Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.4.2009, 0:25   #1
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Secret Files 2: Puritas Cordis



Pre tri godine, novoosnovani nemacki studio za pravljenje igara, Fusionsphere Systems, na trziste je izbacio njihov prvenac Secret Files: Tunguska. U pitanju je klasicna 2.5D P&C avantura iz treceg lica koja prati dozivljaje mlade moto-mehanicarke Nina Kalenkowe. Ninin otac je naucnik koji je svoj zivot posvetio proucavanju flore i faune u Tunguskoj oblasti i posledicama koje je ostavila velika eksplozija pocetkom 20. veka na zivi svet i ljude. Njegov istrazivacki rad, dug 30 i kusur godina, naglo je prekinut kad je neobjasnjivo nestao iz svoje kancelarije u Berlinu. Posto je policija bezmocna, Nina stvar preuzima u svoje ruke i krece u potragu za svojim ocem a u tome joj pomaze i ocev kolega Max u koga se Nina zatreska. I tako putujuci sirom planete, neustrasiv dvojac prevazilazeci prepreke i resavajuci probleme, pronalazi Nininog oca a pritom i otkriva pozadinsku pricu citave otmice.

Zbog izuzetno lepe grafike (a la Syberia) i osrednje price, igra prolazi prilicno zapazeno u avanturistickim krugovima iako je patila od podosta (ne naivnih) mana. Na prvom mestu je ocajan voice acting. Neretko se desava (bokje receno skoro uvek) da ne engleske igre imaju los voice acting, ali u Tunguskoj je stvarno bio ocajan a uz to je bio i tehnicki neispeglan (nejadnak intenzitet, eho, cudni efekti...). Mada najveca mana se ogleda u kopiranju svega sto se pojavilo u avanturistickim igrama u zadnjih 10 godina. Najvise stvari je "pozajmljeno" iz Broken Sword seriala i Syberie. Samim tim igra je bila totalno neorginalna i prepuna "vec vidjeno" momenata. A ni zagonetke joj nisu isle u prilog jer ih je bilo podosta koje su ubacene tek da bi ih bilo ili da bi se igra produzila. Kako god, igra je solidna i za svaku preporuku, ali ipak treba imati na umu da je pre pokretanja treba patchovati da ne bi doslo da zaglavljivanja sa "pacov i serpa" zagonetkom.

Posle verzija Tunguske za Wii i DS, Fusionspherovci odlucuju da naprave i drugi deo - Secret Files 2: Puritas Cordis. Nemacka verzija je izasla jos sredinom prosle godine, a verzija na engleskom treba da se pojavi za par nedelja. Pre izlaska igre izbacen je demo koji se moze skinuti, recimo ODAVDE (~950MB).

A sad malo o utiscima iz demoa. Sam demo je poprilicno dugacak (igrao sam neke full igre koje su bile iste duzine ako ne i krace) i ako je ovo samo mali deo iz kompletne igre, bice ovo podugacka avantura. Grafika je i ovog puta (bogu hvala) 2.5D, za neupucene 2D prerederovane pozadine sa 3D likovima i ponekim objektima. Grafika nije zakucana na odredjenu rezoluciju (kao kod vecine igara) vec je moguce namestiti je cak do 2048X1536 a anti-alising na cak 16X, sto je za svaku pohvalu (wide podrska se podrazumeva). Celi demo se odigrava na brodu koji krstari po moru, pa bas nije reprezentativni materijal da se sudi o kvalitetu (brod ko brod), ali nekako sam stekao utisak da su scene prilicno siromasne detaljima i animacijama. A i sam brod je nekako cudan, iako je u pitanju putnicki brod za prekookeanska putovanja, pre bih rekao da je kinez trgovac (zapusten i bez ikakvog luksuza). Ali kao sto rekoh, to je i do same lokacije. Mada ni prva lokaciju u crkvi nije nista spektakularno. Likovi su relativno dobro odradjeni ali animacija je jako spora ali (za razliku od drugih igara) ovde u tolikoj meri ne utice na samu brzinu igranja (kasnije cu reci i zasto). Sa druge strane, animacije tj cinematici su, kao i u prvom delu, odlicni.

Po pitanju zvuka, situacija se skoro nimalo nije promenila iz prvog dela. Voice acting bi jos i mogao da dobije prolaznu ocenu ali tehnicki deo je opet katastrofalno uradjen. Dialozi sa jednim azijatom konstantno ima eho, jacina zuvka prilikom recenica u istom dialogu je razlicita (kao da su naknadno ubaceni) i zvk generalno deluje kao traljavo odradjen posao. Posto su identicni problemi krasili i prvi deo, pretpostavljam da je problem u endzinu, ali zar nisu mogli ispraviti greske za ove tri godine?

Inventar je trakast i nalazi se u donjem delu ekrana, a na wide monitorima je sakriven tj otvara se kad se kursor dovede u donju ivicu ekrana. Predmeti se mogu kombinovati u inventaru. Pored inventara se nalazi tri ikonice, jedna za meni, druga za otkrivanje svih hot spotova i izlaza (precica je Space) i dnevnik u kojem se vode beleske o aktuelnim zavrsenim ciljevima. U opcijama se moze namestiti in game help koji se ogleda u otkrivanju hot spotova i jos jedna vrsta pomoci koja se manifestuje ikonicom u levom gornjem uglu ali ja to nisam video. Ostale komande su prilicno klasicne i konforne. Levi klik je za akciju i kretanje. Nina obicno ne trci (ako je rastojanje kratko), ali ako je rastojanje duze automatski potrci. Takodje levim klikom ekspresno prelazite sa lokacije na lokaciju. Desni klik sluzi kao look a Nina objekte komentarise iz mesta tj ne prilazi svakom objektu da bi ih prokomentarisala (zato animacija ne igra toliku ulogu u brzini). A sem looka sluzi i za prekidanje svih dialoga, monologa i animacija. Postoji i nekoliko korisnih precica na tastaturi. CTRL-S/L (quick save/load), ALT-F (prikazuje FPS), F5 (hvata screenshot) i vec spomenuti Space za otkrivanje hot spotova.

Zbog ogranicenja nastavak u sledecem postu.

Poslednja ispravka: Shlaymara (28.4.2009 u 16:59) Razlog: Crkla slika
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 0:27   #2
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

A sad malo o prici, zagonetkama i atmosferi. Negde u engleskoj, stariji pop u kriptama pronalazi stari sifrovan dokument. Zbog nemogucnosti da ga desifruje, salje ga prijatelju na desifrovanje(drugom popu). Ne sluteci nista, jedne noci ga napada grupa specijalaca a la Sam Fisher trazeci dokument. Pop otkriva gde ga je poslao, ne shvatajuci da je time sam sebe osudio na smrtnu presudu. Igru pocinjete kao drugi pop koji u posedu ima dokument. Posle poziva policije da se nesto cudno desava, shvatate da ste u opasnosti i sakrivate dokument (da bi ga jedan kolega pronasao) pokusavajuci da pobegnete, ali avaj. Fisherovci su i ovog puta bili na visini zadatka, ali nesrecnim slucajem pop biva ubiven pre nego sto otkrije gde je sakrio dokument. Tu se radnja seli u Hamburgsku luku gde se Nina ukrcava na brod. Kako sama kaze, potreban joj je odmor i da sabere misli posto je raskinula sa Maxom. Odmah u luci pocinju da se desavaju cudne stvari, da bi se sve jos vise zakomplikovalo na brodu. Nevezano za ovo (mislim vezano je ali ne odmah na pocetku), planetu pogadjaju velike prirodne katastorfe. Zemljotresi, vulkani, oluje, cunamiji se bude sirom planete i mnogi predvidjaju smak sveta. Medju prorocima se istice "zaboravih-mu-ime", vodja sekte Puritas Cordis (ako me secanje jos dobro sluzi, to bi se moglo prevesti kao Cistih srca?). To je otprilike to sto se od price moze saznati igrajuci demo. Izgleda da nisu razbili kalup od proslog puta.

Sto se samih zagonetki tice, strogo su inventarske (bar u demou) i nisu uopste teske. Isti slucaj je bio i sa prvim delom gde su zagonetke, napredujuci ka kraju, bivale sve teze i teze. Uglavnom su dobro osmisljene i skoro uvek prate pricu, mada se desilo da ima i "vestackih" (Blody Marry zagonetka recimo). Ali i ma i svetlih primera, racimo ne secam se da sam igrao neku avanturu u kojoj sam pokupio baterijsku lampu a da ona RADI, znaci bez trazenja baterija, lampica, trista cudesa, jednostavno radi.

Atmosfera je prilicno u skladu sa pricom. Iako je po karakteru ozbiljna, Nina zna da prospe po koji biser, tipa ode o pokvarenom zvoncetu, nevisokom misljenju o zenama ili komentaru na racun Simona. A postoji i neka sprdnja na racun Lare Croft, verovatno neka interna jer se provlaci na dosta mesta (ne samo u igri).

Sta reci na kraju. Mislim da ce ovo biti igra vredna paznje, iako nece biti nesto epohalno siguran sam da ce pruziti sate i sate dobre zabave. Za kraj evo i nekoliko slika iz demoa.





Poslednja ispravka: Shlaymara (28.4.2009 u 0:49)
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Shlaymara na korisnoj poruci:
dijego_ (27.5.2009), galebns (28.4.2009)
Stara 18.5.2009, 13:06   #3
MarkoNI
Veteran
 
Član od: 30.7.2007.
Poruke: 580
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 68 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

ovde piše link, da će igra izaći 08. May 2009. (EU) za PC, a izašla samo za Wii i Nitendo DS
MarkoNI je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 12:21   #4
VITKO
Starosedelac
 
Član od: 16.11.2008.
Lokacija: LOZNICA
Poruke: 1.806
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 301 puta na 247 poruka
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

Igra je od danas u opticaju za pc, teska 4.6gb i trenutno je preuzimam!!!
Engleska verzija naravno.

Poslednja ispravka: VITKO (27.5.2009 u 12:30)
VITKO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 13:41   #5
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

demo je prilicno dobar, mada ga nisam jos presao, a svidja mi se sto nisu dirali jednostavno i prepoznatljivo izvodjenje iz prvog dela. nervira me sto se prekidanje vrsi samo na desni, ne i levi klik

grafika nije losa uopste, jeste da mozda nije prebogata u demou sto je Shlaymara napomenuo poput prvog dela ili Nibirua, ali zadrzava i cak malo unapredjuje taj isti stil.

izasli su neki od prvih review-ova za englesku verziju, kao npr. http://www.adventuregamers.com/article/id,1020 tako da sudeci po ovome igra nece biti losa, i po svemu sudeci ce zadovoljiti one koji su igrali i prvi deo
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2009, 14:53   #6
VITKO
Starosedelac
 
Član od: 16.11.2008.
Lokacija: LOZNICA
Poruke: 1.806
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 301 puta na 247 poruka
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

Evo i prvih utisaka nakon 1-2h igre.Prvo uvod odlican, sve velike misterije i krecu iz crkvenih dvorista, osnova pun pogodak, Grafika na nivou, e sad malo euforija opada kada se nadjes u ulozi naseg glavnog lika.Za sada se sve odvija na brodu u dijalozima sa 5-6 putnika,ukljucujuci tu i kapetana i portira.Nasa junakinja je bas osudjena da bude na meti lopova cak dva puta za kratko vreme, a u sput nestaje i tajni spis zbog kojeg je ubijen ne jedan nego dva "savesna"svestenika",kofer svestenika koji je poslednji imao spis zavrsava u kabini NINE ali i on nestaje i pri tome nasa junakinja biva napadnuta, samo vratima, al i to boli!!!E dalje sta dalje pa sad se trenutno vrzmam po brodu i dalje videcemo........
Nadam se da necu svo vreme provesti na brodu jer igra je u pocetku obecavala , pa da makar bude 50 posto dobra kao Sinking Island......

Poslednja ispravka: VITKO (30.5.2009 u 16:49)
VITKO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2009, 22:23   #7
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

Da li neko ima problema sa igrom na lokaciji u Gatineau? Do sad je radila perfektno a ovde mi je vec dva puta pukla. Nisam siguran da li je do same igre ili moje verzije.
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2009, 23:30   #8
MarkoNI
Veteran
 
Član od: 30.7.2007.
Poruke: 580
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 68 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

ma, počele sve kompanije igara da prave igre tako da pucaju, jer niko od programera danas nema strpljenja da proverava ispravnost fajlova, samo da bi što pre pustili igre u prodaji i zaradeli... a posle preogrameri prave zakrpe, ispravljaju greške po fajlovima, ne tako što uzmu da proveravaju igru na različite konfiguracije kompjutera (jer bi to trajalo 5 godine kao nekada, pa onda puste igru u pordaji), nego na osnovu primedbi igrača koji pišu po nekim tamo forumima i porgrameri koji napravili igru to pročitaju i znaju od prilike ili tačno šta da se ispravi.

A i vala nemaju više mašte da stvore neku priču, samo našminkaju grafiku sa specijalnim efektima i to im je najbolje što mogu da urade takvi "programeri"...
MarkoNI je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2009, 9:55   #9
Pipboy
Starosedelac
 
Član od: 19.8.2007.
Poruke: 1.948
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 765 puta na 460 poruka
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

Pa meni recimo ni jednom nije pukla igra, pred samim krajem sam a intenzivno alt-tabujem prilikom igranja i ni jednom se ništa nije desilo.
Pipboy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2009, 15:35   #10
TORQUE
Član
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 88
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

Krenuo sam na nivo Gatineau pa cemo da vidimo, do sada stabilno potpuno, bez problema sve radi.
U prilog dole navedenim opisima, dodao bih da je grafika morala da bude bolja za ovako '' graficki staticnu'' igru i da nema u tom delu skoro nikakvog napretka od ''tunguske''. Sve ostalo je za pohvalu, zagonetke nekada i nasmeju, ko voli ovo, vredi igrati.
TORQUE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2009, 15:57   #11
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

Zavrsio sam igru i nije vise pukla. Samo ta dva puta pa je izvesno da je do Windowsa posto je uvek pucao neki proces koji verovatno i nema veze sa igrom.
Inace igra mi se jako svidela. Definitivno najbolja avantura koja je izasla ove godine, po meni.
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2009, 22:00   #12
MarkoNI
Veteran
 
Član od: 30.7.2007.
Poruke: 580
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 68 puta na 37 poruka
Angry Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

... dižem ruke od svih avantura! pa sve nenormalno baguju!

dva puta sam stizao dovde:

i isti bag me sprečava da igram dalje: Max se zaglavi u žbunje (a tamo nebi mogao ni trebao da bude), nevredi klik za prelazak u drugu lokaciju, ništa neradi, ni prebacivanje na Sam... počeo sam po treći put da igram i toliko sam se zaneo, dosta prešao i pojavi se Desktop...

...da ne gumim živce, lepo sam deinstalirao i obrisao instalaciju, takođe i sav spisak avanturističkih igrara koje se očekuju!
MarkoNI je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2009, 10:14   #13
Welltall
Novi član
 
Član od: 5.5.2009.
Lokacija: Bechej
Poruke: 18
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Welltall
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

super..moracu da je nabavim...kec me odushevio......toliko fina i pitka igra...nadam se da ce me i 2 deo isto tako odusheviti....
Welltall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2009, 18:44   #14
TORQUE
Član
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 88
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

Zavrsio igricu, odlicna zabava, moja verzija radi stabilno kao stena, bez pucanja, zaglupljivanja i sl. ko nije odigrao preporucujem.
TORQUE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2009, 19:53   #15
DjapeCorleone
Novi član
 
Član od: 8.8.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DjapeCorleone
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

zavrsio sam je pre neki dan isto stabilna verzija sve ok..
samo meni ipak jaci prvi deo nekako, ali ipak nina je nina!
DjapeCorleone je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2012, 13:14   #16
Propeler
Član
 
Član od: 25.12.2005.
Lokacija: Negde u Vojvodini...
Poruke: 294
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 12 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

Meni igra puca na svakih 5-10min, ponekad se i ugasi komp!!! Nisam nasao zvanican patch? Jel ima neko (da li postoji u opste?) Ako je neko imao slican problem da li ga je resio a da nije uninstall?
Propeler je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2012, 14:36   #17
Плајвазó
Član
 
Član od: 3.3.2009.
Lokacija: селендра
Poruke: 45
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 31 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

На саиту не посредног производјача игрице има закрпа за швабску верзиу 1.02 папробај са њојзи

Аима је и овди
Плајвазó je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2012, 19:15   #18
Propeler
Član
 
Član od: 25.12.2005.
Lokacija: Negde u Vojvodini...
Poruke: 294
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 12 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Secret Files 2: Puritas Cordis

Obrnuo!
Drajveri za graficku karticu su pravili problem. Stavio sam neke starije, iz vremenskog perioda nakon izlaska igre i fereceralo je bez problema.
Propeler je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
adventure, avanture, opis igre, puritas cordis, secret files, secret files 2

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Call of duty 2 ZverBre Akcione igre 383 18.1.2012 23:17
Compressed old files Banko Operativni sistemi 1 3.2.2009 20:24
Secret Files: Tunguska korisnik Avanturističke igre 36 22.8.2008 16:38
Show hidden files and folders ne radi? volvox Kvarovi 4 29.12.2007 2:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com