Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Osnovne komponente

ŠDK - Osnovne komponente Saveti u vezi sa kupovinom osnovnih komponenti računara: procesora, ploča, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.8.2022, 21:10   #1
ant0aN
Član
 
Član od: 11.4.2009.
Poruke: 92
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Računar za muzičku produkciju

Pozdrav svima.
Potreban mi je savet oko konfiguracije racunara koji ce biti koriscen za potrebe muzicke produkcije, a gde bolje naci nego ovde.
Ono sto sam, iz nekog osrednjeg guglanja uspeo da shvatim, je da su intel procesori 11e i 12e generacije pozeljni, i7 i i9 i da je presudna maticna ploca i zvucna kartica. Takodje, ono sto sam nasao je da, iz nekog razloga, dosta favorizuju i9 12900k. Da li to ima nekog realnog smisla, posto kako vidim amd idalje pravi mocne procesore za prilicno manji novac.
Neki okvirni budzet bi bio 2000-2500e, naravno bez monitora i periferija.

Unapred zahvalan na odgovorima.
ant0aN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2022, 11:30   #2
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

Koliko je meni poznato za audio obradu na kompjuteru ne treba ti uopste jak sistem. Bilo koji moderni procesor AMD ili Intel procesor sa 6 jezgara bi trebalo da bude i vise nego dovoljno. Takodje imati zasebnu zvucnu karticu nije na odmet. Ranije je bilo raznih Asus Xonar i Creative Sound Blaster kartica da se kupe kod nas na trzistu, a sada samo ih vidim na KP. I naravno HDD velikog kapaciteta moze da bude pozeljan, ako radis sa nekompresovanim audio fajlovima.

Naravno sve ovo uzmi sa dozom rezerve jer nisam audiofil, niti sam se puno bavio obradom zvuka. Sacekaj nekog sa vise iskustva u tom polju od mene za preporuku. Neka moja osnovna preporuka bi bila:

CPU Ryzen 5 5600
Ploca Gigabyte B550M Aorus Elite
RAM 32GB DDR4 3200MHz, Kinstone Fury
SSD Samsung EVO 970
HDD 2 TB Toshiba P300 (ili manji, ili veci zavisno od potreba tvojih)
Kuciste Silverstone Sugo SG13B ili Sugo SG13B-Q
Napajanje FPS Hyper 80+ PRO 450W
Za audio karticu na KP Creative Sound BlasterX AE-7.

Ovo bi te izaslo manje od pola budzeta. Za kuciste sam stavio CUBE format je r zauzima malo prostora, ali mozes koje hoces da uzmes. Ova masina se svakako nece puno grejati.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
ant0aN (4.8.2022)
Stara 4.8.2022, 11:39   #3
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

mislim da sam negde čitao da treba jak komp kad počne da miksuje puno stvari tj pravi ceo orkestar, na šta bih još obratio pažnju, buka što manje i brz ssd za rad da ne čeka na učitavanje sa hdd, a hdd kao arhiva.
E sad jak komp, možda može i amd ryzen 7 sa puno jezgara, može da radi i sa slabijim, jedno je preporuka a drugo minimum, ali ako je za posao i ima budžet ne treba štedeti jer to donosi pare pa što više brže i bolje radi više će i da zarađuje
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2022, 11:48   #4
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

Matična ploča definitivno nije presudna, verovatno najmanje bitna u celoj priči. Brat je uzeo klasičnu office konfiguraciju za 450e sa i5 procesorom i šljaka sasvim dobro, samo smo uzeli još memorije pošto je 8 GB bilo malo.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
ant0aN (8.9.2022)
Stara 4.8.2022, 14:43   #5
ant0aN
Član
 
Član od: 11.4.2009.
Poruke: 92
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

Zahvaljujem na brzim odgovorima i na razlicitim misljenjima.
Trenutno, otprilike se nalazim ovde negde s konfiguracijom, posto bih da mi ona zavrsava posao i ovaj trenutni a i onaj predstojeci (vece i obimnije produkcijske poslove):


i9 12900k/ i7 12700k
za i9 bi isla MSI z690 pro A wifi. Pitanje je da li ici odmah na maticnu sa DDR5 ili sa DDR4?
ram corsair vengance 16gb 3200mhz DDR4; a ddr5 corsair vengance 32gb DDR5 4800mhz
napajanje EVGA supernova 750w ili 850w ili neko drugo ako smatrate da ima bolji stepen iskoriscenja
hladjenje bi islo na strani sigurnosti kao vodeno (osim ako ima smisla staviti neki mocniji klasican kuler?), fractal design celsius s24. Ili mozda neko drugo, koje bi moglo da zavrsi posao a bude jeftinije?
ssd samsung 1tb 980 pro
hdd toshiba p300 4tb

sto se tice kucista, gledao sam full tower, iskreno malo se brinem zbog velicine komponenti i da ne bude "guzva" ali naravno mid tower kucista bi trebalo da zavrsi posao? I sto se toga tice sam otvoren za neki predlog, nekog minimal kucista.

unapred zahvalan na sugestijama i odgovorima
ant0aN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2022, 15:04   #6
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.357
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

Bez veze bacaš pare na overklokerske procesore i overklokerske ploče, bolje taj novac uloži u audio opremu.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
ant0aN (4.8.2022), Bryan Fury (4.8.2022)
Stara 4.8.2022, 15:15   #7
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

Dobro, možda ima poseban budžet od nekoliko hiljada samo za audio, ovo je možda rezervisano samo za konfiguraciju. Bar se nadam.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
ant0aN (4.8.2022)
Stara 4.8.2022, 15:16   #8
DBrave
Starosedelac
 
Član od: 7.5.2006.
Lokacija: Lion
Poruke: 1.881
Zahvalnice: 459
Zahvaljeno 495 puta na 344 poruka
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

Ne znam tacno sta ces i kako da radis, ali mnogim producentima je bitna mobilnost.
Zato kupuju dobre laptopove, Mac ili obicne Windows, ali preferiraju Mac zbog stablnosti, pogotovo ako nekad i uzivo treba da pustas neki mix..
I imaju jednu jako dobru externu zvucnu.

Razmisli da li ces samo od kuce da radis, ili ne.

Mislim da ti je DDR5 poptuno suvisan, kao i preterano jaki procesori (12900k).
DBrave je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DBrave na korisnoj poruci:
ant0aN (8.9.2022)
Stara 4.8.2022, 16:09   #9
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

Za ozbiljnu muzičku produkciju je itekako potreban jak računar, dakle što jači procesor, sa što više ram memorije. Grafička karta ti ne treba naravno, osim neka bacačica slike ukoliko uzimaš procesor koji neće imati integrisanu grafiku.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DaniloNS na korisnoj poruci:
ant0aN (4.8.2022)
Stara 4.8.2022, 22:00   #10
ant0aN
Član
 
Član od: 11.4.2009.
Poruke: 92
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

Audio oprema je vec nabavljena, ostalo je desktop, posto sam do sada radio na laptopu i to se nije bas pokazalo kao najbolje resenje...pa ako bude bilo potrebe, zasto da ne i laptop.
Ove procesore sam gledao zbog nekih benchmarkova za softver koji planiram da koristim, iskreno ne odricem se tako lako 2000e
ant0aN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2022, 23:43   #11
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

To je onda drugo, ako je samo konfiguracija i pare nisu problem onda slobodno
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
ant0aN (5.8.2022)
Stara 5.8.2022, 8:07   #12
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

Ako bas si se nameracio na nove Core I7 i Core I9 procesore, onda uzmi varijantu bez K. I onako su toliko naklokovane fabricki, da je overklok gotovo besmislen, a razlike u performansama ~5%. A laksi su za hladjenje.
Maticna MSI B660M-A je odlicna za Socket 1700 procesore. Nece imati problema da isprati bilo koji Intel procesor za tu platformu.
RAM 32GB DDR4 je sasvim dovoljan.
750-850W napajanje je preterivanje. ~500W napajanje za tvoju masinu je i vise nego dovoljno za stabilan rad.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
ant0aN (8.9.2022)
Stara 5.8.2022, 8:36   #13
ant0aN
Član
 
Član od: 11.4.2009.
Poruke: 92
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Ako bas si se nameracio na nove Core I7 i Core I9 procesore, onda uzmi varijantu bez K. I onako su toliko naklokovane fabricki, da je overklok gotovo besmislen, a razlike u performansama ~5%. A laksi su za hladjenje.
Maticna MSI B660M-A je odlicna za Socket 1700 procesore. Nece imati problema da isprati bilo koji Intel procesor za tu platformu.
RAM 32GB DDR4 je sasvim dovoljan.
750-850W napajanje je preterivanje. ~500W napajanje za tvoju masinu je i vise nego dovoljno za stabilan rad.

Kul. Za procesor i za maticnu sve jasno i logicno.
A da li ici na ovo EVGA koje sam gledao ili imas neki drugi predlog?
Na nekim od proslih desktopova sam imao thermaltake i bila su skroz ok.
ant0aN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2022, 9:50   #14
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.357
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

Dobar je EVGA, naročito Supernova serija, GT od 650W (mislim da manje nemaju) ti je više nego dovoljno ako nemaš diskretnu grafiku.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
ant0aN (5.8.2022)
Stara 5.8.2022, 21:49   #15
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

Dobra su EVGA napajanja, ali ja nisam video gde kod nas mogu da se nabave. Nisam proveravao KP i "madjare".
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
ant0aN (8.9.2022)
Stara 10.8.2022, 23:30   #16
Vladinemir
Član
 
Član od: 27.10.2009.
Poruke: 48
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

I ja sam pazario komp za sličnu namenu, doduše skromniju za hobi ali ti mogu preneti informacije koje sam pročitao a mogu da budu korisne.
GPU
Uzeo sam 5700G zbog potencijalnih problema sa drajverima diskretnih grafičkih za audio produkciju. NVidia je poznata po tome ali ne znam da li i novije AMD-ove imaju te probleme. Ima i za to rešenja ali treba da se budži. Možeš da pogledaš https://vi-control.net/community/thr...anymore.87448/
CPU
Nije baš da ne treba jak procesor za audio. Zavisi šta radi. Neki virtualni instrumenti mogu baš da pojedu procesor. Zatim ako koristi konvolucione reverbe a znaju i neki drugi efekti da budu zahtevni.
Pazi samo da li Intel nema probleme za montiranjem kulera. Iskusniji članovi će ti reći više o tome. Mogao bi da pogledaš Neksusa: https://www.youtube.com/watch?v=iYU1OskbY-Q
Ako radiš i obradu videa može da koristi i Intelova integruša (i ako imaš diskretnu).
RAM
Ako koristiš orkestarske biblioteke sa unapred snimljenim različitim pozicijama mikrofona, tu treba dosta rama. Ja sam uzeo 64 GB ali DDR4. Žrtvovao sam brzinu zbog kapaciteta. Opet, DDR5 obećava dobre performanse sa Kontaktom ako ga koristiš. Ako ti treba veliki kapacitet, bilo je dosta problema sa DDR5, ne znam da li se to poboljšalo u međuvremenu.
Matična
Ovde može da bude bitan faktor. Ako koristiš mnogo RAM-a, verovatno neće da gura velike brzine. Ako ti treba veoma brz ram, možda nećeš moći da staviš veliki kapacitet. Potraži šta Buildzoid kaže o DDR5 matičnim po ovom pitanju.
Audio interfejs/zvučna
Pročešljaj malo net koliko dugo proizvođači podržavaju kartice. Neki su poznati da brzo seku podršku. Ne sećam se tačno koji. Moja Focusrite ima solidni staž: W7, W8 a trebalo bi i na desetki da radi mada sam čuo o problemima. Čudno je što više ne dozvoljavaju skidanje starijih drajvera pošto novi ne rade dobro na W8. Moj savet ti je da skineš što više varijanti drajvera za tvoju karticu.
Vladinemir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vladinemir na korisnoj poruci:
ant0aN (8.9.2022)
Stara 8.9.2022, 13:37   #17
ant0aN
Član
 
Član od: 11.4.2009.
Poruke: 92
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

Hvala najlepse svima na odgovorima. Zivi bili!
ant0aN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2022, 15:16   #18
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Računar za muzičku produkciju

Što se tiče audio interfejsa, ako ćeš ići na Ryzen platformu, zaobiđi u širokom luku Presonus proizvode, jednostavno imaju konstantan problem kada se upare sa Ryzen platformom (na Intelu rade savršeno). Iz ličnog iskustva pričam, a i drugi koji su se žalili na npr. ''Presonus Audiobox usb96'' interfejs su svi redom bili korisnici Ryzen platforme.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Računar se pri bootu sam ugasi (nastavak dolje) arminmuminovic Kvarovi 3 4.12.2014 12:38
Računar za muzičku produkciju bolevole ŠDK - Osnovne komponente 7 9.9.2013 18:09
Računar pri paljenu "zastane" pa onda nastavi sa paljenjem Vavavoom Kvarovi 12 24.7.2013 21:29
Sklopimo računar, ne sa srcem, već sa delovima foruma doctor Brbljaonica 212 17.10.2010 23:20
Sklopimo računar sa srcem Foruma - akcija članova kao poklon za decu bez roditelja Simke Forum o forumu 1244 28.8.2009 14:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com