 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Čovek je objasnio sve, posebno boldovan deo.
Da Microsoft "gleda" i "špijunira" vaše fajlove, i da se pritom neke informacije o tome (ili bilo kakve suvišne informacije koje ugrožavaju privatnost korisnika) prenose preko neta odavno bismo znali obzirom na to da je ekstremno lako posmatrati podatke koji odlaze sa računara i stižu na računar sa jednostavnim softverskim alatima. Do sada bi neko od privacy freakova to uočio i znali bismo o tome.

Pogasio sam tzv. telemetriju i srodna podešavanja u Windowsu ali nikakvo dodatno tweakovanje nema potrebe vršiti, to je činjenica. Činjenica je i da je mnogo vas ovde (ne svi) tek delimično informisano i paniči oko toga da vas Microsoft špijunira i utiče na vašu privatnost bla bla... Ako imate i aktivno koristite smartfon, MS nalog, Google nalog, iCloud nalog, bilo šta od toga - vaša privatnost je odavno ranjiva i dostupna korporacijama.

Kome treba prava privatnost i bezbednost podataka pre svega neće koristiti Windows već neki custom Linux distro. Koliko vas enkriptuje svoje fajlove a kuka o tome kako vas MS špijunira? Preterivanje. Ne kažem da prikupljanja podataka nema nego da se borite sa vetrenjačama.
Spoiler za Velika slika:

Poslednja ispravka: Sam633 (7.5.2016 u 13:01)
Sam633 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2016, 14:37   #2123
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Fascinira me što ljudi i dalje misle da je reč o nekoj teoriji zavere iako im crno na belo piše šta se radi i teorija je postala praksa.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
C64freak (7.5.2016)
Stara 7.5.2016, 15:24   #2124
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Pa dobro nije teorija zavere jer su sve objasnili, s druge strane postoji mogućnost zloupotrebe prikupljenih podataka, nije svako voljan da da m$ sve podatke na poslužavniku, verovatno ne moraju da se plaše ti kojima kompjuter služi samo za igrice, ali ozbiljne kompanije moraju da razmotre mogućnosti curenja informacija, što od strane m$ što od strane hakera, mada i serviranje reklama može da smara kamo li nešto ozbiljnije
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2016, 17:26   #2125
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Citat:
Sam633 kaže: Pregled poruke
Spoiler za Velika slika:
Ova slika se vuče po netu otkad se pojavio Windows 10. I tad je oslikavala stanje paranoje i ljudskog neznanja ali je moglo da se toleriše jer se Windows 10 tek pojavio pa nismo bili baš načisto šta rade pojedine opcije i šta znače pojedini termini.

Pozivati se danas i ozbiljno shvatati ovu sliku je...

Umesto nastavka rečenice bolje da je malo prokomentarišem i razjasnim par stvari, gledano horizontalno:

1. Telemetrija.

Dotična ima 3 nivoa podešavanja, Basic, Enhanced i Full. Korist od telemetrije? MS dobija podatke o harveru, drajverima, softveru i problemima koji se jave na računaru. Na taj način lakše dolazi do podataka o greškama i nekompatibilnosti hardvera, drajvera ili softvera i brže može da ispravi grešku. Da nema telemetrije morali bi da se oslanjaju na to da će korisnici prijaviti negde greške i probleme ali i dalje neće imati log fajlove o greškama. Ovako, ovo je automatizovan proces koji olakšava posao i njima i nama korisnicima. Ovako je kada je telemetrija podešena na Basic.

Enhanced i Full prikupljaju više podataka. To su podaci o navikama korisnika, kad i kako koriste računar, koje aplikaicje koriste, kada, kako i koliko dugo. Koje opcije koriste i slično. Njima ovi podaci omogućavaju da dalje razvijaju aplikacije i fokusiraju se na bitne i često korišćene aplikacije ili delove aplikacija. Nezgodna strana je što u slučaju grešaka i pucanja istih aplikacija telemetrija preuizma i šalje deo sadržaja na kome je aplikacija radila u tom trenutku. Jeste da njima olakšava posao ali nisu baš svi srećni da dele takav sadržaj.

Moja preporuka je Basic jer ne ugrožava privatnost a pomaže MS-u da napravi stabilniji proizvod. A to svi želimo, zar ne?

2. "Get to know me".

Ako koristite outlook ili skype MS već ima podatke o kontaktima i događajima u kalendaru. Ako ne koristite MS već Android onda Google ima podatke o kontaktima i događajima. Ako koristie iPhone onda Apple ima podatke o kontaktima i događajima. Znači, MS ne prikuplja ništa što ne prikupljaju druge kompanije čije servise koristite.

2a. "Speech, handwriting and typing history".

Cortana je lični asistent. Naglašavam - lični! Pošto joj AI nije na nivou androida i holograma iz Star Trek serijala Cortana mora da čuva, obrađuje i upoređuje podatke o tome kako govorite da bi vas bolje razumela kada joj zadate naredbe glasom. Upoređuje rukopis kako bi mogla da prepozna vaš rukopis i slova ako joj tako, putem table zadajete naredbe. Osim ako niste u stanju da pišete standardnim slovima ovo je prosto neophodno ako ne želite 10 puta da ponavljate naredbu ili tekst zbog lošeg rukopisa.

Istorija kucanja prati šta najčešće kucate i šta najčešće tražite. Na taj način prilagođava i prioritizuje rezultate pretrage. Isto je vrlo bitno kod predlaganja reči ako koristite World Flow tastaturu zbog boljeg predloga reči (predlaže i bira reči koje češće koristite).

Da uporedimo sa konkurencijom. Ako ste prijavljeni na Google dok koristite pretragu sam Google na svojim serverima čuva pojmove koje tražite i rezultate pretrage. Da ne pominjem šta sve Facebook ima o vama: šta volite, ne volite, prepisku sa prijateljima, slike, mesta koja posećujete kroz čekiranje, tagove u slikama koje upload-ujete ili poruke koje šaljete Messenger-om ako vam je lokacija uključena. Stranice koje posećujete ako ste ulogovani na FB u brauzeru. Itd, itd....

Ako su vam bitni Cortana i World Flow tastatura i hoćete bolje rezultate pretrage ostavite opciju uključenom. I da je ne isključite ne vidim neku ugrođenu privatnost osim što će na MS severima biti sačuvani rezultati vaših pretraga.

3. Wi-Fi sence

Zanimljiva opcija koja vam omogućava da se povežete na javne mreže i da delite sa prijateljima vaše Wi-Fi mreže.

Nešto slično sada nudi SBB kroz UNIFI, da koristite javne SBB predajnike i imate internet svuda. Ili bar po većim gradovima u ovom trenutku.

Zgodna opcija da vaši prijatelji mogu da se povežu na vašu Wi-Fi mrežu kad dođu kod vas a da im pri tome ne date lozinku Wi-Fi mreže. Ovako, oni ne mogu dalje da dele vašu Wi-Fi mrežu dok bi lozinku mogli da kažu svima.

Nedostatak - ako vam prijatelj živi u dometu vaše Wi-Fi mreže pa može baš uvek da bude povezan na nju i opterećuje vam je skidanjem torenta, ili strimovanjem video sadržaja. Doduše, ja bih takvog prijatelja izbacio iz istih jer mi onda i nije prijatelj.

Lozinku sa MS-om delite vi i niko drugi. MS je prosleđuje kompatibilnim uređajima vaših prijatelja, ako odaberete da delite svoju Wi-Fi mrežu sa njima, kroz enkriptovanu vezu i u vidu enkriptovanog fajla tako da oni ne mogu da je vide i proslede drugome. A mislim da nije neki problem da MS na svom serveru čuva lozinku moje kućne Wi-Fi mreže. Ne znam kako bi mogao da me ugrozi time. Doći će ljudi iz MS-a ispred moje kuće da mi kradu net?
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku ilidan na korisnoj poruci:
doctor (7.5.2016), player1 (7.5.2016)
Stara 7.5.2016, 17:26   #2126
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Nastavak.

4. Windows Defender

Real-time zaštita možete isključiti a ona će se posle nekog vremena sama aktivirati. Ovo važi samo ako nemate neki drugi AV program na računaru. Korišćenje računara bez ikakvog AV programa je veliki siguranosni rizik i zato MS ne dozvoljava da se dugo bez ikakve AV zaštite. To nije ugrožavanje privatnosti već zaštita iste jer možete da navučete keyloger, adware ili spyware ili virus bez ikakve zaštite.

Sample submition

Sumnjivi fajlovi se šalju na analizu MS-u. Sumnjivi fajlovi, ne svi fajlovi na disku. To nije izmisio MS, to rade skoro svi drugi AV programi: Avira, 360TS, Avast, Comodo... Ovo je još izraženije kod Cloud based AV programa. Čak i Hitman Pro to uveliko radi.

Poenta je da AV pošalje na analizu fajl za koji ne može da utvrdi da li je maliciozan ili ne na osnvu definicija ili analize ponašanja. Takvi fajlovi su najčešće sa ekstencijama EXE, COM, DLL, izvršni fajlovi ili biblioteke. To nije krađa podataka i ugrožavanje privatnosti.

5. Edge i njegova podšeavanja.

Poduvčeno da Edge deli vašu istoriju pretrage i otkucaje.

Da vidimo šta je to što Edge radi a ne rade Chrome, Firefox ili Opera.

Search suggestions iliti Prikaži predloge dok još uvek kucam.

Da bi ovo moglo da funkcioniše Chrome, FF, Opera i Edge šalju svako otkucano slovo svojim serverima i na osnovu toga sa servera dobijaju predloge. Da bi predlozi bili što korisniji vama lično na serverima se čuva i istorija pretrage. Upoređuje se šta ste trenutno počeli da kucate sa onim što ste već pretraživali i izlaze vam prilagođeni predlozi.

Istorija pretrage i posećenih stranica se koristi za predikciju stranica. Ako niste primetili, tu opciju imaju svi brazueri. Ako se ne žalite na FF, Chorme i Operu ne znam šta je problem sa Edge-om.

SmartScreen filter

Dotični filter radi isto što i SafeBrowsing ugrađen u Chrome, brazera baziranih na njemu i FF-u. Razlika je što je SmartScreen tehnologija u vlasništvu MS-a a SafeBrowsing u vlasništvu Google-a. Način rada je isti, proveravaju se posećene stranice i preuzeti fajlovi da li su označeni kao maliciozni.

Poenta je da je Microsoft bio brutalno iskren oko toga šta prikuplja i šta rade određene opcije dok su drugi prikrivali ili izmišljali razna druga imena za te opcije.

Za iste svari koje svi rade samo je MS napadan upravo zbog svoje iskrenosti ali i ljudskog neznanja i nerazumevanja stvari oko sebe. Neznanje je blažensvo - moto koji se primenjuje kod korišćenja proizvoda i usluga ostalih kompanija. Ne znam i ne razumem šta rade pa zbog toga mogu mirno da spavam.

Poslednja ispravka: ilidan (7.5.2016 u 17:35)
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku ilidan na korisnoj poruci:
Aibo (7.5.2016), doctor (7.5.2016), player1 (7.5.2016)
Stara 7.5.2016, 19:34   #2127
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Svaka čast na odvojenom vremenu da razjasniš sve ovo. Stalno slušam o tome ali se nisam cimao da se više informišem baš zato što sam odavno navikao na Google, Facebook i druge čitače mojih navika, a najiskrenije i nemam šta da krijem.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2016, 19:46   #2128
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Čitajući tvoje poruke, čovek prosto poželi odma da obori svoj postojeći sistem i postavi Windows 10, jer ima li šta bolje od toga nego biti uskraćen za opcije koje si nekada imao.

Telemetrija... Možeš da nas ubeđuješ kako je to za naše opšte dobro i slične žvake, ali činjenica je da ima Basic, Enchanced i Full. Samo... Nešto nedostaje tu... Ah, da, nedostaje OFF! I zamisli postojalo je Off kroz group policy za Enterprise verziju, ali su tu opciju naknadno ukinuli nekim updateom.

Dakle, error report i ceo taj "customer experience" program je postojao mnooogo ranije Windowsa 10 i nemam ništa protiv njega ko želi da učestvuje u tome, ali imam protiv toga što nemam opciju (a nekada sam je imao) da ako ne želim da šaljem ikakve podatke da to jednostavno kažem operativnom sistemu i da to bude tačka! Dakle, totalni gubitak kontrole od strane korsnika na OSu je na delu.

Citat:
Cortana je lični asistent.
Kako lični kada sve upite koji su joj upućeni šalje na MS servere? I to je u redu i mogu da razumem, logično je sasvim jer kako će da ti da odgovor na pitanje o nečemu što si je pitao, ali takođe piše da sve te informacije mogu da dele sa vlastima (što je u redu) i sa trećim licima, njihovim partnerima.

Wi-Fi sense... Sjajno, super, imaću free wifi, wow, samo... Je l' pitao neko vlasnika tog rutera želi li da neko pristupa njegovom ruteru, mreži bez njegove saglasnosti? Niko ga nije pitao! Ah da, postoji opcija da se doda _optout u nazivu wireless mreže!!!! Ej bre! Ja treba da menjam SSID i konfigurišem sve klijente ponovo da "gađa" taj novi SSID? Je l' bre to normalno?

SmartScreen je ok sve dok može da se isključi.

Windows defender? Osim što je jedan od lošijih anti virusa koji postoje, u Windowsu 10 ne postoji opcija da ga na normalan način isključiš za trajno i opet su mi uskratili to pravo. Ako ne želim anti virus na mom sistemu, to apsolutno treba da bude moja odluka i da budem u mogućnosti da ga isključim, Microsoft tu apsolutno nema šta da se meša!

Citat:
Sample submition

Sumnjivi fajlovi se šalju na analizu MS-u. Sumnjivi fajlovi, ne svi fajlovi na disku.
Baš zgodno što će fajl moji_planovi_za_osnivanje_super_kul_kompanije.docx odjednom postati sumnjivi i biti poslati na analizu, mada se to od Officea 2010 to uveliko radi, jer sam Office šalje fajlove i to je po defaultu uključeno. Idite na Options pa na trust managment i proverite sami privacy opcije.

Dakle, da sumiram, nije nikakav problem što postoje te telemetrije i ostala čuda, problem je što ja kao korisnik ne mogu da ih isključim. Program koji ti ne dozvoljava da ga isključiš i nad kim nemaš kontrolu moj anti virus prepoznaje iste kao maliciozne programe i autmatski ih briše. Dakle, malware, spyware, adware i ostala čuda.

Dovoljno su mi osakatili kontrolu sa Windowsom 8, ovo sa desetkom je nedopustivo. Pa ja ne mogu font da promenim kako će da mi izgleda Windows, a kamoli neke druge stvari. Do skoro nisi mogao onu odvratnu belu boju u title baru da promeniš, sada kao možeš, ali dosta prozora baguje. A sada mi i drajvere i updateove naturaju iako su milion puta u prošlosti njihovi updateovi rušili Windows zbog xyz razloga. I kako ja takav operativni sistem da stavim na računar koji će biti fiskalna kasa, neki deo medicinskog instrumenta, neki serverčić i slično? Kad sutra dan može zbog nekog update-a da prestane da radi!

I non stop nešto drlja po disku, ostavite komp malo da ne radi ništa i odmah kreće crvena lampica koja apsolutno ne prestaje. Ma drlja i u toku rada i ne znam o kakvoj vi to brzini pričate da je kao šatro brže kad se vuče ko puž.


Dakle, sve te šajni uber c00l opcije nek stoje, ali hoću da mogu da ih isključim i menjam podešavanja, odnosno ništa ne tražim što već nisam imao od Windowsa 3.11 pa do Windowsa 8.

I da, da dodam samo za taj argument "I Google to radi". E pa... Kada izađem napolje i šetam ulicom, svestan sam da će da me kamere snimaju da će neki ljudi da me analiziraju, prisluškuju (u GSPu na primer iz dokonosti) i to je u redu, ali nije u redu da me neko u kući snima, prisluškuje i analizira. E tako je isto i sa MSom i Googleom. Ovi prvi treba da budu kuća, ovi drugi su ulica.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
voodoo_ (8.5.2016)
Stara 7.5.2016, 19:58   #2129
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

I MS i Google su korporacije, obema korporacija si do sada dao podatke koje verovatno nisi želeo i pristao si na ko zna kakve TOS jer ih nisi čitao i ko zna šta je MS kroz Win XP/7/8 sve do sada sakupio o tebi ali ti je sad Win 10 sunjiv jer su opcije koje ti dozvoljavaju da tweakuješ nivo špijunaže vidljive.
Lolčina.

Ako imate šta da krijete instalirajte neki nezavisni Linux distro, enkriptujte kompletan disk, koristite lokalni offline server za čuvanje podataka, platite VPN i koristite hardverski fajervol a ne da kukate kako vas mainstream OS koji razvija megakorporacija koja živi od informacija od svojih korisnika špijunira u 2016. godini kao i svi ostali proizvođači popularnog softvera (AV programi, cloud servisi, mail servisi itd.).
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2016, 20:07   #2130
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

E da... Google besplatan, ne traži nikakav novac sem što sam ja valuta sa kojom on trguje... Microsoft bi i jare i pare. Em da platiš 100€ za operativni sistem, em još da trguju sa tvojim informacijama i uvaljuju reklame. E pa mnogo je brale.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
buraz (8.5.2016), Rockstar (7.5.2016)
Stara 7.5.2016, 20:29   #2131
C64freak
Banned
 
Član od: 3.5.2009.
Lokacija: Tunguzija x)
Poruke: 2.905
Zahvalnice: 1.239
Zahvaljeno 438 puta na 374 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

A voljni su da postave sve na posluzavniku google_u? koji ti trazi kad si zadnji put isao u toalet I koliko je to dugo trajalo I sto nema jedne free aplikacije\igre koja nema reklame, a kad MS postavi pristojno diskretne reklame to je sad velika frka?

Svi balavite ko pavijani na androide I puna su vam usta istog a on je itekako gori u svakom segmentu....
C64freak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2016, 20:32   #2132
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Ne znam kako da odgovorim na ovaj fanboy post.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
voodoo_ (8.5.2016), ZoNi (9.5.2016)
Stara 7.5.2016, 21:15   #2133
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Windows 10

Ljudi, meni je najveca spijunaza Viber.

Bez ikakvog upita hvata sve telefone iz kontakta i broadcastuje svakome od njih ko vec ima Viber da si ti na njemu i obosteano dodaje Viber kontakt.

Ali se niko ne zali...
Valjda je ljudima korisno pa je sve jedno sto to rade bez pitanja.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2016, 21:51   #2134
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Najveći problem "desetke" je što je za manje od godinu dana pokušala da napravi prelaz sa nečega što su decenijama bili nezavisni operativni sistemi na kompletan, potpuno nov, ekosistem. Da je Microsoft u tom procesu naučio nešto od kompanija koje mnogo duže imaju svoje ekosisteme (Google, Apple) većina se verovatno ne bi bunila. Umesto toga Redmondovci su bukvalno usvojili siledžijski "ili ćeš mirisati cveće ili tebe više biti neće" pristup i krenuli od nule da rade po svome. Korisnik odjednom više nije bio na prvom mestu a operativni sistem je od nečega što treba da bude neprimetan apstraktni sloj između hardvera i softvera postalo derište koje traži konstantnu pažnju i bejbisiting.

Na kraju krajeva što se telemetrije i ostalih stavki koje, navodno, zadiru u privatnost korisnika tiče to je sve stvar poverenja. Mnogo veći i opipljiviji problem "desetke" je kombinacija njenog agresivnog širenja sa jedne strane i tehničkih problema koje donosi sa druge. Najgore je poslovnim korisnicima koji bukvalno igraju Ruski rulet odlukom da pređu na Windows 10 i time rizikuju da nokautiraju svoj biznis kada "desetka" iz čista mira krene da se ponaša nepredvidivo. I na čemu onda takva firma da zasniva svoj biznis? Na dobroj volji Microsofta koji još uvek nije ispravio gomilu bagova koji se vuku još od Technical preview verzije?

Trenutno za sve koji već poseduju Windows 7 ili Windows 8.1 ne postoji ni jedan jedini razlog za prelazak na Windows 10. Možda samo da bi se registrovala licenca za kasnije kada "desetka" postane dovoljno zrela, uz naravno momentalno vraćanje na prethodnu verziju odmah nakon toga. Nadam se samo da će u Microsoft-u izvući pouku iz grešaka koje su do sada napravili jer kad prođe ova "besplatna" faza i ljudima krene da se traži novac za licence veoma lako može da se dogodi da ljudima konačno prsne film i potraže alternativu.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2016, 22:29   #2135
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Windows 10

Ilidan se fino potrudio da demistifikuje priču o špijuniranju, ali ono ipak nije prestalo: teleje*atrija, analiziranje unesenog teksta, monitoring, Cortana, sve te gluposti te prate i snimaju navike u browsingu, radu i svemu ostalom, BEZ IKAKVOG pozitivnog uticaja na rad, ubrzavanja produktivnosti, olakšavanja svakodnevnih poslova i poboljšanja/inovacija koje ne idu u pravcu štete, nego koristi: e pa, Microsofte, ako već špijuniraš a ne daješ ništa od olakšica zauzvrat, onda te NNK zajedno sa svima koji te opravdavaju u takvoj praksi (treba li da objasnim skraćenicu?). Da saberemo pluseve i minuse dosad prikupljene o ovom OS-u:

+ Edge browser je brz

+ Cortana je inovativna

- Edge te špijunira

- Cortana te špijunira

- programi baguju (Adobe paket, Corel, I tako u nedogled)

- drajveri se kolju i baguju (grafika, zvuk, čak i kad nađeš pouzdan drajver Windows te vrati na neki svoj random odabran nefunkcionalni, i nemoguće se izvući iz petlje)

- igre baguju (novi DirectX nije zaživio a sa starim igrama i DirectX-om se dešavaju neobjašnjivi bagovi zbog gomile razloga: forumi su puni toga)

- OS je vizuelno smeće, neujednačen, grafički nedopadljiv, tematski nesređen i nepregledan: dva control panela (klasični + settings) zbunjuju i bezvezni su

- OS nit' je prilagođen za touchscreen, nit' je za klasičan desktop

- Windows defender i firewall su isto smeće kao i u prethodnim verzijama Windowsa

- u brzini, anonimnosti i fluidnosti ga šišaju Linux distribucije stare i po nekoliko godina, a čak i WinXP je pouzdaniji iako mu je istekla podrška

- nema apsolutno nikakvog normalnog, pametnog ni jasnog razloga da bilo ko normalan pređe sa Win7/8 na desetku, niti desetka nudi bilo šta inovativno što bi prosječan korisnik poželio PLATITI i koristiti. Sto mu gromova, nije vrijedno čak ni tražiti narodnu verziju pomenutog OS-a.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Rockstar (8.5.2016), ZoNi (9.5.2016)
Stara 7.5.2016, 23:06   #2136
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Sad baš poredim brzinu podizanja OSa u virtuelnoj mašini sa istim podešavanjima između Windows 7 x64 i Windows NSA Enterprise LTSB.

NSA zaista brže dođe do desktopa ali još nije spreman za normalnu upotrebu jer učitava milion stvari u pozadini, dok sedmici treba duže da dođe do desktopa, ali je za kraće vreme od NSA spremna za upotrebu.

Toliko o brzini.

I da, koja je poenta metro aplikacija i live title-ova kada se ništa ne vidi dok se ne pritisne start?
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2016, 0:37   #2137
Lanikor
Starosedelac
 
Član od: 14.2.2008.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 241 puta na 200 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

@LoneWolf - ja sam presao iskljucivo da bih se "legalizovao", a pretpostavljam da je jos neko ovde presao iz tog razloga. Inace mi se desilo skoro sve iz "minus" + neki drugi problemi, privatnost ne bih da komentarisem jer ne znam pouzdano sta mi sve radi sa fajlovima.

Medju recommended hardware requirements u ovom stanju desetke mogli bi slobodno da stave i SSD, jer sam imao prilike pre 2-3 dana da vidim kako desetka "leti" kada se OS nalazi na SSD, tek to je ugodno za koriscenje.
Lanikor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Lanikor na korisnoj poruci:
LoneWolf (8.5.2016)
Stara 8.5.2016, 1:24   #2138
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Windows 10

Meni i sedmica i osmica lete sa SSD-ovima a na njima se špijunaža potpuno deaktivira + ostaje ti potpuno funkcionalan OS a ne eksperimentalno polufunkcionalno beta-smeće
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.5.2016, 14:59   #2139
Lanikor
Starosedelac
 
Član od: 14.2.2008.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 241 puta na 200 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Meni je najveci problem to sto nemam potpunu kontrolu nad OS, nek ostave average Joe-u sve na auto, daj opciju da preuzmem punu kontrolu i gasim sta hocu, ispeglaj OS da bude blizu onoga sto nudi 7 i 8.1 i ja sam zadovoljan.

Ako se nesto desi, ja sam zeznuo i mirna backa, ovako kad se nesto desi, makar to bila i moja krivica, ja ne znam da li sam zeznuo nesto ja ili oni.
Lanikor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.5.2016, 15:04   #2140
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Ulogovao se na Microsoft nalog u svežoj virtuelnoj "desetki" (VMWare) i ovaj mi pregazi sva podešavanja u host sistemu (Windows 8.1). Wallpaper, podešene tatstature... Sve pregaženo
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
spyware, update windows 10, win10

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows Live Messenger? mick Aplikativni softver 532 19.11.2012 20:36
Windows 7 (64) problem!!! Hitno!!! Nastaaki98 Operativni sistemi 4 9.7.2012 14:05
Windows 7 BETA Mr.Eco Operativni sistemi 2277 20.2.2010 8:58
Windows installer nikolapfc89 Operativni sistemi 6 16.11.2009 0:13
Windows 8 saleSK Operativni sistemi 37 19.8.2009 11:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com