Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.9.2007, 21:00   #1
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Clandestiny

Upravo sam završio igranje crtane avanture "Clandestiny" (1996), pa da napišem par reči o igri.

Na samom početku igraču su ponuđena tri nivoa težine/moda: "lak" (cowardly), "srednje težak" (nervous) i "težak" (brave). Ja sam izabrao "kukavički"/laki mod, želeći da što pre odigram igru, ali nisam ni slutio šta me čeka: kada se igra u ovom modu, "Clandestiny" je jednostavno prelaka igra.

Radnja
U ulozi ste Endrua Makfajlsa (Andrew McPhiles), Amerikanca škotskog porekla od svojih tridesetak godina, nepoznatog zanimanja i "geeky" izgleda, koji se sa verenicom Polom (Paula) zaputio u gudure Škotske (nekim kolima nalik na "Jugo"), pošto ga je izvesni advokat Maknab pismom obavestio da je postao naslednik drevnog porodičnog zamka i "svega što uz to ide". Na putu kroz magluštinu do imanja, Endru i Pola se sreću sa zlokobnim predznacima i, baš kad se Endru (budući da je kukavica) sprema da se vrati u bezbednost civilizacije, u vetrobran lupi gavran, uplašeni naslednik gubi kontrolu nad kolima i udara u zidine zamka.
Nesrećni par, kojeg dočekuju sluge sumnjivog i jezivog izgleda, ulazi u prastaro zdanje i avantura može da počne.

Interfejs i zagonetke
Kretanje u igri je u slajd šou fazonu, uobičajenom za sredinu devedesetih. Hodnici i sobe zamka tvore ne preterano komplikovani lavirint, ali je ponekad lako izgubiti orijentaciju zbog nemogućnosti slobodnog kretanja. Iz svake "stajne tačke" možete da (korišćenjem animiranog kursora u oblike šake kostura) krenete levo ili desno, a broj (unapred zadatih) prizora u kojima se "vrtenjem" možete naći kreće se od 2 u hodnicima, do 4 u sobama. Nema gledanja dole i gore.
Ono što će svakom "avanturisti" odmah pasti u oči (a, bogami, i zasmetati) je odsustvo inventara (inventory). Zagonetke u "Clandestiny" su sve od reda logičke, nema "item-oriented puzzles" a uglavnom su vezane za otvaranje raznih vrata i (manje ili više) skrivenih prolaza. U stvari, najteže mi je bilo da pronađem vrata koja treba otvoriti. Štos je u tome što su na samom početku (a dobrim delom i kasnije) sva vrata izuzev jednih nedostupna (šaka-kursor odmahuje kad je postavite na njih), i tek kad natrapate na ta "prava" vrata dobijate zagonetku čije ispravno rešenje omogućava prolaz nadalje. Za svaka vrata dobijete pesmicu čiji stihovi vam govore koja slova čine zagonetnu reč. Kako budete nalazili prave reči, tako će se one pojavljivati na grbu porodice Makfajls, ispisujući porodični moto. Igra se završava kad dobijete celu rečenicu na "coat of arms" i potom rešite finalni zadatak.

(nastavak sledi)

Poslednja ispravka: zoran845 (27.9.2007 u 22:13) Razlog: sitnice
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2007, 21:09   #2
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Clandestiny (nastavak)

Izuzetno mi se dopao sistem pomoći: u samoj igri imate za zagonetke mogućnost pozivanja sluge (vratara) koji vam (kao kod UHS Readera) prvo daje blage nagoveštaje, zatim vas direktno asocira, da bi vas (ako treba) na kraju mlatnuo gotovim rešenjem po glavi (ne bukvalno, naravno).
Imate i neku vrstu enciklopedije Škotske/vodiča kroz lokalne običaje i legende koji igri daju potrebnu dubinu. Naučićete puno toga i usuđujem se da kažem da je ova igra za Škotsku i Škote ono što je serijal Monkey Island za gusare.

Likovi
Likovi u igri su totalno neprofilisani (površno urađeni i sa psihološke i sa likovne strane), usiljeno duhoviti, i srećete ih isključivo u animiranim prelaznim sekvencama ("cutscenes"). Ostatak vremena provodite u "mistolikom" lutanju zamkom. Jedna od najvećih mana ove igre [za mene i najveća mana koju uopšte može da ima jedna avantura na stranom jeziku (a sve su takve!)] je nedostatak mogućnosti da se na ekranu prikaže izgovoreni tekst. I to baš u igri gde skoro svi likovi govore škotski! Ko ne vlada dobro engleskim (škotskim), neka ni ne pokušava da zaigra "Clandestiny", propustiće neke važne hintove, a i biće mu vrlo teško da reši "jezičke mozgalice" koje jedine otvaraju vrata i omogućavaju napredovanje u igri.
BTW, igru je radio isti tim koji je napravio i "The 7th Guest", pa će oni koji su igrali ovu igru iz 1993. tačno znati šta ih čeka jer je sistem napredovanja potpuno isti u obe igre.

Težina
O težini igre dovoljno govori podatak da sam napravio samo 16 sačuvanih pozicija (poređenja radi, obično ih bude 70 do 100), a preveslao sam sve u tri "sedenja" od po dva sata. Doduše, igrao sam na najlakšem nivou od tri moguća, pa težinu treba uzeti sa dobrom rezervom. Krećući se kroz sobe uočio sam mnoga mesta gde se u težim modovima sigurno javljaju dodatne zagonetke, pa ću verovatno odigrati "Clandestiny" bar još jednom, u najtežem modu.

Zaključak
Iako sam, kao veliki fan "cartoon adventures", žudeo da igram "Clandestiny" (pogrešno reklamiranu kao horor avanturu), pa sam se zato valjda više razočarao od nekog ko bi uzeo da igra bez predrasuda, mogu da je preporučim svim ljubiteljima logičkih zagonetki pre svih, kao i početnicima (zbog mogućnosti biranja težine).
Ako ništa drugo, biće to lep odmor od težih avantura.

Za kraj, evo i malo slika iz igre:

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	CD1.jpg
Viđeno:	49 puta
Veličina:	12,3 KB
ID:	12288 Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	CD3.jpg
Viđeno:	45 puta
Veličina:	16,5 KB
ID:	12290 Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	CD2.jpg
Viđeno:	58 puta
Veličina:	16,5 KB
ID:	12289

Poslednja ispravka: zoran845 (27.9.2007 u 22:34) Razlog: tesanje
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
Shlaymara (27.9.2007)
Stara 27.9.2007, 23:43   #3
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Clandestiny

Fino (opis tj., igra mi deluje lose )

prebaci ovo u Test Pray temu
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2007, 23:56   #4
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Clandestiny

Citat:
Nash Knight kaže: Pregled poruke
prebaci ovo u Test Pray temu
Jok. Recenzija ostaje gde je (Copyright by "Avanturističke igre"), a čitaoce ću iz "Test Pray" (nisam ni znao da tako nešto postoji ) da prebacim (privučem) ovde.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2009, 20:20   #5
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Clandestiny

uzeo sam da je igram, igra teche kao podmazana na xp-u, kao da je juche izasla, usput i deluje tako, pogotovu graficki pre-renderovani deo dok su crtane animacije vise usputno ubachene iako nisu lose uopste, a zadivljuje njihova duzina - kada bi se spojile dobio bi se jedan srednjemetrazni crtani film.

nema sta mnogo da se doda na zoranov opis, evo nekih sitnih zapazanja i nekih stvarcica koje mogu da nerviraju iako ne kvare kompletan sarmantni utisak ove igre, bez osvrta na to sta je gore ili bolje u odnosu na prva dva dela Trilobytove serije 7th Guest i 11th Hour jer ih nisam igrao

- malo zbunjuje, pogotovu na neistrazenim lokacijama pogled u levo ili desno koji je u dosta slucajeva ustvari okret za 180 stepeni odnosno dolazite na isto bilo da ste kliknuli levo ili desno. Posto su sva vrata ista, nekad nece biti najjasnije kada se stvorite ispred nekih od njih da su to ista vrata od malo pre, tako da treba navikavanja.

- titlova kao sto je vec receno nema, a nema ni zabelezaka, odnosno svojevrsnog dnevnika koji hvata dijaloge i desavanja u medjuanimacijama. Buduci da one sadrze hintove za zagonetke ne preostaje nista drugo nego da se ucita pozicija pre njih i ponovo pusti.

- sve animacije i govor se mogu prekidati desnim klikom misha ali ne i kratka animacija koja uvodi u svaku logicku zagonetku prilikom otvaranja vrata sto ume da nervira.

- hint sistem je odlican, nesto poput gradacije u uhs hintovima, sto je kasnije takodje primenio Keepsake.

- tri nivoa tezine se odnose na komplikovanost logickih zagonetaka, mada onaj najlaksi kao da je usiljeno od vec osmisljenih logickih zadataka napravio prelake varijante, sto ne bi bilo lose uopste da mozete usput tokom igranja da menjate nivo tezine, pa kad se zaglavite negde da na brzaka promenite na najlaksi nivo samo za taj deo.

- pitalice kod otvaranja vrata su jako zanimljiv "dodatak", i danasnji programeri bi mogli da se ugledaju i da ubacuju vise varijacija prilikom osmisljanja zagonetki. jedino sto ne moze odgovor da se kuca preko tastature nego mora misem da se pozicioniraju slova

igra suptilno daje edukativnu notu o skotskom folkloru, kulturi i istoriji u pozadinskom fazonu, tako da svi zainteresovani za tematiku, ljubitelji pitalica i logickih zavrzlama ali i ostali mogu slobodno da probaju igru u nedostatku novijih naslova, a razliku u godinama i necete bas puno primetiti
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dijego_ na korisnoj poruci:
zoran845 (22.3.2009)
Stara 22.3.2009, 20:45   #6
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Clandestiny

Što li si se ovoliko mlatio? Mogao si lepo (i kreativno) da napišeš "Igra je definitivno ekstra", ili "Super je avanturica", i Bog da te vidi.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
adventure, avanture, clandestiny, opis igre

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com