Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Internet usluge

Internet usluge Provajderi, načini povezivanja...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.7.2015, 2:08   #1
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?

Elem, u pitanju je PTT ADSL, skoro su prebacivali pakete sa 6ice na 10ku, ali ja tu brzinu nisam dobio (restartovan ruter, podesen ispocetka...), iako je po njima sve uredno prebaceno na brzi paket. Oni sumnjaju na moj modem-ruter, koji jeste nesto stariji (SAGEM 1201 v2), ali njegove specifikacije uredno kazu da podrzava ADSL2+, 24mbps itd.

Da li je moguce da centrala ogranicava, pa da mi ne vredi ni da menjam modem uopste? (posto ja npr. nisam nikad imao ni tu punu 6icu, uvek je bilo nesto oko 500kb/s)
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2015, 12:45   #2
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?

Svaki ADSL modem ima opciju prikaza za koji maksimalni protok podataka (brzinu) je podešena DSL linija tj. kojom makismalnom brzinom mogu da komuniciraju modem i port u centrali.

Jednostavno se loguješ na web interfejs modema i potražiš podatak koji se zove "Max. Rate". Obično se nalazi na istom mestu gde se očitava "SNR margin" i "Line attenuation". Max. Rate bi u tvom slučaju trebao da bude oko 10240kbps za Downstream (download). Ako znatno odstupa od te vrednosti (recimo još uvek je oko 6000kbps) to znači da tvoj internet provajder baš i ne govori istinu.

Ono što treba da da shvatiš da maksimalna brzina linije ne znači uvek i zagarantovanu tu brzinu. Konkretna brzina zavisi i od kvaliteta linije. SNR margina i atenuacija linije tu igraju najveću ulogu. I njih možeš da očitaš na istom mestu gde i Max. Rate.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
dijego_ (11.7.2015)
Stara 11.7.2015, 0:33   #3
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?






Po ovim slikama, trebalo bi da moze, ali ja i dalje imam oko 500-600 kb/s.
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2015, 12:31   #4
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?

Citat:
dijego_ kaže: Pregled poruke





Po ovim slikama, trebalo bi da moze, ali ja i dalje imam oko 500-600 kb/s.
Ovo su fantastični ADSL parametri. Atenuacija od 20dB za downstream je dovoljna ne samo za 10Mbps već za 20Mbps, što je očigledno posledica tvoje blizine centrali (20dB znači da si od centrale/porta udaljen oko 1400m). SNR margina (ne običan SNR, već baš margina) ti uveliko prelazi 20dB a max. rate (attainable rate) prijavljuje da je teorijski moguće uspostavljanje 20Mbps između modema i centrale (sinhronizacija) u šta ja apsolutno ne sumnjam s obzirom na ostale podatke. Modem čak ne prijavljuje ni FEC greške što je ili previše dobro da bi bilo istinito ili je jednostavno tako (veoma dobra sinhronizacija).

Isto ne bi bilo loše da proveriš kakav ti je praktičan kvalitet konekcije. Za to iskoristiš http://www.pingtest.net/ i obratiš specijalno pažnju na "lost packets" i "jitter" vrednosti.

Zatim, jesi li primetio još nekakve simptome osim smanjenog protoka? Recimo, gubljenje konekcije (linka) ili nešto slično?
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
dijego_ (11.7.2015)
Stara 11.7.2015, 13:57   #5
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?

Dobar je i ping test, u granicama very good...


Veza je izrazito stabilna, gotovo nikad ne puca. Zapravo, ne pamtim kada je pukla sama od sebe. Jedino sto je 192.168.1.1 stranica i ranije prijavljivala da imam brzinu 10ku, cak i onda kada sam bio na 6ici, i kada mi je provajder potvrdio da imam paket 6, i da ne obracam paznju na to sto tu pise.

Sada mi je potvrdjeno da sam prebacen na 10, ali brzina, i sve ovo sto pise je ostalo isto. Po njima, problem je u modemu, ali ovaj modem podrzava i vece brzine od 10, pa mi je zato sumnjivo. Plus mi odgovara ovaj model modema-rutera, koji ima usb za moj komp, a ethernet ulaz da cale "kupi" vezu u drugoj prostoriji preko lan kabla, od mene. Sad mi jedino pada na pamet da isprobam neki drugi slican modem-ruter, oni mi nude neki TP Link-ov...
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2015, 14:01   #6
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?

Poslušaj ih i uzmi modem koji ti nude, ako ni zbog čega drugog onda makar da se uveriš da nije problem u tom Sagemu. Sasvim je moguće da je određeni deo modema koji nije vezan za konekciju prosto prestao da radi kako treba.

Što se deljenja konekcije tiče taj problem možeš da rešiš kupovinom najobičnijeg switcha od par stotina dinara.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2015, 15:22   #7
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.412
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?

Isti slucaj je i kod mene. Samo sto sam ja uzeo 20MB, a dobio 1.4MB/s brzinu, a na speedtestu 11.89, sa ovim parametrima:

Downstream Upstream
Line Coding(Trellis): On Off
SNR Margin (1 dB): 6.5 14.9
Attenuation (1 dB): 17.5 11.2
Output Power (1 dBm): 18.2 13.3
Attainable Rate (Kbps): 17568 1380

I dalje mi je cudno kako je toliko velika razlika izmedju attainable i data rate - data rate mi je Rate (Kbps): 13999 1023

Promenio sam ruter, malo je pomogao (+0.7 mb/s), a Eunet mi je predlozio da mi smanje brzinu na 10. Odbio sam, i slali su protestnu notu telekomu (od koje ocigledno nista nije bilo).

Da li je to to sto se tice brzine, ili su i oni nesto zeznuli posto je max rate dosta veci od prakticnog? Nisam hteo da smanjujem paket na 15mb zbog 150 din, racunao sam da se mozda usput nesto popravi.

Konekcija mi pukne prosecno jednom dnevno, ali restart routera je odmah vrati. Ima li smisla da dalje cimam Eunet ako necu da mi smanjuju brzinu na 10??? Mozda da smanjim na 15?
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2015, 12:30   #8
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?

Modem: "Ej centralo, šta misliš na kojoj brzini bi mogli da se sinhronizujemo? Evo ja mogu da isteram 24Mbps".

Centrala: "Znaš kako, mene su ovde podesili da ti maksimalno pružim 17568kbps a sad koliko će to biti u praksi ne znam".

Modem: "Okej. Sve je super ali ja ne mogu da prebacim 13999kbps i usput imam pucanje linka".

Centrala: "Pfft... Znaš kako se sekiram zbog toga? Ja tebi nudim ovoliko e sad što ti realno ne možeš da koristiš sve što ti nudim to nije moj problem".

Jel sad jasnije kako funkcioniše sistem? Attainable rate nije isto što i rate na kojem sinhronizovani link u datom trenutku radi. Ono što je kod tebe čudno je da iako si bliži centrali (1200m) tvoja SNR margina je jako mala. Prvo što mi pada na pamet je loše postavljen ili neispravan spliter. Spliter mora da bude Annex A tipa (namenjen za klasične telefonske parice) i da bude postavljen ispred svih telefonskih uređaja u domaćinstvu (ili bar tako da nijedan telefonski uređaj u kući i ADSL modem nemaju direktnu vezu). Isto tako, kabl koji ide u ADSL modem mora da bude utaknut u Modem "rupicu" nikako u Phone.

U najgorem slučaju jedino što ti preostaje je smanjenje brzine na recimo 10Mbps kako bi se stabilizovala sinhronizacija linka jer ako ti 14Mbps pravi problema desetka je verovatno prva najniža koja bi radila ispravno.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2016, 15:34   #9
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?

Nastavak price iz ove teme - nakon testiranja vise modema i zalbi, situacija je apsolutno ista - nije modem bio u pitanju. Paket mi je 10ka, ali je moja brzina oko 6Mbps, i nemam ideju zasto je to tako.

Ono sto je interesantno, je da ako zakacim modem-ruter do kompjutera preko USB kabla, dobijam u Speedtestu 5,5Mbps, a download je konstantno oko 500-600 KB/s. Medjutim, ako ga povezem ethernet kablom, u speedtestu pokazuje oko 7,5Mbps ali je download jadan, oko 100-200 KB/s, a takodje i surfovanje je sporije nego kod USB varijante. Filteri su postavljeni kako treba, kabl do uticnice je na svega par metara... Svaki savet je dobrodosao.
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2016, 15:40   #10
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?

Citat:
dijego_ kaže: Pregled poruke
Svaki savet je dobrodošao.
Napiši neku tablicu za PA.
Mislim, dok čekaš da ti proradi centrala.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2016, 2:35   #11
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?

U call centru ti mogu reci koji je nivo "suma" na liniji, to jest da ti provjere kvalitet same linije

Sent from my IDOL 3 using Tapatalk
JovanK je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2016, 3:04   #12
Borko Motorko
Veteran
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 1.164
Zahvalnice: 593
Zahvaljeno 97 puta na 86 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Borko Motorko
Određen forumom Re: Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?

izvinjavam se sto upadam ovako, hteo sam net od 50/1 al kaze ciko tamo nece da moze, ne moze ni onaj od 20/1 znaci samo 10/1
produzim ja to ali mi kaze on da ce kroz par meseci pustiti ovaj 20/1
vidim da vi proveravate na 192.168.1.1 pa sam usao ja, moze li neko da protumaci moju statistiku



modem je pojma nemam koji, bio mi je hg520s ja mislim pa su zamenili za neki pise adb broadband a4010g... hvala veliko
Borko Motorko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2016, 3:11   #13
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?

Jedino bitno što može da se vidi na toj slici je da je konekcija 8/1Mbps. Ako trenutno plaćaš 10/1 ne postoji ni teoretska šansa da ti brzina bude povećana na 20/1 osim ako problem nije u lošoj infrastrukturi a ne udaljenosti od centrale.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2016, 3:21   #14
Kojic_M
Starosedelac
 
Član od: 27.2.2010.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 2.462
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 189 puta na 136 poruka
Određen forumom Re: Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?

Imam i ja jdeno pitanje. Hteo bih da povecam brzinu neta na 50mb e sad pita, se da li to moze da iskoristi ptosecan korisnik jer ne znam koliko torent recimo moze max da povuce?
Kojic_M je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2016, 3:52   #15
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?

pa ono jedino ako mnogo skidaš, ja celu sezonu skinem za sat dva na 20/1 a jednu seriju za 5 minuta kad ima seedera, plus delim wifi sa komšijama, mada evo sad gledam 100-200 din razlika u ceni, e sad ne znam kako ide ako imaš neki box jer tu piše internet 10/1
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2016, 3:54   #16
Borko Motorko
Veteran
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 1.164
Zahvalnice: 593
Zahvaljeno 97 puta na 86 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Borko Motorko
Određen forumom Re: Da li centrala moze da ogranicava brzinu ADSLa?

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Jedino bitno što može da se vidi na toj slici je da je konekcija 8/1Mbps. Ako trenutno plaćaš 10/1 ne postoji ni teoretska šansa da ti brzina bude povećana na 20/1 osim ako problem nije u lošoj infrastrukturi a ne udaljenosti od centrale.
placam tako... selo pa verovatno daleko od centrale... hvala
Borko Motorko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Euro Truck Simulator 2 Ready Simulacije vožnje 12230 12.3.2024 23:20
Vicevi Oblivion Cvet kompjutera 5481 27.5.2022 5:52
ADSL u manjim mestima? dm@ricn Internet usluge 196 28.6.2015 17:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com