Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.2.2011, 14:35   #1
amantio
Novi član
 
Član od: 30.11.2010.
Poruke: 18
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 50 puta na 8 poruka
Određen forumom Pomodarstvo u igrama

Igračka industrija je sablasno napredovala u poslednjih 5-6 godina, prvo oko 2004-te pixel shaderi, moćni endžini i slično, godinu-dve kasnije next-gen konzole, HD i ostalo, i eto došli smo do toga da gejmerska industrija prestiže Holivud po budžetu, zaradama, marketingu i slično (budžet za gta IV je bio oko 100 milki dolara recimo).

Što dalje dovodi do toga da se pojavljuju ogromni igrači, sa ogromnim budžetima i još većoj odbojnosti prema riziku, što (jelte kao i u svakoj komercijalizovanoj kreativnoj grani) dovodi do razvodnjavanja, tupavosti, i generalnog udovoljavanja i titranja testisa masi. Logično; uložio si budžet jedne manje afričke zemlje u igru i u reklamu, ciljaš na tržište celog sveta, naravno ne pada ti na pamet da filtriraš potencijalne kupce na nivou ukusa ili inteligencije jer bi te pojeo za doručak najbliži konkurent koji je tim istim kupcima titrao (opet, kao i u holivudu i u muzici).

Što samo po sebi meni ne smeta, igre nisu barokni romani da bi sad težile nekoj uzvišenosti, igre i treba da budu komercijalne i drugačije ni ne mogu biti. Ono što mene nervira je pojava sitnih pomodarstava, maleckih, glupavih pede*skih fora koje se provlače kroz nove igre i iritiraju do iznemoglosti.

Ja ću da navedem svoje favorite, vi slobodno dodajte svoje.

------------------------------------------------------

Na primer:

Titranje igračima sa Quicksave-ovima
Trenutno igram Super meat boy, prvi platformer posle dugo vremena i prva igra posle isto toliko kod koje osećam tril, oko koje se nerviram i inatim da je pređem. Poslednja takva igra koju sam igrao izašla je pre 7 godina i zove se Freedom Fighters. Šta ove dve igre imaju zajedničko? To što ne možeš da sačuvaš iza ćoška, da izletiš kao mula pa ako te ubiju da se vratiš na svoj sejvić od pre 15 sekundi. Gde je tu izazov? U Fajtersima postoji sistem snimanja pozicija na šahtama široko raspoređenim po mapi, u SMB ne postoji nikakav sistem čuvanja - ako pogineš, igraš nivo ispočetka. U igrama sa kviksejvom uživam, divim se ali ne osećam nikakvu tenziju i potrebu da igram maksimalno skoncentrisano, jer i ako me ubiju mogu da nastavim gde god hoću. Što mi je meh, gej i bljutavo.

Veštačko produžavanje igre
Jedna stvar koja mi nikad nije bila jasna kod kritičke zajednice je vrednovanje igre prema dužini. Najviše volim kratke ali slatke igre, koje mogu da pređem za 4-5 dana i da ih onda vratim u fioku, gde će da se suše 3-4 meseca do sledeće instalacije. Igra koja može da se pređe za 13-14 sati, može da se veštački produži na 40 nekim jeftinim fazonima (čega su izdavači vrlo svesni), ali čemu to? Ja sam se i dalje igrao 14 sati, a ostalih 26 sam se smarao, gledao dosadne sekvence, prelazio iste hodnike dva puta, jahao konja tri dana i tako dalje. Sigurno znate na šta mislim; Staviš dva objektiva na mapi kilometar jedan od drugog, ubaciš par dijaloga koji ne mogu da se prekinu i odmah si produžio igru nekoliko minuta. Ja odgovor na ovu nebulozu vidim samo u američkoj pravnoj svesti, jer je američki debeljko vrlo odlučan da igru koju je platio 70 dolara odigra punih 100 sati, ili će u suprotnom tražiti novac nazad ili se buniti, što je vrlo gej i hipi. Piss off debeljko, pređi je dvaput ako ti je kratka.

Primer kratke-slatke igre: Portal. Mogu da zamislim kako bi izgledao da ga je izdao UBI. Složiš kocku na platformu, otključaš prolaz i onda jašeš konja 15 minuta a zatim gledaš sekvencu. Onda opet kocka i platforma.

Sumorno renesansne boje
Ovo nije jedna od onih komercijalno razumnih fora kojima izdavači pribegavaju, ovo je jedna koju ne razumem. Jeste li primetili kako su sve novije igre u 1000 sumornih nijansi braon, zlatne i sive? Je li ovo simbol renesanse video igara? Ako jeste, onda je vrlo gej. Čemu to? Zar nešto što želiš da prodaš što široj kreč masi (što podrazumeva fanove Fox-a, Vil i Grejs, Farme, Dvora, Mekdonaldsa i ostale jedače stiropora i nosače sigurnosnih kaciga), ne treba da bude šareno, crveno, zeleno i šljašteće? Zašto je sve u sumornoj boji izmeta? O fotorealističnosti nema govora jer realnost može da vam bude onakva samo ako nosite biciklističke naočare ili patite ozbiljan oblik daltonizma. Voleo bih da mi ovo neko objasni ako postoji razuman razlog.

Namerna retardacija AI-ja
...što bi opet moglo da se svede pod titranje igračima, ali nije tako. Neiskusni igrač koji je kupio kvejk četvorku, kada ukapira da nema pojma da igra, neće pohrliti u prodavnicu da vrati igru i traži pare nazad, nego će smanjiti težinu. I tu nema problema. Fora je u tome, što je multiplayer tržište zlatna koka za svakog ozbiljnog izdavača, a oni nisu dovoljno glupi da ulažu u razvoj AI-ja ako im rudnik leži u multiplayeru. Razmisli; Uzeo si igru koja ima sve aspekte za 10, osim AI-ja. Logično, nećeš je bataliti nego ćeš se navući na multi, a kada se navučeš na multi, pozvaćeš svoja 2-3 najbolja drugara i ubedićeš ih da kupe igru da biste mogli da pikate zajedno. I tako je neki EA ili Valve zaradio na tebi tri kopije igre. Što je super, esencija igranja jeste u multiju i druženju, ali to ne znači da kada upalim single kampanju hoću da se igram sa retardiranim saborcima/protivnicima. Bre.

Ovo poslednje nema mnogo veze sa samim igrama nego sa ponašanjem izdavača. Naime u poslednje vreme da bi stigli da ispoštuju rokove (i naravno, božićno ludilo, razularene potrošače, butkice keša zavezane gumicom, čist nekršteni pajdo itd), izdavači izbacuju igre u roku iako nisu stigli da ih dovrše. Izbaciš polufunkcionalnu igru, koja krešuje, zamrzava, secka i baguje, a onda si miran neko vreme dok igrači ne počnu da vrište i menstruiraju, i tada ćeš im izdati peč. Što je malo licemerno jer igre retko kupujem, ali je i dalje iritantno čekati prvi peč da bi igru mogao da igraš normalno.

To su samo neke moderne bubice koje me nerviraju kod igara, ako se setim još dodaću. Da čujem vas

Poslednja ispravka: amantio (24.2.2011 u 14:43)
amantio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 19 korisnika se zahvaljuje korisniku amantio na korisnoj poruci:
3LANCER (1.3.2011), cope05 (23.4.2011), Dekip (25.2.2011), Draugdur (25.2.2011), GojaS (3.5.2011), Jacquez Blanc (24.2.2011), Lich_king2 (27.2.2011), Mare911 (24.2.2011), Miki1987 (18.4.2011), Nash Knight (24.2.2011), nexexcalibur (24.2.2011), nikola s (26.2.2011), Nikola95 (27.2.2011), Partybreaker (24.2.2011), player1 (15.4.2011), tiho86 (27.2.2011), urial_septim (25.2.2011), Willy (1.3.2011), wolf88 (24.2.2011)
Stara 24.2.2011, 14:57   #2
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

Opasno unapredjenje igara u poslednjih 10 godina,nije zbog titranja korisnicima,nego sami izdavaci to potenciraju jer oni hoce da se igra proda u sto vise primeraka i da moze da je igra svako,od apsolutnih nubara do profesionalnih igraca koji bi dusu dali da AI igre moze da bude realan 150% jer oni imaju reflekse ko munje,a dok neki igraci nemaju nikakve reflekse pa kad im izleti protivnik,oni moraju da osacuju da li je to Ally i tek onda da odluce da ga koknu ili ostave u zivotu.

Sto se tice sekvenci u igrama to je diskutabilno,jer pogledaj poznatije naslove za Playstation 1,Metal gear Solid,Final Fantasy,Dosije X,i da sad ne nabrajam,tu su sekvence bile od presudnog znacaja za dalji tok igre,i igraca su sve vise i vise uvlacile u pricu i mamile ga da je igra satima,sto je slozices se i dalje primarni razlog zasto se neko igra,mozes ti lako napraviti platformu ili pucacinu bez ikakve price i dobices klon CS ili klon Marija.Tako da sto se tice price to je stvarno diskutabilno.Sto se tice jahanja konja preko 3 dana da bi nesto zavrsio,uzmimo za najcistiji primer World of Warcraft Vanila(do 60 levela),nisi imao fly mountove,da bi otisao iz grada u grad morao si da jases,morao si da trazis sta da ubijas i gde je to,nisi imao hintove i addonove kao danas,nije bilo Wowhead-a,morao si da PROCITAS quest,i da odes tamo pa ako ti se posreci da ga ispunis,onda su se igraci bunili,i dobili smo sta smo dobili,svako danas moze da izleveluje lika od 1-85 za nekoliko dana,,dok su za to bile potrebne nedelje pa cak imeseci,levelovanje je ubrzano,NPCjevi su nerfovani,i na kraju smo dobili jedan slatki buckuris koji ni ne izgleda kao original vise.

o sumornim bojama odlucuju endzini same igre,ali ja licno mislim da je to pocelo sa Fallout 3,tu sam prvi put video nijanse igre da su kaki braon i od tada svaka igra koju sam igrao bilo da je FPS ili voznja ima tu ruznu nijansu i tu se apsolutno slazem sa tobom,gej je i nervira dozlaboga,mada igra GRID me iznenadila jer kad je izlazak ili zalazak sunca tu imam kaki nijansu dok je sunce visoko na horizontu tu imam sjajnu vidljivost...

Quicksave necu da komentarisem to se slazem da je umrlo odavno,kako,zasto ni meni nije jasno...
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2011, 15:09   #3
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.383
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.008 puta na 7.050 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

Side questovi, tj. sporedni zadaci nevezani za tok glavne priče su uvek postojali u kompjuterskim igrama i uvek su služili baš u tu svrhu, da se produži vreme igranja, tako što ćeš se duže zadržavati na nekim čvorištima. Ako ti se ne sviša to, ne moraš da ih radiš zato i jesu opcioni.

Ako nešto mrzim to je sistem snimanja po checkpointima, nasleđen od glupih konzola kod kojih nije moglo manuelno da se snima. Quick save ne koristim preterano, ali sto puta mi se desilo da moram da prekinem igru, a checkponita nema nigde na vidiku. Zato volim kada postoji manuelni save da mogu da sačuvam poziciju kad god mi to ustreba. Mada nije ni quick save loša ispred nekog bossa koga ćeš da oprobaš po prvi put. Mislim zašto bi se ponovo smarao ubijajući gomilu prašinara samo da eventualno i drugi put ispušio posle desetak sekundi u borbi sa kraljicom. Meni to više liči na svesno i namerno produžavanje vremena igranja nego ono sa sporednim stvarima.

Za AI se u potpunosti slažem, ali u potpunosti i razumem developere koji moraju da prilagode težinu igre što širem auditorijumu koji tako, u globalu, baš i ne može da se pohvali da je preterano bistar. Ovo shvatam kao nužno zlo, ali se uvek iznerviram kad vidim neke takve idiotarije po igrama. No, i ovome ima leka... mani se mainstream igara i počni da igraš one od nezavisnih studija, usko specijalizovanih za neke žanrove.

Mene recimo, dosta nervirala pojava opcije Advanced user tokom instalacije, koja se ustvari svodi na to da sam izabereš putanju na disku gde će se igra instalirati, umesto podrazumevane u C/Program Files. To dovoljno pokazuje na kakvu publiku ciljaju izdavači kad prodaju mainstream igre. Plug & f`cking Play.

Fina zapažanja, samo brate mnogo si homofobičan, svaka druga-treća ti se svodi na "to je gej"
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
A M G (24.2.2011), cope05 (23.4.2011), Jacob (16.3.2011), player1 (15.4.2011)
Stara 24.2.2011, 15:21   #4
amantio
Novi član
 
Član od: 30.11.2010.
Poruke: 18
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 50 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

Još jedna.

Superfensi meniji
*vezujem grafičkog dizajnera Burnout-a za stolicu, hvatam ga za gušu i vrištim "hoću da igram igru čoveče, neću da igram meni, igruuu!!!!". Onda ga malo rektalno maltretiram i bacam krokodilima*

Primetićete da se moja retorika dosta oslanja na epitet "gej", ali to je genijalna reč bez koje se ne može bolje opisati ova pojava - da je nešto suvišno fensi, nepotrebno komplikovano, fensi, gej, fensi, gejsi, densi, desi. Zanimljivo kako ljudi imaju potrebu da nešto bude fensi iako je to u suštini baš glupo.

Ulaziš u igru, preko ekrana neki vektorski motivi, tačkice, štraftice, šuplji kružići, trouglići, sve je u gradijentima i nežnijim pop-art bojama. I dalje ti nije jasno da li si ušao u igru ili nisi. Nigde ne vidiš Play, Settings ili Exit ali zapaziš neko "Boogie fever" dugme u levom donjem ćošku, klikćeš na njega, ekran se rasklapa, rotira se u 3d, izleću neke nove vektor gluposti, automobili, dabldekeri, londonske govornice, kraljica Viktorija, Pontije Pilat. I dalje ne vidiš play ili settings, ali sada imaš "Go Downtown", "My Foongle" i "Shizzle ba dizzle fizzle!" dugmiće. Klikćeš na ovo treće, iz ekrana ti iskače Marsupilami i štipa te za bradavicu. Posle 20 minuta čačkanja po meniju, provaljuješ kako se startuje igra i počinješ. Završavaš igru i sledećih 10 minuta pokušavaš da nađeš EXIT dugme.

Play, Settings, Exit. Bilo je dovoljno na NES-u, dovoljno je i sada.

Citat:
Fina zapažanja, samo brate mnogo si homofobičan, svaka druga-treća ti se svodi na "to je gej"
Bio si brži od mene, u drugom postu sam objasnio zašto mi je sve to tako gej

Citat:
Side questovi, tj. sporedni zadaci nevezani za tok glavne priče su uvek postojali u kompjuterskim igrama i uvek su služili baš u tu svrhu, da se produži vreme igranja, tako što ćeš se duže zadržavati na nekim čvorištima. Ako ti se ne sviša to, ne moraš da ih radiš zato i jesu opcioni.
Nisi me razumeo, pod veštačkim nisam podrazumevao side quoestove. Više, isforsiranu repeticiju, *idi tamo-vrati se nazad* zadatke, prevelike razdaljine i komplikacije između zadataka. I sve to loše izvedeno. U GTA je sve to, recimo, prisutno, ali je i dalje zabavno. Nema pravila, sve je u izvedbi.

Poslednja ispravka: amantio (24.2.2011 u 15:29)
amantio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku amantio na korisnoj poruci:
cope05 (23.4.2011), Mare911 (24.2.2011), r0nIn (28.2.2011), Willy (1.3.2011), Zuti Bar (1.3.2011)
Stara 24.2.2011, 15:35   #5
nexexcalibur
Deo inventara foruma
 
Član od: 23.2.2009.
Lokacija: Belgrado
Poruke: 9.726
Zahvalnice: 1.639
Zahvaljeno 3.775 puta na 1.843 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

Koji si ti kralj...gde si bio do sada...

Citam i lolujem tvrdo...favorit ubedljivo

Citat:
amantio kaže: Pregled poruke
Primer kratke-slatke igre: Portal. Mogu da zamislim kako bi izgledao da ga je izdao UBI. Složiš kocku na platformu, otključaš prolaz i onda jašeš konja 15 minuta a zatim gledaš sekvencu. Onda opet kocka i platforma.

Sto se mene tice, probleme sa tupavim igrama resavam tako sto ih ne igram...samo odabrane stvari (5-6 novih igara godisnje, pola od toga ne zavrsim)...
nexexcalibur je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2011, 16:35   #6
amantio
Novi član
 
Član od: 30.11.2010.
Poruke: 18
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 50 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

Citat:
nexexcalibur kaže: Pregled poruke
gde si bio do sada...
Ja sam ovde već milion godina, kroz radost i suze ali kad ja odem ovo će se nastaviti i krug počinje opet...aaaaaaah
amantio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2011, 21:41   #7
Draugdur
Član
 
Član od: 21.11.2007.
Poruke: 102
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 29 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

Dobar rant Par komentara...

Citat:
Titranje igračima sa Quicksave-ovima
PO mom mišljenju, ovo zavisi od tipa igre. U igrama tipa CoD ili Halo ili (ako je neko igrao) Chaser u kojima pršti od akcije i gine se lako checkpoint sistem je više smarajući nego što doprinosi tenziji, u takvim igrama se napetost stvara na drugi način.
U horror igrama, s druge strane...meni AvP2 nije bio ni blizu dobar koliko kec upravo zbog toga što su uveli neograničeni sejv.

Citat:
DeCoy kaže:
Za AI se u potpunosti slažem, ali u potpunosti i razumem developere koji moraju da prilagode težinu igre što širem auditorijumu koji tako, u globalu, baš i ne može da se pohvali da je preterano bistar.
Stari UT je primjer kako ovo treba raditi. Osam nivoa težine, plus detaljni sistem za podešavanje ponašanja botova, pa 'ko je noob nek' igra na novice, a mi ostali () ćemo da se oprobamo na godlike.
Draugdur je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Draugdur na korisnoj poruci:
Wolverine (16.4.2011)
Stara 25.2.2011, 22:29   #8
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Mene recimo, dosta nervirala pojava opcije Advanced user tokom instalacije, koja se ustvari svodi na to da sam izabereš putanju na disku gde će se igra instalirati, umesto podrazumevane u C/Program Files. To dovoljno pokazuje na kakvu publiku ciljaju izdavači kad prodaju mainstream igre. Plug & f`cking Play.
Advanced user ако умеш да приметиш и другу партицију на харду.
Ја све инсталације игара и ситнице везане за исте, држим на једној засебној пооооовећој партицији.
А за чекпоинте се апсолутно слажем са тобом иако има игара у којима су неопходни. У акционој игри чекпоинту места нема.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2011, 23:21   #9
Stef
Starosedelac
 
Član od: 18.2.2009.
Lokacija: 404 not found...
Poruke: 1.489
Zahvalnice: 430
Zahvaljeno 129 puta na 91 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

Mene iznervira,primer kad u ratnoj igrici na jedvite jade predjem neki deo i onda me ubiju,pa nastavim neki deo blizu ili deo kad ubijem te neke veoma tesko. Sad da moram ceo nivo ispocetka,neka hvala.

Poslednja ispravka: DeCoy (25.2.2011 u 23:32) Razlog: kilometarski citat
Stef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2011, 1:11   #10
Zuti Bar
Starosedelac
 
Član od: 9.12.2010.
Poruke: 1.518
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 333 puta na 206 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

Kratak komentar sa moje strane...


Citat:
amantio kaže: Pregled poruke
Titranje igračima sa Quicksave-ovima
Meni licno Quicksave ne smeta. Vecini igraca odgovara. Ko ih ne voli moze ih ponistiti/iskljuciti/obrisati/izbjegavati... Brzo snimanje pozicije ucinilo je igre laksima i blizima siroj publici igraca.



Citat:
amantio kaže: Pregled poruke
Veštačko produžavanje igre
Sve zavisi od toga kakva je igra. Ako je dobra,zabavna,uzbudljiva,izazovna ja mogu da je igram i citavih dvadeset sati... Sa druge strane ako je dosadna i repetitivna, cak i da kampanja traje 4 sada mene vec treci sat smara i na silu je igram do kraja. Pa valjda se i sami sjecate igara koje ste igrali danima i nocima dok ih niste presli... Kao i onih cija kampanja vas je vec nakon pola sata pocela da smara.



Citat:
amantio kaže: Pregled poruke
Sumorno renesansne boje
Ne znam sta da kazem za ovo. Sto se mene tice mogu da igram i igru sa 16 boja tako da mi je potpuno svejedno kakve su nijanse u pitanju.



Citat:
amantio kaže: Pregled poruke
Namerna retardacija AI-ja
Opet vazi odogovor kao i za prethodnu tvrdnju. Velika vecina igra koje sam igrao za cilj su imale tamanjenje repatih, rogatih, mutanata, alijena, demona, fantoma, zombija, mumija itd. Mozda na takvih deset dodje jedna sa ljudskim protivnicima tako da stvarno ne znam kakav AI uopste treba da ocekujem.

Poslednja ispravka: Zuti Bar (27.2.2011 u 1:22)
Zuti Bar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2011, 2:56   #11
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

Citat:
Titranje igračima sa Quicksave-ovima
I ja moram da priznam da su mi quicksave-ovi chesto potrebni, najvise za emulatore. Imam zelju da odigram sve dobre i klasichne igre na konzolama koje nisam mogao svojevremeno da igram jer nisam imao konzole, ali nemam vremena da posvetim pola zivota prelazeci ih jer su vecina od njih jako teshke. Zelim da predjem npr. Super Mario 3 ali bi mi za to trebalo nekoliko meseci bez quicksave-ova. Slazem se da je to na neki nacin varanje ali jbg, mora se. I quicksave je cesto neophodan za FPS-e, bez njih umeju da budu iritantni. Ali recimo igre za MAME igram bez ikakvih varanja i sejvova, jedan zeton pa dokle doguram, taj tip igara se tako igra.

Citat:
Veštačko produžavanje igre
Amen. Jos sanjam klonirane rusevine hramova iz Obliviona. Posle 20 ociscenih zamrzeo sam dungeon crawl koji inace obozavam.

Citat:
Sumorno renesansne boje
Ja bih pre rekao Lord of the rings the movie dizajn. Od kad je izashao j****i film svi kopiraju fore iz njega, i sve igre izgledaju kao da su izashle iz filma. I zgrade, i chudovishta (od kad su trollovi izgledali ovako??), i oklopi (Oblivion). Dajte bre nesto novo, nesto divlje!

Citat:
Namerna retardacija AI-ja
Ja mislim da nije namerna, nego da jednostavno ne umeju da naprave dobre. Tj umeju ali taj proces oduzima najvise vremena a to je trenutno najdragoceniji resurs u proizvodnji igara.

Mene najvise nervira to sto svi igraju na sigurno, tj svi prave nesto komercijalno shto ce sigurno da se svidi najshirem krugu publike, znaci za od 3 do 103. Niko ne eksperimentise, ne rizikuje, ne prave igre za gejmere nego za bake i unuke. Znate kad ce Mass Effect ili Dragon Age da dostignu npr jedan Wizardry 8? Nikad pa ni tad. W8 ima vise kreativnih ideja u prvoj tamnici nego sto ova dva serijala imaju ukupno.
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2011, 7:43   #12
WhenDarknessFalls
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2006.
Lokacija: Požarevac
Poruke: 1.874
Zahvalnice: 559
Zahvaljeno 794 puta na 489 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

To sa jednolicnim bojama je pocelo sa ovom poslednjom generacijom konzola, secam se da je to bila jedina stvar koja mi je smetala kod Gears of War1. Sve je zuto i braon. Da ne pominjem bloom koji se zloupotrebljava u zadnje vreme kako bi se zamaskirale lose teksture/aliasing u daljini i sta sve ne.

Generalno, svaka ti je na mestu, ali moras da gledas malo i iz ugla gamedevelopera. Igre se ne prave vise iz hobija/ljubavi, sve vise kinte se okrece tu (opet, pogotovo u poslednjih par godina gde se vise para spuca na marketing nego na sam razvoj igre), i niko ne moze vise sebi da priusti da razvija jednu igru 5 godina. Konkurencija je velika, i mora brzo da se radi. Zato se i dobijaju uglavnom polovicno zavrsene igre na kraju, koje mogu da se igraju tek nakon par meseci i 3 kila patcheva.

Od svih tih novotarija, jedina stvar koja meni stvarno zaista smeta je glupi, retardirani, besmisleni rechargeable health sistem. Shvatam da hoce da olaksaju igre casual igracima koji ne zele da po 15. put igraju isti level, ali bre, negde mora da postoji granica. Ne vidim smisao u igri u kojoj kada pogresis samo treba da stanes na 3 sekunde, i voila, ko nov si
WhenDarknessFalls je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku WhenDarknessFalls na korisnoj poruci:
3LANCER (1.3.2011), exefragment (1.3.2011), Nash Knight (27.2.2011), player1 (15.4.2011), simke85 (19.6.2011)
Stara 27.2.2011, 12:23   #13
nikola123
Veteran
 
Član od: 16.5.2009.
Poruke: 769
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 36 puta na 30 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

Citat:
WhenDarknessFalls kaže: Pregled poruke
To sa jednolicnim bojama je pocelo sa ovom poslednjom generacijom konzola, secam se da je to bila jedina stvar koja mi je smetala kod Gears of War1. Sve je zuto i braon. Da ne pominjem bloom koji se zloupotrebljava u zadnje vreme kako bi se zamaskirale lose teksture/aliasing u daljini i sta sve ne.

Generalno, svaka ti je na mestu, ali moras da gledas malo i iz ugla gamedevelopera. Igre se ne prave vise iz hobija/ljubavi, sve vise kinte se okrece tu (opet, pogotovo u poslednjih par godina gde se vise para spuca na marketing nego na sam razvoj igre), i niko ne moze vise sebi da priusti da razvija jednu igru 5 godina. Konkurencija je velika, i mora brzo da se radi. Zato se i dobijaju uglavnom polovicno zavrsene igre na kraju, koje mogu da se igraju tek nakon par meseci i 3 kila patcheva.

Od svih tih novotarija, jedina stvar koja meni stvarno zaista smeta je glupi, retardirani, besmisleni rechargeable health sistem. Shvatam da hoce da olaksaju igre casual igracima koji ne zele da po 15. put igraju isti level, ali bre, negde mora da postoji granica. Ne vidim smisao u igri u kojoj kada pogresis samo treba da stanes na 3 sekunde, i voila, ko nov si
Meni ovaj health sistem ide na zivce pa to je strasno. Jbt secam se wolfenstajn pa ono nije bila igra ono je bila umetnost za sve danasnje fps igre. Ovo danas je smesno stanes i nista cepas dalje samo kao odmoris malo. I ono u mafia2. Isto glupo. Kao skinu ti na kriticnu kolicinu enegrgije. I samo se vrati i opet mogu da te gadjaju. Glupost.
nikola123 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2011, 11:16   #14
Zuti Bar
Starosedelac
 
Član od: 9.12.2010.
Poruke: 1.518
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 333 puta na 206 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

Sto se tice super menia, potpuno se slazem. Deset minuta ne mogu da startujem voznju. Cemu sve to? Igra treba da ti omoguci da je sa dva klika misem zapocnes. Sve ostalo je samo opciona kozmetika.
Zuti Bar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2011, 1:12   #15
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

Citat:
DeCoy kaže:
Mene recimo, dosta nervirala pojava opcije Advanced user tokom instalacije, koja se ustvari svodi na to da sam izabereš putanju na disku gde će se igra instalirati, umesto podrazumevane u C/Program Files. To dovoljno pokazuje na kakvu publiku ciljaju izdavači kad prodaju mainstream igre. Plug & f`cking Play.
Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Advanced user ако умеш да приметиш и другу партицију на харду.
Ја све инсталације игара и ситнице везане за исте, држим на једној засебној пооооовећој партицији.
А за чекпоинте се апсолутно слажем са тобом иако има игара у којима су неопходни. У акционој игри чекпоинту места нема.

Amin! (na sve receno)
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2011, 15:48   #16
Gravespawn_89
Član
 
Član od: 3.2.2011.
Poruke: 247
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 72 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

Mali paradoks. Ne postojanje quick save takođe veštački produžava igru jer te primorava da neke delove ponavljaš ... do sledećeg check pointa :P Inače slažem se ... relativno.
Gravespawn_89 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2011, 14:13   #17
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

U nervira me odavno americka propaganda i upotreba reci kolaterarna steta,koja bre kolaterarna steta,pobi civile eto sta,no to i nije pomodarstvo....

Ne znam kako bih to nazvao jednom recju ali probacu "selidba jet-setarenja sa tv-net-radio na igre"

Primer 'najnoviji' NBA za PS3(dal je 2k ili onaj drugi ne secam se) i evo scene:

Osnovni meni ,brzo biram exibition mec,uzmem LA Lakers-e i izaberem protivnika i cekam da ucita,da spomenem da mi celo vreme neki afro-amer zavija piskavim zenskastim glasom o zenama i tako to...

Ucita se konacno igra kad ono kamera na ulazu za igrace na teren,ide i dalje gejasta muzika samo kao satro cuje se kao da je u areni-dvorani,i iz ulaza za igrace pojavljuje se Kobe Brajant u odelu preskupom nekom sa cvikama i nesto kao sav vazan lagano ide ka terenu,ja vec smoren udri po dugmicima al dzaba,i tu kamera malo luta po publici pa opet na njega i ja ne mogu da prekinem to dobrih 20-30 sekundi....

I inace tokom utakmice sve nesto kamera leti po publici,plesacicama,prodavac hot dogova, kao da je sama igra nebitna da je show u stvari sve oko terena,samo je falilo da vidim Kim Kardashian u publici i da polupam trojku al stvarno (shatro naravno)

Nepotrebno je reci da sam batalio igru,tj vratio iznajmljivanje i ne pada mi na pamet da uzmem-kupim tu igru dosta me truju sa tim bul-shitom na tv jos cu u igrama da trpim,ajde da mogu da prekinem pa i da kaze covek



Kad sam vec tu moram malo GTA4 da popljujem u vezi vredjanja zdravog razuma

Prebrzi 'auto-lock on' ono nema veze sa zivotom,naslazes 20 likova za 12 sekundi,kompjuterski vodjen mitraljez ne bi ono postigao iz bezbroj pokusaja al ajde....

Ili tipa bezi lik camcem more na sve strane al on uz obalu da bi ti mogao da ga juris kolima po suvom,i sto je najbolje pravi ti sacekuse sa camca usput,ok zove mobilnim ali dovoljno mu je bilo da ode 300 metara od obale i cao pobegao je... smesno krajnje

Imao sam razumevanja za Driver jer je igra bila poprilicno skromna u prezentaciji i grafici,pa je ona jahta htela ne htela morala uz obalu ali igra sa budzetom od 100 milki mislim

Ili misija pljacke banke,ma preterase ga pobi 300 policajaca i 150 SWAT-ovaca...

Mislim Robokap,Terminator,Cetri Jahaca Apokalipse bi zajedno izginuli onde od onolike policije ali ne Niko i dva-tri pajsera oladise 20 generacija policije Njujorka



A zasto bas GTA4 koji je maestralan u nekim stavkama,pa zato sto je osiromasenost sadrazaja u odnosu na prethodne naslove opravdana vecom realnosti!?!?

Da su ostali pri klasicnom sand-boxu sto GTA4 svakako nije,moje optuzbe ne bi imale smisla ali ripoff-ovanje sadrzaja zarad realnosti(laz,kasnili su pa brze bolje) a neke misiji su nerealnije od svih koje su se ikad pojavile u serijalu,mislim koga farbaju,mene svakako ne

Poslednja ispravka: Markonije (17.3.2011 u 14:24)
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2011, 14:19   #18
DragonSlayer
Starosedelac
 
Član od: 30.4.2006.
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 613
Zahvaljeno 264 puta na 174 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

To su samo igre ... bre ....
DragonSlayer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2011, 14:52   #19
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

Citat:
Mislim Robokap,Terminator,Cetri Jahaca Apokalipse bi zajedno izginuli onde od onolike policije ali ne Niko i dva-tri pajsera oladise 20 generacija policije Njujorka
Zaboravljas da je Niko Srbin
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2011, 14:58   #20
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Pomodarstvo u igrama

A da bre

Oprosti stvarno ,nesto danas nisam sav svoj
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kvar sa grafikom u video igrama Bokile Kvarovi 2 7.10.2009 11:46
Problem sa grafickom u igrama!? B@NE Kvarovi 5 18.10.2007 18:07
Osvetljenje u igrama culer O igrama uopšte 11 22.8.2007 13:26
Poludecu Problem u igrama hajduk Grafika 4 12.4.2007 0:46
Da li postoji neka emisija o igrama? Diablo Opšta kultura 35 29.11.2006 13:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com