Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Akcione igre

Akcione igre First-person-shooteri i slično...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.6.2025, 19:55   #141
Dantheus
Veteran
 
Član od: 3.3.2016.
Lokacija: Ankh-Morpork
Poruke: 998
Zahvalnice: 290
Zahvaljeno 220 puta na 160 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

Citat:
DaniloNS kaže: Pregled poruke
Baš me briga, neka Neowizz i Round8 rade šta hoće da se dopadnu publici, ali bojim se da je ovo uvod u to da i Fromsoftware krene ovim putem kako bi se dodvorio svakom ko želi da igra ove igre, a ima reflekse ko mrtav konj. Tu je onda definitivno kraj i nema nikakvog više osećaja moći nakon pobeđenog bossa, jer znaš da će milion njih pobediti tog bossa na ''easy'' difficulty. Čemu onda izazov?
Pa upravo to sam i rekao, From Software je uvijek majstorski ubadao žicu, perfektno balansirajući rizik i nagradu. Oni koji to ne mogu da izvedu, moraju da se dovijaju kako da maskiraju nedostatak umijeća... Što se mene tiče ovo je minus za NEOWIZ, što ne znači da neću odigrati DLC i nastavak kada izađe, nije ovo toliki dealbreaker, samo sam očekivao više od njih...

Uostalom souls igre uopšte nisu toliko teške koliko neki kukaju. Po meni, samo je ulazak u njih težak, jer jednom kada ti kliknu, tojest kada savladaš osnovne mehanike, nema većih problema. Igre su maksimalno fer, ostalo je do tebe, koliko imaš volje i upornosti... Postoji i gomila guideova/tutorijala na yt, ako i pored toga ne možeš da naučiš, jednostavno ta igra nije za tebe i nema ništa loše u tome. Ne vjerujem da postoji neko ko se iskreno potrudio i uložio vrijeme da je savlada a da nije uspio. Souls je odavno mainstream i kul, vidim po društvenim mrežama da ih igraju i žene kojima je do skora Candy Crush Saga bila jedina igra koju su probale...

Ali pojednostavljivanje sadržaja je globalna tendencija koja se ne odnosi samo na igre. Zašto sve mora da bude pitko i jednostavno? Zašto sve mora svakome da se dopadne? Ni ja nisam uspio iz prvog pokušaja da naučim kako igrati Stellaris, pa sam ga ostavio za neki drugi put, kada budem imao više vremena i strpljenja da mu se posvetim, nisam tražio od Paradoxa da ga zaglupi.
Dantheus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2025, 20:28   #142
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.264
Zahvalnice: 671
Zahvaljeno 1.399 puta na 724 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Lies Of P

Posto Souls igre inace nemaju izi mod u vidu shade-ova / spirit ashes-a.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2025, 20:36   #143
Dantheus
Veteran
 
Član od: 3.3.2016.
Lokacija: Ankh-Morpork
Poruke: 998
Zahvalnice: 290
Zahvaljeno 220 puta na 160 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

^Tačno, razlog manje za ubacivanjem difficulty settingsa.
Dantheus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2025, 21:18   #144
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.264
Zahvalnice: 671
Zahvaljeno 1.399 puta na 724 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Lies Of P

Lies of P ima pricu koja se desava u trenutku igranja, likove za povezati se, istraziti o svetu koji nije samo mapa za video igru, pa i nije kriminal imati debil modove za ove sto bi samo da prodju kroz pricu (kao npr. Dishonored). Soulsi / ER realno nemaju nista od gorepomenutog i kompletan fokus igre je na pravovremeno kliktanje tako da se tu slazem da je postojanje vazelina bespotrebno, samo na suvo.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2025, 23:28   #145
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 908
Zahvalnice: 95
Zahvaljeno 206 puta na 176 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

Citat:
Andross kaže: Pregled poruke
Posto Souls igre inace nemaju izi mod u vidu shade-ova / spirit ashes-a.
Pa i Lies of P ima Specters summone, koji olakšavaju posao dosta, tako da apsolutno nije bilo potrebe za ovim svinjarijama. Veliki, veliki minus imaju od mene zbog ovoga.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DaniloNS na korisnoj poruci:
Dantheus (10.6.2025)
Stara 11.6.2025, 8:37   #146
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.913
Zahvalnice: 5.980
Zahvaljeno 4.150 puta na 2.713 poruka
Određen forumom Lies Of P

A zar ne može igra da ima branje težine na startu i kraj? Bez mogućnosti da promeniš kasnije. Pa ako ti je preteško igraj ispočetka ili git gud.
Uvek mi je čudno to menjanje težine u sred partije. Samo pokazuje da svaka težina nije kraftovana za sebe nego da su u pitanje neki modifikatiri na health, damage i slično, što je najgori način da se implementira težina igre.

Sent from my ASUS_I006D using Tapatalk
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2025, 9:38   #147
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.417
Zahvalnice: 732
Zahvaljeno 1.302 puta na 994 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

Nije svaka borba predvidjena da bude iste tezine za svaki build. To je tesko postici, zato je menjanje tezine "u hodu" jedino resenje. Git gud zahteva vreme a masa ljudi danas nema vremena da ga trosi na ponavljanje neke borbe sto ziliona puta. Menjanje builda takodje zahteva vreme.
Lies of P nije brutalno teska igra. Ninja Gaiden ili Nioh su daleko, daleko teze.
Souls igre itekako imaju nefer tj nelogicnih trenutaka. Neki raspali zombi (msm u prvom delu) se jedva vuce a kada pridje na neku udaljenost, skoci pet metara, maltene u skoku te osasavi od udarca (u Souls igrama nema udaraca tj napada iz skoka sto je kod mene veliki minus) i pocne od tada da se krece superagilno. Jeftinih fora sa zaskakanjem iza otvorenih vrata ili nekog zida ima solidan broj.

Poslednja ispravka: Laskaris (11.6.2025 u 9:46)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2025, 9:55   #148
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.441
Zahvalnice: 1.970
Zahvaljeno 1.085 puta na 686 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Nije svaka borba predvidjena da bude iste tezine za svaki build. To je tesko postici, zato je menjanje tezine "u hodu" jedino resenje. Git gud zahteva vreme a masa ljudi danas nema vremena da ga trosi na ponavljanje neke borbe sto ziliona puta. Menjanje builda takodje zahteva vreme.
Lies of P nije brutalno teska igra. Ninja Gaiden ili Nioh su daleko, daleko teze.
Souls igre itekako imaju nefer tj nelogicnih trenutaka. Neki raspali zombi (msm u prvom delu) se jedva vuce a kada pridje na neku udaljenost, skoci pet metara, maltene u skoku te osasavi od udarca (u Souls igrama nema udaraca tj napada iz skoka sto je kod mene veliki minus) i pocne od tada da se krece superagilno. Jeftinih fora sa zaskakanjem iza otvorenih vrata ili nekog zida ima solidan broj.

Kako mislis da ljudi nemaju vreme?
Ja ga nemam previse, pa opet igram Souls igre.

Radije cu vece da provedem na jednoj deonici do boss-a kojeg cu jedva da savladam iz 30. pokusaja i osetim zadovoljstvo sto sam ga savladao, nego da preletim pola neke laganice.
Kada mi je do price bez izazova, radije izaberem film.
Hocu da kazem, sve je stvar ukusa, on prvi diktira sta cu da igram, a ne koliko vremena imam.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
Dantheus (11.6.2025)
Stara 11.6.2025, 10:17   #149
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.417
Zahvalnice: 732
Zahvaljeno 1.302 puta na 994 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

Ti radis tako, neko drugi drugacije rasporedjuje svoje vreme. Sve je to u redu. Misljenja sam da je uvek bolje imati izbor vise nego ga nemati.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
player1 (11.6.2025)
Stara 11.6.2025, 12:55   #150
m1aden
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2012.
Poruke: 1.886
Zahvalnice: 217
Zahvaljeno 494 puta na 325 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

Mnoge igre su specifične i često iz tog razloga hvaljene jer su takve kakve jesu.Lies of P je od samog starta imao ako ne easy onda normal mod za kraljice sa spektrima.Koliko god ti summoni završavali posao ili ne, kad ti u ovakvim situacijama imaš nešto što odvraća pažnju sa tebe neuporedivo olakšava stvar (da, u tebe gledam Gajbo!).FS i mnogi koji su nakon njih više ili manje uspešno pokušavali da kopiraju formulu su to radili zbog toga što su igre takve kakve jesu.Ja od 2011 do sada ne bih imao desetine hiljada umiranja da sama formula koju je igra nudila nije takva kakva jeste.Da je prvi DS imao easy mod nikad igra ni sve njene iteracije ne bi postale to što jesu.Bile jevanđelje po FS-u.Imale ovakvu bazu fanova.U tom smislu potpuno bespotrebno udovoljavanje masi koja ih je počastila svim tim kupljenim primercima isključivo iz razloga što su napravili nešto što je na momente čak bilo i bolje od uzora.
Sa druge strane, evo ja sad igram po treći put ispočetka i nije da mi je problem i da ne uživam, ali razmišljam, možda, ukoliko nivo težine može da se promeni u toku same igre, easy mod, dok ne dođem do Overture-a, da pretrčim što pre, jer je su to sve jedine skoro igre koje sam prelazio više puta, ali ovu sam prelazio pre dva meseca i skoro da i dizajn nivoa znam napamet, pa malo jeste zamorno, a bosevi i dalje mlate ko prvi put...
Možda su i oni tako razmišljali.Nadam se da su svesni kakvu su nam silnu nepravdu napravili, svima nama HC mazohistima, ali im neću svakako zameriti.
m1aden je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2025, 13:28   #151
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.472
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 664 puta na 449 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

Ekipa koja gatekeepuje single player igre i tripuje da je git gud preduslov za uzivanje u svetu, combatu i atmosferi bez zelje da vas boss samara 30x pre nego sto naucite svaki patern napada, sto ne igrate malo competitive MP igre i dogurate do high rankinga? Nesto tipa R6, CS, Overwatch, Rivals.... ovako ispadate smesni. S kim se konkretno takmicite i na koji nacin VASE uzivanje opada jer neko zeli da igra laksu varijantu igre zbog sveta, prica i atmosfere? Objasnite mi to?

To kazem kao neko ko je bio najvisi ranking u svim gore navedenim igrama, pa opet ne volim soulslike igre (izuzev Stellar Blade-a). Kad hocu da se takmicim, takmicim se protiv drugih ljudi, a ne pamtim poteze AI-a. Ako neko ne voli FPS igre, tu su i Mobe, Rocket League, ma koliko hoces PvP igara da pokazete svoj gaming skill...
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku buraz na korisnoj poruci:
Juraj (11.6.2025), Laskaris (11.6.2025), pentraksil (12.6.2025), player1 (11.6.2025), sp01 (13.6.2025)
Stara 11.6.2025, 13:31   #152
Dantheus
Veteran
 
Član od: 3.3.2016.
Lokacija: Ankh-Morpork
Poruke: 998
Zahvalnice: 290
Zahvaljeno 220 puta na 160 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Git gud zahteva vreme a masa ljudi danas nema vremena da ga trosi na ponavljanje neke borbe sto ziliona puta.
Besmislica. Kad bi to bilo istina, Dark Souls bi vremenom bio sve manje popularan, ali je upravo obrnuto. Popularnost je rasla sa svakom FromSoft igrom. Dakle, masa ljudi danas IMA vremena da ga troši na ponavljanje neke borbe sto ziliona puta.

Drugo, souls igre su savršene za ljude koji nemaju puno slobodnog vremena, jer se u osnovi sve one vrte oko jednostavnog koncepta prevazilaženja prepreka. Skoro sve što uradiš u u ovoj igri se čini kao da si prevazišao jednu prepreku, tako da vrlo brzo stižeš do osjećaja progresije. Ja se ne sjećam nijedne sesije Dark Soulsa gdje već poslije pola sata nisam imao osjećaj da sam nešto postigao, zato mi je bilo lako da ostavim igru za taj dan i nastavim drugi put, što za većinu igara današnjice nije slučaj. Da ne govorim da je, kad je u pitanju souls, u gomili situacija neophodno da ugasiš igru i nastaviš kad budeš bio hladne glave, jer ne možeš poslije 5-6 sati biti koncentrisan kao kad si svjež... I naišao sam na gomilu sličnih iskustava na internetu, tako da mi koji smo souls igrali u sesijama od sat-dva vremena nismo izuzetak.

I opet kažem, kukaju samo oni koji ne žele da se potrude, nego sve mora da im bude servirano, svaki sadržaj danas mora da bude pitak i lako svarljiv, da se može konzumirati praktično u hodu, da bi i onaj ko ne želi uopšte da se potrudi mogao da prođe kroz priču i upozna likove jer će, ne daj bože, propustiti nešto... A zar nije poštenije, kad već ne želiš da uložiš vrijeme u savlađivanje igre, da odgledaš na youtubeu tu priču koja te zanima, nego da drugim igračima kvariš zabavu?

Citat:
buraz kaže: Pregled poruke
Ekipa koja gatekeepuje single player igre i tripuje da je git gud preduslov za uzivanje u svetu, combatu i atmosferi bez zelje da vas boss samara 30x pre nego sto naucite svaki patern napada, sto ne igrate malo competitive MP igre i dogurate do high rankinga? Nesto tipa R6, CS, Overwatch, Rivals.... ovako ispadate smesni. S kim se konkretno takmicite i na koji nacin VASE uzivanje opada jer neko zeli da igra laksu varijantu igre zbog sveta, prica i atmosfere? Objasnite mi to?

To kazem kao neko ko je bio najvisi ranking u svim gore navedenim igrama, pa opet ne volim soulslike igre (izuzev Stellar Blade-a). Kad hocu da se takmicim, takmicim se protiv drugih ljudi, a ne pamtim poteze AI-a. Ako neko ne voli FPS igre, tu su i Mobe, Rocket League, ma koliko hoces PvP igara da pokazete svoj gaming skill...
Nije u pitanju gatekeeping niti elitizam 'git gud' zajednice, i nije u pitanju kompetetivnost, nego jednostavna činjenica da gomila igrača ne bi imala motivaciju da postane bolja da je postojao easy mod sve ove godine (jer mi kao ljudi tako funkcionišemo) i samim time souls igre ne bi bile toliko nagrađujuće. A ovdje se sve vrti oko toga da se moraš potruditi da bi bio nagrađen, i to je sva poenta. Ne zadovoljava te da se boriš protiv AIa koji je pažljivo osmišljen i zahtjeva od tebe vještinu, strpljenje i inteligenciju a zadovoljava te da se takmičiš u MOBA protiv klinca od 10 godina koji je bolji od tebe samo zato što provodi 12 sati dnevno igrajući?

Stellar Blade nije soulslike.

Poslednja ispravka: Dantheus (11.6.2025 u 14:02)
Dantheus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Dantheus na korisnoj poruci:
filpan (11.6.2025), m1aden (12.6.2025)
Stara 11.6.2025, 19:03   #153
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.417
Zahvalnice: 732
Zahvaljeno 1.302 puta na 994 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

Citat:
Dantheus kaže: Pregled poruke
Besmislica. Kad bi to bilo istina, Dark Souls bi vremenom bio sve manje popularan, ali je upravo obrnuto. Popularnost je rasla sa svakom FromSoft igrom. Dakle, masa ljudi danas IMA vremena da ga troši na ponavljanje neke borbe sto ziliona puta.
Besmislica je da neko ne zeli da trosi svoje vreme na zilion puta ponovljeni boss fight? Pa OK, ti mozda imas slobodnog vremena za to ili zelis da ga nadjes ali neko ko vrednuje svoje vreme drugacije od tebe ne vidi to tako i za njega je tvoj stav takodje besmislica. Izvoli trosi vreme, tvoje je. Imaj samo na umu da je vreme jedini resurs kojeg sa svakom sekundom imamo sve manje. Da trosim tako dragocen neobnovljiv resurs na ponavljanje iste operacije sumanut broj puta - nikad pa ni tad.
Stvarno ne vidim kakav je problem imati mogucnost da smanjis tezinu. Ako ne zelis ne moras.
Citat:
To kazem kao neko ko je bio najvisi ranking u svim gore navedenim igrama, pa opet ne volim soulslike igre
Meni su se od svih soulslike dopali Sekiro i Steelrising, donekle The Surge 1, Lords of the Fallen (stari i novi) i DS3. Vise volim borbene sisteme Ninja Gaidena, Nioha, pa cak i DMC i Bayonette.

Poslednja ispravka: Laskaris (11.6.2025 u 19:15)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2025, 20:07   #154
Dantheus
Veteran
 
Član od: 3.3.2016.
Lokacija: Ankh-Morpork
Poruke: 998
Zahvalnice: 290
Zahvaljeno 220 puta na 160 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

^Strawman argument. Rekao sam da je tvoja tvrdnja da ljudi danas nemaju vremena za souls igre besmislena što sve veći broj igrača souls igara dokazuje (a ne da je besmisleno to što neko ne želi protraćiti svoje vrijeme na ponavljanje fajtova), a onda lijepo obrazložio zašto je Dark Souls čak idealan za igrače koji nemaju vremena i pritome naglasio da sam i ja bio jedan od njih (!) i da sam ove igre prelazio u sesijama od sat, maksimalno dva vremena a ti mi elaboriraš o važnosti vremena. Čista zamjena teza i to maliciozna.

Drugo, hiperbolišeš. "Ponavljanje iste operacije sumanut broj puta", kao da se svaki boss fajt mora odviti najmanje 50-60 puta da bi nastavio dalje. Sva iskustva igrača koja sam pročitao su ista kao i moje, za većinu bosseva je potrebno manje od 10 pokušaja. Takođe, za sve FromSoft igre izuzev Elden Ringa je dovoljno 20-30 do maksimalno 40 sati da bi kompletirao prelaz, što nikako ne odstupa od prosjeka dužine jedne igre danas.

Ti ne vidiš kakav je problem, ja vidim. Uvođenje mogućnosti smanjivanja težine bi fundamentalno promijenilo iskustvo igranja Dark Souls igara, pretvarajući ga iz ovoga što je sad u nekakvu choose-your-own-adventure limunadu. Ne možeš sad ubaciti lakši, alternativni mod u igru kad je srž igre bila motivacija da postaneš bolji upravo zato što nemaš alternativu. Gomila igrača je pričala da nikad prije nije probala neku težu igru jer su mislili da im se neće dopasti pa su sad postali fanovi serijala i to je tajna uspjeha FromSoft ekipe. Pronašli su način da te motivišu da postaneš bolji pružanjem osjećaja uspjeha kakav imaš u rijetko kojoj drugoj igri, i sve to u fer i balansiranom sistemu u kojem ne napreduješ samo ako se glupiraš ili ne učiš iz sopstvenih grešaka. Sve bi se to izgubilo uvođenjem lakših težinskih nivoa. U redu je ako imaš drugačije viđenje, ali argumenti su vrlo jasni.
Dantheus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2025, 20:35   #155
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.417
Zahvalnice: 732
Zahvaljeno 1.302 puta na 994 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

Nema tu nicega malicioznog niti je bila zamena teza. Vreme jeste resurs koji ljudi drugacije vrednuju. Ponavljanje boss fighta odnosi se na svaku takvu igru, ne obavezno na DS. To zahteva vreme, u etapama ili odjednom, cim nesto ponaljas vise puta vreme trosis na istu aktivnost. To je cinjenica.

Ne hiperbolisem: sumanut broj puta je nekome i 20 a ne 60. Bas zato sto nisu svi isti i ne zele svi isto, izbor treba da postoji. Ako taj izbor ne kvari funkcionalnost igre ili njen kvalitet naravno.

Kakav je to problem ako mozes da biras. Zaista ne razumem zasto je problem da postoji mogucnost. Ne koristis i sta te briga. Ako neko hoce da koristi, pa neka ga. Ti igras igru onako kako zelis, kako te motivise. Eto startuj npr neku trkacku simulaciju sa agresivnim AI-jem i tezinom od 120+. I neces da stignes ni poslednji. Ali, lepo podesis tezinu i agresivnost AI-ja kako ti odgovara i imas lepe, zanimljive trke. I kako upoznajes stazu i fiziku automobila podizes tezinu. Osecaj uspeha postoji uvek, ako je trka bila zanimljiva. Assetto Corsa, Project Cars itd itd nisu postigle uspeh jer su obavezno teske. Kad se malo uvezbas izadjes online i vidis da ima ljudi koji nestvarno dobro voze. I tu je najzanimljivije takmicenje. Da bi postigao taj nivo zaista moras da "git gud".
Imati izbor je bolje nego nemati, to je valjda svakoj pameti blisko, pa neka je izbor izmedju kolere i boginja.
Uvek se moze smanjiti broj XP poena za smanjenu tezinu (time se ipak smanji mogucnost raznovrsnijeg rasporedjivanja XP-poena) i tako stimulisati igraca da ide na visi nivo tezine. Tu je jos i sistem achievementa, otkljucavanje posebne opreme na nekom nivou tezine i slicne fore. Cak i to dobijanje manjeg broja XP poena treba da je opciono, achievementi, posebna oprema na vecem nivou tezine - ma sve. Neka neko dobije linumadu, ti pijes ono sto ti hoces da smuckas. Mozda neko hoce da protrci brze kroz igru zbog price a nece da gleda youtube walkthrough.

Poslednja ispravka: Laskaris (11.6.2025 u 21:56)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
buraz (11.6.2025), M.C. (11.6.2025), player1 (12.6.2025)
Stara 11.6.2025, 22:41   #156
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.472
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 664 puta na 449 poruka
Određen forumom Lies Of P

Znaci koliko ja razumem - ako imas opciju da smanjis tezinu, ti ces za tim posegnuti jer je impuls samokontrole slab.

Je l’ razumes koliki paradoks ti ovde prezentujes? Igras soulslike igre zbog tezine, ali ako imas mogucnost da je smanjis - smanjices je. Da li onda stvarno uzivas ili je to blazi oblik mazohizma?

Poenta je - difficulty slider apsolutno NE utice na iskustvo igranja dosadasnjih fanova, a otvara mogucnost za nove koji imaju manje strpljenja/sporije reflekse/manje vremena/sta god da kupe igru ukoliko ih privuce svet, prica i likovi. Sve ostalo se svodi na gatekeeping i “elitizam”. A da sam developer, cilj bi mi bio sto vece potencijalno trziste. Sadasnji fanovi sigurno nece prestati da igraju soulslike igre iz protesta, ma sta ljudi pisali po Redditu i raznim forumima.


Sent from my iPhone using Tapatalk
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku buraz na korisnoj poruci:
Laskaris (12.6.2025), player1 (12.6.2025)
Stara 11.6.2025, 22:49   #157
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 908
Zahvalnice: 95
Zahvaljeno 206 puta na 176 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

''Souls'' igrama ta težina borbe daje pečat, a kada nema te težine nema više ni ''Souls'' igara. Nema tu šta da se raspravlja.

Ako je nekom ta težina problem uvek postoje summoni, kao i mogućnost farmovanja radi overlevelovanja karaktera u ranijim fazama igre, kako bi se prebrodio nedostatak skill-a.

Evo npr. Bloodborne, ukucavanjem onih glyph/šifara za ulazak u određeni Chalice dungeon možeš u roku od sat vremena da leveluješ karakter na BL 120, kao i da nafarmuješ takve blood gemove za oružje da budeš OP u ranoj fazi igre i da sa par udaraca neutrališeš bossove. Ali nekima je i to teško, da odvoje sat vremena da farmuju.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DaniloNS na korisnoj poruci:
Dantheus (11.6.2025)
Stara 12.6.2025, 0:24   #158
Dantheus
Veteran
 
Član od: 3.3.2016.
Lokacija: Ankh-Morpork
Poruke: 998
Zahvalnice: 290
Zahvaljeno 220 puta na 160 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Nema tu nicega malicioznog niti je bila zamena teza. Vreme jeste resurs koji ljudi drugacije vrednuju. Ponavljanje boss fighta odnosi se na svaku takvu igru, ne obavezno na DS. To zahteva vreme, u etapama ili odjednom, cim nesto ponaljas vise puta vreme trosis na istu aktivnost. To je cinjenica.

Ne hiperbolisem: sumanut broj puta je nekome i 20 a ne 60. Bas zato sto nisu svi isti i ne zele svi isto, izbor treba da postoji. Ako taj izbor ne kvari funkcionalnost igre ili njen kvalitet naravno.

Kakav je to problem ako mozes da biras. Zaista ne razumem zasto je problem da postoji mogucnost. Ne koristis i sta te briga. Ako neko hoce da koristi, pa neka ga. Ti igras igru onako kako zelis, kako te motivise. Eto startuj npr neku trkacku simulaciju sa agresivnim AI-jem i tezinom od 120+. I neces da stignes ni poslednji. Ali, lepo podesis tezinu i agresivnost AI-ja kako ti odgovara i imas lepe, zanimljive trke. I kako upoznajes stazu i fiziku automobila podizes tezinu. Osecaj uspeha postoji uvek, ako je trka bila zanimljiva. Assetto Corsa, Project Cars itd itd nisu postigle uspeh jer su obavezno teske. Kad se malo uvezbas izadjes online i vidis da ima ljudi koji nestvarno dobro voze. I tu je najzanimljivije takmicenje. Da bi postigao taj nivo zaista moras da "git gud".
Imati izbor je bolje nego nemati, to je valjda svakoj pameti blisko, pa neka je izbor izmedju kolere i boginja.
Uvek se moze smanjiti broj XP poena za smanjenu tezinu (time se ipak smanji mogucnost raznovrsnijeg rasporedjivanja XP-poena) i tako stimulisati igraca da ide na visi nivo tezine. Tu je jos i sistem achievementa, otkljucavanje posebne opreme na nekom nivou tezine i slicne fore. Cak i to dobijanje manjeg broja XP poena treba da je opciono, achievementi, posebna oprema na vecem nivou tezine - ma sve. Neka neko dobije linumadu, ti pijes ono sto ti hoces da smuckas. Mozda neko hoce da protrci brze kroz igru zbog price a nece da gleda youtube walkthrough.
Ovo je posljednji put da sam ušao u bilo kakvu diskusiju/raspravu sa tobom. U redu je što imamo oprečna mišljenja, tako i treba da bude, ali ti uopšte ne čitaš šta ti sagovornik piše, nego samo ponavljaš jedno te isto. Na sve ovo sam već odgovorio, a ti se ni sekundu nisi potrudio da razmisliš o onome što sam napisao i sad me tjeraš da peti put ponavljam odgovore. Ja neću igrati stoni tenis sa zidom.

Citat:
Laskaris kaže:
Nema tu nicega malicioznog niti je bila zamena teza. Vreme jeste resurs koji ljudi drugacije vrednuju. Ponavljanje boss fighta odnosi se na svaku takvu igru, ne obavezno na DS. To zahteva vreme, u etapama ili odjednom, cim nesto ponaljas vise puta vreme trosis na istu aktivnost. To je cinjenica.
Jeste bila zamjena teza. Rekao sam da su Dark Souls igre odlične za igrače sa malo slobodnog vremena, jer skoro sve što uradiš ti daje osjećaj progresije, dolaziš do njega mnogo brže nego u većini drugih igara, barem iz ovog žanra. Nema špartanja sa jednog na drugi kraj mape, nema praznog hoda (ima takvozvanog liminal spacea, ali to nije isto što i prazan hod), vrlo malo side questova, vrlo malo dijaloga, nema priče/likova koje treba povežeš, uvijek možeš da se sjetiš gdje si zadnji put stao i šta ti je naredni zadatak, dakle, idealno za kratke sesije. Za koliko drugih igara iz RPG žanra (ili čak akcionih igara ako hoćeš, pošto neki smatraju da DS nije RPG) može da se kaže isto to? O kakvom gubljenju vremena pričaš ponovo?

Citat:
Laskaris kaže:
Ne hiperbolisem: sumanut broj puta je nekome i 20 a ne 60.
Kakav je to argument? Nekome je sumanut broj puta i 2, što ne znači da je taj neko u pravu. U DS igrama imaš nekoliko bosseva za koje postoji konsenzus da su veoma teški i da za njih može biti potrebno nekoliko desetina pokušaja, ali to su 1-2 bossa po igri. Šta je tu sumanuto? Kada je ponavljanje boss fajtova prestalo da bude normalna stvar i postalo problem? Nisu oduvijek u igrama postojali takvi bossovi? Jesi li igrao nekad neki Dragon Age, TES, God of War, MGS...? Koliko puta si poginuo na težim bossevima u Witcheru 3? Ja nikad nisam čuo za sve ove godine da je neko te igre nazvao sumanutim.

Citat:
Laskaris kaže:
Bas zato sto nisu svi isti i ne zele svi isto, izbor treba da postoji. Ako taj izbor ne kvari funkcionalnost igre ili njen kvalitet naravno.
Sam si sebi odgovorio. Sve vrijeme ti ponavljam da to apsolutno kvari funkcionalnost igre i njen kvalitet. Ne samo što bi souls igre izgubile identitet već bi dizajn bio drastično drugačiji. Boss fajtovi ne bi više bili unikatni kada bi imao difficulty slidere i samim time ne bi bili toliko nagrađujući. Da li ti je palo na pamet da bi u slučaju postojanja težinskih modova developeri morali da kreiraju svaki fajt gledajući kroz prizmu balansiranosti i koliko bi to uticalo na dizajn samih borbi? Shvataš li da bi morali da razmišljaju u potpuno drugom pravcu? Je li ti palo na pamet da bi ovi što sada kmeče na težinu kmečali i u slučaju težinskih modova, kako je easy previše lak ili hard previše težak, i da su developeri od početka odbijali da idu tom linijom, nudeći shadeove kao kreativno i kompromisno riješenje? Šta misliš da li bi mi dobijali sve kvalitetnije nastavke da su od početka išli tim putem?

Poređenje sa trkačkim igrama je besmisleno jer su one drugačije koncipirane. Težina je centralna gameplay mehanika Dark Souls igara, ali težina nije centralna gameplay mehanika Assetto Corse i Project Carsa i zato te igre ne mogu da se porede. Ako ti smeta težina, Dark Souls nije igra za tebe i to je najnormalnija stvar na svijetu. Imaš gomilu drugih igara koje jesu za tebe. Toliko je jednostavno.

Easy, normal i hard u DS nije isto u što i u Witcheru 3, ne znam kako to ne možeš da ukapiraš. Uostalom, kako se to uklapa u tvoju teoriju o nedostatku vremena današnjih igrača? Početi igru na jednoj težini pa na pola prelaza kad shvatiš da je prelako/preteško početi ispočetka na drugoj težini će ti uštediti vrijeme, a ovo sada kada treba samo da naučiš nekoliko mehanika neće? Ima smisla, itekako...

Citat:
Laskaris kaže:
Imati izbor je bolje nego nemati, to je valjda svakoj pameti blisko, pa neka je izbor izmedju kolere i boginja.
Slažem se. Izbor treba da postoji i odlično je što nam je dat. Svako ima izbor da odigra neku igru ili ne odigra, ja nisam čuo da je neko propisao da se neka igra MORA odigrati.

Poslednja ispravka: Dantheus (12.6.2025 u 0:38)
Dantheus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2025, 1:31   #159
m1aden
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2012.
Poruke: 1.886
Zahvalnice: 217
Zahvaljeno 494 puta na 325 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

Da je Sekiro preći lako, Sekiro bi igro svako!

Ali to onda ne bi bio taj Sekiro...
m1aden je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2025, 6:07   #160
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.441
Zahvalnice: 1.970
Zahvaljeno 1.085 puta na 686 poruka
Određen forumom Re: Lies Of P

Ali ne bi bilo isto sa opcijama, odnosno preci Sekiro na easy i preci Sekiro na hard.

Meni generalno ne smeta da u Souls naslovima postoji izbor tezine, ali potpuno razumem i da nekome ubija solidan deo magije.

Elegantno resenje bi bilo da prepoznatvljiva, velika tezina za koju je neka Souls igra prakticno craft-ovana nosi naziv "normal" ili "original" ili "true souls experience". Da to bude glavno iskustvo, onako kako su ga tvorci i do sad zamisljali i pravili, pa da pored toga postoje jos "easy" i "story" opcije. I svi srecni.

Ako bas mora da postoji i hard, nek ga zovu "impossible", da bude tipa da kad zagines jednom kreces sve ispocetka. Mada najbolje bez toga. To ko je totalni mazohista, nek sam sebi zadaje.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
Laskaris (12.6.2025), M.C. (12.6.2025), player1 (12.6.2025)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Telling Lies code master Avanturističke igre 1 12.12.2019 13:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2026, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com