![]() |
![]() |
|
|
#141 | |
|
Veteran
Član od: 3.3.2016.
Lokacija: Ankh-Morpork
Poruke: 998
Zahvalnice: 290
Zahvaljeno 220 puta na 160 poruka
|
Citat:
Uostalom souls igre uopšte nisu toliko teške koliko neki kukaju. Po meni, samo je ulazak u njih težak, jer jednom kada ti kliknu, tojest kada savladaš osnovne mehanike, nema većih problema. Igre su maksimalno fer, ostalo je do tebe, koliko imaš volje i upornosti... Postoji i gomila guideova/tutorijala na yt, ako i pored toga ne možeš da naučiš, jednostavno ta igra nije za tebe i nema ništa loše u tome. Ne vjerujem da postoji neko ko se iskreno potrudio i uložio vrijeme da je savlada a da nije uspio. Souls je odavno mainstream i kul, vidim po društvenim mrežama da ih igraju i žene kojima je do skora Candy Crush Saga bila jedina igra koju su probale... Ali pojednostavljivanje sadržaja je globalna tendencija koja se ne odnosi samo na igre. Zašto sve mora da bude pitko i jednostavno? Zašto sve mora svakome da se dopadne? Ni ja nisam uspio iz prvog pokušaja da naučim kako igrati Stellaris, pa sam ga ostavio za neki drugi put, kada budem imao više vremena i strpljenja da mu se posvetim, nisam tražio od Paradoxa da ga zaglupi. |
|
|
|
|
|
|
#142 |
|
Kekule Mekule
|
Posto Souls igre inace nemaju izi mod u vidu shade-ova / spirit ashes-a.
|
|
|
|
|
|
#143 |
|
Veteran
Član od: 3.3.2016.
Lokacija: Ankh-Morpork
Poruke: 998
Zahvalnice: 290
Zahvaljeno 220 puta na 160 poruka
|
^Tačno, razlog manje za ubacivanjem difficulty settingsa.
|
|
|
|
|
|
#144 |
|
Kekule Mekule
|
Lies of P ima pricu koja se desava u trenutku igranja, likove za povezati se, istraziti o svetu koji nije samo mapa za video igru, pa i nije kriminal imati debil modove za ove sto bi samo da prodju kroz pricu (kao npr. Dishonored). Soulsi / ER realno nemaju nista od gorepomenutog i kompletan fokus igre je na pravovremeno kliktanje tako da se tu slazem da je postojanje vazelina bespotrebno, samo na suvo.
|
|
|
|
|
|
#146 |
|
V.I.P. Test Play
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.913
Zahvalnice: 5.980
Zahvaljeno 4.150 puta na 2.713 poruka
|
A zar ne može igra da ima branje težine na startu i kraj? Bez mogućnosti da promeniš kasnije. Pa ako ti je preteško igraj ispočetka ili git gud.
Uvek mi je čudno to menjanje težine u sred partije. Samo pokazuje da svaka težina nije kraftovana za sebe nego da su u pitanje neki modifikatiri na health, damage i slično, što je najgori način da se implementira težina igre. Sent from my ASUS_I006D using Tapatalk |
|
|
|
|
|
#147 |
|
Deo inventara foruma
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.417
Zahvalnice: 732
Zahvaljeno 1.302 puta na 994 poruka
|
Nije svaka borba predvidjena da bude iste tezine za svaki build. To je tesko postici, zato je menjanje tezine "u hodu" jedino resenje. Git gud zahteva vreme a masa ljudi danas nema vremena da ga trosi na ponavljanje neke borbe sto ziliona puta. Menjanje builda takodje zahteva vreme.
Lies of P nije brutalno teska igra. Ninja Gaiden ili Nioh su daleko, daleko teze. Souls igre itekako imaju nefer tj nelogicnih trenutaka. Neki raspali zombi (msm u prvom delu) se jedva vuce a kada pridje na neku udaljenost, skoci pet metara, maltene u skoku te osasavi od udarca (u Souls igrama nema udaraca tj napada iz skoka sto je kod mene veliki minus) i pocne od tada da se krece superagilno. Jeftinih fora sa zaskakanjem iza otvorenih vrata ili nekog zida ima solidan broj. Poslednja ispravka: Laskaris (11.6.2025 u 9:46) |
|
|
|
|
|
#148 | |
|
Deo inventara foruma
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.441
Zahvalnice: 1.970
Zahvaljeno 1.085 puta na 686 poruka
|
Citat:
Kako mislis da ljudi nemaju vreme? Ja ga nemam previse, pa opet igram Souls igre. Radije cu vece da provedem na jednoj deonici do boss-a kojeg cu jedva da savladam iz 30. pokusaja i osetim zadovoljstvo sto sam ga savladao, nego da preletim pola neke laganice. Kada mi je do price bez izazova, radije izaberem film. Hocu da kazem, sve je stvar ukusa, on prvi diktira sta cu da igram, a ne koliko vremena imam. |
|
|
|
|
| Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci: | ||
Dantheus (11.6.2025) | ||
|
|
#149 |
|
Deo inventara foruma
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.417
Zahvalnice: 732
Zahvaljeno 1.302 puta na 994 poruka
|
Ti radis tako, neko drugi drugacije rasporedjuje svoje vreme. Sve je to u redu. Misljenja sam da je uvek bolje imati izbor vise nego ga nemati.
|
|
|
|
| Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci: | ||
player1 (11.6.2025) | ||
|
|
#150 |
|
Starosedelac
Član od: 2.12.2012.
Poruke: 1.886
Zahvalnice: 217
Zahvaljeno 494 puta na 325 poruka
|
Mnoge igre su specifične i često iz tog razloga hvaljene jer su takve kakve jesu.Lies of P je od samog starta imao ako ne easy onda normal mod za kraljice sa spektrima.Koliko god ti summoni završavali posao ili ne, kad ti u ovakvim situacijama imaš nešto što odvraća pažnju sa tebe neuporedivo olakšava stvar (da, u tebe gledam Gajbo!).FS i mnogi koji su nakon njih više ili manje uspešno pokušavali da kopiraju formulu su to radili zbog toga što su igre takve kakve jesu.Ja od 2011 do sada ne bih imao desetine hiljada umiranja da sama formula koju je igra nudila nije takva kakva jeste.Da je prvi DS imao easy mod nikad igra ni sve njene iteracije ne bi postale to što jesu.Bile jevanđelje po FS-u.Imale ovakvu bazu fanova.U tom smislu potpuno bespotrebno udovoljavanje masi koja ih je počastila svim tim kupljenim primercima isključivo iz razloga što su napravili nešto što je na momente čak bilo i bolje od uzora.
Sa druge strane, evo ja sad igram po treći put ispočetka i nije da mi je problem i da ne uživam, ali razmišljam, možda, ukoliko nivo težine može da se promeni u toku same igre, easy mod, dok ne dođem do Overture-a, da pretrčim što pre, jer je su to sve jedine skoro igre koje sam prelazio više puta, ali ovu sam prelazio pre dva meseca i skoro da i dizajn nivoa znam napamet, pa malo jeste zamorno, a bosevi i dalje mlate ko prvi put... Možda su i oni tako razmišljali.Nadam se da su svesni kakvu su nam silnu nepravdu napravili, svima nama HC mazohistima, ali im neću svakako zameriti. |
|
|
|
|
|
#151 |
|
Starosedelac
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.472
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 664 puta na 449 poruka
|
Ekipa koja gatekeepuje single player igre i tripuje da je git gud preduslov za uzivanje u svetu, combatu i atmosferi bez zelje da vas boss samara 30x pre nego sto naucite svaki patern napada, sto ne igrate malo competitive MP igre i dogurate do high rankinga? Nesto tipa R6, CS, Overwatch, Rivals.... ovako ispadate smesni. S kim se konkretno takmicite i na koji nacin VASE uzivanje opada jer neko zeli da igra laksu varijantu igre zbog sveta, prica i atmosfere? Objasnite mi to?
To kazem kao neko ko je bio najvisi ranking u svim gore navedenim igrama, pa opet ne volim soulslike igre (izuzev Stellar Blade-a). Kad hocu da se takmicim, takmicim se protiv drugih ljudi, a ne pamtim poteze AI-a. Ako neko ne voli FPS igre, tu su i Mobe, Rocket League, ma koliko hoces PvP igara da pokazete svoj gaming skill... |
|
|
|
| Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku buraz na korisnoj poruci: | ||
Juraj (11.6.2025), Laskaris (11.6.2025), pentraksil (12.6.2025), player1 (11.6.2025), sp01 (13.6.2025) | ||
|
|
#152 | ||
|
Veteran
Član od: 3.3.2016.
Lokacija: Ankh-Morpork
Poruke: 998
Zahvalnice: 290
Zahvaljeno 220 puta na 160 poruka
|
Citat:
Drugo, souls igre su savršene za ljude koji nemaju puno slobodnog vremena, jer se u osnovi sve one vrte oko jednostavnog koncepta prevazilaženja prepreka. Skoro sve što uradiš u u ovoj igri se čini kao da si prevazišao jednu prepreku, tako da vrlo brzo stižeš do osjećaja progresije. Ja se ne sjećam nijedne sesije Dark Soulsa gdje već poslije pola sata nisam imao osjećaj da sam nešto postigao, zato mi je bilo lako da ostavim igru za taj dan i nastavim drugi put, što za većinu igara današnjice nije slučaj. Da ne govorim da je, kad je u pitanju souls, u gomili situacija neophodno da ugasiš igru i nastaviš kad budeš bio hladne glave, jer ne možeš poslije 5-6 sati biti koncentrisan kao kad si svjež... I naišao sam na gomilu sličnih iskustava na internetu, tako da mi koji smo souls igrali u sesijama od sat-dva vremena nismo izuzetak. I opet kažem, kukaju samo oni koji ne žele da se potrude, nego sve mora da im bude servirano, svaki sadržaj danas mora da bude pitak i lako svarljiv, da se može konzumirati praktično u hodu, da bi i onaj ko ne želi uopšte da se potrudi mogao da prođe kroz priču i upozna likove jer će, ne daj bože, propustiti nešto... A zar nije poštenije, kad već ne želiš da uložiš vrijeme u savlađivanje igre, da odgledaš na youtubeu tu priču koja te zanima, nego da drugim igračima kvariš zabavu? Citat:
Stellar Blade nije soulslike. Poslednja ispravka: Dantheus (11.6.2025 u 14:02) |
||
|
|
|
|
|
#153 | ||
|
Deo inventara foruma
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.417
Zahvalnice: 732
Zahvaljeno 1.302 puta na 994 poruka
|
Citat:
Stvarno ne vidim kakav je problem imati mogucnost da smanjis tezinu. Ako ne zelis ne moras. Citat:
Poslednja ispravka: Laskaris (11.6.2025 u 19:15) |
||
|
|
|
|
|
#154 |
|
Veteran
Član od: 3.3.2016.
Lokacija: Ankh-Morpork
Poruke: 998
Zahvalnice: 290
Zahvaljeno 220 puta na 160 poruka
|
^Strawman argument. Rekao sam da je tvoja tvrdnja da ljudi danas nemaju vremena za souls igre besmislena što sve veći broj igrača souls igara dokazuje (a ne da je besmisleno to što neko ne želi protraćiti svoje vrijeme na ponavljanje fajtova), a onda lijepo obrazložio zašto je Dark Souls čak idealan za igrače koji nemaju vremena i pritome naglasio da sam i ja bio jedan od njih (!) i da sam ove igre prelazio u sesijama od sat, maksimalno dva vremena a ti mi elaboriraš o važnosti vremena. Čista zamjena teza i to maliciozna.
Drugo, hiperbolišeš. "Ponavljanje iste operacije sumanut broj puta", kao da se svaki boss fajt mora odviti najmanje 50-60 puta da bi nastavio dalje. Sva iskustva igrača koja sam pročitao su ista kao i moje, za većinu bosseva je potrebno manje od 10 pokušaja. Takođe, za sve FromSoft igre izuzev Elden Ringa je dovoljno 20-30 do maksimalno 40 sati da bi kompletirao prelaz, što nikako ne odstupa od prosjeka dužine jedne igre danas. Ti ne vidiš kakav je problem, ja vidim. Uvođenje mogućnosti smanjivanja težine bi fundamentalno promijenilo iskustvo igranja Dark Souls igara, pretvarajući ga iz ovoga što je sad u nekakvu choose-your-own-adventure limunadu. Ne možeš sad ubaciti lakši, alternativni mod u igru kad je srž igre bila motivacija da postaneš bolji upravo zato što nemaš alternativu. Gomila igrača je pričala da nikad prije nije probala neku težu igru jer su mislili da im se neće dopasti pa su sad postali fanovi serijala i to je tajna uspjeha FromSoft ekipe. Pronašli su način da te motivišu da postaneš bolji pružanjem osjećaja uspjeha kakav imaš u rijetko kojoj drugoj igri, i sve to u fer i balansiranom sistemu u kojem ne napreduješ samo ako se glupiraš ili ne učiš iz sopstvenih grešaka. Sve bi se to izgubilo uvođenjem lakših težinskih nivoa. U redu je ako imaš drugačije viđenje, ali argumenti su vrlo jasni. |
|
|
|
|
|
#155 |
|
Deo inventara foruma
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.417
Zahvalnice: 732
Zahvaljeno 1.302 puta na 994 poruka
|
Nema tu nicega malicioznog niti je bila zamena teza. Vreme jeste resurs koji ljudi drugacije vrednuju. Ponavljanje boss fighta odnosi se na svaku takvu igru, ne obavezno na DS. To zahteva vreme, u etapama ili odjednom, cim nesto ponaljas vise puta vreme trosis na istu aktivnost. To je cinjenica.
Ne hiperbolisem: sumanut broj puta je nekome i 20 a ne 60. Bas zato sto nisu svi isti i ne zele svi isto, izbor treba da postoji. Ako taj izbor ne kvari funkcionalnost igre ili njen kvalitet naravno. Kakav je to problem ako mozes da biras. Zaista ne razumem zasto je problem da postoji mogucnost. Ne koristis i sta te briga. Ako neko hoce da koristi, pa neka ga. Ti igras igru onako kako zelis, kako te motivise. Eto startuj npr neku trkacku simulaciju sa agresivnim AI-jem i tezinom od 120+. I neces da stignes ni poslednji. Ali, lepo podesis tezinu i agresivnost AI-ja kako ti odgovara i imas lepe, zanimljive trke. I kako upoznajes stazu i fiziku automobila podizes tezinu. Osecaj uspeha postoji uvek, ako je trka bila zanimljiva. Assetto Corsa, Project Cars itd itd nisu postigle uspeh jer su obavezno teske. Kad se malo uvezbas izadjes online i vidis da ima ljudi koji nestvarno dobro voze. I tu je najzanimljivije takmicenje. Da bi postigao taj nivo zaista moras da "git gud". Imati izbor je bolje nego nemati, to je valjda svakoj pameti blisko, pa neka je izbor izmedju kolere i boginja. Uvek se moze smanjiti broj XP poena za smanjenu tezinu (time se ipak smanji mogucnost raznovrsnijeg rasporedjivanja XP-poena) i tako stimulisati igraca da ide na visi nivo tezine. Tu je jos i sistem achievementa, otkljucavanje posebne opreme na nekom nivou tezine i slicne fore. Cak i to dobijanje manjeg broja XP poena treba da je opciono, achievementi, posebna oprema na vecem nivou tezine - ma sve. Neka neko dobije linumadu, ti pijes ono sto ti hoces da smuckas. Mozda neko hoce da protrci brze kroz igru zbog price a nece da gleda youtube walkthrough. Poslednja ispravka: Laskaris (11.6.2025 u 21:56) |
|
|
|
|
|
#156 |
|
Starosedelac
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.472
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 664 puta na 449 poruka
|
Znaci koliko ja razumem - ako imas opciju da smanjis tezinu, ti ces za tim posegnuti jer je impuls samokontrole slab.
Je l’ razumes koliki paradoks ti ovde prezentujes? Igras soulslike igre zbog tezine, ali ako imas mogucnost da je smanjis - smanjices je. Da li onda stvarno uzivas ili je to blazi oblik mazohizma? Poenta je - difficulty slider apsolutno NE utice na iskustvo igranja dosadasnjih fanova, a otvara mogucnost za nove koji imaju manje strpljenja/sporije reflekse/manje vremena/sta god da kupe igru ukoliko ih privuce svet, prica i likovi. Sve ostalo se svodi na gatekeeping i “elitizam”. A da sam developer, cilj bi mi bio sto vece potencijalno trziste. Sadasnji fanovi sigurno nece prestati da igraju soulslike igre iz protesta, ma sta ljudi pisali po Redditu i raznim forumima. Sent from my iPhone using Tapatalk |
|
|
|
|
|
#157 |
|
Veteran
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 908
Zahvalnice: 95
Zahvaljeno 206 puta na 176 poruka
|
''Souls'' igrama ta težina borbe daje pečat, a kada nema te težine nema više ni ''Souls'' igara. Nema tu šta da se raspravlja.
Ako je nekom ta težina problem uvek postoje summoni, kao i mogućnost farmovanja radi overlevelovanja karaktera u ranijim fazama igre, kako bi se prebrodio nedostatak skill-a. Evo npr. Bloodborne, ukucavanjem onih glyph/šifara za ulazak u određeni Chalice dungeon možeš u roku od sat vremena da leveluješ karakter na BL 120, kao i da nafarmuješ takve blood gemove za oružje da budeš OP u ranoj fazi igre i da sa par udaraca neutrališeš bossove. Ali nekima je i to teško, da odvoje sat vremena da farmuju. |
|
|
|
| Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DaniloNS na korisnoj poruci: | ||
Dantheus (11.6.2025) | ||
|
|
#158 | |||||
|
Veteran
Član od: 3.3.2016.
Lokacija: Ankh-Morpork
Poruke: 998
Zahvalnice: 290
Zahvaljeno 220 puta na 160 poruka
|
Citat:
Citat:
Citat:
Citat:
Poređenje sa trkačkim igrama je besmisleno jer su one drugačije koncipirane. Težina je centralna gameplay mehanika Dark Souls igara, ali težina nije centralna gameplay mehanika Assetto Corse i Project Carsa i zato te igre ne mogu da se porede. Ako ti smeta težina, Dark Souls nije igra za tebe i to je najnormalnija stvar na svijetu. Imaš gomilu drugih igara koje jesu za tebe. Toliko je jednostavno. Easy, normal i hard u DS nije isto u što i u Witcheru 3, ne znam kako to ne možeš da ukapiraš. Uostalom, kako se to uklapa u tvoju teoriju o nedostatku vremena današnjih igrača? Početi igru na jednoj težini pa na pola prelaza kad shvatiš da je prelako/preteško početi ispočetka na drugoj težini će ti uštediti vrijeme, a ovo sada kada treba samo da naučiš nekoliko mehanika neće? Ima smisla, itekako... Citat:
Poslednja ispravka: Dantheus (12.6.2025 u 0:38) |
|||||
|
|
|
|
|
#159 |
|
Starosedelac
Član od: 2.12.2012.
Poruke: 1.886
Zahvalnice: 217
Zahvaljeno 494 puta na 325 poruka
|
Da je Sekiro preći lako, Sekiro bi igro svako!
Ali to onda ne bi bio taj Sekiro... |
|
|
|
|
|
#160 |
|
Deo inventara foruma
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.441
Zahvalnice: 1.970
Zahvaljeno 1.085 puta na 686 poruka
|
Ali ne bi bilo isto sa opcijama, odnosno preci Sekiro na easy i preci Sekiro na hard.
![]() Meni generalno ne smeta da u Souls naslovima postoji izbor tezine, ali potpuno razumem i da nekome ubija solidan deo magije. Elegantno resenje bi bilo da prepoznatvljiva, velika tezina za koju je neka Souls igra prakticno craft-ovana nosi naziv "normal" ili "original" ili "true souls experience". Da to bude glavno iskustvo, onako kako su ga tvorci i do sad zamisljali i pravili, pa da pored toga postoje jos "easy" i "story" opcije. I svi srecni.Ako bas mora da postoji i hard, nek ga zovu "impossible", da bude tipa da kad zagines jednom kreces sve ispocetka. Mada najbolje bez toga. To ko je totalni mazohista, nek sam sebi zadaje.
|
|
|
|
![]() |
| Bookmarks sajtovi |
| Alatke vezane za temu | |
| Vrste prikaza | |
|
|
Slične teme
|
||||
| tema | temu započeo | forum | Odgovora | Poslednja poruka |
| Telling Lies | code master | Avanturističke igre | 1 | 12.12.2019 13:32 |